Jde si pro nás noc (2018)

The Night Comes for Us nebezpečně dýchá na záda svému rivalovi patřícímu do stejného žánru (Raid 1 a Raid 2). A opět se zde objevil Uwais, kterému tentokrát vrazili scénář do ruky a jen vzkázali: "Hraj padoucha". Sice na to nejsem vůbec zvyklý, ale co už. Příběh trochu o ničem, ale tímto aspektem se nemůže chlubit ani Raid a koukejte, jaká klasika se z něho vyklubala. Joea Taslima bych si uměl představit v hollywoodském bijáku, má fakticky talent. Když přejdeme do kolonky akčních scén, tak mohu jen říct FANTASTICKÁ práce. Vážně. V momentech mi až padala na zem mandibula (ehm, tedy dolní čelist), neboť taková choreografie se moc často nevidí. A ty gore scény, WOW, jednoduše WOW. Krví se nešetřilo, každé zabití opravdu brutální. Za highlight scénu nepovažuji ani tak závěrečnou bitku Taslim vs Uwais, nýbrž ale ultimátní souboj Julie Estelle proti dvěma ženským nájemným zabijákům. Skvělá kamera, velice rychle, ale přehledně zpracovaná samotná bitka, parádní práce s barvami. Ani Tarantino se v Kill Bill nedostal na tak vysokou hranici kvality. Konec překvapil, asi bych nečekal druhý díl, ale na druhou stranu je pravda, že s Julie Estelle v hlavní roli by to asi šlo. Časem možná zvážím i hodnocení nejvyšší, tady vidím potenciál na kultovní záležitost. Za mě dávám 84 %

Bohemian Rhapsody (2018)

Že by nejlepší biografický film všech dob ? Rozhodně za sebe říkám ano. Bohemian Rhapsody již překvapil svým trailerem, ten jsem si pouštěl dokolečka snad tisíckrát. Všechen ten BOOM okolo filmu, marketing a hlavně jednotlivé rozhovory mi naznačovaly, že to nemůže být krok vedle. A nebyl. Sice nejsem nikterak obrovským fanouškem kapely Queen, ale snad každý na planetě musí uznat, že jejich hudba pohladí na duši (a hlavně dokáže kvůli své rozdílnosti zaujmout diváky z různých hudebních spekter). A chápu, že pro jejich fanoušky Bohemian Rhapsody musí být splněným snem. Ono totiž jít na to do kina, na to by se měl vytvořit samostatný povinný zákon. Při poslechu jejich největších pecek člověk zapomene na problémy každodenního života a jen si užívá ten libový, skoro až magický zvuk. Po stránce příběhové se udělaly menší změny, ale koho by to mělo štvát, že ? Nejvíce mě těší, a to fakticky, že nedali tak velký prostor těm odvrácenějším a méně šťastným chvilkám života Freddieho Mercuryho, neboť by to do stylu filmu nezapadlo. Takto na to šly všechny generace a všechny si to užily, aniž by došlo k nějakému znechucení či cokoli jinému. Rami Malek si rovnou předobjednal Oskara, pokud ho nedostane, tak osobně napíšu dopis, ať tu soutěž zruší. To, co té roli obětoval, se moc často nevidí. Naučit se jeho mimiku, grimasy, typické pohyby na pódiu, prostě WOW, dále dostal i po stránce fyzické a psychické zabrat. Jasná role života, to už mu nikdo neodpáře. Pokud bych vůbec v koutku duše uvažoval jen o čtyřech hvězdách, tak závěrečný Live Aid tyto myšlenky vystřelil do jiné galaxie. Došlo i na slzy, holt jsem si uvědomil, o jakého zpěváka svět přišel. A jednoznačně palec nahoru, že film skončil v momentě, kdy Queeni stáli na absolutním vrcholu. Za mě dávám 93 %

Predátor: Evoluce (2018)

Vysoká očekávání, tento projekt se štítkem "Shane Black je za to zodpovědný" jednoduše navnadil. Ale už úvodní trailery ve mně zanechaly pocit nejistoty, nějak mě to nenadchlo. A teď mohu jednoznačně říct, že nový Predátor si jde pomalinku pro cenu průser roku. Tam, kde první Predátor bodoval na plné čáře (tím samozřejmě myslím špičkové herecké obsazení v čele s Arniem), tak nový přírůstek působí skoro až komicky. Opravdu nevím, ale chvilkami mi přišlo, že se všichni mermomocí pokoušeli dojít pro Zlatou malinu. Holbrook se snažil, ale utáhnout se mu to nepodařilo. Dialogy fakticky špatně napsané, to zrovna u Shanea Blacka zamrzí dvojnásob, neboť on na tomto poli dokáže tvořit skoro až zázraky (jediná scéna, u které jsem se srdečně zasmál, byla narážka na Posledního skauta- alias Šáhneš na mě a zlomím ti vaz........menší dávka nostalgie). A za takový rozpočet to ke konci začalo vypadat jako béčkové televizní zpracování. Rkový rating jsem sice nadšeně kvitoval, jenže ono ta digitální krev začala po pár hektolitrech již bít do očí. Závěr moc dobře neukočírovali, ty scény s predátořím psem mě vehnaly do hlavy myšlenku, jestli při vymýšlení někdo nebyl v rauši. Ne vážně, asi si to ani nepouštějte a radši si pusťte klasiku z roku 1987. Ta se totiž neohraje narozdíl od tohoto paskvilu. Za mě dávám 34 %

