Zrození Planety opic (2011)

Výborně natočený film! Rise of the Planet of the Apes má všechno, co má správný blockbuster mít... a ještě něco navíc. Ať již hodnotím scénář, režii, herce (v čele s velkým Andy Serkisem), střih, soundtrack, kameru či efekty, nenacházím žádný výrazný nedostatek nebo dokonce slabý článek. Vše šlape tak, jak má a výsledkem je napínavý, promyšlený, v závěru akční a v rámci možností uvěřitelný film.

Sabotáž (2014)

Ačkoliv je Sabotage především krimi, o akční scény není nouze a film je po celou dobu svižný a místy dokonce nářezovitý. Souhlasím, že Arnoldova role (v podstatě hlavní hrdina) vyžadovala dost herectví (což Arnie samozřejmě nezvládá), takže jeho myšlení a motivace nejsou dostatečně vykresleny, což je škoda. Na druhou stranu - děj odehrávající se na téhle planetě musí obsahovat emoce (protože my, lidé) a Terminátor (role absolutně nevyžadující herectví) byl jen jeden... no vlastně tři a bude další. Koneckonců v Komandu taky Arnie zabíjí / ničí / likviduje kvůli své rodině (oops, spoiler?) a nikomu to nevadilo... protože Arnold. Ani v tomto filmu mi to nevadí... protože Arnold :-) P.S. pro skalní fanoušky: Arnie se vrátil do formy, jak jen to šlo. Myslím, že oproti The Last Stand a Escape Plan posun.

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (2013)

Felixi Herngrenovi se podařilo převyprávět vskutku tlustou knížku v ani ne dvouhodinovém filmu, který si navíc zachovává přehledný děj a obsahuje vše podstatné (s ohledem na obsáhlost předlohy). Největší zbraní tohoto filmu je svižné tempo, zvýraznění všech humorných elementů (a často ještě přikořenění oproti knížce), báječná režie, výborný soundtrack a správná švédská atmosféra. A k tomu všemu excelentně namaskovaný Robert Gustafsson, který se role stoletého staříka (i jeho mladších já ve flashbacích) ujal s neuvěřitelnou grácií. Nevím, jaký byl poměr čtenářů předlohy a diváků Staříkem nedotčených, ale spolu se mnou se smál celý sál... a často. Jsem rád, že zfilmování se ujali tito tvůrci a že to dopadlo takhle skvěle.

Collateral (2004)

Velmi, velmi nadprůměrný thriller, který za svou kvalitu vděčí především skvělé režii. Díky ní má Collateral i přes pomalejší tempo neuvěřitelně hutnou atmosféru. Dalším velkým plusem je relativně originální scénář se zajímavým rozuzlením. No a v neposlední řadě tenhle film táhne ústřední charismatické duo Cruise-Foxx.

Tracey: Fragmenty (2007)

The Tracey Fragments je sice film o ničem, a když už se náznak děje vyskytne, nedávám to naprosto žádný smysl, ale jako vizuálně zajímavý experiment to funguje dobře a naštěstí Ellen Page, která ve své bizarní roli bez nadsázky exhibuje, dostává hodně prostoru.

Dobrý Will Hunting (1997)

Pod kabátem feel-good filmečku o rádoby pohodovém a bezstarostném životě Willa Huntinga se skrývá (a v průběhu vyjde plně na povrch) mimořádně sofistikované a hluboké drama, které zvládne rozebrat několik komplikovaných a uvěřitelných charakterů, postavit jejich myšlení (respektive jejich náhled na život) proti sobě a nechat to vše zajímavými cestičkami vygradovat a v průběhu (hlavně ke konci) hned několikrát dojmout. To vše je možné především díky skvělému scénáři a perfektním hereckým výkonům tria Damon-Williams-Driver (ostatní jsou ovšem také výborní). Chvílemi jsem s postoji hrdiny souhlasil, chvílemi jsem jeho kroky zatracoval (jak bych se zachoval já?) a chvílemi jsem měl dojem, že se v něm tak trochu vidím. Lehkým mínusem pro mě je soundtrack - objektivně je sice velice slušný, ale já mám rád, když při vypjatých / vrcholících / zvratových scénách zní masivní symfonický orchestr, na druhou stranu Elfmanovy minimalistické motivy mají také něco do sebe. Zkrátka - těším se, až tenhle film uvidím znova a zase v trochu jiném světle.

Pod kůží (2013)

Art jako prase. Hezky se na to dívá - skvělá kamera (zabírající nádherné exteriéry), výtečný soundtrack, perfektní Scarlett Johansson (i ostatní herci), místy hutná atmosféra. Nicméně... je to art (bez pointy, bez gradace, s nemastným-neslaným koncem) a ta hodina a tři čtvrtě je fakt moc! Bohužel nemůžu říct, že se mi to hodně líbilo a že jsem příjemně překvapen. Ale za zkouknutí to asi stojí.

Transformers: Zánik (2014)

(Hodnocení může být ovlivněno zážitkem ve 4DX kině, kde jsem byl poprvé právě na tomhle filmu.) No páni, já zírám. Bay se zklidnil a natočil zas konečně Transformery bez všech těch nudných a nucených dialogů, dějových zpomalovaček a podobných blbostí. Akční scény se zlepšily (choreografie, přehlednost, efektnost), vtipy už byly zase úsměvné a děj dával víceméně smysl. Transformeři jsou pořád cool, Mark Wahlberg je řízný chlapík (hlavně taky občas vystřelil a nezdrhal furt jako Shia) a závěrečná bitka v Hong Kongu fakt super!

Transformers 3 (2011)

Pro trojku platí to samé, co jsem psal u dvojky - potlačení toho dobrého (včetně svižné bayovské režie a střihu) a totální předimenzovanost tím, co prostě nechceme vidět. Bez Megan to nemá, co se obsazení týče, vůbec šťávu a Shia účinkující tak nějak na baterky to nezachrání. Transformeři ale pořád hustý, takže to nemůžu zatracovat.

Kurňa, co to je? (2013) (pořad)

Tenhle klenot jsem objevil zcela náhodně na TV Barrandov... vřele doporučuju :-D