Drogová válka (2012)

Přesměrování na východ se z hlediska detektivního žánru povedlo, fakticky mě film chvílemi bavil, ale v konečném součtu jsem již zažil vydařenejší krimi počiny. Zajímavě pojatá zápletka s chyceným záporákem, jenž pomáhá policejním jednotkám, měla něco do sebe, ale chyběla mi zde větší gradace. A také jsem se tolik nesžil s postavami, tudíž mě jejich skoro vždy ne moc šťastný osud tak nezasáhl, jednoduše mi to bylo jedno. Jak jsem již říkal, tak napětí se dostavilo, to bych filmu křivdil, ale od takového tématu čekáte pořádnou emocionální dávku. Toho jsem se ale nedočkal. Po stránce akční se zde najdou pouze dvě sekvence, z nichž ta první docela slabá. Co ale film vytahuje z průměru a patří mezi jediný aspekt, který si z filmu budu pamatovat navždy, to byla závěrečná, skoro dvacetiminutová přestřelka, jež nabídla slušnou akční podívanou, kde se kulkami nešetřilo a hlavně nemrhalo (takový kill count, fakticky nestandardní). Závěrečný twist v příběhu mě překvapil, ono to ale jinak vymyslet možná ani nešlo. Za dva hlavní představitele a luxusně nasnímanou přestřelku filmu dávám 68 %

Pátrání (2018)

Všechno kolem nás musí jít s dobou, tudíž to samozřejmě tak trochu platí i pro kinematografii. Pátrání totiž není tak obyčejnou detektivkou, ale rozehrává opravdu nestandardní podívanou na počítačové obrazovce. Zprvu mi to sice přišlo jako nepovedený kanadský žertík, ale vězte, že to má něco do sebe. Člověk si alespoň uvědomí, jak je dnešní svět propojen právě prostřednictvím internetu a sociálních sítí, a s tím související možné hrozby. Musím pochválit herecký výkon hlavního představitele, v zásadě po celou dobu divák sledoval pouze a jen jeho obličej, tudíž zde by ihned sledující člověk poznal, zda přehrává či nikoliv. Jenže John Cho svým brilantním vystupováním smetl toto zažité pravidlo po pár minutách ze stolu. Na to, že zde se fakt divák nepodívá na jiné destinace než na počítačovou obrazovku, tak příběh nabídne opravdu plno luxusních zvratů, které mě fakticky sházely jeden za druhým ze židle (hlavně ten první byl zásahem do černého, fůha....). Ten úplný závěr bych doladil asi malinko jiným způsobem, ale to nic nemění na bezesporných kvalitách tohoto zajímavého snímku. Za mě dávám 83 %

La sombra de la ley (2018)

Jako ten naprosto luxusně propracovaný nádech dvacátých let minulého století se tomu odpřít nedá, herecké obsazení v čele s Luisem Tosarem vládne obrazovce, ale chyběl mi tomu větší tah na bránu a také i o trochu lépe vypiplaná zápletka. Španělé točit filmy umí, o tom jsem se již mnohokrát přesvědčil, a Gun City se v mnohých ohledech do této kolonky dá taktéž zařadit. Jenže pár aspektů tomu jaksi podrazilo nohy. Příběh točící se kolem zcizeného nákladu zbraní mě tak nestrhnul, taktéž se rozehrálo dost příběhových uliček okolo vedlejších postav, které ve výsledku spíše děj zpomalovaly. A hlavně mě spíše naštvala akce, která se sice na konci snažila dohnat manko za celý film a rozehrála se zde opravdu dlouhotrvající přestřelka, jež na mě spíše zapůsobila amatérským dojmem. Za jedinou čestnou výjimku bych označil automobilovou honičku, ta nabídla slušně vygradovanou podívanou. Zachránily to kostými, špičkové exteriéry a uhrančivý pohled Tosara, ale více než 67 % tomu jednoduše dát nemohu.

Halloween (2018)

Sice jsem původní sérii nikdy neviděl kompletní, ale chystám se k tomu již pěkně dlouho. Nový Halloween podle mě ale ctí originál, ta kamera se jeví až nepřirozeně podobně a krví a brutalitou se rozhodně nešetří, ale ten scénář to ve výsledku dost zabil. To jednání postav fakt nechápu, ty myšlenkové pochody policistů mi přišly skoro až k smíchu. Samotná postava Michaela film drží v nadprůměrných vodách, to jeho apatické jednání doslova mrazivé. A když k tomu připočtete tu nestárnoucí fantastickou znělku od Carpentera, kterou ještě zmodernizovali a vylepšili, tak už jen kvůli tomu si musí každý fanoušek originálu z roku 1978 tento film pustit. Ale nesmíte film brát vážně, ono se to tak sice po celou dobu stopáže jeví (komediálně to jaksi pojaté není), ale ta blbost bijící do očí znemožňuje na film hledět jako na vážný horor. Čekal jsem, že na konci uzavřou celou ságu jednou provždy, ale to se nestalo. Zklamání. Ono roztahování do dalšího filmu nepokládám za nejlepší nápad. Za mě dávám 64 %

