Fair Play (2014)

Tu dobu jsem nezažil a už vůbec nevím, jak to chodilo ve sportu. Je ale zřejmé, že takhle nějak to bylo... ve všech rovinách. A tenhle film všechny tyto roviny vyobrazuje precizně nejen z historicko-lidského hlediska, ale i z toho filmařského. A všechno v něm funguje zatraceně dobře - od scénáře, přes režii a herce, až po všechny techniké aspekty. No a výsledkem je opravdu a upřímně výborný film. Fakt, že to je (převážně) český film, který dostal podporu od Fondu pro rozvoj české kinematografie(!), je už jen příjemný bonus. Bravo!

Muse - koncert 2013 (2013) (koncert)

They will not force us, they will stop degrading us, they will not control us, we will be victorious! Musím na jejich koncert někdy zajít. Úžasná banda.

Donnie Darko (2001)

(UPOZORNĚNÍ: Zkouknuto při normální náladě a myšlenkovém rozpoložení v obyčejný den. Kromě oficiální synopse jsem o filmu předem nic nevěděl.) Vůbec jsem to nepochopil. Možná proto, že je děj příliš komplikovaný, možná proto, že je myšlenka tohohle filmu jen krásně lesklé pseudo-intelektuální nic. Donnie Darko ale není zas až tak haluzorní, respektive i když řada scén (a konec) nedává smysl, nic nebrání si je naplno vychutnat. A to především díky bravurní režii a v podstatě všem hercům a herečkám. Pro jistotu ještě jednou - všechny postavy v tomhle filmu jsou prostě skvěle rozpracované a zahrané... fakt smekám! Nechci a nebudu tenhle film rozebírat nebo hloubat nad potenciální myšlenkou, prostě se spokojím s pocitem, že jsem si ho parádně užil.

Aningaaq (2013)

Pěkná připomínka jedné z nejsilnějších scén Gravity. Tahle bonusovo-crossoverová scéna (mělo se původně ve filmu přestříhávat mezi Sandrou nahoře a eskymákem dole?) možná dokazuje, že každičký moment ve filmu má svůj filozofický přesah. Nebo to alespoň dokazuje, že pánové Cuarónovi mají každičký moment propracovaný a filmařina je baví.

Vzpomínky na Afriku (1985)

Po technické stránce takřka dokonale zvládnutý film (režie, výprava, kamera, hudba, kostýmy) se skvělými herci (a komparzisty) v hlavních i všech vedlejších rolích. Žánrově je Out of Africa taktéž vyvážený mix - záběry na krásnou keňskou krajinu (a vlastně i krásné vesničky a Nairobi počátkem minulého století) dostávají stejný prostor jako romantika a to samé platí o dramatičtějších sekvencích. Takže ani pořádně nedokážu říct, proč mě tenhle film nepřijde zas až tak výborný. Možná to bude celkem dlouhou stopáží nebo tím, že se zdaleka nejedná o moc originální příběh. Zkrátka mě to úplně nevtáhlo. Co se africké (savanové) tématiky týče, starší film Volání divočiny mě kdysi zaujal víc.

Soumrak mrtvých (2004)

Shaun of the Dead spadá do počátků spolupráce tria Wright, Pegg, Frost, takže je to správně ulítlé, nezávislé na producentech ze studia a gore (krev, černý humor a vše, co k tomu patří). Navíc z toho čiší nadšení všech zúčastněných na sto honů. Humor střídá akci a naopak každou chvíli, takže děj ubíhá jak voda. Za vyzdvyhnutí stojí ještě dynamický střih (třeba Shaunovo plánování) a parádní soundtrack. Spokojenost!

Studio Soči (2014) (pořad)

Jako vždy odvedl štáb ČT Sport velmi kvalitní práci. S jejich zpravodajským servisem a přenosy ze ZOH v Soči jsem byl naprosto spokojen.

Americký zločin (2007)

! OBSAHUJE SPOILERY ! Tohle drama (nebo snad horor?) stojí především na herečkách v hlavních rolích. Ani nevím, kterou vychválit za její výkon dřív - Ellen Page v roli vystrašené, mučené dívky nebo Catherine Keener v roli psychycky labilní, chladnokrevné zrůdy. Obě se svých úloh zhostily dokonale. Ano, film občas ztrácí dech zásluhou ne moc nápadité režie a pro mě nepochopitelnou absencí hudby v některých scénách. Na druhou stranu atmosféra se i tak drží na vysoké úrovni, za prvé díky již zmíněným hereckým výkonům a za druhé snad díky tomu, že je děj podle skutečných událostí (velká část scénáře je v podstatě přepisem výpovědí u soudu). Ačkoliv film nezobrazuje explicitně tolik násilí (a že ve skutečnosti bylo utrpení Sylvie Likens mnohem, mnohem hrůznější), vývoj na obrazovce je velice znepokojivý a divák má doslova nutkání nějak zakročit (což obvykle mívám u dokumentů o porušování lidských práv). V prvním plánu se tedy jedná o autenticky natočené, uvěřitelné, "based on a true story" drama, ve druhém pak trošku nahlodává téma o původu zla a míře viny psychicky labilních lidí. To už bych ale zacházel moc do hloubky. Jedno je však jisté - to, co se stalo v červenci až říjnu roku 1965 v domě Gertrudy Baniszewské, je odporné a smutné a jsem rád, že se tyto události dočkaly tohoto nanejvýš důstojného filmového zpracování.

Heavy Rain : The Casting (2006)

Nemá cenu tady hodnotit tříminutový bonus. Mých pět hvězdiček náleží celému interaktivnímu filmu Heavy Rain, stejně tak nejnovější pecce Beyond: Two Souls a vlastně všemu od studia Quantic Dream v čele s jedním z největších vizionářů (postavil bych ho na roveň Jamese Camerona), co se využívání nových technologií týče... David "Cage" De Gruttola. Muž, který boří hranici mezi filmem a hrou, odvážlivec, který se nebojí udělat něco, o co se nikdo před ním nepokusil (i když - interaktivní film jsme u nás měli už před půl stoletím). David je v mých očích téměř génius - zakladatel a šéf vývojářského studia, scénárista, režisér, urputný inovátor... Prostě jeden z těch lidí, kteří posunují hranice stále dál a dál. A za to má můj neskonalý obdiv!

Vlk z Wall Street (2013)

Tenhle film mi jenom potvrdil všechny klady a zápory Martina Scorseseho. Režíruje kvalitně, zábavně, občas inovativně, ale jeho filmy jsou zbytečně "so dlou-fuckin'-hý". U The Wolf of Wall Street jsem se bavil, chvílemi dokonce královsky. Je to skvělý film, který táhne úžasný, fenomenální herecký koncert Leonarda DiCapria (který se tímto asi oficiálně zaškatulkoval do kategorie "prvotřídní podvodníci"). Děj je sice o hovně, ale vem to čert... dokud se směju. Jenomže tahle báječná komedie se místy zvrhne v něco, co se snaží být vážné, až dramatické. A to mi ve filmu, ve kterém je od začátku všechno pojato s velkou nadsázkou, nesedí. Hromada kritiků a jiných filmových intelektuálů to sice může rozpitvávat do nekonečna a hledat v tom nějaké přesahy, mně to ale jaksi vytrhávalo z té zábavné vlny, na kterou jsem byl naladěný. V druhé řadě pak tyto sekvence celý film prodlužují na docela dlouhou stopáž, během které bohužel sem tam ztrácí dech.