Na život a na smrt (2013)

Jediný moment, nad kterým jsem se pozastavil, jsou pády vojáků ze skal, které vypadají fatálně…Film je ovšem až na několik maličkostí velmi realistický a to i v řadě detailů, které odhalí jen odborník.“ Bc. Jíří Němec, Bývalý velitel SOG (jednotka vojenské policie sloužící v Afghánistánu) - - - No opět (naposledy Rivalové) mě film donutil pátrat po internetu. Dozvěděl jsem se několik věcí. Vojáci si prý během extrémně náročného výcviku, kterým projde mizivé procento uchazečů, mezi sebou vytvoří pouto, kdy je vám přítel , bratr v krvi, stejně blízký jako váš vlastní život. Takto vycvičení vojáci v návalu adrenalinu jsou schopni potlačit pro běžného člověka neskutečnou bolest. Později se ale vrátí a vyčerpání organismu dochází několikrát rychleji. Nejspíš žádný velící důstojník na světě by nezvolil možnost 3. Tedy zabít pastevce. Co dodat? Právě podobná zjištění zařídila tomuto filmu sice slabou, ale pátou hvězdu. 90 procent za dobrý film a tousty od kuchtíka Figuska. Kdo to neví , tak tajemství nerozpadnutých toustů je v pečícím papíru :-))

Prodigy (2005)

Celý snímek je vlastně o tajemném zabijákovi a až někde v pozadí je partička, která po něm jakoby jde, v čele s hlavním hrdinou. Zabijákova aura je ovšem fascinující a ona hororovost a někdy až vypočítavá brutalita jeho jednání mě rozhodně chladným nenechávala. Film má svoje jednoznačné vrcholy, které ač jsou často předvídatelné, tak umí vygradovat atmosféru na maximum. Snímku trošku chybí epičtější závěr, který by ho posunul do vyšší ligy. Takto je to velmi slušný nadprůměr a jen těsně mu uniká 4tá hvězda. 69 procent.

3:10 Vlak do Yumy (2007)

Osud tomu tak chtěl. Další z těch filmů, u kterých tušíte, že by mohl být fajn, ale z nějakého důvodu se mu vyhýbáte. U mě ten důvod je prostý. Western není zrovna můj oblíbený žánr a ani Bale s Crowem mě nedonutili udělat výjimku. No ale jak to tak bývá, tak si s vámi občas pohraje osud. V telefonu jsem měl 3 filmy. U jednoho nešel přenastavit formát a u druhého mě můj přehrávač nechtěl pustit zvuk. Třetím do party je logicky právě Vlak do Yumy. No a dámy a pánové, ať už o tomto žánru zamýšlíte jakkoliv, tak herecký koncert dvou hlavních hvězd a hrdinů vás div, že nedonutí si zašpinit tváře, umastit vlasy a jít koupit kapslovku s kloboukem. Bale i Crowe jsou ještě jednou musím říct výborní a Foster je vynikající blázen. Navíc charaktery dvou hlavních postav se naprosto parádně vyvíjí. Fantastická cesta z farmy k vlakové zastávce vás ani na chvíli nenechá dýchat. Ne, nemá smysl více psát. 92 procent a pěkných 5 hvězd.

Práskač (2013)

Rocka Johnsona mám hodně rád. Je to pro mě osobně jeden z posledních akčních hrdinů současnosti. A možná právě v tom je problém. Celou dobu jsem byl v klidu a užíval si děj. bylo to fakt fajn a neměl jsem problém. Pak přišla scéna s brokovnicí v kamiónu a zjistil jsem, že teprve teď si Rocka užívám fakt naplno. Najednou jakoby ve zbytku snímku pro mě bylo trošku prázdno. Ne že by Johnson nehrál dobře, to vůbec ne. Ale asi by mě 80 procent filmu seděl v jeho roli spíš někdo, kdo nevypadá jako totální hovado. To je ale jen můj pocit a určitě mě to nemůže pokazit velmi dobrý zážitek z celku. Pohodových 70 procent.

Transformers: Zánik (2014)

Začátek, honička, výbuch, akce, výbuch, výbuch...výbuch, výbuch.....výbuch, výbuch a další výbuch.Bitka robotů a závěrečný výbuch. Vše dokonalé a technicky vypiplané. Být člověk jehož snem je v týhle branži (filmový triky) pracovat, tak si to pouštím místo skladby z Rockyho jako motivační song. Jenže nejsem a od filmu jsem chtěl prostě daleko víc. Postavy až na taťku Marka nesympatické. Na blonďatou čurynku se sice pěkně dívá, ale to je vše. Bitky robotů sem tam, ale žádná sláva. No já prostě chtěl mezi řekněme každým druhým výbuchem i nějakou omáčku s nějakou pointou. Nebo prostě cokoliv. 60 procent za výbuchy a výbuchy.

