Třináct dní (2000)

Priznavam, ze historicke dramy a bratia Kennedyovci su mojou slabinou. Ale tychto Thirteen days je paradnych a to vsetkych 13, napriek tomu ze oznacuju obdobie, kedy bol svet najblizsie k tretej a zaroven s najvacsou pravdepodobnostou aj poslednej vojny. Stacilo jedno male zle rozhodnutie a stlacenie gombicka... Ako povedal KENNEDY, " Here we are, fifty years later. Think if one of their ships resists the inspection, and we shoot out its rudder, and board. They shoot down one of our planes, in response, so we bomb their anti-aircraft sites in response to that, and they attack Berlin, so we invade Cuba. [pause]...And they fire their missiles... And we fire ours......." - hlas a intonacia dole, a ociach otazka co by bolo dalej, ak teda vobec nieco.. Darmo, najlepsie pribehy pise historia a najvacsi hrdinovia vyvstavaju z realnych zivotov a nie zo striebornych platien. Mat zodpovednost za celu krajiny, vziat ju do vlastnych ruk a nechat sa oznacit za zbabelca ustupujceho Sovietom. Kennedy mozno zachranil svet, no nie sam seba, o viac ako rok neskor ho vlastne rozhodnutia z oktobra 1962 stali zivot.. Danym 13 dnom jeho zivota vsak nechybalo nic, niecoho bolo dokonca az prilis vela. Ako v klucovu noc povedal jeho poradca a kamarat z detstva v podani Kevina Costnera - "IF the sun comes up tomorrow, it is only because of men of good will. And that's - that's all there is between us and the devil..." (97 percent)

Atentát v Ambassadoru (2006)

Robert F. Kennedy: This is a time of shame and sorrow. It is not a day for politics. I have saved this one opportunity, my only event of today, to speak briefly to you about the mindless menace of violence in America which again stains our land and every one of our lives. It is not the concern of any one race. The victims of the violence are black and white, rich and poor, young and old, famous and unknown.- ROK 1968 je tym najsmutnejsim v celej americkej historii - nasilnym sposobom prisli o zivot nadeje USA v podobe Martina Luthera Kinga a Robert Kennedyho, ktorych vrazdy ukoncili patrocnicu odstarovanu brutalnou vrazdou Bobbyho brata, Johna. Bolo to veru zufale obdobie, plne socialnych nepokojov a likvidacie nepohodlnych ludi brzdiacich vrazdenie a zbrojarsku vyrobu. Samotny film vsak postupuje v inom duchu - v duchu nadeje. Prichadza totiz clovek, ktory dokonci, co jeho bratovi dokoncit neumoznili a napravi, co John napravit nestihol. Zavan nadeje pretkava postavy a pribehy odohravajuce sa v osudom hoteli Ambasador v juni 1968. Paradoxom je, ze clovek, po ktorom je film pomenovany v nom vlastne ani nebol. Charizmaticky a sympaticky BOBBY sa prihovara len cez dobove zaznamy a fotografie, nahradili ho herci vynikajuci a znami, a pomohli Estevezovi vytvorit velmi ludsku mozaiku doplnenu citlivo vkusnym hudobnym doprovodom. No a ten zaver -pokusenie udelit 5* bolo silne, no nakoniec som odolal, rovnako ako republikanska zbrojarska lobby a jej kandidat Richard NIXON, ktory sa niekolko mesiacov po Bobbyho vražde stal americkym prezidentom, aby posielal na smrt dalsie stovky mladych muzov na smrt do Vietnamu... ----Zaujimavou postavou bola redaktorka dennika Rude Pravo, ktora sa vsak k slubovanemu rozhovoru, zial, nakoniec nedostala. A nezaostava ani Laurence Fishburne ako hotelovy sefkuchar---

Vratné lahve (2007)

