Útok z hlubin (2018)

Čekal jsem více, přiznávám se. Jo, podle trailerů jsem se chystal na pořádnou blbinu, kde nic nebude dávat hlavu ani patu, ale nabídne to alespoň notnou dávku zábavy a napětí. Nelogičnosti se dostavily, což mi nevadí, ale film po stránce akční nebyl podle mě tak nadupaný. Skoro žádné praktické triky, tady se výhradně jelo na zručnost počítačového experta, který v různých programech vytvořil finální digitální podobu. Popravdě, na pár výjimek mi to moc nesedlo, působilo to na mě až moc uměle. Butler se na takovou roli docela hodil, ale ten jeho monotónní výraz mě ke konci už přiváděl k šílenství. Jako kdyby to ani jeho osobně moc nechytlo. A Oldman si snad ani tak malou roličku nezasloužil, neměl moc prostoru něco předvést, ale vyčítat mu to nejde. Přestřelky ušly, ty to docela zachraňovaly. Ke konci už sami autoři asi nevěděli, jak to nějak smysluplně uzavřít, tak z toho udělali pěknou míchanici. Jenže, jak se dá vlastně zachránit film, kde hlavní zápletku tvoří Američané zachraňující ruského prezidenta ? Z mysli šestiletého kluka bych to pochopil, ale takto asi ne. Trochu přes čáru. Jak mě takovéto jednohubky dříve bavily, tak v poslední době jim nepřicházím moc na chuť. Za mě dávám 48 %

Venom (2018)

Nechápejte mě špatně. On se mi ve výsledku Venom docela zalíbil, ale ten potenciál ! Ten potenciál byl jedním slovem obrovský. Kdyby z toho Ruben Fleischer nakonec udělal pořádné R-ko a ne cílovku na to nejmladší publikum, tak věřím, že se z toho mohl vyklubat hit. Takto si film jen zapamatuji kvůli scénám Eddieho s Venomem, u kterých jsem se párkrát dokonce i srdečně zasmál. Jejich chemii bych zařadil bezesporu k tomu nejlepšímu, co film během těch 112 minut nabídl. Carlton Drake coby záporák velice slaboučký, jeho postavu jsem nepochopil. Dále pak přítelkyně Eddieho do očí bijící, fakt přehrávala, což mě jednoduše vytáčelo. A CGI bych si taktéž asi představil vydařenejší, závěrečný souboj Venom X Riot, ufff, to byl digifest, v kterém jsem se ztratil po pár sekundách. Jinak asi dokážu pochopit, proč to tolik vydělalo, ale na rozdíl od jiných marvelovek jsem se nedočkal nějakého promyšlenějšího příběhu. Ale jak jsem již řekl, tak Tom Hardy boží, ty vtipné hlášky mě pobavily. Berte to s nadsázkou, pak se pobavíte. Za mě dávám 65 %

Trojí hranice (2019)

Očekával jsem asi větší minutovou porci pořádného střílení, což se nedostavilo, ale zase jsem dostal pořádné chlapácké drama, které si zakládá na dialozích a mimo to sem tam nějakém tom střílení. Úvodní opening scéna s vrtulníkem nad špinavými ulicemi doprovázená skladbou Metallicy mě velice navnadila. Pětice hlavních hrdinů nesmírně sympatická, ono už ti samotní herci hýří charismatem, tudíž přenést to na své postavy bylo už, řekl bych, snadné. Heist se provedl ještě v první půli. Filmu dávám obrovský palec nahoru za reálnost akčních scén, žádné vyprazdňování zásobníků, ale efektivní střílení jednotlivými ranami na jistotu, prohlížení rohů místnosti, prostě věci, které byste od ostřílených mazáků na válečném poli čekali (ale kterých se nedočkáte v každém filmu, tím si buďte jisti). Poté nastala část filmu, kterou bych já osobně nazval.....JAK SE VŠECHNO MŮŽE POKAZIT. Ať už se jednalo o ne moc promyšlené tahy postav, či prostě smůlu (scéna s farmáři výrazně promluvila do dalšího dění), tak všechno šlo postupně do kytek. Filmaři nám přichystali taktéž pořádný zvrat, jenž zamíchal kartami. Za otevřený konec bych byl jindy asi naštvaný, ale sem to docela pasovalo, závěrečná scéna s papírkem potěšila. Bavilo mě to, po herecké stránce nadstandardní, na akční film i slušný děj, jenž zde rozhodně nehraje druhé housle. Za mě dávám 82 %

