Delirium (2018)

Zcela průměrný, dějové průhledný a trestuhodně nezajímavý horor, na kterém za zmínku stojí leda tak úchvatné interiéry domu a pár "lekaček". Nic víc, nic míň. Škoda.

Deadpool 2 (2018)

První "Deadpool" byl jako blesk z čistého nebe. Malý a podfinancovaný snímek z roku 2016 avšak i navzdory těmto negativním atributům dokázal uspět, na čemž měl znatelný podíl chytrý scénář a Ryan Reynolds, který Deadpoola "osadil" koňským šarmem a geniálním kousavým humorem. Když byl tedy po tomto úspěchu oznámen díl druhý, který měl mít mnohonásobně větší rozpočet, měl jsem lehké obavy. Nevytratí se ono kouzlo z prvního dílu? Nebyl ten úspěch zčásti docílen i tím, že tvůrci měli omezené finanční prostředky, a tudíž museli více improvizovat? Po zhlédnutí druhého filmu mohu s radostí konstatovat, že veškeré mé obavy se ukázali jako neopodstatněné, jelikož Deadpool 2 je, stejně jako první díl, úžasnou akční jízdou prodchnutou sarkastickým humorem a mnoha popkulturními narážkami. Jistě, při bližším zkoumání zjistíte, že Deadpool 2 je jen jakousi opulentnější, dražší a delší verzí snímku z roku 2016, nicméně ani tento detail Vám vážně nezabrání v tom si film královsky užít. Počínaje samotným Deadpoolem a konče skvěle choreograficky zvládnutou akcí, to všechno dohromady vytváří výbušný letní koktejl s výraznou komediálně-akční složkou po okraji červené sklenice, který Vás chytne a už nepustí. Pan Pool je totiž zpátky a vy ho chtě nechtě budete milovat. Skvělá práce! PS: Škoda týmu X-Force a epického Petera! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „With this collar on, my superpower is just unbridled cancer. Give me a bow and arrow and I'm basically Hawkeye.“

Hrdý Budžes (2003) (divadelní záznam)

Fenomenální Barbora Hrzánová jakožto osmiletá školačka, která skrze naivní dětskou optiku nahlíží na události husákovské normalizace a na příhody dějící se jí a jejím blízkým. Skvělá práce!

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Zklamání. Když do kin v roce 2015 vstoupil první "Jurassic World", způsobil opětovný "boom" v zájmu o dinosaury, přičemž se z nenápadného filmu, od něhož nikdo nic nečekal vyklubal jeden z nejvýdělečnějších snímků roku. Bylo tedy jasné, že bude pokračování, nejlépe opět pod taktovkou Colina Treworrova. Bohužel, dopadlo to jinak. Na režisérskou stoličku se usadil J.A. Bayona, a pracně vybudovaný svět od základu předělal. K horšímu. Snímek Jurassic World: Fallen Kingdom již na první pohled působí značně prvoplánově, "mixuje" v sobě několik žánrů, z nichž nefunguje téměř většina, takže přičtete-li si k tomuto všemu i ploché a znuděné hlavní i vedlejší postavy (Chris Pratt na každém záběru vypadá, jako že je zde z donucení), dostanete velmi nesourodý a značně odtažitý snímek, který neměl pravděpodobně vůbec vzniknout. Jurassic World: Fallen Kingdom totiž bortí všechno to krásné co první film s takovým úsilím vybudoval. A mohu Vám upřímně říci, že už teď se děsím, s čím na nás vyrukují tvůrci ve třetím díle. Chraň nás Bůh! PS: Jediným světlým bodem v tomto filmovém kalichu hořkosti je role Jeffa Goldbluma, který se vrací jako slovutný doktor Ian Malcolm! (Viděno v kině CineStar Jihlava) „These creatures were here before us. And if we're not careful... they're going to be here after. Life cannot be contained. Life breaks free. Life... finds a way.“

Rampage Ničitelé (2018)

Oddychová "no-brain" záležitost, jejíž hlavní síla tkví v počtu a způsobu zničení mnoha "CGI" budov. Rampage se nese v podobném duchu jako "Godzilla" či "Cloverfield", nicméně tvůrci zde sázejí na poněkud odlehčenější notu vyprávění, přičemž výsledný dojem posiluje sympaťák Dwayne Johnson. Bohužel, zdálo se mi, že si zrovna v tomto případě si nevybral zrovna šťastně. Snímek je totiž zoufale nevyvážený, postavy nejsou dotažené a je Vám v podstatě jedno, co se s nimi bude dít. Jediné, co chcete, je další opulentní destrukce v režii monster, nicméně i tou se nepochopitelně šetří. Ve finále tedy dostaneme 107 minut trvající "trailer" na to, co jsme ve skutečnosti chtěli vidět. A to je vzhledem k potenciálu látky velká škoda nemyslíte? „Like my grandpappy always said: us assholes gotta stick together.“

Děsivá temnota (2018)

In Darkness má nadějný start, nicméně tvůrci celý koncept, který nastínili na začátku po chvíli zcela zahodí, přičemž tu najednou místo křehké a slepé hráčky na piano máme trpělivou vražedkyni dychtící po pomstě. Po pravdě, od té doby už je snímek jenom nudnou a předvídatelnou záležitostí, u které jsem hořce litoval, že jsem si jí vůbec pouštěl. Alespoň, že na krásnou Natalii Dormer se pořád pěkně kouká!

Plán útěku 2 (2018) odpad!

Escape Plan 2: Hades aneb chaotický mix šíleného střihu, kamery, hudby, pojetí vězení jako z filmu "TRON - Legacy", robotů téměř jako ze "Star Wars" a epizodní, ba téměř neúctyhodná role Slye. Tohle vážně hodně bolelo.

Den co den (2018)

Originální a vtahující zápletka snímku Every Day bohužel nezabrání faktu, že se pod tímto "nánosem" skrývá další průměrná podívaná s klišovitým průběhem a koncem. Škoda, potenciál na originální podívanou od začátku až do konce zde vážně byl. „I've seen the same colour blue fifty different ways through fifty different sets of eyes.“

Gringo: Zelená pilule (2018)

Nezajímavá a nudná rádoby komedie, která svým tempem a scénářem doslova uspává. Vážně, mám dojem, že pokud byste na začátku snímku Gringo usnuli, pravděpodobně o nic nepřijdete, jelikož tento film se téměř okamžitě řadí do dlouhé fronty zcela zbytečných počinů. Škoda. „I know I'm not supposed to touch the mini-bar but I'm going to do it. You know, I don't even care anymore, I'm doing it. I'm having the merlot!!“

1945 (2017)

Skvěle natočená atmosférická a delikátní záležitost o síle lidské morálky a špatného svědomí, jejíž hlavní síla tkví mimo jiné v postupném budování napětí, což vyvrcholí ve finální silnou katarzi. Snímku 1945 rovněž hraje do karet fakt, že je celý natočen v černobílém spektru, takže ve finále Vás film vtáhne ještě o kus více. Nebýt tedy "těžkopádného" začátku, o plném hodnocení by již nemohl být pochyb. Avšak i přes tento drobný nedostatek se na poli dramatických filmů jedná o zářivý filmový klenot, jenž by neměl v žádném případě zapadnout prachem.