Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství (2022)

Tentokrát tvorcovia tvrdo narazili. Konečne pochopili, že známa značka a ani fanúšikovská nostalgia nie je zárukou úspechu, čo im dali diváci patrične najavo ako negatívnou kritikou, tak aj finančným fiaskom. Chyba sa nestala pri druhom otrasnom filme, chyba nastala už vtedy, keď niekoho napadlo z prvého filmu urobiť niekoľko dielnu ságu, kde sa rozhodli riešiť všetko možné piate cez deviate až je z toho guláš, že človek vlastne ani nevie, o čo tej ságe ide a kto sú hlavné postavy. Rowlingová dokazuje, že zostáva spisovateľkou jednej knižnej ságy a už nevie ako spisovateľka a teraz aj  scenáristka vytvoriť poriadny príbeh. A to som veľký fanúšik Harryho Pottera, ktorého tento magický svet baví, len tentokrát ho Rowlingová skrátka nevie predať. Ďalším prešľapom je režisér, ktorý tu je už od piateho Pottera. Zatiaľ čo v potterovskej ságe priniesol do magického sveta ako režisér iný svieži štýl, jeho dlhoročná práca na týchto filmoch sa stala už rutinnou, ničím zaujímavou. Na tejto stoličke je treba zmena. Mali to urobiť ako vo Star wars. Nakrúcať nezávislé samostatné príbehy, ktoré by sa sústreďovali na svoj daný príbeh a nie ságu o fantastických zveroch, ktoré v podstate už ani nemajú v týchto filmoch poriadny zmysel, sú tam nasilu pretlačené, aby ten názov bol aspoň trochu opodstatnený, inak sú už poväčšinou len kulisou. Tržby boli mizerné a nad celou ságou visí veľký otáznik s výkričníkom.

Rekrut (2019)

Aj malé filmy dokážu zanechať veľkú emóciu. 500

Hon na čarodějnice (1994) (TV film)

Tuctový príbeh, ktorý by sám o sebe neprešiel, keby to nebolo ozvláštnené tou mágiou. Išlo skôr o to, ako tú mágiu správne zakomponovať do príbehu, aby mala vôbec nejaký zmysel a nebola to len lacná fantasy estráda. Občas to malo dobré a originálne nápady (napr. streľba v autokine), ale poväčšine mágia skôr bola ako ozvláštnená kulisa (erotický salón) alebo to malo skrátka len detinskú hravosť. Takže potenciál nebol úplne naplnený. Ale ako zábavná jednohubka to stačí.

Velký Gatsby (2013)

Spočiatku zaujímavá idea o záhadnom milionárovi sa zmenila na nudnú a hlúpo naivnú telenovelovú romancu. Zbytočným naťahovaním sa z toho snažili urobiť filmový kolos nie určený pre diváka, ale ide len o lačnú túžbu po Oscaroch. Hnusné zelené plátno z toho tak srší až je to na zaplakanie.

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Problémom najnovších marveloviek je to, že na seba tak urputne nadväzujú, že pokiaľ už nie trochu, ale riadne nesledujete celý ten svet, ktorý sa netiahne už len cez filmy, ale aj seriálmi, tak budete stratení, pretože autori sa ani nesnažia poriadne vysvetliť, čo daným situáciám predchádzalo. Totiž skôr ide o akúsi finálnu epizódu seriálu WandaVision, než o samostatne stojaci film. A to kazí aj finálny dojem. Inak sa jedná o fajn cestu mnohovesmírom, no nie šialenstva, lebo tie iné svety, ktoré navštívime až také zaujímavé nie sú. Tými zaujímavými len prefrčíme. Cameá už nespôsobujú ten wau efekt, ale v rámci príbehu sú dobre využité. Záporáčka má pochopiteľnú motiváciu, no nakoniec to aj tak s ňou skončilo predvídateľne.

Lidé v sobotu (2020)

A čo tým chcel autor povedať? Reálny život vidím každú sobotu v mojom meste. A vypichujem slovo "reálny", lebo tieto účelovo nahraté scénky, ktoré majú akože reflektovať spoločnosť, pôsobia fakt blbo. Scénka na autobusovej zastávke, ktorá má poukazovať na rasizmus, či ignorácia človeka ležiaceho na lavičke sú nahraté tak okato, že ani samotný autor nemohol uveriť ich autenticite. Komická vsuvka tlsťoškou, ktorá sa nevie dostať do auta, nepoukazuje na zlé parkovanie, ale nechcené zosmiešňuje práve ľudí s kilami navyše. Jediná scéna čo stojí zato, a kvôli ktorej som dal 1 hviezdu, je tá s hluchonemými, ktorá by sa hodila na nejakú charitatívnu reklamu.

Český sen (2004)

Chlapci objavili Ameriku. O sile marketingu vedia všetci aj tí čo si tam šli nakúpiť, takže o nejakom veľkom napáleni by som nehovoril. Celý ten dokument mi však prišiel dosť zbytočne zdĺhavý a nato, že sa malo jednať o podvod robili okolo toho až veľké haló, napr. tie rodinné nákupy som ani nepochopil. A tá potitulková scéna je už vyslovene na efekt, takže to bolo vidieť, že je to hrané. Úžasné snímanie záberov a príhodná bejzbalová pálka. Ale zasmial som sa ako cez pole utekali k tomu obchodíku, i keď už sami tušili, že tu niečo nehrá a skôr ľudia chceli čo najskôr zistiť o čo ide.

Ježek Sonic 2 (2022)

Sonic sa k nám znovu prirútil a opäť sa jedná o fajn zábavnú jazdu. Náš svet sa pre Sonica stal levelovou hrou, kde raz snouborduje na horách, zdoláva tsunami vlny či prekonáva nástrahy hradu. Je to akčná jazda, ktorá však obsahuje dosť hluchých a zbytočných miest a zakaždým sa akoby dobrodružstvo musí znova nakopnúť. Za všetko spomeniem najmä scénu so svadbou, ktorá je úplne zbytočná, a ktorej úlohou je len to, aby všetky postavy z minulého filmu mali nejaký štek. Kto však exceluje je Jim Carrey, ktorý keď sa objaví na plátne, si kradne každú scénu pre seba.

Prďoši (2002) odpad!

Túto filmovú bizardnosť nemôžem brať ani ako komédiu či paródiu alebo recesiu. A keby som aj silou-mocou chcel dať aspoň 1 hviezdu za akože komédiu, kde chcú originálne v praxi využiť prdy, tak celé to podkopáva až do pekla scéna, kde chcú popraviť dieťa brutálnym spôsobom. Nerozumiem čo za chorú myseľ to napadlo tam dať tú scénu.

Birdman (2014)

Michael Keaton bol tou najvystížnejšou voľbou, keďže rovnako ako hlavný hrdina, tiež sa nedokázal vymaniť z jeho najslávnejšej role superhrdinu. A to je asi tak všetko, čo môžem k tomuto filmu napísať, a to je dosť málo. Ani pozitívneho, ani negatívneho. Skrátka Birdman okolo mňa preletel a už sa nevráti.