• Krátkometrážní

Boba Fett: Zákon podsvětí (2021) (seriál)

Fakt to není dobrý. Nikdy jsem nechápal tu popularitu Boby Fetta a od samého začátku jsem měl obavy, jestli zrovna tahle postava utáhne svůj vlastní seriál. No a moje obavy se potvrdily. Bohužel je to skrz naskrz průměrný seriál, s plochými postavami, nudným a nikam se neposunujícím se příběhem, zpomaleným tempem a s naprosto chaotickým stylem vyprávěním. Ten seriál má podobně zoufalou koncepci jako sequelová trilogie. Ostatně v tomto Star Wars selhává už od okamžiku, kdy je převzal Disney. Proto právě naprosto luxusní 5. a 6. díl snad ani nejde počítat do hodnocení celého seriálu, protože jsou to v podstatě regulérní epizody 3. série Mandaloriana. Motivace postav, jejich charaktery a vývoj, prostě nic moc tady nefunguje. A aby toho nebylo málo, tak Temuera Morrison v hlavní roli je absolutně marný. Pochválit tak lze snad možná vizuál a soundtrack, ale to je bolestivě málo. Na 3. sérii Mandaloriana se těším, ale jedna série oživující postavu Boba Fetta byla víc než dost. 4/10

Eternals (2021)

U každé marvelovky by se dalo najít nějaké to "nej". Bohužel u Eternals o daném "nej" bylo rozhodnuto již před samotným začátkem filmu. Ze všech dosavadních asi 25 MCU snímků jsou Eternals snímkem s nejnudnějším a nejméně pasujícím castingem. Samotný příběh je v pohodě a i přes přestřelenou stopáž to docela odsýpá, ale od filmu za 200 milionů dolarů čekáte přece jenom něco lepšího než recenzi ve stylu "vizuálně trochu lépe vypadající epizoda seriálu z Disney+".

Spider-Man: Bez domova (2021)

Ottův slovník naučný - definice slova "fanservis": 1. Autorem záměrně konaná činnost s cílem potěšit své fanoušky;  2. Spider-Man: No Way Home.  Určitě je tomu možné vytknout mnoho věcí a ano, Paralelní světy zůstávají bezpečně na pozici nejlepšího snímku o Spider-Manovi, ale nechci si to dobrovolně kazit. Do kina by se lidé měli chodit především bavit a já si opravdu po celou dobu stopáže užíval toho, že tvůrci přesně vědí, co jejich fanoušci chtějí, a tak se rozhodli servírovat jim to po tunách. Kromě zábavy a nostalgie zde fungují i emociální a vážnější scény, ale především je to čistokrevný popcorn, který těžce zkoušeným kinům letos zachránil krk. Díky za to všechno.

Země nomádů (2020)

Oscars, kiss my ass. Upřímně nechápu, jak se kdokoliv z Akademie může divit, že jim rok co rok klesá sledovanost slavnostního ceremoniálu, když jako film roku zvítězí snímek, který ze široké veřejnosti nikdo neviděl a který by za normálních okolností prošuměl i na všech filmových festivalech. Což o to, jde o zajímavý příběh se zajímavými lidmi a s Frances McDormand, která se na tyto role přesně hodí, ale natočeno je to fakt ledabyle. Snaha navodit nějaké spojení s přírodou, meditativní atmosféru, či jak to popsat, tím, že tam fláknu (jinak krásnou) hudbu na klavír od Einaudiho a stopáž si naženu pětivteřinovými prostřihy se záběry na kaktusy, okolní krajinu, západy slunce a podobně? Meh...

Hawkeye (2021) (seriál)

Zoufale průměrné projekty Marvelu na Disney+ pokračují. Přitom Hawkeye měl předpoklady být naprosto výtečnou záležitostí - vynikající ústřední dvojka, prostředí MCU a atmosféra automaticky evokující Smrtonosnou past. Člověk by řekl, že tady není co pokazit, ale bohužel tak tomu není. Seriál vypadá naprosto příšerně lacině, souboje a celá akční stránka je fakt strašidelná, záporáci a vůbec většina vedlejších postav je absolutně nezajímavá. I samotné tempo vyprávění je zbytečně rychlé a než se příběh rozjede, tak už vlastně vše směřuje ke konci. Moc jsem si přál, abych si seriál užil, ale šlo to ztěžka. Abych moc nekritizoval, taková katastrofa jako The Falcon and the Winter Soldier to nebylo, ale lhal bych, kdybych napsal, že jsem většinu času u všech šesti epizod nepronudil. Na závěr si neodpustím poznámku, že "ruský" přízvuk Florence Pugh nenávidím od prvního traileru na Black Widow a i v samotném filmu jsem ho doslova protrpěl, no a tady je to utrpení na pokračování, uf, prosím, už vážně stačilo.