22. července (2018)

Velice obtížný materiál na natočení (a to samozřejmě myslím nejenom hlediska morálního a etického, ale i z hlediska obsahového). Ono totiž natočit dvouhodinový film o tomto hrůzném činu není snadné. Ale mé obavy se trochu rozplynuly poté, co jsem zjistil, že se toho chopil Greengrass. Výsledek tudíž nadprůměrný, nikoliv ale skvělý (jenže dávat mu to za vinu byl byl holý nesmysl). Úvodní půlhodinová sekvence zakončená samotným střílením na ostrově hrůzná, ještě teď z toho mám husí kůži, protože sledovat to fakticky nebylo snadné. Po té ale přichází skoro dvě hodiny, kde se rozběhne více příběhových linek. A zde nastává problém, neboť se film začíná, mírně řečeno, táhnout. Má to své obdivuhodné momenty, scény s hercem ztvárňujícím Breivika velice zdařilé, závěrečný soud velice emocionální, ale takovou dobrou půlhodinu bych vyškrtl. Například bych věnoval více prostoru premiérovi, kterému se film nevěnoval moc dlouho časově. Suma sumárum, vidět by to měl každý, ale kvalitativně se to na předchozí film Greengrasse s podobnou tematikou (Let č.93) nechytá. Ale pořád se jedná o slušné řemeslo, to bezesporu. Za mě dávám 75 %

Small Town Crime (2017)

Stará dobrá krimi vystřihnutá jako z devadesátých let minulého století, kde si ústřední postavu jednoduše oblíbíte a přejete mu, aby nakopal zadek všem těm padouchům. John Hawkes pro mě byl vždy herec menších rolí, ale tady mu postava sveřepého policajta sedla náramně, hrál velmi uvěřitelně, prostě jsem mu pomalu věřil vše, co právě dělal (takto bych si představoval každého hlavního hrdinu v detektivce). Sice to skoro pořád hrálo na vážnou notu, ale ocenil jsem pár odlehčení, kterých se divák dočká. Zápletka docela v pohodě, stejně tak i scénář ve výsledku nevypadal jako rozstřílené síto, kde by nic nedávalo smysl. Zajímavé obsazení vedlejších rolí (Collins si to docela vodil, i ti dva nájemní zabijáci tomu dodali nějakou tu špetku navíc). A když přišlo na přestřelky, tak jsem se divil, s jakou bravurou je natočili. Závěrečná sekvence u opuštěných vlakových vozů velice atmosférická, ten moment s prostřelenou čelistí, jako WOW. Jsem sám překvapen, ale ocenil bych druhý díl. S Hawkesem jako stěžejním majákem kdykoliv. Za mě dávám 81 %

The Siege of Jadotville (2016)

Popravdě jsem doposud nic o tomto incidentu nevěděl, a já se rád dozvídám nějaké informace o událostech, které mě minuly. Jeden z prvních snímků v rámci Netflixu, jenž se ale dle mého úsudku dá považovat za jeden z nejzdařilejších. Opravdu luxusní obsazení, Dornan v roli irského velitele jednotek OSN zaválel, i přítomnost Stronga potěšila. Film je od začátku do konce nabušený scénami, kde pořád něco vybuchuje, a pořád na plátně probíhá jedna přestřelka za druhou. I proto by mě zajímal filmový rozpočet, neboť většina lidí, co film viděla, říká, že film natočili za úplný pakatel. Pokud ano, tak smekám kloubouček (už jen za scény se stíhačkou a sestřelením vrtulníku, protože to bylo technicky na vysoké úrovni). Také mě fakticky překvapilo, že v roce 1961 s největší pravděpodobností sestřelili letadlo, v kterém se právě nacházel tehdejší generální tajemník. I hudební doprovod se podařil. Film, která se jednoduše nedostane do povědomí široké veřejnosti, ale pro vyhledávače žánrovek povinnost. Za mě dávám 82 %

MEG: Monstrum z hlubin (2018)