Dívka v pavoučí síti (2018)

Popravdě, kromě prvního dílu z originální švédské trilogie mě chytla pořádně jen jednička, ostatní buď nestálo za nic nebo to přímo nenaštvalo, ale bůhvíjaké pocity se z toho filmu nedostavily. Pořád mi chybí Fincherův americký remake jedničky.....uvidíme, třeba se k tomu časem dostanu. Velice mě ale zajímal tento nejnovější přírůstek, protože příběhově nabízí zápletku, která doposud Švédy nebyla natočena. Alvarez mě zaujal Smrtí ve tmě, parádní thriller se vším všudy. I proto jsem se na Dívku v pavoučí síti docela těšil. Nezklamalo mě to, nýbrž mě to ale nijak ani neohromilo. Obsazení Claire Foy do hlavní role Lisbeth Salanderové se podle mě zdařilo, její image zachytili vskutku přesvědčivě, i její chování se dosti blížilo originálu, když to člověk porovná. Na druhou stranu herec coby hlavní novinář mě zklamal, tam bych asi v kastingu zvolil někoho jiného. Akční stránka sice na jednu stranu nebyla špatná, pár scén vydařeně natočených, ale pořád si kladu otázku. Neměli více vsadit na thrillerovou stránku než na tu akční ? I tak vydařené. Za mě dávám 64 %

MOST! (2019) (seriál)

Spolupráce Prušinovského s Kolečkem dala za vznik seriálu Okresní přebor, který v rámci české tvorby považuji za absolutní top. Tudíž mě jejich další spolupráce velice navnadila. Jako přiznávám, že trailer z listopadu 2018 byl asi špatně sestříhaný, protože mě moc nezaujal a celkově asi neudělal moc dobré promo tomuto samotnému počinu. Ale úvodní pilot si získal své široké spektrum diváků, které s každým dalším dílem rostlo exponenciálně, až se z toho stal megahit po celé České republice. Ono už to zasazení do města Most předpovídalo, že korektní seriál moc nebude. Všechny postavy jsem si během těch osmi epizod nesmírně oblíbil, scénář udělal pěkný kus práce, protože každý hrdina dostal svůj prostor a nehrál tam jen, jak se říká, druhé housle. Souhlasím s většinou, že díl 4 je nejpovedenější, návštěva Chánova mě chvílemi svými podanými vtipy drtila bránici na padrť. Hlavně jsem rád za herce, o většinu se teď strhne taková mela, že ani oni sami nebudou vědět, s jakou nabídkou začít (hlavně Hoffman, Stárková a Godla). A závěr mě náhodou svým přesměrováním ze satiry na drama nezklamal, ba naopak. Mohu jednoznačně doporučit. Bůhví, kdy se dočkáme minimálně stejně tak povedeného výtvoru v rámci naší tuzemské výroby. Za mě dávám 85 % P.S. DYCKY MOST !!!

