Argylle: Tajný agent (2024)

Matthew Vaughna jsem vždycky uctíval, ale toto je jeho nejslabší film. Film mě od začátku nelapil svou precizní akcí, ale spíše otrávil hnusným cgi z covidových dob bez některých externích lokací (na úrovni Red Notice a já doufám, že takhle filmy teď vypadat nebudou) a k mému překvapení jsem se vesměs pronudil až na konec, kde teprve mě začaly bavit dvě akční scény (hlavně ta barvičková je top a přesně taková, jak mam Vaughna rád). Ještě navíc když Bryce mám celkem rád, ale souhlasím, že se do této role nehodí; Sam Rockwell válí naprosto v každé roli a zde to není výjimkou. Když k tomu připočtu další známé a oblíbené herce ve vedlejších rolích, tak mě skutečně fascinuje, jak se povedlo doručit tak nudný produkt pro rozhavcuvší Apple, který snad jen za práva dal 200 mega $? Produkční skupina Marv je podojila slušně, ale po covidu a stávkách je skutečně potřeba se zaměřit primárně na kvalitu a hezkou výpravu. Tohle je skutečně film pro Apple tv+, to bych si radši zašel na ten Tetris od stejného týmu. Čistý průměr, kterému 3. hvězdu zachraňuje až závěr.

S tebou nikdy (2023)

Od oznámení jsem se těšil a tím spíše, že jde překvapivě o takový menší hit v kinech, což doufám vyeskaluje ve více rom-comů v kinech po mnohaleté odmlce, minimálně u Sony Pictures. A nepřekvapuje mě, že je u toho právě Will Gluck, jeho Kamarád taky rád shledávám jako nejlepší žánrovku a v tomhle žánru mu to vždycky svědčilo nejvíc. I tak ale je to pro mě menší zklamání, jelikož jsem zřejmě od hlavní oblíbené dvojice (Sydney Sweeney teď bude všude!) čekal zřejmě nesplnitelné, ale i tak jsme se výborně bavili a mnohokrát zasmáli. A oproti spotřebkám z Netflixu (i těm se známými herci, i když trošku méně) je to pořád nebe a dudy. Jen houšť.

Wonka (2023)

Asi jako většina lidí z Česka jsem nikdy neviděl původního Wonku, ovšem ten Burtonův u nás doma frčel hodně často. Přesto to však evidentně nepřineslo nějakou větší lásku k předloze, spíše jen k filmu samotnému, protože od nového Wonky jsem nečekal vůbec nic a nijak mě nelákal do kina. A to si přitom myslím, že Paul King je výborný režisér, který natočil oba skvělé Paddingtony a Chalamet jeden z největších talentů své generace. Jen zkrátka ten motiv mně osobně nepřijde tolik zajímavý a když jsem těsně před premiérou zjistil, že půjde o muzikál (což marketingové oddělení z dobrých důvodů tajilo jak jen mohlo), mé očekávání ochablo úplně. Celkově se však rozhodně jedná o feel good snímek, který si užije celá rodina a většině to může úplně v klidu sednout a budou si to chtít pouštět každý rok, u mě tentokrát ta odlehčená a pohádková nálada nezaklapla a v druhé polovině jsem se začal docela už dost nudit. Takže za mě nakonec slabší subjektivní tři hvězdičky, i tak bych se ale Willyho nebál komukoliv doporučit.

Aquaman a ztracené království (2023)

Nespravedlivě odsouzený Vodník zřejmě doplatil na předem potvrzené ukončí DC extended universe a po zhlédnutí je mi to celkem líto. Po letošním fiasku komiksů v kinech doufám, že se studia skutečně zaměří na kvalitu (letos to Sony rozhodně nepotvrdí ani jedním ze svých tří komiksových filmů) a hlavně, že lidi přijdou. Přitom kvalitativně dle mého je to na úrovni jedničky, James Wan v rámci možností po těch všech dotáčkách a přetáčkách nakonec doručil nádherně trikový film, kde bych podstatně ubral na humoru, ale jinak jsem byl vlastně spokojen a na míle daleko předčil Marvels. Snyderovo DCEU mi bude chybět, snad nové univerzum výrazně nakopne tohle bohaté semeniště příběhů a bude to jenom zajímavější. PS : Překvapilo mě, že poměrně velké role tu mají Dolph Lungren a Amber Heard; naopak Pilou Asbæk mega ostrouhal.

Reacher - Season 2 (2023) (série)

Dalo by se mluvit o menším zklamání, že druhá řada zkrátka není tak nařachaná jako perfektní řada první, ale kdo je nařachanej, tak je bez pochyby Alan Ritchson. Velký tahoun seriálu, ovšem potěšil mě v této řadě Reecherův tým a doufám, že je uvidíme i do budoucna a vytěží z knih maximum. Co jsem tak pochopil, tak to trošku působí jako antologie a další řada má adaptovat sněžnou vánici, což bylo původně v plánu i pro druhý film s Cruisem. Tak uvidíme jak to tvůrci zvládnou, já budu opět u toho.

