V žoldu smrti (2022)

Určitě to není taková tragédie jako filmový počin od Amazonu s názvem Bez výčitek z minulého roku. Tady se totiž sází na příběh, jenž má hlavu a patu. V jádru se jedná o jednoduchou žánrovku, která sice nemá čím překvapit (ty zvraty divák dokáže jednoduše odhadnout), ale na poli těch necelých dvou hodinek člověka zabaví. Chris Pine výbornou volbou do hlavní role, tu chemii mezi ním a Fosterem jsem mu věřil na sto procent. Potěší dunivá hudba od neznámého Alexe Pelchera, ta dokázala chvílemi i z minima vyždímat maximum. Ale s tou taktickou akcí vynášenou do nebes bych byl opatrný. Ano, po většinu času vše působí velice věrohodně (za reálné ozvučení zbraní palec nahoru), ale pak se objeví jeden nesmysl, nad kterým člověk kroutí hlavou (na střelecká impotentnost policejních zásahových jednotek budiž zářným příkladem). Závěr s pořádnou emocionální zátěží vstříc divákovi fungoval, tam problém nevidím. Za mě 6/10

Ztratili jsme Stalina (2017)

Tvorbu Armanda Iannucciho nemám nakoukanou, ale po zhlédnutí této šílenosti (myšleno v dobrém) to budu muset asi napravit. Tak povedenou situační komedii jsem dlouho neviděl (dost mi to připomnělo netflixovský snímek plný satiry K zemi hleď), nutno podotknout že s notnou dávkou černého humoru a velkým množstvím vážných scén, kde vám spíše tuhla krev v žilách. Obsazení absolutně dokonalé, každý předvedl, že patří mezi největší herecká esa (když už bych musel říct jedno jméno, tak asi Buscemi coby Chruščov). Příchod Žukova v podání Jasona Isaacse na scénu mě málem poslal do kolen :D Trochu jsem se obával, zda volba českého dabingu nebude krokem vedle, ale naštěstí na tento scénář nedošlo. Tady mě film velice kladně překvapil, úžasná práce se vším všudy. Když nad tím teď tak přemýšlím, tak se o tom filmu mluví dost obtížně. Každý, kdo tento výtvor ještě neviděl, by to měl ihned napravit a udělat si vlastní obrázek. Za mě naprosto zasloužených 9/10

Halo - Odpoutaný (2022) (epizoda)

Tohle se nepovedlo. Druhý díl úplně o ničem, jen příběhová vata. Ze seriálu jsem prozatím zklamaný, vůbec z toho nedýchá to pravé Halo. A Master Chief skoro celou dobu bez helmy. Proč ? 4/10

Černý krab (2022)

Z trailerů jsem čekal podívanou o něco více zaměřenou na samotnou akci v atraktivním post-válečném prostředí. Na to bohužel nedojde, ale i tak toho může Černý Krab nabídnout hodně. Noomi Rapace v hlavní roli sázka na jistotu, tam není o čem. Líbil se mi ten vizuál, ono pozorovat bruslaře na zamrzlých pláních, kde široko daleko nic není, má cosi do sebe. Pár scén si určitě zapamatuji, minimálně tu inkriminovanou sekvenci s mrtvolami na zamrzlém hřbitově (tam se dostavila i husí kůže). V druhé polovině už film spadává čím dál tím více do vod klišé, ale nikdy se naplno nepotopí (naštěstí). Závěr na základně to dost zachránil, ikdyž musím z pozice diváka souhlasit s tím, že náhlá změna motivace hlavní postavy byla trochu méně uvěřitelná. I tak se ale jedná o slušný švédský žánrový příspěvek. Za mě 6,5/10

Podezření (2022) (seriál)

Česká televize se s tím v poslední době nemaže a po Devadesátkách, které byly za mě v zásadě bezchybné, přichází s výborným Podezřením zaměřujícím se mediálně sledovanou kauzu zdravotní sestry a jejího obvinění z několika úmyslných vražd pacientů. Nečekal jsem, že by Melíšková mohla podat tak profesionální výkon, její chladná a odtažitá postava Kučerové byla ztvárněna na jedničku. Seriál se též může pochlubit parádním hereckým osazenstvem ve vedlejších rolích, trio Barešová - Trojan - Hanuš zde na plné čáře exceluje. Režie chirurgicky přesná, i ta místy netradiční kamera Adama Macha (na tuzemské poměry) z tohoto třídílného televizního počinu dělá podívanou, která za světovou konkurencí moc nezaostává. Seriál nabídne kupu emocí, pesimismus na každém kroku a také dost otázek, na které si musí třeba divák odpovědět sám. Celá kauza totiž do dnešního dne obsahuje dost otazníků, takže si i díky Podezření může každý udělat vlastní názor na věc. Paráda. Za mě 8/10

Dexter - Nová krev (2021) (série)