Interstellar (2014)

Po delší době jsem dostal chuť na nějaký ten filmový počin odehrávající se v té černé nekonečné nicotě, a Interstellar mi přišel jako nápad vyhovět tomuto nutkání. Nolana zařazuji coby režiséra podle mého zdravého úsudku na úplný piedestal, všechny jeho výtvory mě uchvátily a prostě se mi ještě nestalo, že by mi něco od něho nesedlo. Interstellar se kromě úžasného audiovizuálu a Matthewa McConaugheyho může opřít ještě o jednu věc...MYŠLENKU. Na téma cestování vesmírem se natočilo již nespočet filmů, ale nikdo to podle mě nedovedl k takové dokonalosti...až na mistra Nolana. Ať už se jedná o dilataci času, cestování skrz červí díru či ideje, co na nás čeká po vstupu do černé díry, všechno mě prostě a jednoduše dostalo do kolen. Doteď mě fakticky mrzí, že jsem si ve svém volném čase nezašel film vidět na velkém plátně, těm lidem, kterým se to povedlo, tak trochu závidím. Protože spojení Nolanovy precizní režie, Hoytemovy skvostné kamery a opět megalomanského soundtracku od jedinečného Zimmera vytvořilo něco, co si dlouho bude držet své místečko v historii kinematografie. A takto geniálně uzavřít film, kde všechny dílky skládačky zapadly do sebe, to nevídám často. Zmohl jsem se jen na jediné slovo...WOW. Už prosím rok 2020, kdy má vyjít další film od Nolana. Interstellar by se měl promítat všem začínajícím režisérům s podtitulkem...Takto se to má dělat! Za mě dávám 10/10

MINDHUNTER: Lovci myšlenek - Série 1 (2017) (série)

Velice zajímavý seriál, který se s ničím nemaže a v některých dialozích se vám z něho udělá špatně od žaludku. Protože si seriál zakládá na rozmluvách se zločinci, jenž mezi námi páchali skutečné zlo, tudíž člověk ví, že se tyto děsivé věci fakticky děly. Fincher je perfekcionista po všech stránkách, u něj se divák nedočká akce, ale parádního scénáře, který hází na diváka jednu vypjatější repliku za druhou. Gradace se seriálu opravdu nedá vytknout, posledních pár dílů mě přikovalo k sedačce a již nepustilo. Jonathan Groff si mě zprvu svým projevem nezískal, ale jak se čas seriálu chýlil ke svému konci, tak mě jeho obsazení začalo dávat čím dál tím více smysl. Holt McCallany víc než ucházejícím side-kickem. Jak jsem již zmínil, tak povídání mezi čtyřma očima (detektiv X odsouzený) mi často svým naturalistickým vyzněním nahánělo hrůzu, jak ti zločinci přednesli různé odporné zločiny jako by se nechumelilo.....silná káva. Pár slabších chvilek by se našlo (hlavně ta přítelkyně hlavního hrdiny mě začala dohánět k šílenství), kdybych se snažil, ale suma sumárum parádní rozmlouvačka se silnými momenty. Za mě dávám 85 %

Král psanec (2018)

Ačkoliv si stále nemohu Statečné srdce přiřadit do kolonky zhlédnutých filmů, tak po tomto volném sequelu by to asi chtělo už vidět. Zprvu jsem si absolutně nebyl jistý, jestli u Netflixu dokáží natočit pořádný historický film, který se s ničím nemaže. Sice se rozpočet mohl pochlubit mnoha nulami, ale i tak mě něco pořád vrtalo v hlavě. Má chyba. Všichni ve svých rolích dokonalí, samotná špinavost středověku zachycena opravdu nesmírně realisticky. Za úžasnou, místy až magickou krajinu Skotska jsem rád, ta země toho má fakticky hodně co nabídnout ! Tudíž si kameraman vyhrál se záběry na tuto úžasnou krajinu, což potěšilo. Asi si pořád jméno Pine budu spojovat s kapitánem Kirkem ze Star Treku, ale vězte, že tato role mu byla šitá na míru. A ten jeho luxusní skotský přízvuk, věřím, že naučit se to nemohlo být jednoduché. Za to fakticky smekám klobouček. Podmanivá hudba, krvavě zpracované souboje (taková jatka jsem na konci nečekal). Asi se to nedostane ke všem, ale v mnoha ohledech to poráží většinu konkurence. Za mě dávám 84 %

