Skuby47

okres Kroměříž

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27
    • 12.1.2018  22:27
    1890 (TV seriál) (2017)

Tento detektivní seriál zasazený do historických reálií se docela povedl a to díky zajímavému prostředí v němž se natáčel, dobové atmosféře, skvělým kostýmům a výpravě. Při jeho sledování se mi vybavuje podobný český seriál Dobrodružství kriminalistiky. Herecké výkony jsou celkem slušné i když většinu herců neznám. Jediné co mi vadí je rozvleklá stopáž jednotlivých dílů, kterou by slušelo zkrátit na 45 minut, jak bývá u takových seriálů obvyklé.

• 30.12.2017  11:11
    Marie Terezie (TV film) (2017)

Vzhledem k tomu, že se tento film natáčel z velké části v našem zámku a parcích, neodolala jsem a podívala se v předstihu na slovenskou premiéru. Jako lokální patriot samozřejmě oceňuji krásné prostředí, bohatou výpravu a kostýmy. Je zřejmé, že si tvůrci nemohli stěžovat na nedostatek financí. Taky herecké výkony si zaslouží pochvalu s ohledem na to, že se na place mluvilo čtyřmi jazyky, aniž si mnozí aktéři spolu rozuměli. Když si ženy nasadily paruky, byly těžko k poznání, ale obě Zuzany - Stivínová i Mauréry byly v rolích matek nepřehlédnutelné. Vojta Kotek, jak ho nemám v lásce, mne velmi příjemně překvapil. Osvícená panovnice Marie Terezie si svůj životopisný film zasloužila už jen za reformu školství více než vrahové Hepnarová a Kajínek. Historickou věrnost nebudu posuzovat, protože se jedná o film, který má diváky bavit, nikoliv nudit a konec konců od čeho tu máme historické dokumenty. Je pravdou, že je tam dost politikaření, což historie neznalého diváka může přimět k nahlédnutí do učebnice dějepisu. Také velká spokojenost se slovenským i naším dabingem.

• 30.12.2017  09:08

Příjemná nápaditá pohádka, která splnila štědrovečerní očekávání dětských i dospělých diváků. Měla vtip, originalitu i vánoční atmosféru. Duo Trojan - Dvořák spolehlivě odehrálo svěřené role. Chvílemi jsem měla pocit, že jsou na obrazovce jenom oni dva, takovou pozornost na sebe dokázali strhnout. Zajímavostí bylo obsazení podružných roliček významnými uměleckými osobnostmi. V předtuše zdařilého filmu si svým způsobem zajistili nesmrtelnost. Až oni časem budou zapomenuti, zůstane po nich cosi nadčasového, protože přijdou nové generace dětí, které budou milovat krásné pohádky. I my stále milujeme 65 let starou Pyšnou princeznu i když převážná část v ní účinkujících herců už není mezi námi. Vzpomínka na ně stále žije. Přála bych této pohádce stejný osud.

• 30.12.2017  09:02
    Popelka (2015)

Excelentní kostýmní pohádka. Notoricky známý příběh byl pojat klasicky. Ve srovnání s našimi Třemi oříšky tam trošku chybí humor, srdečnost a hravost. Jinak samé nej - kouzelná výprava na které se nešetřilo a kostýmy ze kterých se tajil dech, slušné obsazení, působivé herecké výkony a poetická atmosféra, prostě tak nějak má pohádka vypadat.

• 30.12.2017  08:58

Krásná pohádka, jejíž tvůrci dokonale využili v kouzelné animaci veškeré vizuální možnosti, které jim děj poskytl. Jednoduchý dojemný příběh o sesterské lásce, kterému nechybí originalita, příjemné melodie ani humor. I když vím, že se jedná o muzikál, tak na můj vkus tam bylo té hudby přece jen příliš. Ale jinak spokojenost, jednoduchý scénář mi nevadil a dokonce, což běžně nedělám, jsem se podívala ještě jednou.

