Peacemaker (2022) (seriál)

James Gunn je nefalšovaný génius! Postava Peacemakera v Sebevražedném oddílu mě akorát naštvala, tento narcistický antihrdina si mě svým chováním tak trochu znepřátelil (ano, mluvím o Flagovi). Ale samotný seriál o něm mě přinutil malinko změnit názor. Nalijme si čistého vína, moc jsem tomuto projektu nevěřil (a nemyslím si, že bych to takto viděl jen já), ale Peacemaker kladně překvapil! John Cena zde totiž rozehrál herecky mistrovskou šachovou partii, kde mu nikdo nestačil! Nevěřil jsem, že Peacemaker mohl zaútočit na mou emocionální stránku, ale to jsem se šeredně mýlil. Příběhově mě ta šílená zápletka týkající se mimozemských motýlů a jejich invaze Země mě fakt dokáazala zaháčkovat. Akční stránka super, vizuální též, vedlejší postavy jsem si zamiloval (Vigilante jeden z nejlépe napsaných komiksových side-kicků vůbec). A ten nadupaný excelentní soundtrack! Těším se na druhou sérii, jež už je nyní potvrzená. Za mě 8/10

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Rozhodně to dle většinových recenzí tak špatné není, ale nečekejte žádný zázrak. Oproti originálu to nenabídne nic nového, spíše se to jen pohybuje v těch ověřených šlépějích a nesnaží se o inovaci. Ano, souhlasím s tím, že postavy jsou na facku a člověk fakt místy uvažuje, jestli mu není sympatičtější ten záporák (ale asi ne :D). Jako plus bezesporu vidím, že na brutální vyvražďovačku se přistoupí docela rychle.  A že se film s tím samotným GORE nemaže, vytasí tady pár technicky dokonalých scén (bitka s mechanikem úžasná, tam jsem ani nedýchal....a samozřejmě i ten legendární autobus). I hudba má co nabídnout. Trochu zamrzí, co provedli s přeživší hrdinkou z prvního dílu, tak scénáristicky odfláknout její charakter, to naštve, nebudu lhát. Závěr over-the-top, ale aspoň můžeme čekat přímé pokračování. Prostě film, u kterého nesmíte přemýšlet. Pokud zvolíte tento postup, tak o zábavu máte postaráno. Za mě 6/10

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Film, který za dva roky bude slavit 50leté výročí. Je to až k neuvěření, ale k originálnímu Texaskému masakru jsem se dostal až nyní. Po zhlédnutí se ve mně míchají rozporuplné pocity. Musím tedy uznat, že po stránce finanční se snímku neskutečně zadařilo, poměr cena-výkon bezkonkurenční (chápu, proč na to lidé chodili do kina, ono nic podobného v tehdejší době k mání nebylo). Trochu mě iritovala stránka herecká, protože mi to přišlo místy dost laciné, skoro jako kdyby prostě vytáhli pár lidí z ulice a řekli jim, ať to zkusí uhrát (jen té hlavní hrdince jsem uvěřil tu bezmoc). Což se tedy dostáváme k samotnému příběhu, který je za mě asi tím největším lákadlem. Film dokáže docela obstojně navodit stísněnou atmosféru, kdy jste přikovaní k sedačce. Ten buranský texaský venkov je zde vyobrazen na jedničku, scéna, kdy se Leatherface objeví poprvé na obrazovce, dokáže šokovat svou nepříjemností a brutalitou. To vše vyústí závěrečnou večeří u stolu (RE 7 se asi fakt inspiroval :D) a konečnou naháněčkou. Takže, nejsem z toho nikterak odvařený, ale svou kvalitu to má. Za mě 6,5/10 P.S. Tanec s motorovkou při západu slunce luxusní záležitost

Devadesátky (2022) (seriál)

Kombo Mareš a Bebjak opět po dlouhých sedmi letech přišlo s něčím, co absolutně vymazalo z povrchu světa veškerou konkurenci z produkce ČT! Každou kriminálku na české televizi by měl zaštítit Mareš svým jménem po stránce scénáře, neboť jako bývalý šéf pražské mordparty této problematice rozumí lépe než kdokoli jiný na české scéně. I Devadesátky se nesou v podobném duchu jako Případy I. oddělení. Je to až neuvěřitelné, ale ty dialogy prostě měly hlavu a patu! (na to bohužel u české tvorby nejsem zvyklý). Všechno odsýpalo tím správným tempem, devadesátková výprava mě úplně odrovnala....a každá jednotlivá postava dokázala něčím diváka zaujmout (u mě vede asi Finger coby mladší verze Plíška, to je excelentní herec, za poslední roky jsem si ho velice oblíbil). I jednotlivé epizodní role Novotný coby Jonák nebo šéf albánské mafie ztvárněný Slezáčkem ve mně dokázaly ještě hodně dlouho rezonovat. Sázka na orlické vraždy jako hlavní nosný motiv všech 6 dílů se vydařila bezpochyby na jedničku. V druhé půlce seriál nabral takový šílený spád, že jsem chvílemi zapomněl dýchat! Více takových projektů, z kterých autenticita vyzařuje na každém kroku. Za mě 9/10

Dexter - Série 7 (2012) (série)

Sedmá série to měla velice těžké již od prvního dílu, neboť se rozhodla rozpracovat více příběhových linek najednou. LaGuertová si postupně ve své hlavě skládá celou skládačku, na jejímž konci svítí jméno Dexter s podtitulkem sériový vrah, dále zde máme kladen daleko větší důraz na Debb, jež se musí vyrovnat s nepříjemným faktem, že její milovaný bratr je vrah. A na konec do toho všeho tvůrci zakomponovali ukrajinskou mafii v čele s charismatickým Stevensonem (sice zaostává na poli záporáků za Trinitym, ale fakticky jen o kousíček, výborně napsaná postava). A i přes toto všechno se mi sedmý přírůstek do této ságy dost líbil. Herecky opět sázka na jistotu, na scénu přibyly nové interesantní charaktery... a ten závěr! To byla tak vygradovaná podívaná, že se ještě teď divím, že to se mnou neseklo :D Za mě 8,5/10

