Ponorka U-571 (2000)

Mostow docela rozdělil své fanoušky trojkou Terminátora na dva tábory, ale zručnost mu jako režisérovi nelze upírat. Protože ponorkové drama U-571 fakticky zafungovalo přesně tak, jak asi mělo v prvních plánech, tehdy ještě figurující na papíře. Sice v tom nelze hledat nějakou přehnanou historickou přesnost, ale základy jsou pravdivé, charaktery samozřejmě vymyšlené. Po stránce vizuální asi v pohodě, triky film nezahanbily, ačkoliv ani nenadchly (v porovnání s vysokým rozpočtem bych možná já osobně očekával malinko propracovanější pojetí v tomto směru). Hlavně se ale podařilo vykreslit drtivou atmosféru uvnitř ponorky a takové to bezútěšné čekání posádky na jakýkoli katastrofický scénář, ty chvíle řinčení kovů, když ponorku lízlo torpédo, prakticky k nezaplacení, stejně tak jako barelové miny pomalu se snášející ke dnu. Herci zahráli velice obstojně, nejvíce mi asi sedl Keitel v roli mentora, jenž už cosi v minulosti zažil. Závěr klasicky americky heroický, jednoduše zavánějící patosem, ale přehlédnu to. Ony válečné filmy spojené s tematikou ponorek mají něco do sebe, a to se počítá. Za mě dávám 76 %

Velký dar (2017)

Po dlouhé době skvělé civilní drama soustředěné jen a jen na herecké výkony. Nesmírně mě překvapilo, že Chris Evans dokáže podat tak bravurní výkon a nemusí se při tom ohánět svým štítem z vibrania. Zde dokázal naplno zužitkovat svůj potenciál a filmu tak ohromně pomohl. I malá holčička McKenna Grace svým bezchybným ztvárněním bezesporu těžké role ukázala své možnosti v plné palbě, podle mě má zářnou budoucnost (trochu mi připomněla Dakotu Fanning z Muže v ohni). Scénář nabídne vytříbené dialogy, jež mají i hlubší smysl a nosnou myšlenku, a hlavně sem tam se vytasí s fungujícím vtipem. Příběh se může napoprvé zdát dost triviální, ale chce se mi skoro říct, že o to tady jde. Řeší se zde problémy normálních lidí, kdo má vychovávat dceru, tedy samozřejmě se film vymyká tou genialitou malé holčičky, ale i tak poklidný film se vším všudy. Ještě bych málem pozapomněl na postavu matky, jež svými rejpavými poznámkami taktéž filmu prospěla a dala mu zase o trochu jiný nádech. Pár scén velmi emočních, najdou se zde i ponaučení a konec asi nejlepší variantou samotných možných zakončení. Nemám výtky, Marc Webb a spol. mě dostali každým aspektem. Za mě dávám 89 %

Zděšení (1994)

Tento film se mi velmi těžko hodnotí. Na jednu stranu ten feel devadesátek jsem si užíval plnými doušky, střet hereckých es z nejvybranější smetánky taktéž nebyl k zahození a došlo i na kvalitní praktické efekty plné výbuchů. Jenže na druhou stranu mě příběh neoslovil, zápletka vypadala dost naivně a konec podle mě autoři pěkně odflákli, což považuji za obrovskou škodu. Po herecké stránce si divák absolutně nemůže stěžovat, herci předvedli úctyhodné výkony (neberu to jako nějaké překvapení, holt taková jména jsou zárukou kvality). Tommy Lee Jones podle mě malinko nechal ve stínu svého hereckého kolegu, jeho role šíleného Ira s tendencí nechávat všechno vybuchovat mu sedla jednoduše parádně. Proto mě nakrkl ten konec, kdy jeho pobyt na plátně utnuli zničehonic, to se takovému formátu nedělá. Akce obstojná, výbuchy stály za to. I když ale musím dodat, že pár přebíhání před explozí a ohněm zdigitalizovali a ve výsledku to spíše napáchalo neplechu než užitek. Viděl jsem stokrát lepší filmy. Za mě dávám 57 %

Training Day (2001)