Balada o Busteru Scruggsovi (2018)

THE BALLAD OF BUSTER SCRUGGS......První povídka nastolila zajímavý neotřelý styl vyprávění, kde hlavní roli obstaral Blake Nelson se svým zpěvem. Jo, sekvence v zapadlém baru a také u stolu s kartami docela k popukání. I závěr povídky nezklamal. 82 %...........NEAR ALGODONES......Takový ten typ člověka, kterému se nic nedaří, ale vždy na poslední chvíli vyvázne vstříc jasné smrti. Jako ta poprava mě překvapila, čekal jsem ještě nějakých zásah zvenku a vysvobození, ale co čekat od černohumorné nálady Coenů, že ? 82 %.........MEAL TICKET........Povídka, jež skrývala obrovský potenciál, ale ten využit nebyl. Závěr smutný, ale čekal jsem, že Neeson z toho nemůže vyváznout netknutý. 63 %.........ALL GOLD CANYON.....Asi druhý nejlepší příspěvek do filmu. Úctyhodné záběry na překrásnou krajinu okořeněné perfektním civilním výkonem Toma Waitse. Závěr zprvu vystrašil, ale ten obrat o 180 ° tam prostě dát museli. Spravedlnost existuje !!! 88 %.......THE GAL WHO GOT RATTLED......Jedním slovem špica. Sice nejdelší povídka, ale to vyústění mě prostě totálně odrovnalo. Ten záběr na pana Arthura s prezidentem Piercem na kopci skoro až poetický. Takhle si pamatuji Coeny !!! 90 %..........THE MORTAL REMAINS.......Konec jsem popravdě nepobral úplně, ale ten přerod z pohodlné cesty na cestu, z které asi není návratu, docela zapůsobil. 75 %.................Shrnutím se film povedl, držet si to úroveň čtvrté a páté povídky, tak nemám slov. I tak ale potěšil působivý návrat tohoto režisérského dua. Celkově 80 %

Zlý časy v El Royale (2018)

Tady někdo pilně sledoval tvorbu Quentina Tarantina, a věřte, že i kvalitativně ho dorovnal. Drew Goddard naservíroval divákům podívanou, která si samozřejmě nenajde pochopení u obyčejného konzumenta, který vyžaduje přísun konstantní akce, ale u někoho, kdo pochopí, jak dlouho tvůrcovi muselo zabrat vymýšlení tak propracovaného příběhu, kde každá sekunda děje má pro budoucí zápletku obrovský smysl. Styl filmu mi neskutečně sedl. Hýří to barvami, nabídne to zajímavé charaktery s propracovanou osobností (nikdo není vynechán, za to palec nahoru) a zápletka, PÁNI, ta zápletka. Dlouho jsem neviděl film, kde by si s příběhem tak pohráli. Sice se to rozjíždí docela zvolna, ale po prvních odpadlících (pozn. mrtvých) to nabere doopravdy slušné otáčky. Zejména pak ty skvěle napsané a slovně vyostřené dialogy považuji za highlight filmu. S příchodem Hemswortha to nabralo ještě šílenější tempo (podle mě to už ani moc nešlo, ale byl jsem vyveden z omylu). A ten mega překrut v příběhu na konci v hlavní roli s Lewisem Pullmanem (odvíjí se od čísla 123, víc neprozradím) mně jednoduše nařídil, že tady pod pět jít nemůžu. Asi se to zařadí mezi TOP 3 minulého roku, všemi aspekty k tomu stát se to kultovním hitem to podle mě oplývá. Za mě dávám 89 %

Mauglí - příběh džungle (2018)

Měl jsem obavy, hodnocení všech kritiků povětšinou filmu podráželo nohy, všude se házely samé negativa. Jenže mně ve výsledku film mile překvapil. Ten dospělejší nádech si mě prostě získal, kdo četl originál od Kiplinga, tak prostě ví, že knížka je v nějakých pasážích skoro až hororová a celkově mě doposud udivuje, jak se pořád příběh Mauglího zaměřuje spíše na tu nejmladší populaci. Serkisovi jsem věřil, sice za sebou nemá moc režisérských zkušeností, ale neboť se film zaměřuje na motion-capture výkony (v kterých se bezesporu řadí mezi krále všech králů), tak jsem hned věděl, že on je tou trefou do černého. Bale z pozice Baghíry nedostižný, jeho hlas fakticky zahřeje v mnoha momentech u srdíčka. I Cumberbatch v roli Šerchána zaválel. Nechápu, co všichni mají proti filmovému vizuálu. Přijde mi, že za ty peníze se jedná o vysoce nadstandartní podívanou, která mě okamžitě uhranula. Dojde i na parádní akční sekvence. Konec luxusní. Kdo i tak pořád neví, co si o filmu myslet, tak ať si pustí záběry z natáčení. Ona ho totiž ta láska k řemeslu a obecně ten entuziazmus herců přesvědčí o tom, že snímek má co nabídnout. Za mě dávám 83 %

