Transformers: Pomsta poražených (2009)

Všechny klady prvního dílu jsou zde potlačeny a naopak prohlubují se všechny nedostatky a nudné aspekty. Děj je nepřehlednější a debilnější, humor nevtipný (chtěný i ten nechtěný), dialogy nudnější, povinné scény trapnější a stopáž citelně delší (což se totálně tluče s Bayovým klipovitým stylem). Místy jsem se nudil, celkově jsem se stále docela bavil.

Transformers (2007)

Šílenost. Ale zatraceně řízná a humorná šílenost.

Rowan Atkinson živě (1992) (TV film)

Neskutečně zábavné scénky v podání jednoho z nejlepších komiků. Hluchých míst je minimum a naopak velmi často jsem se válel smíchy po zemi. Pro příznivce tohoto typu humoru se jedná o hotový klenot.

Na hraně zítřka (2014)

Doposud nijak vybočující Doug Liman se rozhodl udělat si filmařské cvičení na téma "převedení inteligentního scénáře do akčního blockbusteru se zaměřením na dynamický narativ a důmyslný střih". To se mu, díkybohu, pevedlo na výbornou. Ostatním tvůrcům se také zadařilo (od herců přes choreografy a kostyméry až po tvůrce CGI), což dalo vzniknout tomuhle skvostnému řemeslnému kousku. P.S. Bill Paxton je, jako vždy, senzační :-)

Na prahu temnot (1987)

Mísí se ve mně dva dojmy z tohohle filmu - dobrý a špatný. Mám rád osumdesátkové filmy a jejich "demenci" považuji za kladnou přidanou hodnotu, která dotváří skvělou a svým způsobem hutnou atmosféru. Totéž platí i pro Near Dark. Jenomže v tomhle případě už to jde zkrátka přes únosnou mez. A to se netýká jen scénáře - režie je místy přímo tragická. Jasným kladem tohohle filmu jsou naopak herci (včetně mého oblíbence Billa Paxtona). Být tahle upírská balada ve zkrácené verzi součástí povídkového filmu, líbila by se mi náramně, takhle to je ovšem dost rozpačité a nijak zvlášť zábavné.

Hoří, má panenko (1967)

Skvěle vysoustružené dialogy, skvělé hlášky i situační humor. V tomhle filmu se zkrátka sešlo vše, co je pro dobrou (černohumornou) komedii potřeba. Klobouk dolů za tohle dílo!

Ona (2013)

Tenhle film mě dostal... nikoliv epickým příběhem, efektní akcí nebo hutnou atmosférou. Dokonce ani nijak zvlášť emočně. Ale prostě mě dostal. Snad svým pojetím - nejedná se o žádnou kritiku (onen pomyslný varovný prst je pouze lehce naznačen), naopak, tahle potenciální, avšak zatraceně uvěřitelná budoucnost je nám předložena nevtíravě a co nejobjektivněji. Zároveň se na vše díváme z perspektivy hlavního... ehm "hrdiny", se kterým se sžijeme během chvíle. Her ovšem není jen o jeho vtahu s OS1, ale načíná řadu dalších palčivých témat ohledně umělé inteligence, techniky a někteří (v tomto případě se řadím mezi ně) v tom můžeme hledat přesahy i do současnosti. Zkrátka se jedná o mnohovrstevnaté drama, které pobaví / dojme / donutí k zamyšlení (vše ale jen zlehka a s mírou). Zároveň ani technické sci-fi prvky neustupují úplně do pozadí, respektive ačkoliv jen dotvářejí atmosféru, jsou brilantně propracované a realistické. Jo a Joaquin Phoenix hraje excelentně, ale to přece moc dobře víme. Bravo Spiku Jonze, mistře! Smekám! P.S. Až přijde na trh operační systém s hlasem Scarlett Johansson, nainstaluju si ho na všechna zařízení. Ale jestli pojmete kdokoliv podezření, že si beru mobil s sebou do postele, přetáhněte mě nejbližší traverzou, rozdupejde mi veškerou elektroniku (nebo nainstalujte Linux) a vykopejte mě ven. Deal?

V dračím doupěti (2004) (pořad)

Britská verze investorské show se stala předobrazem pro všechny ostatní (kromě originální japonské), které její koncept převzaly (včetně té vydařené české). Investoři v první sérii jsou celkem sympatičtí, vyjednávání zajímavé a hlavně - ve hře je mnohem větší potenciální byznys. A já si navíc procvičím poslech angličtiny... pokud tedy o investici nepřijde zrovna požádat Skot či jiný nářečím mluvící Brit.

Pátrání po Sugar Manovi (2012)

Jeden z nejbizarnějších a nejneuvěřitelnějších (a v důsledku nejinspirativnějších) reálných příběhů. Příběh o skvělém muzikantovi a člověku, který by byl pravděpodobně zapomenut, nebýt "hudebních detektivů" a tvůrce tohohle dokumentu. Dále nemá cenu Rodriguezův životní příběh komentovat. Koncept dokumentu samotného jako rekonstrukce detektivního pátrání se mi velmi líbí - Searching for Sugar Man má to tu správnou atmosféru, v rámci možností je napínavý a samozřejmě má výborný soundtrack poskládaný z top šlágrů Sixta Rodrigueze.