Přízraky v Benátkách (2023)

Detektivky nejsou mým oblíbeným žánrem, obzvláště ne Poirot, ale jelikož jsem viděl předchozí dva, chtěl jsem si i třetí (pravděpodobně poslední) dát, zvláště když je v takovém pěkném balení na Disney+. Kamera je skutečně nádherná a zvláště začáteční imaxovsky roztažený průlet Benátkami skutečně stál za to. Posléze se začne rozprostírat wodunit příběh, v jehož odhalování jsem nikdy nebyl extra dobrý a další variace na to mě v ničem neobohatila. Kenneth Branagh je pořád výborný Poirot a zároveň režisér, má tuhle látku rád, ovšem tématicky mě bavila více pompéznější a dražší Smrt na Nilu. Nyní Disney seškrtal rozpočet (a vybral méně známější herce), což stejně nestačilo na pokrytí nákladů, takže otázka jestli se dalšího příběhu dočkáme.

Zločiny budoucnosti (2022)

Cronenberga jsem nikdy extra nemusel a i když nám nadělil následníka v podobě jeho syna, i on sám si přece jen ještě chce pár filmů nadělit. Crimes of the Future dle vlastních slov už chtěl natočit kdysi dávno a na filmu je vidět, že si dal na svém vysněném projektu záležet a je taky patřičně divný přesně tím způsobem jakým je režisér znám. Což pro mě jeho nejlepší film Východní přísliby třeba není. Tady si opět hoví v zásazích do lidského těla a je to mnohdy až příliš znepokojivé, naštěstí ne úplně nudné, leč po hodině už jsem maličko začal tápat, jestli to někam směřuje. Nakonec za mě průměr, jsem však rád, že jsem jej dohnal kvůli hercům, protože třeba Viggo Mortensen si role hodně vybírá a nejen hrudník Léa Seydoux nikdy neomrzí. PS : to Gigerovo křeslo mě hodně znepokojovalo a moc jsem nepochopil, jak vlastně funguje.

Silo - Season 1 (2023) (série)

Dlouho mi trvalo, než jsem se konečně prokousal i druhou polovinou, což bylo způsobeno nejen neochotou prodlužování předplatného, ale také jistou natahovatelností seriálu v jednom Silu a před oznámením druhé série jsem počítal spíše s minisérií a že se ven podíváme třeba po třech dílech. Ovšem druhá polovina mi to vynahradila, i když jsme přišli o pár zajímavých postav (třeba ještě některé uvidíme) a nevím jak to popsat, ale Rebecca Ferguson tu má úplně jinou auru než třeba v MI nebo Duně a nějak jsem se s ní moc nedokázal zžít. Ovšem samozřejmě jsem rád, že tu hraje stále ona. Jen teď musím doufat, že se do začátku druhé a dalších sérií nedozvím nějaké pikantnosti z knih.

To se mi snad zdá (2023)

Prvních pět minut jsem si hrál na mobilu, pak se to rozjelo a já se nemohl nabažit všemožných absurních situací, kdy se Cage zas po letech dokáže naplno vyřádit v kinech, tentokráte však podle dobrého námětu a chce se říci i kvalitního scénáře. Nečekal jsem ale, že se budu skoro celou dobu smát a užívat si momenty, kdy přestárlý a neatraktivní Cage myslí na mladou dívku nebo jinou posléze vraždí hitmanovskou strunou. Možná tak ani film působit neměl, ale já si jej užil po svém a věřím, že je to letošní hot-take od studia A24 na Oscary.

Spojenec (2006)

Nebýt první půl hodiny, která mě moc nebavila a obával jsem se přehajpovaného kousku, tak to pro mě byla jasná pětihvězdička. Třeba na druhé zhlédnutí. Spike Lee mě celkem dostal svou mnoho-vrstevností a zároveň netypického zakončení, které by bylo v každém jiném filmu, že zkrátka jeho režii tu musím vyzdvihnout. A stejně tak scénář a Denzela, který je v té herecké poloze, kterou máme nejradši a neskutečně válí a i z nižšího platebního stropu dokáže povodit ty lobbisty.

Rebel Moon: První část – Zrozená z ohně (2023)

Snyder byl kdysi pro mě nejprogresivnějím filmařem z hlediska vizuálu, po zhlédnutí Rebel Moon si však musím malinko zabrblat, přičemž jsem představoval si od největšího sci-fi Netflixu pro letošní rok jinačí hody. Jsem tak trošku purista, mám rád čistý obraz ve vysokém rozlišení a jelikož Enko na dobré příběhy nedá, cením alespoň jejich požadavky na natáčení na digitál ve 4k. Rebel Moon je však čistě digitální fraška (Rachel Stone je furt ale horší), kde mě to trhalo za oči a spílal jsem, že se tvůrci drobet více nesnažili buď o realističtější barvy nebo praktické efekty. Zajímavé pro mě však bylo, že předcházející digitální hrátky (například 300) pro mě tak otravné nebyly. Jsem zvědav na druhý díl, kdy už nutnou expozici máme za sebou a mohlo by se tak jednak o zajímavější kousek. I když z hlediska vizuálu půjde o totéž, příběhově už víme, že nemáme čekat nic objevného (takové Star Wars od něj bych opravdu vidět nechtěl), ale doufám, že to bude alespoň záživnější guilty pleasure. Tohle už si znovu nepustím, i když jsem se spíše bavil než nudil. PS : Sofia Boutella je tu suprová (nejlepší bod na filmu), Charlie Hunnam naopak dost upozaděn (všimněte si, že půlku filmu vůbec nemluví) a hrozně mi připomínal Travise Fimmela.

Special Ops: Lioness (2023) (seriál)

Na to, že mě to od začátku příliš nechytlo a byl jsem po prvním díle na třech hvězdách, to nádherně vygradovalo a v druhé půlce, kterou jsem si dal o pár měsíců později už na SkyShowtime, jsem to zhltl jak to vycházelo. Zoe Saldana skvěle sedla do obsazení (výborně obsazen i její manžel), stejně tak pro mě neznámá Laysla De Oliveira, těm dvěma dámám jsem věřil vše. Snad jen ten Morgan Freeman mi tu moc neseděl, když se teda už konečně objevil, a to ho můžu skoro všude. Sheridan si připsal další velký úspěch a já jen doufám, že nepoleví. Tyhle chlapské seriály ze staré školy umí dělat nejlíp.

Nové sčítání hlasů (2008) (TV film)

Nosný film o důležitém tématu s výbornými herci, ale je na něm hrozně znát, že je to pouze tv film (dnes se tomu říká Netflix originals :D) a v půlce filmu už jsme se hrozně nudili, jelikož tempo povážlivě kleslo. Sorkin by z toho udělal mnohem zajímavější kousek, ale stejně jsem rád, že jsem se přes HBO a Spaceyho dozvěděl něco víc o tomto tématu.

Equalizer 3: Poslední kapitola (2023)

Denzel už pár let vypadá jako podsaditý taťka, ale pořád z něj jde setsakra strach, jak dokazuje začátek filmu. Obecně tuto sérii nevyhledávám, viděl jsem všechny díly jednou a nejvíce mám asi překvapivě dvojku. Trojka se výše nedostane, je taková překvapivě komorní a pomalé tempo mi v tomto případě nesedlo, místy až celkem nudilo. Když však dojde na akci, je Antoine Fuqua stále suvérenní a mě teď jenom zajímá, jestli se Washington nechá překecat i počtvrté a zavaří tak českému distributorovi.