Oldboy (2013)

Jsem přesně na rozhraní mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Na začátku by chtělo asi zmínit, že originální korejskou předlohu neznám (určitě to v budoucnu napravím), takže tady nebude moc nějaká srovnávačka. Ten příběh mě dokázal strhnout. Josh Brolin odvedl setsakra dobrou práci, počínání jeho antagonisty jsem hltal plnými doušky, tady to obsazení nemělo chybu. Dále se mi líbilo celkové audiovizuální pojetí, parádní kamera a i ostatní herecký ansámbl (Samuela beru za menší miskasting, tady neměl pořádně co hrát....zato takový Sharlto Copley za mě trefou do černého). Všichni tady opěvují ten závěrečný zvrat. Jako přiznávám, takovou šílenost jsem nečekal ani v těch nejdivočejších představách, to se povedlo, spíše mě ale zklamalo vše, co přišlo potom. Nějak mi toto a ten zvrat nepřišlo jako kompatibilní duo, byl jsem připravený na ještě odvážnější katarzi. Takže asi dám spíše ty tři. Ale film si pusťte, to bezesporu. Za mě 7/10

Bratrstvo nesmrtelných (2021)

Tak tady mě Antoine Fuqua docela zklamal. Trochu jsem se Infinite bál, trailery mě vůbec nepřesvědčily, ale tak nějak jsem se vnitřně uklidňoval, že duo Wahlberg-Fuqua mě ve výsledku nakonec nezklame. Ejhle, bohužel tento scénář nastal. Ten samotný koncept by byl asi v pořádku, spíše mi to celkové převedení na plátno přišlo lajdácké a odfláknuté. Akční sekvence za nic moc nestály (vše dost předigitalizované, čehož si člověk všiml již na té úvodní honičce v Mexico City). Scnáristicky slabý čajíček, nedošlo na nějaké překvapivé zvraty, Wahlberg ani chvílemi nevěděl, co má hrát. Alespoň ten Ejiofor mi jako záporák docela sedl. Dalším plusem je Sophie Cookson, na tu se aspoň hezky koukalo :) A ten závěr s tím letadlem ? Smích a komedie. Jasně, každý den prostě není posvícení, ale tohle mělo šanci se vyškrábat na vyšší hodnocení. 4,5/10

Voyeuři (2021)

Tak nějak jsem čekal něco více než průměrný thriller, jenž by se ani tolik nevymykal těm, které si můžete pustit každý večer na Barandově. Dobře, co se týče audiovizuální stránky, tak na filmu vidíte, že nějaký peníz do toho samotného projektu byl investován, ale příběhově mě to moc nestrhlo. A to ta ústřední zápletka měla slibný potenciál. Bohužel ho tvůrci nedovedli do zdárného konce. Herecky asi OK, Sydney Sweeney si určitě otevřela dveře do Hollywoodu, dále i Ben Hardy nezklamal. Spíše zamrzí ta závěrečná třetina, kdy se díky těm všem zvratům stala z Voyeurů doslova a do písmene fraška. Chápu, že to vše bylo podané za účelem šokovat diváka, ale radši bych přivítal rozumnější zakončení. Takže shrnutí....Neurazí, nenadchne, ale osobně bych šáhnul po něčem promakanějším. Za mě 4,5/10

K zemi hleď! (2021)

Tak Netflix pěkně zamával s mou topkou za minulý rok! Hezky za pět minut dvanáct! Očekával jsem od tohoto počinu Adama McKaye jistou kvalitu, ale finální výsledek mi absolutně vytřel zrak, v pozitivním slova smyslu! Na tak scénáristicky dokonalou satiru týkající se dnešní společnosti jsem dlouho ve filmových kuloárech nenarazil (dojde i na rýpnutí vůči antivax lidím :D McKay nezapomenul opomenout prostě a jednoduše nic a nikoho). Připadám si jako zlatokop, co narazil na setsakramentsky bohatou zlatou žílu! Musím pochválit český dabing, v tomhle ohledu odvedl Netflix špičkovou práci, ty dialogy potřebovaly pečlivé zacházení alá švýcarský hodinkář v Lausanne, trochu jsem se obával, co z toho vyleze, ale člověk, co stál za překladem, si zaslouží pochvalu! Perfektní práce! Herecky nemám sebemenších výtek, každý zúčastněný přispěl svou troškou k tomu dokonalému souznění všech postav na plátně! Závěr se s ničím nemaže, ale vzhledem k tomu, jak byl film pojat, to bylo nevyhnutelné zakončení. A scéna s Meryl Streep v závěru pobavila! Luxusní záležitost po všech stránkách! Za mě 9/10

Resident Evil: Raccoon City (2021)

