Království nebeské (2005)

KN jsem viděl kdysi jako poměrně ještě čerstvou věc. Byl to jeden z těch filmů u kterých jsem věděl, že je budu muset někdy dát znovu. Vyhýbal jsem se tomu tak trošku díky délce, která mi dávala zabrat už tehdy. Přesně to se opakovalo i teď. Ovšem ne, že by to nudilo, jen si člověk potřeboval od dění tam kde se mluví Italsky a pak jinak, odpočinout. Ono totiž celé do dá smysl jen tehdy pokud nevnímáte jen rozmachovost celého díla, ale naopak když se zaposloucháte do toho nejzákladnějšího. Tedy dialogů. Rozmluvy mezi postavami se prolínají celým dějem a občas se, díky snaze o osudovost, vrátí někde na začátek Balianovi cesty. Když už jsme u toho Balian je díky milému a v top formě vypadajícímu i hrajícímu xichtíku Orlanda sympaťák a fandit mu musíte i přes ty básnicky umělé odpovědi, které přiznejme si, asi kovář jen tak nevymyslí. Ale to k tomu patří a nemám s tím problém. Závěrečná bitva je výborná a věříte tomu, že to jak to dopadlo nebyla jen shoda náhod, ale taktický um obránců. Jeden ze svých delších kometů zakončím 90ti procenty a přidáním páté hvězdy.

Old Guard: Nesmrtelní (2020)

Vždy chválím Netflix za to, že dává šanci takovým projektům. Že dává tvůrčí svobodu a že nám sype podobné kousky. I tady to vcelku jde. Jenže...Bude to znít divně, ale Netflix tak trošku škodí v tomto případě sám sobě. A to tím, že se snaží v reklamní kampani všechny přesvědčit, že nám servíruje něco mimořádného. Ta masáž je poměrně velká a proto, když přijde jen nadprůměrný snímek může zavládnout zklamání. No a teď k filmu. Za mě krom již zmíněného má dvě chyby. Kolem OG se dal vystavět parádní mýtický svět. Třeba podobný začátku Wonder Woman. To vše mohlo proběhnout místo utahané a ukecané prostřední části. Což u mě druhá chyba. Na akci se dobře dívalo, tak proč ji nenaservírovat víc? Jinak není moc co dodat. Nejde o nic převratného. Sranda příběh, vcelku v pohodě postavy a akce. Já nakonec hlásím spokojenost za 70 procent.

Mortal Kombat Legends: Scorpion’s Revenge (2020)

Snažím se ve svých komentářích vyvarovat řekněme silných slov, jenže tady to nejde. Právě jsem dokoukal totální nájeb. Celý to byla jedna velká jízda s několika super pomrknutíma po hrách. Příběh, vlastně oba, mě hodně bavili. Scorpionova cesta za pomstou je správným způsobem ujetá. Ale co je pecka je to, že je nekompromisní, krvavá a bez soucitu. "Hlavní" linka je do určité doby hodně podobná prvnímu filmu. Jediné co bych možná maličko vytknul je to, že to mohlo být vizuálně, lépe zpracované, ale na druhou stranu by to asi bylo o dost dražší. Velká pochvala je tvůrcům za to, že servírují od samého začátku zábavu pro dospělé diváky. A hraná verze by byla nejspíš jen pro publikum se silnějším žaludkem. V rámci žánru dávám jednoznačných 100 procent.

Přinucen k boji (2011)

Všichni asi hrozně moc chtěli a všichni se rozhodně snažili. To je fakt vidět. Až mě bolí psát větu, že někdy ani to nestačí. Na to, že film měl jen hodinu a půl jsem se u toho strašně trápil. Tréningová koláž byla možná to vůbec nejzábavnější. Souboje hrozně pomalé a na rozdíl od konkurence jsem se do nich vůbec nedostal. Přišlo mi, že jediný bijec Daniels, který fakt vypadá dobře by jinde dostal na budku za dvě kola. Příběh je v pohodě a kdo bavil byl šéfík. Ten byl fakt přísnej. No jenže vlastně i docela blbej. Když se ohlédnu zpět není krom snahy co chválit. Trošku je mi to až líto ale u mě 40 procent.

Bloodshot (2020)

Budu upřímný, vůbec nevím, jak se k tomu postavit. Rozhodně se nejedná o takovou srágoru, jak se mi snaží svět namluvit. Rozhodně ale chápu proč má film daleko k červeným číslům. Když to vezmu pěkně popořadě začnu příběhem, ten asi ani nemohl nabídnout nic šokujícího. Na druhou stranu vyprsit se s něčím navíc rozhodně šlo. Co se týká akčních scén, honiček a triků vcelku to jde. Oči rozhodně nepláčou. Průser je ale ze zvukem. Myšleno, když postavy začnou mluvit. Fuu to je velká bída a řekl bych, že právě naprosto rutinní scénář film potápí nejvíc. To uši na takhle velký biják naopak krvácí. Vin mi v roli magora jdoucím za pomstou vůbec nevadí. Naopak. Věřím mu sílu a odhodlání. No a kočka po jeho boku je fajn ozdoba. Jenže kde je sakra pořádný záporák? Ti dva klauni? Profesor? Ale no tak... Hodilo by se říct, že Bloodshot zůstal někde na půl cesty mezi áčkovou produkcí, ale béčkovým téměř vším ostatním. Já jsem někde na půl cesty mezi 3mi a 4mi hvězdami. Tentokrát si zvolím silnější tři a 65 procent.