Identita (2003)

Když jsme se na to dívali v jeden moment jsem si uvědomil, že jsem to už viděl. Snažil jsem se vybavit si kdo že to tam obyvatelé masakruje. Jediné co jsem si ale vybavil bylo to, že před X lety jsem pointu nějak nepobral. Přičítal jsem to nepozornosti apod. Můžu říct, že mě vše bavilo. Začátek, kdy se střípky skládaly dohromady. Vylidňovací střed, snaha o rozklíčování šifry při hledání vraha. Celé to pro mě ale skončilo právě pointou. Mě prostě nesedla. už se nedivím, že jsem to tenkrát díky reklamám a asi opravdu nepozornosti nepobral. Tentokrát totiž ano, ale výsledek mě nijak nenaplnil. Spíš naopak.... 65 procent.

Útěk z L.A. (1996)

Ach ouvej. Z toho se dalo vymačkat sakra víc. Tvůrci měli v rukou celkem slušně nadupanýho hrdinu, ke kterému byl čas velmi přívětiví. Velmi slušně udělaný svět a sem tam dobré obsazení. A přes to takovéto šlápnutí jinam. Podobný začátek, podobný průběh a alespoň ten konec je trochu jiný, než NY. Sakra to musel mít i zraněnou stejnou nohu? (teď doufám, že se nepletu) A co ten přiblblej basket? Trošku bych zde upravil jedno známe rčení. Když dvakrát děláte totéž, není to totéž. Kór ve filmové branži. 65 procent.

Útěk z New Yorku (1981)

Příbuzný solida Snakea z Metal Gear Solidu v plné 80kové síle. Musím říct, že mě na filmu jako první zaujmula právě podoba obou Snaků. Ale to je spíš tím, že jsem na MGS vyrůstal. Tedy stejně jako na podobných filmech. A právě proto mě i Russellův Snake fakt bavil. Baví mě to, že mu jde o kejhák a proto jde přímou čarou k cíli a ke své záchraně. Jak mu dochází čas jedná stále méně rozumě až nakonec dojde na závěrečnou jízdu po zaminovaném mostě. Co mě ale fascinovalo jednoznačně nejvíce, byly špinavé, hnusné ulice. Prostředí, které opravdu fungovalo a vypadalo jako něco, kde X let nebyl nikdo v oranžové vestě a kde vládne zákon džungle. Téhle vězeňské kamenné džungle. Prostě když Kurt procházel kolem hořícího letadla, bylo jasné, že tady veselo nebude. I proto dávám fajn old akčňáku 72 procent. Dal bych i víc, kdyby Snake splnil slib ze začátku.

Univerzální voják 4: Odplata (2012)

Jak začít? asi takto. První univerzální voják je dnes už kultovním akčním filmem. Myslím, že je tak nějak všeobecné v podvědomí i diváků, které třeba akční žánr nebere. 2ka je spíš blbina pro děti. Oživení projektu UV z roku 2009 a tedy třetí díl s JCVD dobrovolně opouští jakékoliv ambice. Tedy až na jednu. Natočit něco pro ty nejskalnější fans. Luc Deveraux a Dolph byli jediným pojítkem k prvnímu filmu. A podle mého názoru se to povedlo. Sice to nestačilo ani na béčkové vody, ale v těch céčkových 3ka plavala velmi zdatně. Máme tu další počin cílený nejspíš na stejnou skupinu, ale přesto úplně jiný. Tvůrci se do série pokusili přivést jiné žánry, které místy sahají až k hororu. Jenže tu tísnivou atmosféru, kterou to asi mělo vyzařovat, se na mě přenést nepovedlo. Proto některé záběry působili dosti nudně a dlouze. Stejný problém má podle mě celý film. Především první půlka je utahaná a celkově to mělo klidně 20 minut ubrat. Naopak pochválím litry umělé krve, protože k zabarvení filmu se hodila. Pokud mluvím o UV 4ce jako Céčku budu ho tak i hodnotit. 75 procent dávám za hodně dobrý céčko, film pro fanoušky a místy pořádnej masakr.

Kameňák 4 (2013) odpad!

Přiznávám se. Nedokoukal jsem to. Já totiž čekal ledacos, ale tohle předčilo vše. Víc psát nemá smysl.... 0 procent.