• 26.12.2017  16:01
    Nejlepší přítel (TV film) (2017)

Tato vánoční pohádka se české televizi docela povedla. Je dějově přímočará bez komplikované dramatické zápletky a propletence několika příběhů. Je svým způsobem originální s pěknou výpravou a kostýmy. Nejvíce mne upoutalo peklo. Nelze mu vyčítat napodobení jiných pohádek, vždyť nikdo neví, jak takové peklo vypadá. Mně se tady toto líbilo, stejně jako jeho osazenstvo, staří herečtí bardové obzvláště. Vtipný scénář, zajímavé triky a jistá nadčasovost. Co se herců týče, tak ti nejlepší už nejsou mezi námi, tak se musíme spokojit s těmi, které máme. Sympaťák Piškula nebyl herecky nejzdatnější a jeho taneční neznalost na plese byla nevěrohodná, ale druhého Pavla Trávníčka ani Libušku Šafránkovou zatím nemáme. Jinak pohádka přinesla dětem i výchovné ponaučení. Prostě letošní vánoční mise ČT byla splněna k mé spokojenosti.

• 26.12.2017  15:54
    Louskáček a Myší král (TV film) (2015)

S německými pohádkami mám trošku problém, ale tento příběh pojednávající o dětských snech byl celkem zdařilý. Oživlé hračky nejsou sice tématem originálním, ale tentokrát musím tvůrce pochválit alespoň za výběr herců. Slušný průměr.

• 26.12.2017  15:52

Na této pohádce oceňuji zajímavé historické kulisy, kostýmy a především námět. Pohádka je to nadčasová a splnila i výchovnou roli, co se zacházení s chlebem a úcty k rodičům týče. Děti by se neměly stydět za rodiče, kteří jim poskytují lásku, ale nemohou jim poskytnout hmotný blahobyt. Pyšná dívka, která se vetřela mezi bohaté, když zapřela svou matku a ani pak si toho nevážila a chovala se povýšeně, byla potrestána, jak už to v pohádkách chodí. Příběh měl kouzlo a dobovou atmosféru starých časů. Herecky vynikla Bára Hrzánová jako šéfová polepšovny, ústřední dvojice byla nevýrazná. Cina nebyl přesvědčivý ve svých citech k herecky stejně nepřesvědčivé namyšlené BriGitě. Oceňuji jistou originalitu.

• 26.12.2017  15:47
    Strašidla (2016)

Rozverná pohádková komedie, rozhodně ne pro děti. To je škoda, protože téma nabízelo řadu humorných možností ve stylu Dívky na koštěti. Život strašidel v dnešním světě nabízel také řadu komických motivů. Režisér chtěl zřejmě přitáhnout do kina všechny generace a nějak se mu to zvrtlo. Dcera šla na film s vnučkou a v kině nudou usnula. Ani já jsem při televizním vysílání nevydržela do konce. Jako televizní snímek to celkem ušlo, ale jen na jedno shlédnutí a to díky kostýmům a slušné výpravě. Jinak to byla fakt nuda. A znásilněná kočka, to bylo už fakt přes čáru.

• 4.12.2017  00:58
    Interstellar (2014)

Film šel v televizi souběžně s žánrově podobným filmem Marťan, tak se asi nevyhnu srovnání. Na plátně to může být velkolepá podívaná určená spíše mužskému publiku. Obtížná srozumitelnost pro laiky je dána velkým množstvím odborné terminologie od červích až po černé díry, ohýbání prostoru a času a podobně. Těžko mohu posoudit, jestli se to zakládá na nějakých faktech. Nárůst populace a prodlužování lidského věku vede nutně k devastaci životního prostředí a vyčerpání přírodních zdrojů. Nic na tom nemění skutečnost, že ekologové už roky bubnují na poplach. Jenom Čína svou politikou jednoho dítěte v rodině dokázala zastavit v nejlidnatějším státě světa populační explozi. Tady jsem si připomněla náš snímek o hledání planety vhodné k životu pro lidstvo s názvem Nesmluvená setkání. Ten byl pro mne srozumitelnější.