Asi musím souhlasit s většinou. Sice si Denzel došel díky tomuto filmu pro Oskara, ale dle mě se nějak pozapomnělo na Ethana. Divák se naplno vžil do jeho role, z které v zásadě nebylo úniku. A on dokázal svou roli zelenáče zahrát fakticky s bravurou, ten přerod z naivního mladíka do muže, co chápe i samotnou podstatu prohnilosti bezpečnostních složek, jsem mu doslova sežral i s navijákem. Jinak se zase nejedná o přelomové dílo, jež by mě shodilo ze židle. Denzel zahrál svůj standard, jeho detektiv hrající podle svých pravidel, tudíž ne moc čestně, má v kinematografii zakořeněné místečko již pěkně dlouhou dobu. Holt nic překvapivého, ale svůj účel to asi splnilo. Na vypjaté dialogy mezi Hawkem a Washingtonem radost pohledět. Akce se též dostavila, ale čekejte ji jako šafránu. Fuqua se spíš snažil nastínit tu stinnou stránku policejních sborů, a to se mu v rámci možností podařilo vykreslit skvěle. Asi bych čekal mrazivější konec, který by ve mně zanechal pořádnou odezvu, takto to malinko vyšumělo do ztracena. I tak ale doporučuji. Za mě dávám 79 %

Mys hrůzy (1991)

Scorsese, to je pán umělec On dokáže z jednoduchého námětu vytěžit fakticky maximum, ten potenciál vyždímal až do morku kosti. Originál z roku 1962 se mi vyhl, nevím, zda se někdy dostanu do nálady pustit si film starý víc než půlstoletí, ale mohu říct jedno. Nechce se mi věřit, že by se mu povedlo překonat remake. To všechno zajišťuje jediný herec, jenž se svým výkonem zapsal do historie. De Niro. Zahrát takového maniakalního šílence s naprostým přehledem (možná mu pomohla na uvěřitelnosti ta ulízlá patka), to se dnes již nevidí. Nick Nolte zdatně sekunduje, ale Niro si stejně udržel menší náskok a holt nikoho před sebe nepustil. Zápletka s pomstou docela všední, ale to zpracování to kompenzuje. Drtivá hudba spojená s tísnivou atmosférou následující okamžiku, kdy nemáte absolutního tucha, co ten slizký zločinec provede. Záběry na obličej De Nira bez jediné emoce, to mě odrovnávalo. K plnému počtu mi chybí vypracovanější konec, všechno, co přežil, malinko hraničilo s fantazií. I tak zdařilá práce. Za mě dávám 81 %

Upgrade (2018)

Tady jsem si regulérně pošmákl, takové originální scifíčko jsme tu dlouho neměli. Za umírněný rozpočet nám přichystal Whannell podívanou, kterou si budu pamatovat na hodně dlouhou dobu. Již úvodní trailery slibovaly něco velkolepého. První věc, kterou jednoduše musím nakousnout, jesť kamera. Sice to chvilkami vypadalo, že za ní musí stát blázen, ale oproti té například z posledního dílu Resident Evil se nedostavil epileptický záchvat. Tak dynamické zachycení všech bitek, a přesto všechno vypadající tak uhlazeně a rozeznatelně, to se moc často nevidí. Zápletka s umělou inteligencí se může znát ohraná. ale nápad s implantovaným čipem se zabudovanou AI jsem podle mě ještě nikde neviděl. Přidejte k tomu adrenalinem našlapané pěstní souboje, dále pak i pořádnou krvavou lázeň a nakonec i víc než jen schopného dvojníka Hardyho (Green zde naplno ukázal svůj talent) a máme zde zaděláno na žánrovku roku. Australané se opět zaskvěli a ukázali všem z Hollywoodu, že na pořádný film nepotřebujete obrovskou finanční injekci (už zombie Wyrmwood budiž tím příkladem). Konec mě jednoznačně překvapil, nijak jim to neuteklo a všechno na konci už dávalo smysl. Teď si jen přát dvojku, kde by STEM figuroval v lidském těle něco jako T-1000. Přímo si to přeji. Za mě dávám 85 %

Noční zvířata (2016)