Peppermint: Anděl pomsty (2018)

Když vidíte film pod taktovkou Pierra Morela a jedná se o REVENGE film, tak každý s láskou zavzpomíná na jedničku Taken a říká si:,, Co kdyby to teď vyšlo?" Jenže ono to nevyšlo. V hlavní roli Jennifer Garner je pomalu jedním z těch mála plusů, co film nabídne. Oceňuji její fyzickou přípravu na film, ve výsledku se to ihned projevilo. Po stránce příběhové filma ale nepřináší nic nového, jen recykluje již tisíckrát omílané scénáře týkající se pomsty zavražděné rodiny. Dobře, buďme féroví.....Zachránila to akce a přestřelky ? Ne, ani to na mě nezapůsobilo nikterak megalomansky. Mohl z toho být ženský John Wick, a vězte, že takhle naštvaně vypadající Garnerová s vymakanou postavou by na tu roli sedla perfektně, ale ve výsledku se to jeví jako takový malý vzdálený zchudlý bratránek Johník Wickíček, který leží někde za skříní a je posetý stoletým prachem. Prostě trapné. Přestřelek moc nebylo, a když se už dostavily, tak velice slaboučké. Pablo Raba v roli vůdce mexického kartelu v některých momentech přehrával. A otevřený, skoro až přihlouplý konec tomu nasadil korunku. Dávám 49 %

V pasti (2018)

Když já vám nevím. Stejně podobně neotřelý námět jako u Tichého místa, opět výborné herecké obsazení, ale to samotné konečné zpracování v některých aspektech opět ztratilo docela dost bodů. Fakticky nápad se sebevražednými sklony poté, co spatříte tu entitu, kvituji s nadšením. Jenže jsme u toho.....entitu. Za celý film nebylo nic vysvětleno, nedostali jsme nějaké bližší informace, jestli za tím vším stáli mimozemšťané z masa a kostí či jen nějaká vesmírná hmota či co. Ani nevím, jak se to na Zemi dostalo. Prostě se nepovažuji za člověka, co si rád domýšlí věci, které někdo jiný zapomene dovysvětlit. Proč to mám jako dělat ? Jdeme ale dál.........Sandra Bullock mě překvapila, roli těhotné ženy jsem jí sice tak nevěřil, ale v emočně vypjatých momentech dokázala zahrát svůj vysoký nadstandard. Dojde i na pár skvělých scén (scéna v domě v hlavní roli s Tomem Hollanderem absolutně TOP). Jinak konec hrál na city, chápu to. Ale to utnutí zničehonic a žádné PROČ VLASTNĚ mě malinko rozohnilo. Nenaplněný potenciál, a že tedy byl opravdu velký. Za mě dávám 63 %

Narcos: Mexiko (2018) (seriál)

Nová destinace, úplně nové herecké tváře, nový podtitul. Na nejnovější přírůstek do rodiny Narcos se sosutředila veliká pozornost, zaznamenal jsem, že mnoho kritiků zprvu usuzovalo, že to na své starší úspěšné bratříčky (tím myslím samozřejmě první tři série) mít nebude a ta špetka dokonalosti tomu jednoduše bude chybět. Malinko možná chápu, co tím mysleli, ale suma sumárum, Narcos Mexico je prvotřídní počin s jen málo kosmetickými nedostatky. Tím nejdůležitějším atributem jednoznačně bylo sehnat charismatického herce, jenž by dokázal unést celý seriál a diváci by si jeho počínání na obrazovce užívali plnými doušky. Zpočátku jsem sice choval k Diegu Lunovi a jeho postavě menší pochyby a k spekticismu tudíž chyběl doopravdy malý kousek, ale jak čas plynul, tak jsem pochopil jeho osobnost. Na Pabla sice nemá, ale kdo z ostatních taky, že ? Trochu mě zarazilo, že příběh se rozjížděl docela pomalým tempem, ale ke konci to nabralo slušné otáčky, kde o přestřelky a příběhové zvraty nebylo nuze. Skvělý soundtrack, výborné vygradování, natěšenost na druhou sérii zde tudíž panuje. Teď si asi říkáte:,, Tak proč tomu ten ignorant napálil jen čtyři hvězdy?" Chyběla mi zde lepší a propracovanější postava na druhé strany barikády, postava agenta Peňy totiž "Kikiho" převálcovala na plné čáře. Za mě dávám 84 %