• 3.12.2017  18:16
    Marťan (2015)

Sci-fi nepatří k mým oblíbeným žánrům. Děsí mne ta osamělost a bezmocnost člověka v obrovském vesmírném prostoru. V tomto filmu mě ale nic neděsilo. V poklidu jsem sledovala zvolna plynoucí rozvláčný děj bez dramatického napětí až do typicky amerického konce. Jen mi tak napadlo, při vzpomínce na osud ruské ponorky Kursk a aktuálně i argentinské ztracené ponorky, že životy řady lidí tady na Zemi nedokážeme zachránit, ale ve filmu jsme borci, kteří se pro jedince klidně vypraví třeba na Mars. Herecky to Matt Damon lehce zvládl i když mě emocionálně neoslovil. Tento žánr ani nějaké zvláštní herecké umění nevyžaduje. Technicky a hudebně to odpovídá současným možnostem, jen délka byla přehnaná a originalita chybí. Na podobné téma jsem už viděla lepší snímky.

• 25.11.2017  15:27

Tento rodinný film se tvůrcům povedl, stejně jako televizi jeho nasazení v předvánočním čase. Diváci možná už mají dost dramat a příběhů o vrazích, které jsou plné nenávisti a násilí. Tento snímek může být krokem správným směrem. Staří pováleční herci nám pomalu vymírají a zůstává po nich prázdno. Mladí se na uspěchaných seriálech kvalitním výkonům nenaučí. Čestnou výjimkou je Ondřej Vetchý, který důstojně reprezentuje špičku současné střední herecké generace. Tento příběh je spíše určený ženám a Aňa Geislerová, jak ji nemusím, tak svým úsporným herectvím sem dobře zapadla. I když téma není originální, podařilo se tvůrcům natočit vtipnou současnou romanci s aktuální problematikou mezinárodních manželství a následných tahanic o děti. Ta malá nevýrazná dívenka o kterou tady šlo, působila velmi věrohodně. Jen to narůstající citové pouto mezi ní a otcem mohlo být vystiženo plynuleji a přirozeněji. Příjemná hudba a krásné záběry předvánoční Prahy.

• 25.11.2017  15:20
    20.000 mil pod mořem (TV film) (1997)

Velmi nepříjemný zážitek pro mne a milovníky Verneovek. Souhlasím s názorem, že pokud existují filmy, které neměly být nikdy natočeny, tak tento k nim zaručeně patří. Jediným kladem bylo herecké obsazení, nikoliv ale herecké výkony. Levné zpracování by ani tak nevadilo, ale celková atmosféra a myšlenkové vyznění Verneovy předlohy bylo zde doslova zmasakrováno. Klasická literární díla reprezentují autora a období, do kterého jsou zasazena. Toto je zneužití námětu skvělého dobrodružného románu neumětelem, který nemá vlastní tvůrčí nápady a snaží se přiživit na slávě francouzského vizionáře. To i naše televizní verze z osmdesátého roku svou kvalitou mnohonásobně předčí tuto ostudu kinematografie. Takhle znevážit dílo svého klasika by Francouzi neměli dopustit.

• 22.11.2017  11:25
    Figurina (1987)

Pohodová pohádková romance se sympatickými herci a příjemným hudebním doprovodem. Pro mne nostalgická vzpomínka na první videopůjčovny s plnými regály VHS s pro nás filmové nadšence do té doby nevídanými kousky. Nápaditý příběh, bohatá výprava, vtipné dialogy, prostě skvělá reprezentace filmové tvorby osmdesátých let, které ani čas neublížil.

• 18.11.2017  00:27

Kvalitní dokument mapující naděje i zklamání této zásadové buřičské osobnosti. Narodil se tady v sousedství, ale překonal svoje smutné vzpomínky na dětství a vystoupil na jednom ze svých koncertů i v našem městě. Jsem ráda, že jsem tam tehdy byla. Myslím, že ho lidé u nás neznali, jen jeho písničky byly populární. Už na svém vystoupení dával najevo rozčarování z polistopadového vývoje. Bylo vidět, že jeho očekávání budoucnosti byla větší než dobová realita. Výborný snímek, jen škoda nebo spíš ostuda, že polský. Současným politickým elitám kritický tón jeho nových písní zřejmě nevyhovoval. Velmi nadčasové.

• 18.11.2017  00:23
    Bronzová koruna (TV film) (1997)

Spíše než o pohádku se jedná o dobrodružný historický příběh pro mládež. Herecké výkony sice nejsou na Oscara, ale to se od televizního snímku ani neočekává. Pamětník si občas rád připomene své oblíbené herce, z nichž někteří už nejsou mezi námi. Slušný průměr.