Asi dokážu pochopit, že hodně lidí film vidí jako perfektní minimalistickou podívanou, která se tak často nevídá. Já ale patřím mezi ty, které film nijak zásadně neohromil. Již s úvodní scénou mi v hlavě začaly přibývat otázky, a já sám si na ně nebyl schopen dát kloudnou odpověď. Co to sakra bude ? Tady asi někomu přeskočilo, ne ? Jak film postupně plynul, tak mě již tyto dotazy přestaly zneklidňovat, nápad s příběhem vyprávěným z knížky mě zaujal. Ono to asi spíš zavinilo to obsazení. Gylenhaal zde jako vždy hraje o závod (na druhou stranu neznám film, kde by tomu tak nebylo), výběr Shannona na roli drsného texaského detektiva také nemohl dopadnout špatně. Jak jsem již vyřkl, tak detektivní zápletka v pohodě, ale ta odehrávající se v současnosti mě nestrhla, podle mě za to nemůže Adams, ale nijak mě to holt neoslovilo. A samozřejmě to v mém duchu totálně zabil závěr, já coby divák očekávám u thrillerů koncovku, která mě zasáhne jako hrot šípu do hrudi. Tento efekt se zde nedostavil. Za mě dávám 61 %

Psí ostrov (2018)

Jeden z nejkreativnějších režiséru současnosti, a to zejména na poli animovaných filmů, opět přišel výjimečným filmem. Ano, každému to nepřijde jako jeho pomyslný šálek kávy, ale bezesporu si to dokázalo najít publikum, kterému se film zavděčil. Už s Fantastickým lišákem a Grandhotelem Budapešť si mě Anderson získal, teď se mu povedlo zkompletovat opravdu ojedinělý hattrick bizarních, na druhou stranu ojedinělých filmů. Zasadit film do Japonska už samo o sobě mluví za vše, velmi mě nadchl nápad prostě nějaké japonské dialogy nepřekládat, tudíž může divákova fantazie rozehrát zajímavou partii. Animace rozhodně ne přelomová, ale hýbající figurky pořád mají něco do sebe, i emoce se zde našly a záběry na ty čtyřnohé chlupáče s vlající srstí díky větru působily velmi klidně. Dojde i na megavtipné situace, ten smysl pro detail a perfekcionismus by z mysli jiného člověka mohl napáchat nepřeberné škody, ale od Wese to nemusíte čekat. Takový génius jako on s citem pro detail nemá nikoho sobě rovnému. Jo, to byl panečku film. Za mě dávám 86 %

Úžasňákovi 2 (2018)

Parádní animovaný film, který mě překvapil ve všech ohledech. Za nějakého závratného fanouška jedničky se sice nepovažuji, ale vždy se na ní rád podívám, a to hlavně kvůli bezchybnému českému dabingu. Tudíž doslova mé srdíčko zaplesalo, když jsem se dozvěděl tu novinu, že i dvojka dokázala sehnat všechny originální dabéry prvního dílu (hlavně Meduna v roli Boba alias pana Úžasňáka podal precizní a dokonalý výkon). U pokračování je těžké se zavděčit fanouškům, proto se často hraje na větší bombastickou akci. Té se zde člověk nabaží habaděj, po této stránce mě film doslova ohromil. Ale hlavně se zde nezapomnělo i na vtipné situace, kde ve většině případů v centru figuruje malý Jack-Jack. Jak mnozí již vyřkli, tak si on krade snímek sám pro sebe, ať už se jedná o scény s mývalem nebo i ty dokonalé sekvence, kde se dostává pozornosti i Edně. Brad Bird opět ukázal, že vyvážené animáky umí na výbornou a pořád je schopen přichystat skoro až bezchybnou zábavu. To skoro jsem tam napsal schválně, záporákovi podle mě něco chybělo k absolutní špičce. Proto jednoduše nemohu bez výčitek svědomí filmu napálit pět hvězd. I tak uděluji silné čtyři hvězdy a všem mohu jen doporučit na film zajít do kina. Vyplatí se to. Za mě dávám 86 %

Bao (2018)

Krátký animák, který mně osobně nesedl a popravdě bych chtěl vrátit těch osm minut. Animace docela v pohodě, tam nevězí žádný problém. Co se týče ale nápadu a příběhu, to už je o něčem jiném. Pochopil jsem, že většina lidí tento film viděla v kině před novými Úžasňákovi (do této skupiny patřím i já). A tou většinou samozřejmě myslím to nejmladší publikum. Podle mě příběh s živým knedlíčkem a následným jeho pozřením se nehodí k promítání dětem. Chápu, že se snažili o metaforu života (knedlík X syn), ale to zpracování hrubě pokulhávalo a hlavně to cílová skupina nemá šanci pochopit. Dokonce se pár dětí leklo toho inkriminovaného, skoro až hororového momentu. A to je přece špatně. Za mě dávám 32 %