• Pohádka

Jméno růže (1986)

Než jsem přečetla knihu, zdál se mi film sice ne dokonalý, ale hodně dobrý. Bohužel po přečtení knihy musím říci, že se filmovým tvůrcům dílo povedlo upravit do podoby sice dobré (ale jen) detektivky, která co nejvíce vyděsí a ještě do ní napasovat něco jako happy end a zamlčet při tom původní poslání Williama z Baskervillu. Že se vykašlali na Ludvíka Bavora a spor mezi papežem a císařem (táhnoucí se už od Fridricha I.) sice považuji za vadu nejzásadnější, ale vadily mi i jiné zcela nevhodné zásahy např. Adso není benediktin, konec Bernarda Guidoniho, snad jen ty popravy měli jakési opodstatnění (kvůli atraktivitě, i když bych se bez nich rovněž obešla ale SPOILER s nadcházejícím požárem knihovny to bylo docela pochopitelné), zbytek byl podle mého názoru naprosto zbytečný. Film taky zapomněl veškerá vysvětlení. Zajímalo by mě jak velké procento sledujících vědělo, kdo jsou dolcinité (např. já do přečtení knihy nikoli). Kniha mě zasáhla mnohem mnohem více (i když pominu do hloubky "probranou" Apokalypsu sv. Jana, již nemusím).

Agatha Christie's Poirot - Němý svědek (1996) (epizoda)

Teprve vidouc francouzské zpracování http://www.csfd.cz/film/105925-vrazdy-podle-agathy-christie-nemy-svedek/prehled/ jsem dokázala ocenit toto britské a změnit hodnocení na plný počet. Obsahuje vše, co má, Poirotovu noblesu, zamotané rozuzlení i logickou úvahu, jež k němu vede. A za to jim ode mne patří poděkování a absolutorium... Robert Arundel se vzdáleně blíží usque ad komisař Rex... PS: a krásný komentář od paní Filomény (I.)

Vraždy podle Agathy Christie - Němý svědek (2013) (epizoda)

Vzkaz pro tvůrce seriálu: Vykašlete se na Agathu, neumíte to, francouzské detektivky jsou taky pěkné a ty určitě dáte! Hromada patologických vztahů nebo aspoň ne zcela v souladu s přírodou ( stejná pohlaví, bratr a sestra) zcela změněné základní charaktery postav. No, aspoň, že nezměnili vraha ( i když motiv ano) a Avril(ová) je sympatická kóča, vzdáleně připomínající Marléne Jobert(ovou), a komisařova sekretářka je zase podobná Merylin, takže celkem za dvě hvězdičky, i když jsem si po skončení musela pustit britské zpracování se Suchetem, abych si spravila náladu a připomněla noblesu, nejen hlavního představitele ale celého tohoto seriálu.

Tudorovci (2007) (seriál)

Zatím jsem viděla teprve první řadu, ale myslím, že k ohodnocení (jak hvězdičkovému tak slovnímu, které budu po zhlédnutí dalších upravovat) to už stačí. Tak tedy k 1. řadě: Hezounká pohádka (v první části série spíše pro dospělé, od doby, kdy král zahájil pokus anulovat své první manželství pak z té erotiky trochu ubrali) s občasnými (a velmi depresivními) prvky balady (na mor zemřelá dívka v manželské posteli, spoiler, Markétina smrt v louži krve a mléka, upalování knih a kacířů), s herci (s výjimkou představitelů kardinála Wolsleyho a lorda Rocheforta) vybraní v nějaké modelingové agentuře (ano, tak jsou pohlední) leč typově postavám vůbec neodpovídají (naštěstí většinou hrají dobře, či tam jsou tak málo, že se to dá prominout). Odchylek od toho, jak to fakt bylo, je na Wikipedii na několik stran A4, tak tím tady nebudu (protentokrát) obtěžovat. Pěkně u toho zrelaxuji, kouknu se na Cavilla, Rhys Meyerse a Blua a jsem víceméně (uf to je ale slovo) spokojena. Ovšem, kdyby se to nejmenovalo Tudorovci, byla bych určitě spokojenější. 2. řada: Zatím co první připomínala pohádku, ta druhá spíše horor (ono taky od pohádky k hororu bývá jen krůček). Příliš mnoho mučení, popravování a na můj vkus příliš mnoho stětí (jimiž si navíc v několika případech nejsem jista, předpokládala bych spíše věšení), no ale s tím jsem u tohodle seriálu tak nějak počítala. Každý z popravovaných se modlí za krále a lid nabádá k poslušnosti k němu, celý středověk to bylo pevně zakořeněno a i na počátku novověku to nepřipadlo nikomu nepřirozené, i když (řečeno s pláteníkem z pohádky Byl jednou jeden král) to co tehdy Anglii vládlo, nebylo ani dobré ani král, ale odpovídalo to realitě (co taky čekat od člověka, který sám sebe vyhlásí druhým hned po Bohu), takže druhá série se mi líbila více než první, konec konců v ní každý (až na Kateřinu Aragonskou, která si to nezasloužila, a Thomase Boleyna, který si to naopak zasloužil) dostali, co jim patřilo, a většinou se svým koncem naložili o dost lépe než s předešlým životem, tak snad i tvůrci dobře naloží s dalšími dvěma sériemi, třetí jsem už mezitím rozsledovala.

