• Krátkometrážní

Nejvyšší nabídka (2013)

Spoiler. Tornatore nikdy nesklame a vždy natočí "iný" film, ktorý zaujme hlavne tým, čo sa už dnes - hlavne bez výraznej alebo zbesilej formálnej stránky - veľmi nenosí - ľudským príbehom. A preto mi prísne žánrové zakončenie ubralo hodne radosti z ďalšieho z viacerých ingrediencií originálne pospájaného, netradičného a nekonvenčného filmu. To musí byť naozaj každý film zo sveta umenia nakoniec o podfuku ? Nemyslím - a od Giuseppeho som nečakal, že keď celým dielom obratne trúsi náznaky, ktoré diváka privádzajú k takejto domnienke, tak tomu tak napokon aj skutočne bude ! A to práve teraz, keď je z poslednej doby podobných filmov habadej...

Let Fénixe (1965)

Let rovnako robustný ako jeho remake, ale aj akosi nemotornejší.

Let Fénixe (2004)

Jediné, čo tomuto filmu uberá na dokonalosti, súvisí s neodbytnou otázkou : "Aká je asi pravdepodobnosť, že sa medzi pár stroskotancami leteckej havárie uprostred Gobi vyskytne letecký konštruktér ?"

Tajný agent Jack T. (1997)

Stevenove ruky-nohy lietajú po ksichtoch-chrbtoch celých bánd ako obvykle, ale ono je to okrem toho vlastne veľmi príjemná záležitosť, ktorú som docenil až neskôr, takmer ekologická dráma, na čo ja vždy zaberám, so skutočnými ľuďmi a strašne správnym, prirodzeným hrdinom, v podobe vtedy ešte mimoriadne fešného a ohromne charizmatického SS - a hlavne v porovnaní s neskoršou jeho tvorbou - bezduchým, idiotským a lacným pseudoakčným bordelom.

Boeing 747 v ohrožení (1996)

Videl som tento film mnohokrát a stále sa mi rovnako veľmi páči. V 90. rokoch bolo obsadení, prepadnutí a unesení najrozličnejších vojenských i civilných dopravných prostriedkov hromady, ale máloktorý je tak precízne vystavaný, dôkladne premyslený a hlavne s takým dôrazom na realistickosť. Ja teda nie som nijaký odborník, ale prišlo mi, že takto nejaké by to všetko ( v ideálnom prípade ) mohlo prebehnúť. Hlavne tu ale žiadny americký superman ( najlepšie sám pán prezident ) nevyplieska teroristov len tak z ničoho nič ako sopľavé decká, práve naopak – superman odletí pred polovicou filmu ! Bavilo i napínalo ma to ďaleko viac ako AIR FORCE ONE aj Seagalove PREPADNUTIA.

Glimmer Man (1996)

Neuveriteľný šok, ako Seagalovi pomohlo pridanie rovnocenného parťáka a thrillerového scenára so skutočným dejom namiesto lacne odovodneného mlátenia. Je to seagalovka, ale mnohá pridaná hodnota z nej robí aj naozajstný film, ktorý sa medzi inými drsnými vyšetrovaniami brutálnych vrážd rozhodne nestráca.

Přepadení 2: Temné území (1995)

Ach jaj ! Niektorí chlapi na to majú proste šťastie. S Johnom McClaneom by si mal Casey Ryback podať ruku, tí dvaja musia mať rovnaký horoskop ! Komu sa niečo také stane 2-krát ? A to si chcel Pán Kuchár iba spraviť malý výlet vlakom so svojou chutnučkou neterou, písať pamäte a presvedčiť zase raz všetkých, že v kuchyni je najlepší.

Aljaška v plamenech (1994)

Vďaka zaujímavému prostrediu, krásnej kamere, čarovnej hudbe a Stevenovej charizme je tento Seagalov autorský projekt pútavý a dobre pozerateľný aj mimo akčných scén, ktoré sú správne drsné a cool, a jeho ekologický aktivizmus a šamanský mysticizmus sú mi vrchovato sympatické. Akurát si nemyslím, že je zvlášť ekologické vyhodiť do vzduchu vrtnú plošinu...

Přepadení v Pacifiku (1992)

Kedysi absolútna kultovka videokaziet vďaka ktorej sme sa zoznámili s novou, fantastickou hviezdou, ale ktorá mi už ani vtedy nesadla. A určite nie som jediný, kto si z nej pamätá hlavne kúsok, ktorý nemal nič spoločné s Pánom Kuchárom, a to famózny a veľmi umelecký výskok Eriky Eleniak z torty,

Nemilosrdná spravedlnost (1991)

Toto je ďaleko najlepší zo starších Seagalových filmov, a nielen preto, že tu Steven zachráni psíka.