Podvodník z Tinderu (2022)

Jednou za čas zavítám na Netflixu i do sekce dokumentů a teď jsem setsakra rád, že jsem si ke zhlédnutí zvolil tento filmeček plný zajímavého materiálu. Aplikaci Tinder znám, ale aktivně ji nepoužívám. Dozajisté si ale dokážu představit, že těch podvodů se tam bude dít nespočet. Nutno podotknout, že tento případ se úplně vymyká všem ostatním, protože tak propracovaný plán se nevídá každý den. Po stránce technické nemám, co bych mohl tomuto počinu vytknout. I z hlediska faktů se člověk dozvěděl tunu věcí. Nejvíce mě asi překvapila třetí žena, jež se rozhodla proti tomuto podvodníkovi jít na zteč a vrátit mu to i s úroky. A hlavně díky ní a jejímu anonymnímu tipu ho nakonec chytli. Jen jsem teda z pozice diváka nevěřícně kroutil hlavou, jak malý trest ho postihl. To vůbec lidi mu podobné od takových podvodů moc neodradí (měli z něj udělat exemplární příklad). Tindler Swindler dost zaujal. 8/10

Dexter - Série 6 (2011) (série)

Tak i náboženské téma zavítalo do dexterovského světa. Popravdě, když nad tím tak přemýšlím, tak mě překvapuje, že k tomu došlo až v šesté sérii. Bylo interesantní sledovat Dextera, jak je na každém kroku konfrontován s touto tématikou. Jinak opět kvalitní podívaná ve všech ohledech, kde jsem si užil zejména výkon Colina Hankse, který tedy hlavně v závěru na place přímo exceloval. Trochu mě mrzí, jak se autoři zachovali k postavě Quinna, neboť tady z něj udělali fakticky humornou postavičku bez špetky sebereflexe (to prostě neodpovídá jeho vývoji v předchozích sériích). Jinak po stránce příběhové musím souhlasit se zdejší většinou recenzenstva....Ten jeden jediný cliffhanger jsem ani v koutku duše nepřepokládal, říct, že mi to vyrazilo dech, ani z deseti procent nevystihuje mou reakci. Uvidíme, co přinese série sedmá, neboť závěr přímo šokoval (a samotného mě zajímá, jak se s tímto odvážným rozhodnutím tvůrci poperou a co nám divákům dále přichystají). Za mě 8/10

Hlava 22 (2019) (seriál)

Hellerův protiválečný román jsem nečetl, ale dost jsme se o něm učili ve škole v literatuře. Původní film ze 70. let jsem neviděl, ale tento seriálový projekt pod taktovkou Michoda a Clooneyho jsem si nemohl nechat ujít. Jsem rád, že na těch šesti epizodách člověk vidí ten vyšší rozpočet. Všechno působí správně velkolepě, honosně, až jsem si chvílemi dokonce myslel, že sleduji normální celovečerní film. V tomhle ohledu nemám co vytknout. Jinak jsem si připadal jako na horské dráze. Tato série totiž nabídne dost satirických scén, kdy se ukazuje ta nesmyslnost války v denním světle, působí to až k popukání. Jenže tyto zábavnější sekvence střídají zčistajasna emocionálně drtivé momenty, kdy hlavní hrdina Yosarian postupně přichází o své nejvěrnější spolubojovníky a přátele. A závěrečný díl tomu nasadil korunku. Herecky bezchybná záležitost, kde každý využil svůj čas před kamerou maximálně možným způsobem. Suma sumárum výborná šestidílná minisérie, kterou mohu doporučit všem. Za mě 8/10

Po životě - Série 3 (2022) (série)

Tak dovršení této seriálové trilogie mám konečně za sebou! Za sebe tedy musím říct, že Ricky Gervais vytvořil něco, co ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouhou dobu. Příběhy obyčejných lidí zasazené do venkovského městečka někde v Anglii nemusí na první dobrou znít moc lákavě, ale to perfektní skloubení mnoha žánrů a excelentní výkon hlavního představitele Tonyho mě osobně utvrdily v tom, že tady jsem naopak natrefil na zlatou žílu! Třetí řada se nese v podobném duchu jak předchozí dvě, totiž se zde mixují scény plné radosti a neskutečně vtipně podaných situací se momenty, které mě emocionálně roztrhaly na milion kousíčků. V tomhle duchu vévodí především poslední díl, kdy ani jedno oko nezůstalo suché. A ač se to lidem nemusí líbit, což naprosto chápu, tak tento projekt autoři v závěru zakončili nejlépe, jak mohli. Děkuji moc, Ricky! Podle mě se k After Life v budoucnu někdy vrátím :) Za mě třetí řada 9/10

Devadesátky - Poprava bodyguarda (2022) (epizoda)

Tak první díl nového krimi seriálu z koprodukce ČT si mě dokázal slušně omotat kolem prstu! Rozhodně jsem nečekal podívanou prosáklou skrz naskrz pesimismem a marnou snahu kriminalistů ( i ten tmavší filtr na vše hází negativní auru). Na druhou stranu 90. léta takový byla, takže za to palec nahoru. K těm samotným protagonistům si budu muset vybudovat nějaký pevnější vztah, což doufám nastane již brzo. Ale potenciál tady vězí obrovský! (na vyobrazení tématu orlických vražd se dost těším). 7,5/10