• Reality-TV

Jack staví dům (2018)

Mám rád severskú kinematografiu, hoci je to pre mňa lotéria. Von Trier je ale regulérne divný. Príbeh psychopatickej verzie Jima Carreyho posadnutej umením. Epileptická kamera skombinovaná s ľadovo chladným a kľudným hlasom hlavného hrdinu je len jedna z vecí, pri ktorých mi napadlo "čo to, kurva". Občasná referencia na Bowieho potešila. Božskú komédiu som nečítal, po tomto filme mám ale aspoň motiváciu.

Fotři (2023)

Kríza stredného veku a netflixovská streľba do vlastných radov. Traja "boomeri" vo svete, v ktorom sa človek pomaly bojí ozvať, aby si to niekto náhodou nevyložil ako urážku. Kritický pohľad na prehnane korektnú dobu, avšak podaný vtipne.

Děrsu Uzala (1975)

Krásny film so smutným koncom z drsného prostredia tajgy. Človeka celý život žijúceho v tajge skrátka neprerobíte. Nejaponský Kurosawa bola neobvyklá, ale zaujímavá a príjemná skúsenosť. Prekvapilo ma, že na motívy knihy už skôr vznikol iný film s rovnakým názvom.

To (2017)

Knihu som (zatiaľ) nečítal, pôvodnú verziu som nevidel. K tejto som sa dokopal po x rokoch a stálo to za to. Skarsgård je desivý sám osebe, nieto ešte ako Pennywise, ako herca ho ale mám celkom rád. Film samotný je viac psychothriller, než horor. Navyše, narvať niekoľkostostranovú knihu do dva a štvrť hodiny a zachytiť to podstatné, to si zaslúži obdiv.

Sexuální výchova - Série 4 (2023) (série)

Sex Education som považoval za fakt kvalitný seriál v rámci prinajlepšom priemernej netflixovskej produkcie. Teda aspoň prvé tri série. Potom prišla štvrtá. Mnoho nových divných a otravných postáv a aj správanie tých starých bolo často nelogické. Z Otisa sa stal echt Brit (tlstý, škaredý a s divným prízvukom), Eric má halucinácie,, z Otisovej mamy sa stala strhaná matka samoživiteľka a namiesto moordaleskej strednej sa seriál odohráva v čomsi, čo zdegradovalo seriál na karikatúru jeho samého. Čo bolo posledné tri série podané prirodzene a skvelo zapadalo do kontextu celého seriálu pôsobilo tu nútene a nasilu. Mnohokrát som si kládol otázku, či sa týmto tvorcovia chceli vysmiať prehnanej korektnosti alebo sami boli prehnane korektní (prikláňam sa k možnosti č.2).  Toxická pozitivita na každom kroku, pričom sa nakoniec ukáže, že tá najviac toxicky pozitívna postava má obrovský problém zdravo vyjadrovať emócie kvôli zraneniu (prekvapivé, vskutku). Priemernú, možno až podpriemernú sériu však zachraňujú posledné dva diely, hlavne ten úplne posledný. Miestami to síce pôsobí, akoby sa do nich tvorcovia snažili narvať všetko, čo zameškali, rozhodne je to ale príjemný pohľad. Dejová línia zbližovania Michaela s Adamom je podľa mňa najlepšia z celej série. Zamrzel ale záver, vzťah Otisa a Maeve by si podľa mňa zaslúžil iný koniec, než sex po x sériách, melodramatický odchod a dopis na rozlúčku. Holt zostarli, dospeli a každý z nich je niekde inde. Taktiež nepríjemne prekvapil odchod Jakoba a Oly, škrtov v rámci postáv bolo ale viac.

Guangdong shi hu xing yi wu xi (1980)

Totálne zmätočný a neprehľadný film s dvomi súbežnými dejovými líniami, v ktorom som sa často solídne strácal a minimálne prvú polhodinu predstavovali každých pár minút nejakú novú postavu. Posledných 15-20 minút bolo dynamickejších a vtipnejších, než celý zvyšok filmu. Záverečný súboj bol super a dekapitácia hlavného záporáka kopom za letu je jeden z najštýlovejších knokautov, aké som kedy v akčných filmoch videl. Ako je ale preboha možné, že sú všetci v tom filme takí namakaní?

Horná Dolná (2015) (seriál) odpad!

Vrchol nevtipu na čele s nesympatickou preafektovanou Polnišovou. Spomínam si, ako mi táto vec kedysi pravidelne vyskakovala v rámci reklám v TV. To, že vydržala 7 rokov a 14 sérií je len smutným dôkazom toho, ako málo stačí priemernému slovenskému divákovi ku šťastiu.

Rozhodně nejsi zvaná na mou bat micvu! (2023)

Silene vtipný netflixovský pohľad na židovstvo po americku s prestrihmi ako z indických telenoviel. Nebolo sa na čom zasmiať. Ak je celé ťažisko "vtipu" na tom, že puberťáčke po skoku do lomu vypláva na hladinu použitá vložka, niečo nie je v poriadku. Jednu hviezdu za učiteľku v rasta veste. God is random.

Oppenheimer (2023)

Amíci (nezdravé vlastenectvo nesmie chýbať) a Nemci vo vražednom súboji o to, komu prvému sa podarí zostrojiť zbraň hromadného ničenia len aby víťazi nakoniec jej autorovi podrazili nohy. Spočiatku desivá, ale na Nolanove pomery asi štandardná stopáž ubiehala rýchlo, vo filme sa neustále niečo dialo a hluché miesta v podstate ani neboli. Cillian Murphy tu za tri hodiny vystriedal viac výrazov tváre, než za celých niekoľko rokov Peaky Blinders a Roberta Downeyho tu namaskovali tak dobre, že som ho najprv ani nespoznal. Interstellar je oproti tomuto preceňovaný (niežeby nebol).

Klan Gucci (2021)

Osemdesiatky jak noha so slušným hereckým obsadením (Lady Gaga príjemne prekvapila) a hlavnou hrdinkou, ktorá mení nálady ako Boris Kollár partnerky. Príbeh impéria, ktorému dopomohla k rozpadu ohrdnutá kariéristka. Takmer trojhodinová stopáž plynula úplne v pohode. Neviem, do akej miery je film "podľa skutočnej udalosti", ale je smutné, že vo firme dnes nie je jediný Gucci.