Tak konečně mám všech devět sérií Dextera za sebou. Byla to fakt neskutečná jízda, přátelé! Závěrečný přírůstek na to šel chytře, po těch letech změnil slunné a atraktivní prostředí floridského Miami za zasněžené a odlehlé městečko Iron Lake ve státě New York. A já jsem tuto změnu přivítal s otevřenou náručí. V nové deváté řadě se mi líbil ten modernější styl, pořád se zde vyskytovaly monology Dextera a z minulosti si to bralo dost, ale pociťoval jsem jisté inovace. Záporák zde konečně po kratší odmlce naháněl hrůzu, ono býti sériovým vrahem mladých dívek zní už na papíře dost mrazivě, ale hlavní představitel tohoto antagonisty zde po herecké stránce rozehrál mistrovskou šachovou partii. Asi patřím do menšiny, ale postava Harrisona na mě vůbec nepůsobila rušivě, ba naopak fungovala jako bezchybný katalyzátor jednotlivých vedlejších linek. Jinak závěrečné díly nabídly podívanou, kdy se atmosféra dala doslova a do písmene krájet. Jasně, pár nelogičností spatřilo světlo světa, na druhou stranu to rozhodnutí autorů, jak zakončit příběh této diváky milované postavy, považuji za zdařilý. A to je hlavní. Za mě 8/10

Halo - Kontakt (2022) (epizoda)

Jako fanoušek celého Halo světa jsem v rozpacích. Ano, první díl nabídne výborné momenty (třeba nástup Spartanů), dále i akce potěší (a ta samotná krvavost navíc má něco do sebe). Bohužel jsem ale zklamaný po stránce příběhu (čekal jsem to...bohužel). Místy hrozivý kasting, nepochopení předlohy (hned v prvním díle si Master Chief sundá helmu....a ukáží přímo jeho obličej? jako vážně?) a též jednotlivých postav. Aspoň ten vizuál to zachraňuje, ikdyž se najdou úsměvné momenty (třeba ty CGI zbraně). Zatím tak maximálně 6/10

Kingsman: První mise (2021)

Matthew Vaughn je jedním slovem jedinečný režisér! Jeho filmy totiž divák rozpozná na míle daleko, až tak je jeho rukopis ojedinělý. Ten návrat do dob první světové války jsem přivítal s otevřenou náručí, filmy z tohoto historického období totiž nejsou tak častým artiklem. Po herecké stránce nenalézám sebemenších výtek, Fiennes v hlavní roli geniální. Uznávám, že ne vždy ten styl skákání v příběhu z jednoho místa na druhé funguje, ale po většinu času to nikterak nesnižuje výsledný zážitek. Jednotlivé scény perfektní, ať už se jedná o mýtického sibiřského mužika Rasputina (dokonalý Rhys Ifans), či o luxusně nasnímanou akci, které vévodí scéna na nože, sekyrky a kladiva ze zákopů (tam jsem vyloženě chrochtal blahem). V průběhu filmu si pro nás tvůrci připraví i jeden šokující zvrat, jenž mě málem shodil ze židle (to nemohl čekat fakt nikdo). Určitě to není perfektní zábava  (ani v rámci kingsmanovského univerza to nepatří k tomu nejlepšímu dílu), ale pořád to má co nabídnout. Vaughn se ještě filmařsky nevyčerpal. Za mě 8/10

Dexter - Série 8 (2013) (série)

Souhlasím, že jistý kvalitativní propad dolů jsem zde jako divák zaznamenal, ale nejednalo se o nic dramatického. Trošku mě už na úvod štvalo, že se změnil český dabing u Masuky, člověk si zvykne na jeho hlas během těch sedmi sérií a v osmičce to prostě zčistajasna obmění. Škoda. Na druhou stranu musím tedy nesouhlasit se zdejší většinou, že by mi Debbra přišla nějak více nesympatická. To, čím si prošla v závěrečné epizodě minulé série, to s člověkem po psychické stránce dost zamává. Proč mi tedy vlastně osmá řada přišla nejslabší ? Chvílemi jsem si připadal, že se zápletka točí v kruhu, plus jsem nemohl přejít absenci výraznějšího záporáka. Závěrečná epizoda šokovala, jsem z toho malinko v rozpacích, tak uvidíme, jak se s tím autoři poperou dále. Za mě 7/10

Ambulance (2022)

Dostal jsem přesně to, co jsem od Míšy očekával. Pořádnou podívanou plnou nařachané akce. Kromě toho se divák dočká i zajímavých hereckých jmen, kde všem vládne Gyllenhaal (je až s podivem, jak bravurně dokáže zahrát odlehčené momenty, ale i chvíle plné adrenalinu), na Eizu González ve vedlejší roli se zase hezky kouká. Jsem rád, že na samotnou akci došlo hodně brzo (již v v první půlhodině), ty přestřelky za mě byly parádně ozvučené. Od té doby se film nezastavil (to nahánění se záchrankou mě místy přivádělo do varu...Třeba ta scéna s těmi vrtulníky pod mostem... Kvalitka). Kamera opět precizní (ty všechny nálety, to je prostě Bay se vším všudy), též Balfe na hudebním poli dokázal pořádně přitápět pod kotlem. Jasně, najde se zde hromada nesmyslů (třeba ta operace za jízdy :D... jako budoucí doktor jsem kroutil hlavou :D), nad tím se člověk prostě a jednoduše nesmí  zamýšlet. Ale musím podotknout, že se zde Bayovi  podařilo zařadit do svého snímku pořádné kvantum vtipu, došlo i na situace, kdy se smál celý sál (třeba scéna s tím psem Nitrem mi přivodila úsměv od ucha k uchu). V závěru dojde i na emoce, které chytnou za srdce. Jo, jsem spokojen. Nechte logiku doma a užijete si to. Za mě 8/10