Dům z písku a mlhy (2003)

Ocakavany pathiezdovy zasah sa sice nekonal, no konala velmi pochmurna snimka s ocarujucou Jennifer, ktora spolu s Benom dali zabudnut na poslabsi namet. Film vsak na vyssiu uroven vytahuje vyborna lyricka a naladova kamera, sugestivna hudba a samozrejme obaja pani herci. Pritomnost slecny Conelly v zabere sposobovala, ze niektore aspekty filmu mi uchadzali, no predsa len som o nic podstatne neprisiel. Snimka o Dome zahalenom pliziacou sa hmlou a lepivym pieskom dokazuje davno zname, ze vlastne stastie sa neda postavit na nestasti niekoho ineho.

Četa (1986)

Platoon je film plny syciacich hadov, stipucich komarov, vysokej vlhkosti, bubnujuceho nocneho dazda, otravneho a kusuceho hmyzu, nezmytelneho hnusu a kruto nezmyselneho zabijania v mene pochybnych principov. To je vsetko bola utrapa menom vojna vo Vietname, kde sa nepriatel vynaral spod zeme. Vyborna Stoneova kamera, cit pre svetlo, lyricke zabery, vyborny vykon trojice Sheen-Dafoe-Berenger však uplne nezachrania mierne pokrivkavajuci scenar, ktory zhrna reziserovo zhnusenie a traumu prezitu na vlastnej kozi. Traumu z vojny nielen proti vonkajsiemu nepriatelovi a ale proti vlastnym a svojmu svedomiu a dusi.

Trainspotting (1996)

Vela fetu a tvrdych drog, nezrozumitelna škotska hatlanina so zabavnym prizvukom, smiesna frizura Kevina McKidda a ocarujuci "pacifista" Begbie - to je particka fetakov zo skotskej vysociny. Ziadny hlboky film, o ktorom kazdopadne neviete, ci drogy oslavuje alebo zatracuje. Trainspotting je must see film, ale pokojne postaci aj jedno pozretie na rozdiel od vyborneho soundtracku

Pád Třetí říše (2004)

Odzbrojujuco skvele stvarnenie Hitlera a jeho lavorukeho tiku, diabolsky skveli Gobelsovci a ich sedem deti vsetky s menami na H, doplnenie mozaiky padu nacistickeho Nemecka, zufalstvo z nenaplnenych chorobnych ambicii choreho rezimu a velmi dobre zvladnuty dokumentarny rys celeho projektu - 80 percent bez vacsich problemov

Odpočívej v pokoji (2001) (seriál)

SFU je tazko nieco vycitat - originalne postavy, vyborny namet pohrebnictva a témy smrti, slusne dialogy a ponura atmosfera - skutocne dobre odvedena remeselna robota. Je tam vsak jedna podstatna chybicka - nedostatok Duše. Príbehy su zaujimave, no malokedy naozaj oslovia, spracovanie scenara je uspokojive, no nijako divákom nepohne. Six feet Under je neludsky a chladne dokonaly serial, za ktorym vam luto nebude, ale vzdy musite jeho kvality ocenit. Zivot vam vsak nezmeni, mozno tak pohlad na homosexualnu mensinu ci zaradenim Nateovho FUCK do slovnika - a samozrejme Newmanova uvodna zvucka, snad najlepsej I´ve seen/heard. Skoda, mozno by to vyzeralo inak, keby postava velmi sympatickeho majitela pohrebnictva nezomrela hned na uvod a nemusela sa objavovat tak sporadicky. Tento potencial zostal nevyuzity, este raz skoda

Spáči (1996)

Pekne rozlozena drama na plecia niekolkych vybornych hercov, ktori vykonavaju silny namet spracovany velmi posobivym sposobom. Nieco tomu celemu samozrejme chyba, ale prva polovica s ulisne hnusnym Kevinom Baconom je velmi dobra - no potom sa to troska straca v samom sebe. Levinsonovi sa kazdopadne po Rain Manovi opat nieco velke podarilo a opat bol pritom Dustin Hoffman hrajuci skrachovaneho a prepiteho pravnika. A ze ho hra vyborne o tom niet pochyb. Na peknych 80 percent to aj kvoli nemu urcite je.

Prolomit vlny (1996)

Nekomu nebudem brat dojmy o uprimnosti a autenickom pocite prezivaneho, len akosi z toho celeho trci slama a smrdi to amatercinou - je mi luto Lars, mozno nabuduce zase

Gauneři (1992)

Ale sak ano - vyborni herci a dialogy, aj namet a scenar originalny - nehovorim, pribeh a zapletka nie zle - nebudem sa hadat, povedzme, ze aj ta kamera bola zaujimava, - ale toto kvalitativne porovnavat s Bastardmi?! N-E-M-O-Z-N-É.....Po skvelych 15 minutach pride utlm prespikovany smrstou nadavok, hektolitrami krvi a tazkymi kilogramami mafianciny, ktore iba nasobili moj pocit, ze dnes som veru stastnu ruku pri vybere filmu nemal. Naplastou vsak moze byt zaver a poslednych cca 20 minut, to bezpochyby stalo za dopozeranie, ktore bolo v polovici filmu vazne ohrozene. RG mi vsak pomohli nadobudnut definitivny pocit, ze Pulp Fiction po tretikrat pokusat nebudem. Co vsak urcite robit budem, je dalsie VZYVANIE Bastardov. Ake je teda Zhrnutie Tarantinovej celovecernej prvotiny? Vseobecny filmovy rozhlad doplneny, podme dalej...

Vesničko má středisková (1985)

S najvacsou pravdepodobnostou hraniciacou s istotou najlepsi cesky film ever seen. Vesnicko je defilé hereckeho majstrovstva hned niekolkych panov a v spojitosti s hlboko ludskym pribehom, uzasnymi vtipmi a trefnymi hlaskami je nutne povedat, ze tomuto kolektivu sa podaril husarsky kusok. A tomu je potrebne aplaudovat v stoji a naliat si tak cisteho vina. No na rozdiel od toho predsedovho v nom nic "neplave" a Menzelov fim je mozne aj po desiatom zhliadnuti oslavovat na rozdiel od "zrzavych" deti, lebo tie sa neoslavuju ani pracou. Na zaver sa preto neda nespytat: "Servus chlapci, ako si tu žijete?"

Hanebný pancharti (2009)

Nikdy som nemal Quentina rad, ale Bastardi su dokonalost v pohybe. Clovek nevie, co vyzdvihnut skor - ci najlepsieho Hitlera ever, dychberuceho Brada Pitta a jeho sawyerovsky (juzansky) prizvuk ci slovami neopisatelneho Waltza alebo dokonale dialogy a atmosferu. Dokonalost sama, ktorej kraluje scena vo francuzskom pube, kde o zivote a smrti rozhoduje ten spravny nemecky prizvuk a sposob objednavanie poharov. Nehovoriac o scene v divadle Navyse, Tarantinovi sa podarila velka vec - ako jediny dokazal naraz zabit vsetkych nacistickych pohlavarov. Kazdopadne, Bastardi su velky SKVOST a ked nastal jeho koniec, prvy a (zatial) poslednykrat som ocakaval, ze divaci sa postavia a zacnu aplaudovat. Well done..