Hamilton (2020) (divadelní záznam)

Oprávněný hype. Hamilton není jenom dokonalý muzikál, který prakticky ihned po uvedení získal kultovní must see status, ale je to skutečně mistrovské kulturní dílo, které se i do budoucna stane klasikou. Neuvěřitelné je to o to více, že celé dílo dal kompletně dohromady jediný člověk. Lin-Manuel Miranda je opravdu génius, protože vytvořit hudbu i libreto pro dvou a půl hodinový ve zběsilém tempu jedoucí koncentrát našlapaného a chytlavého mixu hip-hopu a klasiky, u kterého máte pocit, že je za 20 minut hotovo, to je něco neuvěřitelného. Muzikály moc nesleduji nebo ani nevyhledávám, ale tady není o čem. Toto se musí vidět. 10/10

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

První část překvapivě zábavná marvelovka s perfektně natočenou akcí. Druhá část jeden velký trikový chaos, kdy to chvílemi nemělo daleko k digibordelu, na který měli dříve patent pouze v DC. Nehledě na to, že příběh záporáka je zajímavější než příběh hlavního hrdiny. Od Iron Manova lusknutí prsty v Endgame (a ihned na Endgame navazujícího výborného Spider Mana) hledá Marvel cesty, kam dál, a musím říct, že ať už jeho seriálová tvorba nebo i ta filmová mě doposud vůbec nechytla. Tak snad příště, za mě Shang-Chi ale čistý průměr.

Red Notice (2021)

Reynolds klasicky hraje Reynoldse, Rock klasicky hraje Rocka a Gadot klasicky (ne)hraje. Zábavná a svižná jednohubka, která je ale zoufale nenápaditá (rozpočet zaplatil ústřední trojku a na triky evidentně nezbyly prachy, protože to vypadá jako obyčejné béčko) a za 3 dny si z filmu nebudu pamatovat vůbec nic. V kategorii "na zabití sobotního večera" to bez problému obstojí, kdy s čím menšími nároky do toho půjdete, tím víc si to užijete.

Duna (2021)

Očekávání byla opravdu velká, ale nakonec jsem dostal ještě mnohem víc. Duna je absolutně dokonalé dílo, nejlepší sci-fi za poslední roky, s vynikajícím castingem, úžasným Zimmerovým soundtrackem, audiovizuálně neskutečně vypiplané a pro velké plátno přímo stvořené, přestože se ve své podstatě jedná "pouze" o intro k budoucímu druhému dílu. Především je to ale film, který se musí vidět v kině! Bez velkého plátna a s perfektním zvukem se člověk okrádá o jeden z nejlepších kinozážitků za dlouhé roky.

Black Widow (2021)

Black Widow momentálně naprosto suverénně přebírá titul "nejslabší marvelovka ze všech". Film je naprosto lajdácky odvyprávěn, nedává moc smysl a příšerné triky tady vracejí celý superhrdinský žánr tak o 20 let nazpět. Ve skutečnosti to ani není superhrdinský film, ale prachsprostý obyčejný akční výplach, přičemž akční scény tady bohužel vypadají naprosto zoufale. Typický marvelovský humor zde zcela chybí, což by možná tolik nevadilo, ale horší je to, že Black Widow má prakticky nulovou spojitost s MCU a tím pádem se tento film stává de facto zbytečným. Scarlett si na hlavounech Marvelu asi vydupala svou sólovku, za kterou dostala řádně zaplaceno, jenže toto vydupání bylo nejspíše tak na sílu, že je celý tento film pro MCU prakticky irelevantní a mrzí to o to víc, že měla Black Widow v Endgame skutečně luxusní rozlučku.