• 18.11.2017  00:22

Jeden z mnoha romantických filmů natočených podle románů Rosamunde Pilcher. Každá doba má svoje autory románů určených pro ženy. U nás to kdysi byla Karolína Světlá. Škoda, že podle jejich vesnických románů nebylo natočeno víc filmů než se uchovalo v archivu pro pamětníky z prvorepublikové produkce. V současné době plné akčních krváků a hororů je to film pro ty, kdo hledají něco oddechového bez potoků krve. I takoví diváci platí koncesionářské poplatky a mají na své pobavení nárok. Nehovoře o tom, že se jedná vesměs o snímky nepříliš nákladné určené pro dopolední vysílání, kdy je přítomno jen málo diváků a je to pro tento žánr ten správný čas. Když nic jiného, tak lze ocenit krásné prostředí v němž se příběh odehrává. Tento snímek nebyl sice nikterak převratný, ale byl sledovatelný.

• 18.11.2017  00:17

Prokop Král si vzal jako vzor své postavy podobnými metodami vyšetřujícího Patricka ze seriálu Mentalista či Castla na zabití a je tam i smysl pro detail přítele Monka. Kdo trochu sleduje detektivní seriály, dá si to dohromady a je jasné, že zde chybí jakákoliv originalita. Není podstatné zda se jedná o policejního vyšetřovatele nebo právníka. Copak už neumíme nic vymyslet a musíme jen kopírovat? Možná, že se už nic nového vymyslet nedá. Nevím přesně co znamená výraz, že je to plytké, ale tak nějak si plytkost představuji. Nemá to hloubku citovou ani myšlenkovou. A při tom to vůbec není hloupé. Je to prostě jen odfláknuté.

• 9.11.2017  09:08
    Mezičas (TV film) (1981)

Pokud se mezi tvůrci snímku vyskytne jméno Hubač, je to vždy známka vysoké kvality. Také tento televizní film to potvrzuje. Po stránce vztahů je to nadčasové drama o zklamání rodičů z neúspěchu svých dětí, které mnohdy vede k jejich zavržení. Tentokrát naštěstí nevraživost nepronikla do vzájemných sourozeneckých vztahů Vaška a Michala, které skvěle ztvárnila dvojice tehdy mladých herců - Luťanský a Dlouhý. Snímek možná nedosahuje v oblasti dialogů kvality Nezralých malin, Tažných ptáků či Ikarova pádu, ale pořád je to standard. Ukazuje se, že vzhledem ke svému věku si Hubač lépe rozuměl se seniory než s mládeži. Zaujaly mne dlouhé husté vlasy chlapců té doby. Dneska je většina mladých mužů vyholená nebo plešatá. Po letech jsem se ráda vrátila do časů, kdy měli kluci ještě bujnou kštici.

• 9.11.2017  09:01
    O princezně Amélii (TV film) (2015)

To, že německé pohádky nejsou příliš nápadité, lze vypozorovat při jejich srovnávání s naší tvorbou. Těch klasických není tolik - u nás Erbenovy v Německu podobné od bratří Grimmů. Dívám se povinně s malou vnučkou a za chvíli budu pohádkový expert. Pohádky mají plnit pro děti hlavně výchovnou roli, dobro zvítězí, zlo je potrestáno. K tomu půvabná princezna, bohaté kostýmy, krásný zámek a trocha humoru. Nerada dávám odpad, jen pokud příběh svou roli neplní. Myslím, že tato pohádka s černošským princem, který doputoval se svým bílým sluhou až do Německa je ukázkou toho, jak jsou tvůrci podbíziví k politikům. Tato pohádka je svědectvím této doby. Určitě byla natočena na objednávku, ale svou roli nesplnila. Moje vnučka se spíše polekala. Ptala se, jestli ten černý pán není zlý čaroděj. Takovou propagandou rasové předsudky u dětí neodstraníme. Je to ubohé. Pohádky jsou součástí národní kultury, která přece různé země vzájemně odlišuje. K čemu se to tvůrci propůjčili a co by tomu řekli Grimmové ?