Tak tragédie se naštěstí nekoná! Jak jsem předpokládal dle trailerů, že se bude jednat o hodně špatnou adaptaci této slavné herní série, tak naštěstí na tento hrůzný scénář nedošlo. Jistě, film i tak nabídne nespočet směšných a legračních momentů a pár situací, kdy budete jen nevěřícně kroutit hlavou, ale jako zombie béčko dokáže diváka slušně zabavit! Mě jako velkého fanouška RE potěšil Roberts velkým množstvím odkazů na původní dva herní díly. Lokace působí dost věrohodně, sem tam jsem fakt pociťoval, jako bych se přenesl do míst, z kterých se mi ještě dnes při pouhé vzpomínce zježí vlasy na hlavě. Masky zombíků obstojné, též si divák užije trochu toho gore. CGI by asi mohlo být propracovanější (finální stádium G-Birkina se graficky moc nevydařilo). Trochu zamrzí, že se na poli necelých 2 hodinek snaží Roberts odvyprávět příběh RE 1 a 2 zároveň (i když v originálu tyto dva odlišné příběhy od sebe odděluje i kratší časový úsek). Jak se dalo očekávat, tak vše působí dost zkratkovitě. Z hlediska kastingu si prostě musím rýpnout do Leona...Zaprvé, ten herec mi na tu roli neseděl vzhledově...A za druhé, autoři jaksi nepochopili jeho samotný charakter (udělat z něj blbečka, do kterého se trefují ostatní postavy? jako vážně?). Závěr docela přijatelný. Takže. Suma sumárum...na čtyři hvězdičky se to nevyškrábe, buďme soudní, lidi, ale dát dvě mi přijde jako nefalšovaný zločin. Takže tedy kompromisní troječka. 6/10 P.S. Soundtrack pecka!

Hawkeye (2021) (seriál)

Tak já vám fakt nevím, ale mně ten Hawkeye tolik nesedl. Na seriál jsem se nikterak zvláštně netěšil, ale po zdejších kladných ohlasech a recenzích jsem se do tohoto 6dílného počinu od Marvelu pustil. Jeremy Renner jako vždy nezklame, jeho samotná postava se mohla zdát už v Avengers jen jako pouhopouhá schránka bez nějakého většího obsahu, ale on vás v každém záběru přesvědčí o opaku. Jeho herecký talent srší z obrazovky po celou stopáž. Problém mám s vedlejšími postavami. Hailee Steinfeld jsem si zamiloval v Opravdové kuráži (tam herecky převálcovala ostatní), ale jako Kate Bishop u mě nezabodovala, často se mi při sledování stávalo, že jsem si přál, aby její nafrněná holka zmizela co nejdříve ze záře reflektorů. Akce nevyčnívající, na marvelovské poměry standardní, zápletka jak pro 5leté děcko. Závěr s Kingpinem potěšil, ale bohužel to přišlo pozdě. Průměrná podívaná ve všech ohledech. Za mě 5,5/10

Zaklínač - Série 2 (2021) (série)

Tak nakonec se to v souhrnu na ty čtyři hvězdy vyškrábalo, ale v porovnání s první sérií se prostě jedná k kvalitativní propad dolů o pár poschodí. Neberte mě špatně, postavy zase září, linka vystavěná kolem Geralta a Ciri je pevná jako skála, i ostatní v tomto ohledu nezaostávali. Jen mě tentokrát zklamal scénář. Všichni nám slibovali nášup všech druhů monster. Má očekávání díky tomu vystřelila kolmo vzhůru, ale bohužel zůstalo jen u nich. Bruxu Vereenu z prvního dílu už nic nepřekonalo, vše ostatní mi připadalo strašně zkratkovité (lešij, černohor, bazilišek), moc prostoru na obrazovkách jim autoři nedali, Geralt si s nimi poradil vždy až moc jednoduše. Po stránce vizuální bych měl též něco málo výhrad. Něco vypadalo fakticky dobře (Nivellen a Vereena), o něčem bych se radši už nezmiňoval (ten bazilišek na konci docela k smíchu, CGI otřes). Pořád se jedná o nadprůměrnou fantasy s mými oblíbenými hrdiny z knižní a herní série, ale doufám, že se nad vším zamyslí především forerunnerka této série, tedy Lauren Schmidt. Má co napravovat. Za mě 7/10 P.S. Jó, a soundtrack v původní sérii s daleko větším emocionálním dopadem na diváka. Aspoň ten Joey Bates složil písničky, které mají šmrnc :D

Starosta Kingstownu - Starosta Kingstownu (2021) (epizoda)

Po předchozím roce má u mě Taylor Sheridan co napravovat. Oba jeho projekty (Tom Clancy Bez výčitek a Kdo mi jde po krku) dopadly docela katastrofálně. Ale Mayor of Kingstown mě po zhlédnutí prvního dílu docela zaujalo. Herecky lahůdková záležitost, Jeremy Renner po stránce herecké zraje jako víno. Příběhově to prozatím nevyložilo moc karet na stůl, ale po stránce audiovizuální to diváka dokáže zaháčkovat. Uvidíme, co dál. Teď to vidím asi na poctivých 8/10

Zaklínač - Rodina (2021) (epizoda)

Tak závěr trochu zklamal. Jasně, děj se přenesl zpátky na Kaer Morhen, takže si divák užil alespoň na chvíli tuto zaklínačskou základnu, ale scénáristicky mě to moc nepřesvědčilo. Kromě Geralta jsou zde všichni ostatní vyobrazení jako banda neschopných lidí. Zaklínači umírají jako na běžícím páse (?), dále se divák dočká dosti nelogických rozhodnutí. Linka se Ciri to dost zachránila, závěr s Divokým honem velice navnadil na třetí sérii. Pokud kolem toho vystaví hlavní příběhovou linku, tak se snad máme na co těšit. A Elfové paráda :) Za mě 7/10

Zaklínač - Voleth Meir (2021) (epizoda)

Konečně buddy dvojka (Geralt s Marigoldem) na scéně, Joey Bates se pro tu roli barda fakticky narodil. Linka s Elfy se taky slušně zamotala. Čeká nás v závěrečném díle asi slušná podívaná. Tak doufám, že seriál zakončí v obstojném duchu. Za mě si sedmý díl odnáší 7,5/10