Alita: Bojový Anděl (2019)

Asi bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem se na film netěšil. Kdo by ale nečekal na premiéru jako malý kluk, když se toho ujali taková jména jako Cameron a Rodriguez. V celku mě film nadchl, ale na úplný vrchol to bohužel nedosáhlo, a to kvůli pár věcem. Tak zaprvé, ocenil bych nějaké vysvětlení, proč došlo mezi Zemí a Marsem k válce, protože mi to pořád nedalo, přemýšlel jsem nad tím a film pořád ne a ne to uvést na pravou míru. Příběh docela průhledný, ale to bych zase tak neřešil. Vedlejší postavy si dle mě zasloužily více prostoru, takový Vektor či postava Jennifer Connelly, tady docela jejich linky odbyli a ve výsledku se toho člověk o nich ani moc nedozvěděl. A hlavně mě rozohnila ta romantická linka. Proč všude musí být, to mi nejde na rozum. Hlavně se mi ten kluk jevil nesympaticky, ve vypjatých chvílích přehrával, jednoduše mi do filmu nesedl. Teď ke kladům. Audiovizuál špičkový, design světa taktéž zahřál u srdíčka. Samotné Alitě a jejímu psychologickému vývoji věnovali dost minut, tudíž si k ní divák vybuduje nějaký vztah a v momentech plných napětí jí fandí (za to obrovský palec nahoru). Emoce jsem jí uvěřil, je skoro až neuvěřitelné, kam se motion capture za ty roky dostal. A akce nabídne to nejlepší v žánru. Ten design kyborgů parádní, za mě asi nejpropacovanější Grewishka. Hezky přehledné, hlasité (OK, za to může z největší části nejspíše Dolby Atmos :D), doplněné povedeným soundtrackem od Junkieho XL. Konec bych malinko překopal, došlo totiž i k momentům, které spíše než dojemně vyzněly trapně. Ale chápu, že se film zaměří spíše na diváky z mladšího věkového spektra. Dvojku bych klidně uvítal, potenciál tohoto rozmanitého a barvami hýřícího světa je skoro až nevyčerpatelný. Uvidíme, jak si Alita povede v kinech, co se týče tržeb. Suma sumárum.....líbilo se mi to, ale ty negativa bezesporu naštvaly. O tom žádná. Film viděn v rámci slavnostní premiéry v Cinema City Chodov dne 12.02.2019. Za mě dávám 76 %

Zrádce (2008)

Asi jsem čekal daleko propracovanější snímek, na film mě nalákalo zejména herecké obsazení. Ale samotní herci se mohou uhrát k smrti a stejně vás film nezaujme. Asi můj případ. Film měl docela slušný rozjezd, tam se dá pochopit, že tempo film nastolí asi mírnější. Málokdy se stává, že film je napnutý jako kšandy již v úvodu. Don Cheadle je asi jediné velké pozitivum tohoto filmu. Jeho postava dostávala psychicky zabrat, tam není o čem, ve vypjatých dialozích ukazoval, proč patří mezi hereckou extratřídu. Zatímco takový výkon, co předvedl Guy Pearce coby agent FBI, mě vůbec nezaujal. Mdlý, neprožitý, jako kdyby jen přečetl scénář a pak šel domů. Prostě nic moc. Jeff Daniels trestuhodně nevyužitý, to mě zamrzelo možná nejvíce. Přestřelky slabě natočené, kamera tyto momenty prostě a jednoduše zabíjela, pořád lítala ze strany na stranu a já vůbec neviděl, kdo po sobě střílí. Výbuchy v zásadě fajn. Scénář taktéž nenadchl, velice klišovitý. A když u přišlo na závěrečný twist (který ale asi nevypadal zle na papíře), tak mě naštval ten styl podání tohoto zvratu. Jako, takový Labyrint lží po všech stránkách vydařenější. Za mě dávám 47 %