Bez východiska (2022)

Film, u kterého jsem před zhlédnutím absolutně nevěděl, co mám čekat. Až na jedno jméno neznámá herecká sestava, dále pro mě neznámý tvůrčí tým. Ale trailer mě dokázal něčím navnadit, takže šanci jsem mu dal. A udělal jsem fakt dobře! Takový menší bratříček děl bratří Coenů, některé momenty totiž jako by z pera těchto dvou mistrů vypadly, toho černého humoru zde bylo až až. V momentě, kdy hlavní hrdinka skončila ve sněhové bouřce v té zapadlé chatce s neznámými lidmi a následně zjistila, že na parkovišti stojí auto s unesenou dívkou, film nabral slušné obrátky. Jako divák jsem se dočkal pár dokonalých zvratů (nebudu lhát, jeden mě málem shodil ze židle). I na trochu té krve dojde. K vyššímu hodnocení mi chybí větší důraz na tah na branku, na pár sekvencích bylo vidět, že zas tak zkušení autoři nejsou. Na druhou stranu, já jsem spokojen. Fajn thriller. 7/10

Modelář (2020)

Ambiciózní český film, který se snaží vystoupit ze stínu a přijít s něčím, co pro naše končiny není za žádných okolností zvykem. Já takový odvážný krok naplno kvituji, na druhou stranu, výsledek je za mě i tak dost rozporuplný. Ten nápad, kdy se do tuzemského filmu tahá politika USA z dob vlády Bushe, mě potěšil, ale po stránce zpracování bych si dokázal představit více. Hádek s Mádlem excelují, tam není o čem, zejména díky nim Modelář nespadl do pofidérních vod podprůměru. Dále se mi líbilo, že člověk nedokázal odhadnout, jakým směrem se režisér/scénárista Zelenka vydá, ve vzduchu viselo nepřeberné množství možných cest, za to palec nahoru. Gradující závěr, kdy do Prahy přijel Dick Cheney, měl něco do sebe, nebudu lhát. V konečném součtu...Zajímavý smíšenec různých žánrů, ale jedno zhlédnutí stačilo. Za mě 6/10

Texaský masakr motorovou pilou (2003)

Z těch tří masakrů se mi toto zpracování staré skoro 20 let líbilo asi nejvíce. Pořád to k bezchybné kinematografii má daleko, na druhou stranu film obsahuje hodně scén, které se člověku vryjí na hodně dlouho do paměti. Marcuse Nispela moc neznám, ale z hlediska režie se moc vytýkat nedá. Potěšilo mě, že se v hlavní roli objevila Jessica Biel (aspoň někdo známý :D). Chápu, že originál si vybudoval status kultovní záležitosti, ale popravdě, samotný Leatherface zde byl lepší. Jeho nástup na scénu opět neměl sebemenší chybu ("Chlapče, tak pojď. Ukaž jim!"). Level brutality oproti původnímu snímku z roku 1974 vylétl o pár příček vzhůru. Spíše ale film dokáže šokovat svou odporností (všechny ty interiéry na diváka hodí slušnou depku). Kromě toho jsem se dočkal i fajn zvratu. Fakt slušná hororová podívaná s nepříjemným hudebním podkresem. 7/10

Bez přestání (2022)

Kdyby to natočili u nás, tak bych tomu fakt asi dal méně. Francouzi dokáží z obyčejné všední zápletky vymačkat maximum. Ve výsledku vás tak čeká docela fajn podívaná, kterou si sice znovu nepustíte, ale během té hodinky a půl dokáže zabavit. Trochu mě mrzí, že Bez přestání nevsadilo na větší porci akce. Na druhou stranu o napětí není nouze, snímek ve svých jednotlivých dílčích momentech přichází dokonce i s komediálními prvky. Herec ztvárňující hlavního hrdinu mi nikterak nevadil, ano, mohli obsadit někoho výraznějšího, ale během té kratší stopáže jsem si docela zvykl. Sázka na Abkariana coby záporáka rozhodně vyšla tvůrcům na jedničku. V druhé půlce jsem čekal nějaké zásadnější příběhové zvraty, které se bohužel nedostavily. I tak jsem si ale Sleepless užil a mohu doporučit. Za mě dávám 6,5/10

Vendeta (2011)

Oceňuji tento projekt, neboť na české poměry se jedná docela o inovativní dílo. Film se snaží být přelomový v rámci tuzemska v mnoha aspektech. Kamera skvělá, dále se mi líbil ten zašedlý špinavý filtr, který snímku dodával notný punc pesimismu a atmosféry prosáklé skrz naskrz beznadějí. Ondřej Vetchý nepřekvapivě úžasný, jako jednoznačný highlight filmu vidím scénu s diktafonem v té zapadlé lesní chatce, tam dorazila fakticky husina se vším všudy. Příběh asi nemá moc čím překvapit, což je škoda. Alespoň ten závěr za mě tvůrci zvolili na jedničku, z pozice diváka jsem byl jako na trní. Jediné, co filmu podráží nohy (a za mě docela dost...i kvůli tomu se nemohu přiklonit k vyššímu hodnocení), jsou ty herecké výkony puberťáků v první čtvrthodince. Tak žalostné představení bych čekal spíše někde v seriálech typu Ulice či Ordinace v růžové zahradě. Ale ty poctivé tři hvězdičky si to odnese, to bezesporu. Za mě 6/10