• 9.11.2017  08:52

Taky se vám stane, že se nemůžete rozloučit s něčím neživým, co vám léta dobře sloužilo, ale už je zastaralé a překonané. Občas domlouváte autu, jako živé bytosti, aby vydrželo a dojelo domů, když dochází benzín a ono to zvládne. Tato roztomilá komedie mi po řadě depresivních dramat zvedla náladu jako kdysi, když jsem ji viděla prvně. Jednoduchý humorný příběh, připomínající místy grotesku, se sympatickými herci, slušnou výpravou a troškou té pamětnické nostalgie. Říkala jsem si, že se na chvilku kouknu a vydržela jsem až do konce.

• 9.11.2017  08:50

Tento film na mne působil jako takové chaotické komorní psychodrama. Dopředu bylo jasné, že tvůrci se pokusí osvětlit důvody, které Olgu k činu vedly a částečně ji ospravedlnit. Chyběla jakási vyváženost. Druhou stranou mince byly tragédie v rodinách, které svým činem vražedkyně způsobila. Mělo to ponurou atmosféru danou černobílým obrazem a skvělým přesvědčivým výkonem hlavní představitelky. Tato událost byla pamětníkům dostatečně známa, sotva se dalo ukázat něco nového. Olga byla rozdvojená osobnost a dneska by ji zavřeli do blázince. Pokud by každý, koho rodiče doma občas proplesknou nebo mu spolužáci ve škole podrazí nohu, vyvraždil své okolí, neměli bychom problémy s přelidněním planety. Trestný čin nelze omluvit neradostným dětstvím, to bychom nepotřebovali justici. Líbilo se mi to po technické stránce, ale nebavilo mě to jako příběh. A ještě něco mne napadlo. Kdysi se točily filmy o lidech, kteří něco dokázali, dneska o zločincích.

• 29.10.2017  15:06
    Čtyřicítka na krku (TV seriál) (2003)

Ironický trochu netypický sitcom, jehož hlavním kladem je proslavený suchý britský humor, skvělé herecké obsazení a rozsah pouhých šesti dílů. Mezi pozitiva lze započítat i to, že zde nezní rušivý smích či potlesk, jak je to obvyklé u amerických produkcí. Zajímavostí je, že se jedná o sexistický seriál bez sexu. Veškeré narážky jsou pouze v oblasti verbální komunikace bez erotických milostných scén. Kdo očekává, že se bude při sledování válet smíchy, bude asi zklamán. Ale vtipné to je!

• 26.10.2017  23:32

Film jsem vnímala jako indickou dobrodružnou pohádku s krásnými přírodními záběry, která je zaměřena na výklad tradic a náboženských zvyklostí v této exotické zemi. Kouzelná je především výprava spojená s prohlídkou města - jeho paláců i slumů a poukazem na dosud trvající postavení kast v indické společnosti. Příběh a herecké výkony ustupují v tomto případě do pozadí před kouzelnými ukázkami historických městských lokalit i současného pouličního ruchu. Nikdy jsem takový film neviděla, takže mu přisuzuji i určitou originalitu. Pohádkovost dokazuje fakt, že německá dívka by se sotva mohla bez omezení volně pohybovat a zasahovat při svém pátrání po otci do soukromí vysoce postavených rodin. Podle mne by ve skutečnosti jako osoba nežádoucí zmizela na dně řeky. Bylo to zajímavé, líbilo se mi to.

• 26.10.2017  23:22
    Gattaca (1997)

Pro mne po dlouhé době příjemné překvapení z žánru sci-fi. Komorní snímek bez bombastických vizuálních efektů na zajímavé téma z oblasti genového inženýrství o umělém vytváření elit. Není to až tak nereálná vize. Jak stárnou rodiče, tak už dnes se čím dál tím víc využívá umělého oplodnění a někdy i výběr vhodných embryí z hlediska pohlaví, pro vyloučení přenosu dědičných chorob. Existuje etický kodex, který by měl bránit manipulaci se zárodky, ale ten převálcují časem peníze, které jsou pro výzkum potřeba. V budoucnu dozajista ten, kdo na to bude mít, pořídí si dítě zdravé, krásné a inteligentní ve víře, že se mu tato investice vyplatí. Také rozkódování DNA pro znalost kvality vlastního imunitního systému a potřebu případné prevence před dědičnými anomáliemi lze v budoucnu očekávat. Nejsem si ale jistá, jestli bych já osobně chtěla vědět, kolika let se za optimálních podmínek dožiji.

