• Pohádka

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Je to roztomilá hudbení romantická komedie, která si navíc si dokáže dělat legraci i sama ze sebe. A já šla tehdy do kina a dostala jsem všechno, co jsem chtěla. 90%

Vítejte doma! (2003) (pořad)

Já nevím, co je na slzách nebo nadšení špatného. Jsem Češka jako poleno, ale občas mám pocit, že našinec se nestydí za svoje emoce jen při důležitých hokejových utkáních: to opravdu řvát umíme. Možná Češi nechtějí prožívat trable druhých a řídí se heslem "máme svých starostí dost". Jsem si ale jistá, že kdyby se jich osobně některý díl týkal, tak se jim to bude líbit. Podstatné na celém projektu "vítejte doma" pro mě je, že SKUTEČNÍ lidé prožili skutečné pohromy ( a většina z nás si jejich zkušenost nedokáže osobně představit ani ve snu) a k těmto lidem přichází pomoc, která jim ulehčí v nesení jejich údělu. Dělají ji profesionálové i dobrovolníci a ti při seznámení se situací konkrétních rodin pracují s osobním zaujetím. To je přesně, co mě těší - že se něco dobrého opravdu děje : nejen ve filmu, ale ve skutečnosti. Dobré věci se mají pokud možno dělat v skrytu.... ale to bychom se to nedozvěděli :-)

F. L. Věk (1970) (seriál)

Moje absolutní česká seriálová jednička, která má co říci v každé době. Hvězdné obsazení, ve kterém každá, i ta "nejmenší," postava zazářila. Klaním se Františku Filipovi a obtisku jeho čisté duše v tomto citlivém režisérském opojení. A děkuji Radkovi Brzobohatému - je pro mě navždy Františkem....

Dobrý den, pane Offenbachu (1977) (seriál)

Tohle si pamatuju, u nás to šlo o pár let později, byla jsem čerstvá náctiletá a hrozně mě to bavilo. Hudební, inteligetní, vtipné. Pročpak to zmizelo z televize, pročpak to nikde není? Pročpak?!

Stav milosti (1990)

Pro mě první film, kde nesnáším Eda Harrise a kde mi Gary Oldman mistrně ukázal, co v něm je. Vynikající režie - chytlo mě to a nepustilo od začátku do konce. Ideální kombinace akce a napětí. A konečně: zase jeden skvělý "UNI" film.

Hezké vstávání (2010)

Všichni se snaží, ale jako celek to nefunguje. Více slibných momentů, ze kterých začíná být cítit přes spoustu slov i nějaká atmosféra, je zašlápnuto brzdou střihu - zatímco jiné obrazy by zasloužily zkrátit. Dialogy tady nejsou tak inteligentní, aby utáhly celý film. Hodil se mi přesně k tomu, abych zabila čas při léčení chřipky. 40% - a to je Rachel McAdams má oblíbená.

Dlouhá cesta (2002)

Myslím, že tvůrce nelze podezírat z nějakého plánovaného ždímání emocí, - nejtěžší části pouze zmínil ve prospěch smyslu celého příběhu. Hlavní představitelé jsou sympatičtí a ladí jim to spolu. Ano, je to citlivé dílo. A přece to má v sobě realitu: stupidní nebezpečné konkursy do party, kde první ligu hraje frajeřina. Vyštípávání neuniformního jedince z kolektivu, který obstojí jen v případě, že ví, kdo je a na otázku: "To ti vůbec nezáleží na tom, co si o tobě myslí ostatní?" dokáže upřímně odpovědět: "Ne." Reálná je tu ovšem i úcta, které se ten jedinec časem dočká od přemýšlivé duše - která pochopí, že ona má více, než on, i když je sama a tak si nepotřebuje pocit vlastní hodnoty nahánět v uznání ostatních. A konečně: proč by nebyla skutečná po takovém prohlédnutí i láska k člověku, který kontrastuje davu jako lilie mezi trním?

Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň (2005)

Jen ve velice málo filmech hudba tak precizně a citlivě dokresluje atmosféru, za tohle bych dala Wililamsovi Oscara. Skvělé obsazení zlé královny, Tumnuse, profesora, protivné paní domácí - o dětech ani nemluvě, myslím, že povahová typologie se povedla do detailu. Kdo mě rozčiloval, byl přebodrý ukecaný bobr :-) a ty jeho rádoby vtípky. Ale jinak pro mě krásná a ryzí poetická pohádka s pointou. Pro úplnost podotýkám, že celé dílo Narnie bylo napsáno dříve, než triologie Pána prstenů (s výjimkou Hobita, který na svoji filmovou premiéru teprve čeká) takže o nějaké vykrádání Pána prstenů nemůže být řeč. Navíc Lewis a Tolkien byli přátelé a téma víry a zápasů je sbližovalo, z rivality mezi fanoušky svých děl by zřejmě nadšení nebyli. Nemám pocit, že by si tato díla konkurovala, spíše jsou původně určena jiným věkovým skupinám a obě jsou bohatá svojí výpovědní hodnotou.

Král rybář (1991)

Film na hranici šílenosti a geniality, který komentovat důstojně nedokážu, ale který doporučuji shlédnout s dabingem původním - to jest s Viktorem Preissem v roli Parryho - to byl myslím dabing ČT. Dostupná DVD verze filmu ubírá o tolik, že už ji vidět nechci. Venku se nějak zatahuje, jdu rozhánět mraky :-)

Anabela: Vánoční přání (1997)

V případě této pohádky je mé vysoké hodnocení dané tématem - nemocný klučina má opravdovou kamarádku, dobrého dědečka a tetu, která je vykreslená jako jedna naše příbuzná - celá ona, no vážně :-) Tak nás to baví i s tím dobrým koncem a zejména - a to zdůrazňuji jako zásadní vklad - s Jiřím Klemem coby vypravěčem ! To jsme pouštěli na kazetě každý den Vánoc, jak to děti měly rády - až pak došlo na DVD a atmosféra byla v háji - s původním dabingem se to nedá srovnávat a docela chápu, že vy, kdo jste se jiného nedočkali, to vidíte slaběji.