Pokušení (2009)

Pomalu plynoucí drama, které zkoumá různé aspekty vztahů, manželské problémy, touhu i posedlost. Egoyan potěšil, stejně jako sbírka herců - Julianne Moore a Liam Neeson jsou zárukou kvality, ale překvpivě mě poprvé přesvědčila i Amanda Seyfried. 75%.

Nějak se to komplikuje (2009)

Nancy Meyers romantické komedie prostě umí a ač téma přímo volá ke spadnutí do oceánu klišé, tak výsledek se tomu vždy umně vyhýbá. A nejinak je tomu u nejnovějšího počinu, který kromě slušného scénáře a pořádné porce slušného humoru, nabízí hlavně skvělou hereckou partu. Mezi Meryl Streep, Alecem Bladwinem a Stevem Martinem to prostě funguje a občas i samotné výrazy v jejich obličejích nebo gesta jsou k popukání. Dostalo mě to, i když je trochu předvídatelné, občas přehnané co do potrhlosti a asi mířené na jinou generaci. Každopádně 80% zasloužených...

Nemilosrdný (2009)

Stylová střílečka o pomstě, odkazující na Hong Kongské klasiky. Jasně, není to moc originální (vezmeme něco z předchozí tvorby, přidáme trochu Mementa a máme tu nový hit) a nelogičnostmi se to taky jen hemží, ale pokud jde o šmrnc a zábavnost, tak Vengeance nemá chybu. 70%.

Souboj Titánů (2010)

Jedna velká zbytečnost jménem 3D (i když i o tom, zda to bylo 3D by se dalo polemizovat). Už začíná přicházet odkaz a dědictví toho krásného Avataru, sračky ve třech rozměrech, co si hrají na hity. S přehledem nejhorší velkofilm s antickou tématikou, o tom žádná. Podívejte se na trailer, je tam všechno, dokonce možná i víc než v celém filmu. Ten je totiž prázdná bublina, která nudí kde se dá (a to je to akční jízda, probůh). Sam Worthington opět ukázal že je bídným hercem, poslední dobou neuvěřitelně přeceňovaným. Tak to zachraňují Ralph Fiennes a Liam Neeson, kteří i jako bratři vypadají (to mě dřív nenapadlo) a vnadné divy, které ani nevím, jak se jmenují. Ale Zeus si s tou plastikou dal záležet, že? Celkově shrnuto - velmi špatné i zadarmo. Ale díky, ať nežeru, tak půl hvězdičky přidám - 30%.

Hubená Sussie (2003)

Dokonalá komedie/gangsterka/detektivka, která neuvěřitelně vtipně a s nadsázkou reflektuje život a poměry na malém městě. Navíc je to perfektní černohumorná jízda, která mě znovu donutí napsat, že švédové prostě umí točit vyjímečné filmy. No a Pilsner Urquell to jistí, stejně jako spousta filmových odkazů a poct. "Polsa has no fear, because he's got a lot of beer." 90%

Můj milý, můj drahý (2009)

"Jediné, co potřebuješ vědět o ženách je, že nikdy nemají tu správnou teplotu." Škleb Renée Zellweger a neškodná komedie, která je trochu nemastná a neslaná. Bohužel, je to jen oddychovka, která pobaví, ale po skončení ve vás nic nezanechá.

Samotář (2009)

Febiofest 2010. Norské drama, které toho moc nenabízí. Pomalu plynoucí příběh, který celovečerní film jaksi nenaplní. Za zmínku stojí možná slušné herecké výkony, jedna hezká zrezivělá loď a pár povedených podobenství. Ovšem to nestačí a je z toho jen průměrný snímek.

I Love You Phillip Morris (2009)

Febiofest 2010. Možná až překvapivě (nejsem rozhodně fanda nebo zastánce Jima Carreyho) kvalitní a povedená komedie. Co oceňuji nejvíce je, že se tvůrcům podařilo zachovat ve filmu o homosexuálech humor na úrovni, který pobaví všechny orientace a přitom nikoho vyloženě neuráží. Dobrý hudební doprovod, slušný scénář, režie i ostatní filmařské aributy z toho dělají pecku, která se může stát velmi úspěšným filmem. A Ewan McGregor je prostě dokonalý cukrouš. 80%.

Poslední dny Emmy Blankové (2009)

Febiofest 2010. Vskutku komorní černá tragikomedie aneb rodinka k pohledání (ano, měla a mohla to být divadelní hra). Emma Blank je matka, která se cítí, že brzy umře, je tak trochu panovačná a svou ziskuchtivou rodinu terorizuje tím, že za slíbený odkaz v závěti chce, aby ji ostatní sloužili v přesných rolích. Následuje krásná ukázka toho, co všechno si pod vidinou peněz dokáží lidé nechat líbit. Moc hezká satira či dokonce alegorie. Postava Thea v podání samotného režiséra Warmerdama nemá chybu... 80%.

Seveřané (1992)

Febiofest 2010. Perfektní černá komedie. Warmerdam se se svým síslišťátkem trefil do mého vkusu a já se královsky pobavil. Sledujeme příběhy lidí žijící na sídlišti rodinných domků, kde byla naplánována stavba 2000 baráků. Ovšem postavena nakonec byla jen jedna ulice čítající asi 20 obydlí. Režisér vypráví příběhy jednotlivých obyvatel, kde každý má nějakou tu úchylku... Hezký komediální obraz lidských charakterů a tužeb. 90%