Případ: Ponorka (2020) (seriál)

Za mě jedna z nejlepších seriálových minisérií, co jsem kdy viděl. Během šesti epizod je divák vtažen do centra dění okolo mediálně známého případu zmizení švédské investigativní novinářky, kterou zavraždil jeden maniak na ponorce. Díl za dílem sledujeme tu samotnou mravenčí práci všech vyšetřovatelů z dánské mordparty, kteří se snaží najít poctivou kupu důkazů k usvědčení hlavního podezřelého. A po zhlédnutí musím říct, že to byly fakt esa! Tak dlouho (až do úmoru) hledat všechny jehly v kupce sena, to člověk jen dokáže nevěřícně kroutit hlavou, když to sleduje. Seriál klasicky seversky chladný, do určité míry odtažitý, ale linka hlavního vyšetřovatele a rodičů zavražděné novinářky dokázala častokrát chytnout za srdce. Zaujalo mě, že existují psi na hledání mrtvol v otevřeném moři (dokáží vycítit rozkládající se tuk mrtvoly)...V negativním slova smyslu i to, že může podezřelý měnit svou výpověď, kolikrát se mu zamane. Dost divné, nemyslíte? Alespoň ho ten státní zástupce (výborný Asbaek) dokázal poslat do vězení na doživotí. Fakt nechutně zvrácený člověk. Případ ponorka zaslouženě odchází s plným počtem. Za mě 9/10

Vysoká hra (2020) (TV film)

Politický mix thrilleru a krimi, na takový subžánr fakt nejsem v našich končinách zvyklý, i proto musím smeknout před režisérem Svobodou, že se toho nebál a během těch tří hodinek natočil snímek, jenž se svým zpracováním blíží tvorbě ze západu. Jasně, na akční scény rozpočet nestačil (a buďme rádi, vím, jak katastrofálně většinou nějaké přestřelky v českých filmech končí), ale to vůbec nevadí. Richard Krajčo nesmírně sympatický. Možná v tom hraje roli to, že ho na obrazovkách jako herce nevídám, ale se svou rolí policisty z protikorupčního se popasoval na jedničku s hvězdičkou. Vetchý jako vždy brilantní, stejné měřítko si zaslouží i dokonalý Donutil ve vedlejší roli. Ten zvolený závěr byl jen logickým vyústěním všeho, co se předtím na obrazovce událo. I hudební podkres musím pochválit....Suma sumárum...Na výtvor z tuzemska až překvapivě kvalitní. 7/10 P.S. Jediné, co mě trochu trklo do očí, byly ty všudypřítomné nastrčené kamery. To mi osobně přišlo malinko přestřelené...Ale třeba to tak funguje :D

Staříci (2019)

Jasně, námětem mi toho samotný film mnoho neříká, neboť patřím k dost mladé generaci, ale čistě z technického hlediska toho moc vytýkat nemohu (tu dobu jsem osobně nezažil, takže se nedokážu stoprocentně vžít do těch postav). Že oba dva herečtí představitelé dostali za svou roli Českého lva, to považuji za jasnou věc. V takovém věku předvádět na plátně mistrovské výkony, to se každému nepoštěstí :) Film nabídne dost momentů k zamyšlení, závěr v domově důchodců a finální zúčtování, kde si z pozice diváka uvědomíme, jak je vše pomíjivé, přímo excelentní záležitostí. Sice tomu dávám jen tři hvězdičky, ale fakt silné. Za mě 6,5/10

Klec (2019) (TV film)

Jedno z nejlepších psychologických dramat v koprodukci České televize za poslední roky! Jsem rád, že vznikají v našich končinách stále filmy, které mají co nabídnout! Film staví zejména na dva aspekty: herecké výkony Bohdalové a Hádka. Oba dva zúčastnění se zde předhánějí v tom, kdo zahraje lépe. Musím tedy vyseknout poklonu před paní Bohdalovou, protože v !88! letech zahrát takto náročnou roli je až neuvěřitelné. První půlka si připravuje půdu pro druhou polovinu, kde se toho Jiří Strach vůbec nebojí a přichystá skoro až nepříjemný thriller se vším všudy. Ono mít v bytě takto nestabilního a agresivního podvodníka s tím, že nemůže utéct...už jen ta myšlenka nahání hrůzu. Hádek mi zde svým perfektním výkonem připomněl roli v Kobrách a užovkách. Pořád jsem si říkal, jaké vyústění bude tato zápletka mít, ale ani v koutku duše jsem nečekal to, co nakonec přišlo. Skoro až poetická závěrečná scéna s cvrčkem, to fakt nemohlo mít podařenější konec. Za mě 8/10

Stockholmský syndrom (2020) (TV film)

Musím souhlasit se zdejší většinou, že první díl se tvůrcům povedl více. Herecky silná záležitost, kde každý zúčastněný využije svůj prostor maximálním možným způsobem. Švehlík to z pozice hlavního hrdiny dokázal utáhnout, ale ten samotný příběh se v druhém díle začal zamotávat stylem, jenž se mi tolik nelíbil. Podle názvu jsem doufal na nějakou hodně silnou katarzi v závěru, kde by došlo ke střetu Kláry a Lukyho, ale autoři to smázli velice rychle (skoro to vypadalo, jako by scénáristům došly nápady) a já jsem si jen dokázal položit otázku....To je jako všechno ? Škoda. Náběh to mělo víc než slušný. Za mě 5/10