Bál jsem se, že to dopadne jako pořádný průser tohoto léta, a tím samozřejmě myslím Mrakodrap (je mi líto, že o něm takto mluvím, ale byla to prostě skoro až katastrofa), ale nakonec to dopadlo daleko lépe, než jsem předpokládal. Možná tomu pomohl Statham, kterého jsem po delší pauze přivítal jako hlavní postavu, docela mi do své role sedl a ten jeho anglický, přesněji řečeno londýnský přízvuk zněl místy až vtipně (takže o zábavu postaráno). Z hlediska příběhového jako nic moc, buďme realisté, ale tady narozdíl od Mrakodrapu to začalo s odlehčenějším tónem a také to tak skončilo (Mrakodrap hrál moc na vážnou notu). CGI velmi slušné, pár scén fakticky promakaných do nejmenšího detailu, ale za ten rozpočet by bylo smutné, kdyby to ve výsledku takto nevypadalo. Závěr docela přeslazený, tam bych já osobně přitlačil na pilu (ono celkově se krve moc nedočkáte, což malinko zamrzí, když se jedná o snímek s obřím žralokem). Ale budiž. Na úplný konec chci sdělit, že mě trochu štve, že cílovou skupinou filmu je opět Asie, ale nemůžeme ten film za to vinit (a vlastně i celkově ty studia). Ono nepřijmout ty našlapané finanční injekce z východu by byl asi hřích, to se musí uznat. Za mě dávám 67 %

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Christopher McQuarrie a série MI jsou dvojice, která k sobě fakticky patří. Jednoduše režisér si musí připadat u této ságy jako ryba ve vodě. Ale bez Toma by to samozřejmě nebylo ono, on zraje jako víno, čím starší, tím se pouští do ještě více ulítlých scén, ve kterých nechce být dublován (již ten seskok z tak vysoké výšky mluví za vše, suma sumárum, když ho musel podniknout kvůli natáčení tolikrát). Herec, co všechno plní do posledního písmene a ještě navíc přidá novou abecedu. Co se týče příběhu, tak žádná velká sláva to nebyla, ale díky reálně vypadajícím sekvencím, kde se na žádné CGI nehrálo, to v konečném součtu ani tak nevadilo. Hlavní znělka zůstala, ale Lorne Balfe tomu přidal grády a celkově mi z toho nabíhala husí kůže (zejména soundtrack v Paříži jednoznačně nejpovedenější). Možná bych zjednodušil některé dialogy, neboť se v tom člověk ztrácel, a hlavně se pořád někdo zrazoval (jako ale pořád :D). Závěr opět epický, bitka Cavill vs Cruise pořádně nabitá testosteronem. Asi to po Bondovi přebírá pozici nejlepší špionážní ságy, ale v rámci této série to na vrchol nedosáhne, trojka od Abramse mě strhla více. Za mě dávám 85 %

The Guest (2014)

Parádní návrat do osmdesátek se vším všudy. Hlavní hrdina je fakt charismatický borec (i když názor na něj v průběhu změníte, to mi věřte), příběh sice působí prvoplánově a nějaké mega zvraty zde fakticky nečekejte, ale všechno odsýpalo tak, jak by správně mělo. Akce se zde taktéž dostaví, sice to s tou béčkovostí docela v některých chvílích přeháněli, ale já si to užil. A hlavně film nabídne přímo lahůdkový soundtrack plný nadupaných skladeb, díky kterým si divák jednotlivé momenty vychutná ještě o kousíček více. Jak jsem již řekl, tak Dan Stevens to zahrál skvěle, je vidět, že skvěle vytvořené chvíle na papíře ve scénáři dokáže zrealizovat fakticky na jedničku s hvězdičkou. Moc toho sice nenamluvil, ale za něj spíše promlouvaly jeho činy (již scéna v baru, kde vymlátil duši ze čtyř puberťáků, docela tento trend nastolila, takový novodobý terminátor). Konec ve stodole s tím perfektním hudebním doprovodem potvrdil, že tady jsou silné čtyři hvězdy udělené poprávu a vůbec mě to nemrzí. Za mě dávám 84 % P.S. Úplně poslední scéna překvapila

Daredevil - Season 3 (2018) (série)

Seriál, který si drží svůj luxusní standart ve všech svých řadách. To se často nevídá, notabene televizní série o hrdinovi z Marvelu. Vždy mě na Daredevilovi fascinovalo, že nesází na nějaké superschopnosti, které z hlavního hrdiny nedělají nějakou nepřemožitelnou osobu, prostě je to normální chlápek, co má vybroušené smysly kromě zraku. Rány ho bolí, musí se dávat dlouho dohromady, únava se po pár minutách boje projevuje. Celkově na mě seriál v tomto ohledu působí nesmírně lidsky, ne přehnaně. Návrat Fiska potěšil, jeden z nejlepších záporáků, co jsem kdy mohl vidět. A Bullseye také zafungoval, pokud se dostaví čtvrtá série, tak bych ocenil nějaký propracovanější origin o jeho minulém životě (dostal podle mě minimum prostoru). Akční sekvence opět bezkonkurenční, ta bitka ve věznici, no, v rámci televizní tvorby absolutní TOP. Ale za nelepší postavu stejně považuji agenta Raye Nadeema z FBI, tu postavu jsem si oblíbil :( Konec opět epicky vyhrocený, už to chce další sérii. Jinak budu mít absťák. Za mě dávám 93 %