DogMan (2023)

Nečekal bych, že mě Luc Besson ještě po těch letech dokáže takhle překvapit. Samozřejmě že je koncept trošku abstraktně nerealistický, ale ten způsob převedení do filmu si mě získával každou minutou a ačkoliv jsem slyšel, že pod slupkou může být něco více, nečekal bych, že mě DogMan nakonec tolik pohltí a šáhnu k pětikvaltu. Caleb Landry Jones se do podobně jokerovsky pitoreskní role perfektně hodí, nikdy však nepatřil k mým oblíbencům; nyní jej však budu vyhledávat častěji. A už vůbec bych nečekal, že si takhle užiju jeho Drag queen show, jež jsem si dokonce pouštěl několikrát. Za mě velké doporučení s výstrahou, že se jedná o velmi specifický styl a rozhodně nesedne každému.

Bod obnovy (2023)

I já ve filmu vidím ty problémy českého sci-fi, které se prostě u nás netočí a po Bodu obnovy zřejmě ani nezačne (byť samozřejmě na Netflixu je to hit). Cítím z toho, že film cílí spíše na starší diváky, kteří ideálně neviděli klasiky typu Blade Runner, kterého tvůrci citují/vykrádají a některé věci zkrátka nepůsobí úplně dobře, nejvíce mi to připomínalo tou futurističností první polovinu Demoliton Mana se Slyem (konceptem zas Altered Carbon) a já tu zkrátka musím být za toho, co chválí, jelikož když vidím ty české lokace a cyberpunkové kulisy v tom zasazené, musím skutečně smeknout klobouk nad tím, jak se Robertu Hlozovi a celému štábu kolem výpravy atd povedlo s takovým malým rozpočtem v kontextu žánru připravit takovýhle mix žánrovky, co u nás nemá období. Samozřejmě také vidím podivné dialogy, které nejspíš někdo šil horkou jehlou a chce se mi v tomto případě být celkově smířlivý a filmu přát a doporučit ať si ho na tom Netflixu pustíte.

Echo (2024) (seriál)

První díl dává vzpomenout na zlaté časy netflixovského Daredevila, pozor, z produkce mé oblíbené zrušené divize Marvel Entertainment, bohužel a nepřekvapivě s horší choreografií, ale aspoň s krví a potem. Obecně iniciativě Marvel Spotlight mimo kánon MCU fandím a jsem rád, že tihle pouliční hrdinové se do budoucna nebudou dokola vypořádávat s Thanosovým lusknutím a budou si řešit vlastní příběhy bez záchrany světa, zpětně tam řadím i Moon Knighta například. Bohužel mě však indiánská tématika vůbec nezajímala a od prvního dílu, který mě nakonec bavil nejvíce, jsem doufal, že se vyšvihneme výše, ale tvůrci možná pořádně nevěděli kudy kam a v postprodukci se asi dost čachrovalo, dokonce i s počtem dílů. Echo jako taková mi nakonec tolik nevadila (leč ty magické schopnosti si mohli odpustit, byť samozřejmě mají svůj komiksový základ, ale kdo její komiksy zná?), návrat Kingpina ve větší roli jsem hodně ocenil, i když mi pořád nějak přišlo, že se drží zkrátka a výsledných 5 dílů je tak akorát. A teď už mi hoďte tu čtvrtou sérii Daredevila a budu nejvíc spokojen.

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

Ačkoliv se mi nějaké díly Hunger Games líbily (hlavně dvojka) a Francise Lawrence stále považuji za kvalitního režiséra, od prequelu jsem nečekal vůbec nic a absolutně se děsil 157 minutové stopáže. Což ačkoliv stále je moc, k mému velkému překvapení jsem se nenudil, příběh mě docela zajímal a i akce docela stála za to, což je dobrý příslib k chystanému Constantine 2 od stejného režiséra. Rachel Zegler můžu všude, takže to byla celkem jistota, ale příjemně mě překvapil i představit hlavní role, kterého rád uvidím i v dalších rolích. A možná i v dalších dílech, jelikož se z Balady o ptácích a hadech vyloupla taková menší trvalka a menší úspěch v amerických kinech, takže bych i doufal ve dvojku. A já u ní rád budu.

Sisu (2022)

Krásná vyvražďovačka Nácků ve Finsku s krásnou kamerou a záběry na krajinu. Jednohubka, která ale potěší, když si jí na Hbo max jeden nudný večer pustíte.