Místo zločinu Plzeň (2015) (seriál)

Místo zločinu: česká televize. Aspoň zatím. Dle prvního dílu to má úroveň cca Okouzlení V. (A to ještě pominu klišé typu, že deviant ujíždějící na krvi pracuje na transfúzce...) Ono nějak nestačí, že na Zadražila se dá koukat. Jiné pozitivum opravdu nedokážu najít.

Labyrint (2015) (seriál)

Inspirovali se severskou detektivkou - dobře, ve Skandinávii je nedostatek sluníčka, a tak z toho může lidem (scénáristům) začít hrabat, ale u nás? Proč? Závěr pak jako ze špatné britské detektivky překombinovaný a složitý jako dvoják žebř (připomněl mi pro změnu slečnu Marplovou). Ono koketovat s absolutním zlem je dneska velmi moderní - člověka to přitahuje, ač se toho podvědomě bojí, ale je to krajně nebezpečné, v tomhle případě minimálně tím, že autor scénáře nějak nevěděl, jak z toho všeho ven a tak musel nastoupit závěr ve stylu deus ex machina (aneb kam čert...) a završit to inspekcí. Podle mě samotný příběh není úplně špatný, ale chtělo to lépe jej promyslet, zkrátit (tak na max 3 díly jako v předchozích případech Ďáblovy lsti a Ztracené brány) a vynechat tu přehršel mrtvých (zejména ty výbuchy považuji za docela zbytečné) a některé exkurze do osobních vztahů hl. protagonistů. Langmajer dobře zahráno, zbytek nerušil, Strach jako režisér umí, ale scénáristy by si podle mě měl vybírat lépe. Ale jinak dobrý, takže dohromady za tři a půl.

The Guest (2014)

Tak tady se Američanům zase něco vymklo z ruky... Původní záměr i film samotný. A upřímně řečeno, stále nechápu, co tyhle (velmi fešné) britské herce nutí, aby opouštěli zajetý a zdařilý projekt (jehož scénář obvykle kvůli nim někdo musí přitáhnout za vlasy a dost pomrvit) a vydat se za Velkou louži, s cílem hrát v těchhle průměrných a podprůměrných amerických filmech (inu, ne každý je Colin Firth a Michael Fassbender, aby se tam uchytil a zahrál si i v něčem,co za tenhle risk bude stát).

Naše XI. (1936)

Jak říkal František Fiala (Ferenc Futurista): "to není žádnej komediant, to je fotbalista", a vida, kam jsme to dnes dopracovali. Od Jiřího Zemana coby hvězdy Plzně, který má své civilní zaměstnání inženýra (snad pro architekt. kancelář) a nedá se zlákat penězi Sparty k přestupu, nejen od všemi mastmi mazaného Milánka (v podání L. Peška) ale dokonce ani sympatickou Natašou Golovou( no jo spoiler - milující a milovanou) až k, no ale to snad není nutné rozebírat. Jediné, co je možné filmu vytknout, je ta za vlasy přitažená autonehoda před utkáním ČR:Španělsko, ale jinak moc hezký sportovní film pro zasmání.

Ty, ty, ty, Moneti! (1995) (TV film)

Čas od času zajímavá hláška, docela zajímavý (a vtipný) závěr s celkem přijatelnými herci, jinak se obávám, že vše šlo zvládnout lépe...

And Then There Were None (1945)

Jak se píše v obsahu, vůbec první zpracování Agathiny divadelní hry... Ale já ho viděla až jako třetí a poslední. (Chronologicky) druhé (britské) jeho změn docela hodně využilo a já v tomto kladně hodnotím jakousi závěrečnou naději, kterou všichni potřebujeme a bez ní to, s prominutím s veškerou úctou k mé obdivované "Agátě", v životě působí bezútěšně a na nic.