Trojúhelník smutku (2022)

Za mě přeceňované až běda, první půlka na jachtě celkem fajn, závěrečnou třetinu jsem celkem odzíval a sociální přesahy mě míjí. Viděno před rokem, moc to ve mně nezanechalo, Harris Dickinson se mezi mé oblíbence nezapíše a asi už nikdy znovu neuvidím. Občas to chce i odlišný názor, píšu to hlavně při vzpomínce na Charlbi Dean, která tu byla vážně skvělá a mohla mít před sebou zářivou kariéru.

Grinch (2000)

Do doby před prvním animákem od Illumination jediná verze Grinche, kterou jsem párkrát v životě viděl (protože tu starou verzi velebí jen v US), tak nějak mě bavila, ale nestal se z toho pro mě zásadní vánoční film. Tyto Vánoce jsem viděl po dlouhé době a i přes komické masky se to stále dá a zabaví to i děti, což se cení nejvíce.

Nech svět světem (2023)

Již opravdu dlouho jsem neviděl film, který by mě takhle odrovnal. Miluji mysteriózní žánr, o filmu jsem si záměrně nic nezjišťoval a nechal se unášet mrazivou atmosférou, která mě udržovala v napětí až do samotného konce. A nejen to, chci ihned vidět více z tohoto světa, chci seriál, který se zaměří úplně na jinou oblast a sequel, který nepůjde tím očekávatelným směrem ve stylu hry Homefront, ovšem úsporně (z hlediska financí) nám nadělí víc z toho světa, kde vlastně vidíme jen pár postav, plus na pár minut Kevina Bacona, který je určitým stereotypem chlápka, jež něco tuší (Woody Harrelson v 2012) a dokonale sem zapadl. A já chtěl další a další informace, jenže byl najednou konec. Na rozdíl však od žánrově podobných světů typu Tiché místo či Bird box mě tento styl sedí mnohem více a ačkoliv Esmailův seriál Mr. Robot mě tehdy moc nezaujal, nyní mám touhle jej dokoukat. Pusťte si to, a pokud vám to sedne jako mně, půjdou doufám procenta zas nahoru.

Reacher - Bankomat (2023) (epizoda)

"Hajzlové mi zlomili kartáček, tak teď už nevlastním nic!" 😄

Sly (2023)

Sly byl u mě vždycky až za Švarcíkem a stejně tak je to u dokumentů, které se nedávno objevily na Netflixu. Zatímco Arnold dostal třídílný dokument, tak Sylvestr pouze 90 minutový film, který ani náhodou nepojme jeho bohatou kariéru, úplně se vyhýbá propadákům a působí spíše jako taková Stallonova seance u psychologa, kde se může vypovídat o svých chmurách a nespravedlnostech, které se mu v životě/na place staly. A ačkoliv jsem to předem věděl, stejně jsem od toho dokumentu čekal více a že bude více šlapat, což mě, překvapilo, že u tak krátkého filmu občas spadl řetěz a chvílemi mě vůbec nezajímalo, o čem převážně Sly a jeho bratr Frank mluví. Co mě ale překvapilo, že v dokumentu vystupuje Tarantino, který s ním nikdy nepracoval, ale z nějakého důvodu jej Sly v profesní kariéře zřejmě ovlivnil více než Schwarzenegger. Jsem rád, že tyhle dokumenty vznikají a obsahují poměrně dost dobových záběrů, snad ten další bude zas o něco promakanější, třeba alespoň jako Beckham. Last Dance nikdo nepřekoná.

Rachel Stoneová: Sázka na Srdce (2023)

Tragédie ve všech směrech od cgi vizuálu po scénář a výkony, které odpovídají práci pouze pro peníze bez dalšího zájmu. Což je tak nějak trademark Netflix originálů, občas mi však něco do vkusu přijde. Heart of Stone je však jedním nejhorším z nich a Gal Gadot opravdu není žádný tahák. Dokonce i ten Jamie Dornan, který se snaží stále vymanit ze škatulky 50 shades, tohle musel vzít jen pro peníze.

Peníze těch tupců (2023)

Pro fanoušky filmů Sázka na nejistotu a Vlk z Wall street absolutně povinnost a mě až šokovalo, jak se z neznámého filmu povedlo ve mně probudit takové nadšení, ačkoliv už jsem před samotným zhlédnutím tušil, že mě to bude bavit. Přitom taková velmi nenápadná záležitost, kterou nejspíše velká část i filmových fandů opomene a musí mít člověk k tématu trošku vztah, aby ho Dumb Money pohltilo. Je tu pár lidí, co filmu dělá v Česku osvětu, tak snad se z toho stane ona moderní klasika. :)

Fér hra (2023)

Tentokrát se s hodnocením shodnout nedokážu. Neřikám, že jsem z filmu úplně vydřený, ale třeba konec mě opravdu dostal a udržoval mě v napětí po celou dobu kdy drama eskalovalo. Jedná se o film, který Netflix pouze koupil a je na něm cítit, že má poněkud větší ambice, jak je však vidět, tak to lidem spíše nesedlo. Já doporučit mohu, pokud vás trailer zaujme, jinak už teď film takřka zapadl.

Bojovník - Série 3 (2023) (série)

RIP Cinemax a jsem rád, že alespoň třetí série vznikla, ale něco mi říká, že by tvůrci měli další náměty na čtyřku. Tentokrát jsem Warriora neslupl jako malinu, ale pořád to má ty nejluxusnější souboje na VoD a zamrzí snad jen absence několika mých oblíbených postav. Držím palce.

Napoleon (2023)

Ridley Scott je zachránce historického žánru před 20. stoletím v kinech a já doufám, že i po Gladiátorovi 2 ještě stihne pár dalších. Už jen za tu výpravu musí člověk tohoto vitálního staříka (za týden 86 let!) cenit. Bitvy v takovémhle formátu již dnes dá se říct nevidíme a mně to evidentně hrozně chybí, takže Ridleymu trošku nadržuji i přes skoky a nekonzistentnost v ději, což pravděpodobně napraví ona slibovaná mohutná režisérská verze na Apple tv+, kde již tradičně tento poslední mohykán dovypráví tento grandiózní příběh. Jestli je nějaký film, který na podzim vidět v kině, je to rozhodně Napoleon, kterého perfektně ztvárnil skoro padesátiletý Joaquin Phoenix, což mě v průběhu filmu vůbec nevadilo a to nemám pro tohoto herce nijak zvláštní slabost. Obecně tu pochopitelně Scott opět nakládá s historií velmi volně, takže chápu, že třeba Frantíci zuří, ale pro dobro filmu jsem to schopen pochopit a zbytek si po filmu nastudovat na Wikipedii. A další naději vkládám do Directors Cutu, takže toto hodnocení je zatím jen z půlky. V IMAXu ale dechberoucí zážitek a to tam už byl letos Oppie.