Mission: Impossible - Fallout (2018)

Pri Falloute sa netreba moc rozpisovať keďže celá séria si od MI3 drží vysoký štandard bez väčšieho zaváhania. Opäť sme dostali čo sme chceli a milovali na minulých častiach. Tom Cruise vôbec nestárne a Ethan Hunt v jeho podaní je nenahraditeľný. Dúfam že ešte nejakú tu jednu / dve časti potiahne. Beh Londýnom alebo naháňačka na motorke ukázali že McQuarrie akciu vie, postavy sa pekne vyvíjajú a ich interakcie sú často krát zaujímavejšie ako globálna hrozba. Cavill mi ale až tak nesadol a Národ grázlov ma po vyjdení z kina nechal viac spokojnejšieho. Ajkeď u Mission Impossible neviem presne obhájiť ktorá časť je lepšia alebo horšia.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Najsvižnejší a najosobitejší Spielberg minimálne tohto desaťročia. Povinná jazda pre Geek komunitu, fanúšikov režisérovej rannej tvorby a celkovo nadšencov do kultúry ako takej. Množstvo easter eggov pokope funguje dokonalo, príbeh šlape a ako celok film stojí na vlastných nohách a zaujme aj bežného diváka. Ready Player One je veľký projekt. Vizuálne efekty vyhrávajú na scenárom, no nie tak moc aby som nedal plné hodnotenie. V kine som si to neuveriteľne užil.

Zrodila se hvězda (2018)

Režijný debut Bradleyho Coopera je bez pochýb jedna z najväčších filmových udalosti roka. Príbeh je viac o láske ako o speve a kariere, cítiť aj jasný útok na slzy, všetko som im to ale zožral. Keď ide o hudbu, väčšina melódií je zapamätateľných a spievané pasáže sú choreograficky zručne natočené. Je pravda že zo začiatku som nebol až tak vtiahnutý, po čase sa ale film rozbehne a emočne zo mňa vyždímal maximum. Horúci kandidát na Oskarov. (hlavne Cooprovi to prajem aj ako hercovi tak aj režisérovi)

Americké graffiti (1973)

Jedno z najpríjemnejších prekvapení aké som kedy zažil čo sa týka očakávaní pred zhliadnutím. To že otec Hviezdnych vojen predtým natočil nostalgickú záležitosť s maximálne sympatickým kastingom a soundtrackom ktorý dodáva filmu nevídané čaro mi prišlo nemožné. Príjemný šok. Na konci som ani presne nevedel či som dopozeral komédiu, drámu alebo čo to vlastne bolo. Takéto vyobrazenie doby prostredníctvom pár postav, s jednoduchými dejovými zápletkami sa nevidí často. Atmosférou sú americké graffiti v mojich očiach obrovský kult a niečo čo sa nedá prekonať a asi ani napodobniť. Chápem kritiku, no bol som odpáleny a vždy keď si na film spomeniem, cítim eufóriu, dobrú náladu a chuť pustiť si staré rockn'roll skladby.

Od písně k písni (2017)

Typický Malick. Bežnému divákovi nie moc prívetivé dielo, kde je pohľad na vzťahové záležitosti podaní prostredníctvom dlhých záberov a pre mňa často nič nehovoriacich scén. Ľudia ktorý moc nemusia čo som zatiaľ spomenul budú aj radi že sa filmu vyhnú. Niesom fanúšik režiséra ale natočil veci čo mi sadli o dosť viac. Toto bolo asi najslabšie čo som od neho videl, ajkeď nemám napozerané všetko.

Debbie a její parťačky (2018)

Na Parťákou to nemá ani zďaleka ajkeď sa ich film snaží okopírovať v celej základnej kostre príbehu. Chýba však väčšie napätie z možného neúspechu akcie. Tu mi prišlo že všetko ide nejak moc hladko. Viac sa vsádza na mená herečiek ako ich postavy, našťastie sa občas fajn hláškuje. Záverečná časť u mňa dosť vylepšila dojem ( aj keď som čakal že sa také niečo udeje ), inak by som dal 2 *.

Půlnoc v Paříži (2011)

Odpočinková záležitosť ako stvorená na spríjemnenie večera. Plná farebnosti, pohodového feelingu, so stopážou ani nie 90 minút. Po dlhej dobe som si vedel vychutnať aj jednoduchú zápletku (ale so zaujímavým vyznením na konci). Väčšinu času som pozeral s úsmevom na perách a to sa nestavá často. Polnoc v Paríži je synonymom toho že v jednoduchosti je krása. Woody Allen ma málokedy sklame, ale zároveň aj málokedy úplne dostane. Toto sa ale radí k tomu najlepšiemu čo som mal možnosť od neho vidieť.

První člověk (2018)

Zatiaľ film roku 2018. First man je niečo čo sa oplatí vidieť v kine (najlepšie v Imaxe). Herecky bez jedinej chybičky, intímnejšie scény sa výborne prekrývajú s tými napínavými, všetko pôsobí autenticky a vie to emočne zasiahnuť. Určite nečakajte klasický životopis, toto je podané dosť odlišne ako sme zvyknutí a ešte dlho po konci filmu som si v hlave premietal niektoré scény čo najviac zarezonovali.

Venom (2018)

Jednohubka ktorú si väčšina divákov pozrie len kvôli Hardymu. Treba povedať že scenár je neskutočne tupý a pochybujem že sa nájde niekto kto tvrdí opak. Na druhej strane dá sa tu dobre vypnúť a užiť si aspoň chémiu medzi Eddiem a Venomom. Tempo je tiež celkom solidné (v druhej polovici) no záver je len ďalší digibordel do zbierky. Pochybujem že si to ešte niekedy pozriem ajtak ale nešlo o stratu času.

Solo: Star Wars Story (2018)

Chvíľu pred premiérov som sa bál či fakt nepôjde o prúser. Našťastie sa tak nestalo. Ehrenreich ako Solo zahral maximum, film sa mi viac podobal k Rogue One ako k hlavnej Star Wars línii a odľahčenejší koncept bol správny krok. Už len vzhľadom nato ako sme Hanovu postavu poznali predtým. Určite by som netvrdil že ide o zbytočný spin-off. Skalných fanúšikov poteší a dokáže uspieť aj ako samostatný film bez ohľadu na značku. Príbeh je napínavý, postavy super, aj keď Emilia Clarke až tak nesadla, ide sa viac na istotu, (na rozdiel od ôsmej epizódy) a určite si pozriem znovu.