• Pohádka

Zlatohláska (1994) (TV film)

Stručně řečeno: dobrý námět zcela pohřbený v hanebném zpracování. Ačkoli původně bylo zřejmě úmyslem nést poselství, že hudba (potažmo umění) nás povznáší a je úžasné být jí obklopen v jakémkoli čase a prostoru, nakonec z toho vyšlo, že moderní hudba (potažmo doba, život) je fuj, rámus, binec, nesoulad, zatímco staré zlaté časy (klasika a lidovky) jediné stojí za to. Śkoda. Pohádka je estrádou více či méně nezdařilých, nevkusných a kýčovitých výstupů ve stylu pejska a kočičky, když vařili dort. Tak co bychom tam ještě přidali, aby to vypadalo moderně? Co takhle počítače, vedle lebky nějakou tu televizi, selky budou zpívat do mikrofonů, bez auta se taky neobejdeme a igelitky v rukou selek taky nebudou špatné. Je smutné, že se možná pan režisér Bednárik zhlédl ve zcela nepovedené obdobné brněnské pohádce Vašek Nešika a Šikulka Šikovná. Dávám jednu hvězdu za lidové popěvky, stylizované lidové kroje a choreografii Janka Ďurovčíka.

Banda amatérů (2008)

V zásadě komorní a nad očekávání svěží film o střetnutí dvou protichůdných světů. Výborné herecké obsazení, v němž mne zaujala Samantha Bond jako režisérka. Pěkné nápady, možná by zasloužily větší propracovanost. Banda zapálených vesnických ochotníků je prostě fajn.

Vašek Nešika a Šikulka Šikovná (1998) (TV film) odpad!

Souhlas s komentářem Jezinka.Jezinka, ale já to do odpadu posílám, protože tohle je neomluvitelné... a ještě navíc ještěři, pavouk, králíci, výr, srnka, větrný mlýn a kaplička... už to v tom Brně nehulte! Varování: tato pohádka může vážně narušit vaši inteligenci.

Blázni ze stadiónu (1972)

Podle mně jejich nejlepší film. Scény s nakupováním, zdobením města, případně jezením špaget byly ve své době naprosto jedinečné. Dneska se spíš jen usmívám, asi už jsem toho moc viděla a není mi to vzácné...

Čtyři sluhové a čtyři mušketýři (1974)

Kina se otřásala ve švech, když tuhle bláznivinu v 70. letech dávali - lidem to přišlo směšnější než Četník. Při scénách s nakopáváním kohokoli nebo litím oleje za kalhoty lidi smíchy padali ze židlí. Je zvláštní, že teď už to na nás tak nepůsobí... Dávám čtyři * z nostalgie a vedle Bláznů ze stadionu považuju za jejich nejlepší film.

Kletba vikingské čarodějky (2009)

Vcelku neškodný, příjemný film pro děti pohybující se na hranici fantasy a sci-fi. Nenásilné naservírování dějin, docela akční, chybělo mi trochu víc vtipu, ale možná to Dánové takhle mají. Zajímavé dílko, které doporučuju starším dětem ke zhlédnutí.

Vrahouni (2010)

Rozběhlo se to celkem slibně až do střihu "po letech". Dál byl scénář spíchnut, co bylo po ruce, je to otravné, proboha, co nás ještě do konce čeká. Chudák CatharineO´Hara tam pořád jen nasává, a to včetně kojenecké lahve. Když se nakonec dovídám, že všichni kolem jsou agenti a jede v tom papínek, tak se bojím podívat na jakoukoli další takto monstrózně propagovanou komedii na komerční tv. Pro mne ztráta času.

Exmanželka za odměnu (2010)

Mně osobně romantika a akce příliš nejdou dohromady (v poslední době třeba Vrahouni), a to přesto, že je hlavní dvojice prima a sexy. Dobré nápady, pokud jsou, jsou rozmělněny ve zdlouhavosti a dalo mi práci u toho vydržet do konce.

Zapomenutý ostrov (2008)

Mám z toho v zásadě stejný pocit jako z Blackova Gullivera - kdyby to nebylo natočeno, svět o nic nepřijde. Na druhou stranu je to pro děti neškodné a pokud díky této zapomenutelné hříčce sáhnou po knížce, po pastelkách, nebo si zalistují encyklopedií zvířat, tak to bude věci ku prospěchu. Je to takový typ filmu, co se promítá nemocnému dítěti, které má ležet v posteli, a ideální by bylo, kdyby při tom usnulo. (Hlavou mi jen vrtá, proč hlavní roli hrála Jodie Foster, ale snad k tomu byl nějaký relevantní důvod).

Chceš mě, chci tě (2009)

Dobře vystavěná komedie s vtipnými scénami a dialogy (kočka na stromě, Abby schovaná v komoře, scény v tv studiu, vibrátor, nákup podprsenky). Ve dvojici to od začátku pěkně jiskří, přesně podle hesla "co se škádlívá, to se rádo mívá". Jenže režisér to divákovi servíruje postupně, pěkně nás nechává v očekávání a napnutí (tak kdy už se sakra na sebe vrhnou). Je zvláštní, jak někdy může zafungovat jako sexy idol otlemený neoholený obhroublý chlap, co by potřeboval zhubnout. Dobré české dialogy a dabing.