Příběh kmotra (2013)

Vetchý a Vaculík. To jsou dvě věže které vyčnívají. Co je ale důležité dodat, je to, že atmosféra především dob z první poloviny filmu je perfektní. Pak už se to trošku mělní. Musím vytknout jednu věc. Stopáž filmu je na podobný koncept filmu dost krátká. Škodí to hned na dvou frontách. Za prvé bych si nechal líbit daleko víc prokreslení postav. Jak obou hlavních, tak některých vedlejších. Za druhé mě mrzí že atmosféra v druhé části filmu trošku upadá. Tím jak je příběh vyprávěn poměrně svižně skočíme z období - Vedral jede do Vedralovi hoří za prdelí až příliš rychle. Ta mezera je velká. Dost by mě zajímalo co se dělo. Jak u policie, tak u něj, tak ve společnosti. každopádně se jedná o silný český snímek. Češi ukazují, že umí i jiný žánr než do nekonečna chrlit hořkosladké komedie. 76 procent. ( Jedno procento je za slovní hříčku Mrázek / Vedral. Ta pobavila :D )

Vejška (2014)

Gympl byl fajn. Taková oddychovka, u které se dalo pobavit a kterou si Mádl mazal na chleba. Postavy měli do nabídnout a zajímalo vás jakým směrem se vydají. Tak a tohle vše Vejška už nemá. Mádl více méně nabízí zábavu druhé cenové a stejně tak i hraje. Blbý ale je, že to i tak stačí na to, aby se zbytek nechytal. Postava Kocourka mě vůbec nezajímala, ale není to chyba herce, nýbrž toho jak je jeho postava napsaná. Téma: Grafity jsou nejvíc a na celý život, se přeci jen měl dát do pozadí daleko víc. No a vše ostatní vás nebude zajímat tuplem. Takže 75 minut ničeho a sem tam Mádla sice uteče, ale absolutně nic ve vás nezanechá. 45 procent za vlastně dost prázdnou nudu.

Gympl (2007)

Překvapivě mě to celkem bavilo. Vcelku zajímavé prostředí jedné třídy, kdy si každá postava v popředí prochází určitou životní etapou a starostí. Dramatické linky v rámci uvěřitelnosti v pohodě fungují. Pochopitelně s mírným nadhledem. Humor je fajn. Mádl v TOP formě střílí hlášky a hlavně nejsou na sílu. Což mi často vadí. Zkrátka se nesnaží o zlidovění ale jeho : polib mi prdel má určitý kouzlo. Nic víc asi není potřeba. Fajn česká jednohubka a 69 procent.

S.W.A.T.: Under Siege (2017)

Máme tu další klasické Béčko v té nejklasičtější podobě. Proto základ je vypnout mozek. V určitém slova smyslu by tak měli činit i tvůrci. Prostě proč mít zápletku v zápletce? U tohoto typu filmu zbytečné. Takže nepřemýšlejme a točme akci. To samé platí u postav. Dokud se střílelo, a v případě MJW řezalo bylo to fajn. Ale v momentě kdy postavy začaly přemýšlet a vymýšlet rádoby taktické plány bylo to... no hloupý. Škoda, že tvůrci nenechali více vyniknout zbytek týmu. Tak aby mi nebylo jedno jak kdo dopadne. Ti zlí opět nic moc. Panáky v sáčku už fakt hodně nemusím a ženská byla svým způsobem sexy a drsná, ale nejde se zbavit pocitu, že to bylo na sílu. Film díky délce ale nestačí nudit, což je obrovské plus. Takže pokud tyhle filmy můžete a nudíte se proč ne. Jinak ale není moc o co stát. 55 procent.

Spása (2014)

Znáte ty filmy, kde se vám snaží namluvit,že se nacházíte v městečku na divokém západě, kde vládne bezpráví, široko daleko není pomoc, lidi trpí a světlo na konci hlavně je v nedohlednu? Já teď znám i film, kde jsem se chvílemi cítil snad až klaustrofobicky. Kdy jsem litoval občany zapadákova a kdy jsem si říkal: ty vole, divokej a smutnej západ. Mads opět exceluje. Tentokrát v roli bývalého vojáka, který postupně přijde o vše a jediné co zůstane je chuť po pomstě. Ta když přijde, je skvěle natočená a hlavně celá působí tak, že hlavní hrdina může kdykoliv schytat kulku do zad. Další chválu dostane Eva Green, pro někoho už trošku otravná pro mě prostě baba jako sviňa. Navíc stavět ji v tomhle filmu do pozice jen ozdoby je nesmysl. Hraje tu doslova beze slov a hraje výborně. Záporák taky dobrý. Koment jsem začal psát s tím, že dám 4. Nakonec nevidím důvod nedat v rámci žánru 90 procent a plný počet.