Sonda do stale vitalnej mysle starsieho muza, ktoreho neopustaju hriesne sexualne myslienky pri pohlade na atraktivne nezne pohlavie. Sverak hrajuci sam seba aj takymto sposobom bojuje proti sterilnemu stereotypu svojho manzelskeho zivota, no nezabuda na to, co je skutocna laska. Vratne Lahve su trefnym filmom o vecne nepokojnej povahe muza neustale rozrusovanej vonkajsimi podnetmi, ktore cloveka drzia pri zivote a potvrdzuju jeho prirozdenost a zivocisnost, ktoru mu sladko intenzivnym sposobom pripominaju ze stale ZIJE. - krasne melancholicka tragikomedia

Králova řeč (2010)

Hlboko ludsky a s elegantnou lahkostou spracovany film, ktory svojimi vykonmi ovladli Firth a predovsetkym Rush. Jeho noblesa a gentlemanstvo ohuri divaka a neudelenie oscara do jeho ruk bola do oci bijuca chyba. Tou vsak nebol vyber nametu a pribeh z obdobia kratko pred vypuknutim najhorsieho ozbrojeneho konfliktu v ludskych dejinach. A ked cely narod s napatim caka na burcujuci prejav, kralovske zakoktanie neprichadza do uvahy. Cesta od fiaska pred plnym Wembley k emociami nabitemu prejavu o vyhlaseni vojny vsak bude velmi narocna. God save the King!

Nixon (1995)

Vkusne polozeny komorny film s uzasnym Hopkinsom, ktory za svoju ulohu iba vdaka zhode nahod nedostal oscara. Sugestivne ladena snimka s vybornym historickym pozadim, skvelym strihom, obrazom, kamerom, naladou, spracovanim a zaverecnou scenou rozhovoru Niixona s Kennedyho obrazom v Bielom dome, ktora bola silne symbolicke

500 dní se Summer (2009)

Kto nezazil, nedoceni sladku melancholiu bolesti. Ale nakoniec - kto by sa do nej nezalubil. Krasna Zoey, atmosfericky soundtrack a mnoho trosiek z havarovaneho srdca, ktore zaplo motory naplno no bolo zostrelene

Columbo (1971) (seriál)

Ludsky zalozena postava v podani Petra FALKA ocaruva svojou prefikanostou na miestach, kde by ju nikto necakal a lahkostou, kde sa nehodi

Svět podle Lelanda (2003)

Leland je jednou z odpovedi na otazku aka ma byt reakcia pri pohlade na psychicky nemohuceho cloveka, ktory si najvacsou pravdepodobnostou neuvedomuje ani sam seba. A akokolvek tvrdo to vyznie, okrem iného je pritazou pre cele svoje okolie. Okrem vyborne naservirovanej hudby filmu vladne Cheadle, no KRALUJE mu Spacey svojou postavou ladovo arogantneho spisovatela a odmeraneho Lelandovho otca. Vsetci vratane neho si vsak kladu jednu a tu istu otazku - WHY a CI moze byt pocit uprimneho smutku/sucitu taky silny aby dokazal usmrtit cloveka

Harvie Krumpet (2003)

Vkusne posobiva predohra k Mary a Maxovi plna PRELOMOVYCH zivotnych faktov, ktore je potrebne mat stale po ruke alebo zavesene na krku, kedze "Facts still exist even if they are ignored". Vyborny je aj Geoffrey Rush ako rozpravac. A na zaver este Fakt 914 "ALCOHOL can cause drunkenness and nudity. " - overene

Náš vůdce (2008)

Predvidatelny film no s mojmu srdcu blzkou tematikou a vybornym spracovanim o tom ako jednoducho sa aktivuju nespokojni, zufali a strateni v ludskej spolocnosti. Film o tom, ako malo staci na vytvorenie zapaleneho spolocenstva ak na zaciatku stoji charizmaticky vodca. Pripomina vam to nieco? Welle s prvkami FightClubu vsak napriek tomu nie je o lieceni si nemeckeho komplexu z Hitlera - je to jednoducha maketa a navod pre nespokojnych a osamotenych. Aky je asi pomer v sucasnom stave nasej spolocnosti medzi spokojnymi a frustrovanymi? Zivna poda pre radikalne hnutia nebola za poslednych 60 rokov nikdy urodnejsia, vsade cihaju hrozby - Orwell by mal radost, ako velku pravdu mal. Mali by sme sa pripravit, Wave je o chvilu tu....