• 26.10.2017  23:13
    Malá mořská víla (TV film) (1966)

Málo vysílaná černobílá televizní studiová pohádka, se smutným koncem. Jedná se o známý příběh, který v tomto případě ozvláštňuje umělecké taneční vystoupení baletu v choreografii Pavla Šmoka, příjemná hudba a průvodní slovo Štěpánky Haničincové. Slušná výprava a kostýmy, škoda že ne v barvě, ale i tak si myslím, že dnešní děti by svou zvláštní poetikou asi neoslovila. Já jsem se s potěšením podívala.

• 26.10.2017  23:09
    Rackové ve větru (TV film) (1999)

Divácký zájem a kvalita filmu nemusejí nutně spolu korespondovat. Tento film tak nízko hodnocený více než stovkou zdejších uživatelů musí mít velké množství diváků, jinak by německá televize, která takové snímky točí na běžícím pásu, finančně vykrvácela. Dívá se na ně hodně lidí, kteří se stydí svůj kladný postoj k tomuto žánru projevit, aby nebyli považováni za primitivy. Je to oddechovka, která si na nic nehraje, jen si tak plyne. Herecké výkony tomu odpovídají. Jak to dopadne, poznáte už na začátku, takže při louskání ořechů na vánoce se zabavíte. Kdo čeká akci, či erotiku, bude zklamán. Když už jsem to dokoukala, musím konstatovat, že tato limonáda není nejhorší chuti, je trošku přeslazená, ale dá se konzumovat. Nechápu, proč ti, kdo dávají odpad se na to dívají a přidávají tím televizi na sledovanosti. Je to všude stejné, o co není zájem, zanikne časem samo.

• 10.10.2017  22:04
    Sto divů světa (TV seriál) (2014)

Je spousta míst na světě, které by chtěl člověk v životě navštívit, ale většinou je to z finančních, zdravotních či časových důvodů neuskutečnitelné. Proto vítám dokumenty, jako je tento. Umožňují divákům si očima tvůrců prohlédnout nevšední místa, která v průběhu věků na celém světě vytvořily ruce řady lidských géniů. Co lze vytknout je krátká délka jednotlivých reportáží. Mohly by být o něco podrobnější a obsáhlejší. Státní televize ale mají svoje vlastní pořady, kde se lze seznámit s výjimečnými památkami. U nás je to Objektiv. Toto je takové letem světem, ale díky za to.

• 10.10.2017  21:53
    Mít někoho do deště (TV film) (1985)

Šikana byla, je a bude realitou už mezi dětmi ve škole. Šikanovaní se bojí ozvat a ti přihlížející mají snahu v kolektivu někam patřit, zařadit se a k tomu je třeba nebonzovat. Tak to bezmocný pedagogu řeš, když není žalobce, není ani soudce. Kolegyni chtěl z důvodů šikany její slušný syn odejít ze školy a ona jako pedagog se ujala iniciativy sama a šla to na místo řešit. Na synově škole o tomto problému věděli a byli ji za její iniciativu velmi vděčni, protože bez obvinění ze strany postižených nemohli proti šikaně účinně zakročit. Problém se vyřešil a kluk školu úspěšně dokončil. Když je dítě bezmocné, musí rodič v případě, že se mu svěří pomoci, aby neztratil jeho důvěru. Čepek, Galatíková, Besser i malý Lukáš Bech to herecky zvládli i když neměli v krátké stopáži příběhu příliš prostoru.

• 10.10.2017  21:45
    O princezně ve věži (TV film) (1970)

V sobotu ráno jsem si na méně známou pamětnickou pohádku přivstala a nelitovala jsem. Televizní adaptace filmové pohádky O medvědu Ondřejovi se navzdory jednoduché studiové výpravě podařila a to hlavně díky hereckým výkonům. Jenom mi není jasné, proč původní pohádka z roku 1959 byla v barvě a tato o 11 let mladší byla jen černobílá.

<< předchozí 1 2 3 4 8 14 21 27