• Krátkometrážní

Boeing 747 v ohrožení (1996)

Videl som tento film mnohokrát a stále sa mi rovnako veľmi páči. V 90. rokoch bolo obsadení, prepadnutí a unesení najrozličnejších vojenských i civilných dopravných prostriedkov hromady, ale máloktorý je tak precízne vystavaný, dôkladne premyslený a hlavne s takým dôrazom na realistickosť. Ja teda nie som nijaký odborník, ale prišlo mi, že takto nejaké by to všetko ( v ideálnom prípade ) mohlo prebehnúť. Hlavne tu ale žiadny americký superman ( najlepšie sám pán prezident ) nevyplieska teroristov len tak z ničoho nič ako sopľavé decká, práve naopak – superman odletí pred polovicou filmu! Bavilo i napínalo ma to ďaleko viac ako AIR FORCE ONE aj Seagalove PREPADNUTIA.

Glimmer Man (1996)

Neuveriteľné, skoro až šokujúce je poznanie, ako Seagalovi pomohlo pridanie rovnocenného parťáka a thrillerového scenára so skutočným dejom namiesto lacne odôvodneného mlátenia. Je to seagalovka, ale mnohá pridaná hodnota z nej robí aj naozajstný film, ktorý sa medzi inými drsnými vyšetrovaniami brutálnych vrážd rozhodne nestráca.

Přepadení 2: Temné území (1995)

Ach jaj! Niektorí chlapi na to majú proste šťastie. S Johnom McClaneom by si mal Casey Ryback podať ruku, tí dvaja musia mať rovnaký horoskop! Komu sa niečo také stane 2-krát ? A to si chcel Pán Kuchár iba spraviť malý výlet vlakom so svojou chutnučkou neterou, písať pamäte o tom, koľko kostí polámal v živote holými rukami a presvedčiť zase raz všetkých, že v kuchyni je najlepší...

Aljaška v plamenech (1994)

Vďaka zaujímavému prostrediu, krásnej kamere, čarovnej hudbe a Stevenovej charizme je tento Seagalov autorský projekt pútavý a dobre pozerateľný aj mimo akčných scén, ktoré sú správne drsné a cool, a jeho ekologický aktivizmus a šamanský mysticizmus sú mi vrchovato sympatické. Akurát si nemyslím, že je zvlášť ekologické vyhodiť do vzduchu vrtnú plošinu...

Přepadení v Pacifiku (1992)

Kedysi absolútna videorekordérová kultovka vďaka ktorej sme sa zoznámili s novou, fantastickou hviezdou, ale ktorá mi už ani vtedy nesadla. A určite nie som jediný, kto si z nej pamätá hlavne kúsok, ktorý nemal nič spoločné s Pánom Kuchárom, ktorý nemal nič spoločné s famóznym a veľmi umeleckým vnútrajškom torty v podobe Eriky Eleniak.

Nemilosrdná spravedlnost (1991)

Toto je ďaleko najlepší zo starších Seagalových filmov, a nielen preto, že tu Steven zachráni psíka.

Těžko ho zabít (1990)

Tu sa to skoro podarilo! Ale Stevena je ťažko zabiť, hoci po roku 2002 to niekto urobiť mal, pre jeho vlastné dobro a dobro jeho fanúšikov. Inak až tuctovo typický prípad filmu žánru „zabili ženu, kterou miloval jsem.“ Prídu mi trochu podivné hádky o tom, kedy nastal prepad Seagalovej kariéry, keďže inteligenčne sa kvalita jeho starých hitov a novších videofilmov až tak veľmi nelíši. Akurát my sme boli vtedy mladší, plátno ešte neovládali nastajlovaní lietajúci kung-fu mesiáši a vytunené modelky a on, ďaleko štíhlejší, vyzeral v akcií realisticky. Netreba uvažovať nad tým, prečo ho tak bezškrupulózni zločinci nezabili v kóme, ale tešiť sa z toho, akú dostanú tí zlosynovia nakladačku. Tu sa ešte Steven snaží byť aj hercom a s bradatou vizážou by s tými svojimi indiánskymi očami kľudne mohol hrať samuraja.

Muž s cejchem smrti (1990)

Vždy mi trochu vadili akční hrdinovia, ktorým sa nikdy nič nestane, ani modrina ani škrabnutie, hoci vymlátia polovicu mesta a Steven Seagal je medzi nimi kráľ. Sú 2 typy víťaziacich akčných hrdinov. A taký Sly, Bruce alebo Jean-Claude si to vždy pekne vyžerú, oni majú radi ksichty rozmašírované na kašu a z hlavy krvný puding. To Steven si to so svojou budhisticky mesiášskou tváričkou nemôže dovoliť !

Nico - víc než zákon (1988)

Steven Seagal začal svoju filmovú kariéru pekne zostra a sympaticky, navyše s kvalitou, ktorú mu iné akčné hviezdy mohli len závidieť. Ťažko uveriť, že je to jeho prvý film, ako presne hneď zapadol do charakteru, ktorý sa preňho stal typickým. A neskôr ani nenatočil veľa lepších filmov.

Smrtonosná past: Opět v akci (2013)

Mno, tak toto trochu nevyšlo... Nie je to katastrofa, ale inak dokonale zbytočný film, nastavovaná kaša, kopanie do mŕtvoly. McClane v Rusku ? SMRTONOSNÁ PASCA 5 tak trochu pripomína POLICAJNÚ AKADÉMIU : MOSKOVSKÚ MISIU, ktorej už radšej v oficiálnom názve ani nepridelili to krásne šťastné číslo 7... ostatne podobne ako tu... Popravde by som radšej videl artritického Riggsa so slintaujúcim, senilným Martaughom v boji proti terorizmu, ako toto mcclaneovské rodinkárenie vo východnej Európe.