Hospodu vám nedáme (2006)

Očakával som typickú 2-3 hviezdičkovú relatvne vtipnú záležitosť no dostal som trápnych 90min. s ostrasným nehercom Griffinom. Totálna antizábava, možno ak by som bol Ír malo by to pre mňa väčší význam ale takto bohužial. Jednu hviezdičku dávam za A.Friel.

Sedm životů (2008)

Účelový námet, bežne som na veci tohto typu imúnny ale tentoraz som musel uznať že dať tvár takémuto príbehu nedokáže každý. Muccino to natočil efetkne,použil priliehavú hudbu,vykreslil postavy,správne sa rozhodol v hercoch, dávam slabšie štyri s dodatkom že Sedem životov malo slušný potenciál aby to bolo natočené ešte efektnejšie.

Millerova křižovatka (1990)

Pričuchol som k rannej Coenovskej tvorbe a zisťujem že do filmového sveta vkročili so správnou nohou. Čo sa rozhodne nedá uprieť každému coenovskému filmu sú geniálne rozpracované postavy, nikto nedokáže tak geniálne napísať,obsadiť ale hlavne ukázať charaktery jednotlivých postáv ako bratia. Millerova križovatka nie je filmom ktorý by stál a padal na jednej udaloti či jednej postave,geniálne dialógy,špecifická coenovská mierne ironická zápletka,celý rad skvelých hereckých výkonov,nezabudnutelné hlášky a tak trochu rituálny ťah neistého konca, to všetko robí ich tvorbu neopakovatelnou a nezabudnutelnou. A navyše každý komu vadí coenovská nepriamočiarosť,inotaje,symbolické hlášky či zábery tak teraz si príde na svoje. Bratia vyložili karty na stôl a križovatku točili s umierneným a divácky dostupnejším prístupom. Ešte na záver jedna zaujímavosť,znova tu malo svoje miesto židovstvo či sny tak trochu dumám čo s tým majú coens brothers spoločné. Každopádne skvelý filmový zážitok.

187 - Kód pro vraždu (1997)

Nie som moc na tieto moralistické záležitosti ale musím uznať že S.L.Jackson tomu dal ducha + nezabudnutelná ruská ruleta na konci.Štyri sú na mieste.

Prorok (2009)

Prorok mal velmi silný nástup, hneď na vás udrela väzenská atmosféra. Potom prišla na radu Malikova premena, dostali ste dokonalého sprievodcu tými najdôležitejšími udalosťami, od scény k scéne bolo cítiť postupnú transformáciu charakteru.Potom približne v polovici filmu prišla stagnácia,taká pokojná voda,množstvo mimovolných scén a dialógov a na záverečných 40 min. sa opäť zdvihli vlny prišly ďalšie akcie a impulzy ktoré tomu dali šťavu,nenudili ste sa. Potom už bola premena zavŕšená, Malik už ako obrúsený diamant v symbolickej scéne "prekročil telo" svojho lektora. Stále mi však vŕta v hlave čo malo znamenať to videnie? ak je to jeden z kontextov tak som to vôbec nepochopil a myslím že to bolo iba zbytočné predĺženie minutáže. Ale inak musím oceniť že bol kladený dôraz na psychológiu postáv to celkovému dojmu výdatne prospelo. Prorok bol taký slušný biznis po taliansky a musím konštatovať že dosť nových francúzkych filmov je nadštandartne dobrých.

Kalifornie (1993)

Brad Pitt svojim famóznym výkonom držal kormidlo podstatnú časť filmu, naopak rušivým elementom bol Duchovny, . znehodnotil nie práve najlepším výkonom slušne napísanú postavu Briana Kesslera. Dá sa povedať že išlo o 117min. rozbor "osobnosti" vsadený do "príjemného" tripu. Na štyri hviezdy určite.

Na odstřel (2009)

Tentoraz budem plávať proti prúdu a budem nesúhlasiť s väčšinou. Najmenej na tomto filme mi sedel B.Affleck, hral dosť nepresvedčivo a pri Ruselovi,McAdamsovej a Mirrenovej vyzeral ako amatér. Ale ináč išlo o celkom svižný investigatívny thriller, na môj vkus možno príliš novinársky a americký ale na štyri hviezdy rozhodne má.

V Bruggách (2008)

Bol som velmi rád že král vedlajších rolí Brendan Gleeson konečne dostal viac priestoru, tradične nesklamal. Ale čo sa Brug týka panovala u mňa všeobecná spokojnosť s hereckým obsadením. Aj by som sa ešte nejak vyjadril no väčšina podstatných vecí tu už odznela, skvelá trpká komédia. Ešte dodám že by som sa pokojne podpísal pod komentár kleopatry, tá to vystihla dokonale.

Svět podle Prota (2001)

K-PAX je velmi kontroverzný film. Perfektný námet na jednej strane na strane druhej surové udupanie jeho potenciálu a absencia konfrontácie záverečných minút s divákom. Aj napriek tomu však tvrdím že Svet podla Prota je genialita, tak som to cítil v každej jednej minúte filmu a zážitok ešte viac umocnili excelentné výkony Spaceyho a Bridgesa. Ich spoločné scény a dialógy boli perlami, potešilo ma že som Bridgesa videl aj v inej polohe ako Jeffreyho Lebowskeho a musím konštatovať že hranie mu ide. Stále však vo mne pretrváva jeden rozpor,zásluhou diskutabilného záveru neviem o čom K-PAX pojednával, či išlo o akúsi reflexiu alebo nezáväznú sci-fi drámu. V konečnom dôsledku je ale asi predsa len dobré že množstvo otázok zostalo nezodpovedaných, chválim, päťhviezdičková záležitosť.

Odsouzené (2009) (seriál)

Ak by som mal byť úplne objektívny tak hodnotím tromi, no sú to tri hviezdy pri ktorých je dôvod na úsmev. Dá sa prakticky povedať že Odsúdené sú novým svetielkom nádeje,že slovenská produkcia už pôjde iba od méty k méte a tá tendencia kvality už bude iba stúpajúca.Je velmi cítiť ako sa D.N.A. snažili držať sa štýlu velkých zahraničných bratov, nemôžem tvrdiť že to bolo na škodu,ale občas to uberalo na autenticite. Odsúdené majú množstvo svetlých stránok, konečne sa dá konštatovať že na slovensku nevznikajú len telenovely plné klišé a s umelými dialógmi. Odsúdené majú seriózny príbeh, ktorého vývoj a formovanie je napínavé a zaujímavé. Ďalším dôležitým bodom sú postavy, skvelá psychológia postáv a výber hercov, na mňa zapôsobili najmä menej nápadné postavy Mottla,Kožku,Hansman či Porubjakovej. Je škoda len druhej série, tá je už prekombinovanejšia a podstatne slabšia ako jej predchodkyňa keď už začína dostávať mierny telenovelový nádych a je cítiť aj úbytok námetov. Zrejme jeden z najlepších domácich televíznych počinov uplynulých rokov.