• Pohádka

Pohádka o ebenovém koni (1978) (TV film)

Čtyřicet let starý orientální příběh natočený podle předlohy Františka Hrubína se mi i po letech docela líbil. Jedná se o pohádku s levnou studiovou výpravou a jednoduchými efekty. Z druhé strany - co se ušetřilo za kulisy, to vynahradily pěkné kostýmy a skvělé herecké obsazení populárními herci. Pešek, Vančurová, Voska, Steinmasslová, Štěpánek, Čepek - co jméno, to hvězda své doby.

Pernikářka a větrný mládenec (1990) (TV film)

Tato jednoduchá studiová pohádka mne svým ponurým příběhem příliš nezaujala. Pokud budu přemýšlet, co mi tam chybělo, tak to byl humor, který ke každé pohádce patří. Co se týče hereckých výkonů, tak nejlépe se s rolí popasoval Petr Štěpánek, ostatní herecké výkony byly v jeho stínu.

Krása (1976) (TV film)

Milá studiová pohádka s pěknými kulisami a spoustou písniček. Když pominu výchovný přínos pro děti, že krása není v životě všechno, což Taťjana Medvecká a Petr Štěpánek přesvědčivě zahráli, tak bych ocenila bohatý krojovaný kompars s kapelou a tanečníky a to všechno v barvě. I když už nejsem dítě, líbilo se mi to.

Kouzelnice (1997) (TV film)

Jednoduchá poetická pohádka ve které herecky dominuje Simona Stašová v roli bylinkářky. Zvláštní - pro děti příliš umělecká pohádka v níž se příliš filozofuje a kde hlavní dvojrole víly Dafne a dívky Johanky není vysvětlena. Je to příběh bez začátku a bez konce a co je nejhorší, taky bez humoru.

Čerte, drž se svého kopyta! (1998) (TV film)

Levná, horkou jehlou spíchnutá pohádka, obsazená skupinou ostravských divadelních ochotníků. Dětem by se mohlo líbit dobrácké peklo, dospělým divákům nic s výjimkou prostředí rožnovského skansenu. Tady bych uplatnila rčení .... za málo peněz málo muziky.

Vzpomínka na Karla Kryla (1995) (koncert)

Mám ráda Karla Kryla, který pochází z našeho města i interpreta jeho písní Jarka Nohavicu, který už před rokem 1989 u nás občas koncertoval ve folkových vánocích. Závistivcům, kteří stále omílají jeho spolupráci s STB bych chtěla říct, že zatím co Nohavica svoje písničky u nás zpíval, řada lidí se bála na jeho koncert přijít, aby je tam někdo neviděl a neměli z toho v práci nepříjemnosti. Pokud by Nohavica někomu ublížil, dotyčný by se jistě dávno ozval. Je to jen takové ... jedna paní povídala.

Diana, naše matka (2017) (TV film)

Zajímavý dokument, jakých o této neobyčejné ženě byla natočena řada. V tomto případě, stejně jako dříve mi chybělo vyjádření jejího manžela, prince Charlese. Ten nikdy o své ženě nehovořil. Ani v tomto dokumentu nevyjádřil své city, které ho vedly ke sňatku s ní nebo smutek nad smrtí manželky, s níž žil řadu let a která ho milovala. Chápu, že členové královského rodu musejí být směrem k médiím v citových záležitostech zdrženliví, ale projevit žal nad smrtí matky svých dětí by mu u veřejnosti určitě prospělo. Myslím, že jeho citový chlad k Dianě a mnoholetý vztah ke Kamile bylo to, co zapříčinilo rozvrat jejich vztahu. Média o tomto faktu taktně mlčí. I když je Charles první následník trůnu, nikoho nikdy příliš nezajímal. Největšímu zájmu u lidí se těšila Diana, což veřejnost dávala okázale najevo a královské rodině to zřejmě nebylo po chuti.

Velké sedlo (1986) (seriál)

Mám ráda prázdniny. protože Česká televize v tomto čase z úsporných důvodů vždy sáhne do svého archivu a vysílá staré, pozapomenuté seriály, pohádky, inscenace a zábavné pořady, čímž mne vždycky potěší. Tento seriál pojednávající o vodě, jejím občasném nedostatku i nadbytku je v současné době častých záplav i dlouhodobého sucha docela aktuální. Problémy s vodou jen okrajově doplňují jinak spíše vztahový příběh skupiny lidí žijících na samotě, daleko od městského ruchu. Pavla Nového, který nedostával mnoho hlavních rolí, postava hrázného Palyzy proslavila. Děj není příliš dramatický, ale docela uvěřitelný, herecké výkony nejsou nikterak oslnivé, ale v rámci možností ujdou. Dřív se mi seriál tolik nelíbil, ale při srovnání se současnou seriálovou tvorbou postoupil o několik příček výš. Ne, že by byl tak dobrý, ale spíš proto, že dnešní seriály jsou tak mizerné. Je to smutné, ale je to tak.

Křižáček (2017)

Na festivalově oceněném filmu řadový divák hledá to, co odborníky zaujalo. Základní myšlenka tohoto snímku byla natolik utajená, že jsem ji neodhalila. Nebýt výstižného názvu, těžko by nepoučený divák zjistil o co tam jde. Logiku bych nehledala. Pokud by se ustaraný otec vydal na koni hledat ztraceného malého syna jdoucího pěšky po jediné lesní cestě, měl by za hodinu po starosti. Pokud se ho vydal hledat až za měsíc, není to starostlivý otec. Je to film pro jednoho herce, s čímž se Karel Roden slušně vypořádal. Levná nenáročná výprava i kostýmy. Určitou poetiku a originalitu příběhu nelze upřít. Největší zážitek z filmu měl zřejmě uživatel mchnk, když se díval ve velkém kině na tento snímek zcela sám. Podobně jsem dopadla já, když jsem chtěla prodiskutovat včerejší televizní premiéru se svými známými. Nebylo s kým, nikdo se nedíval.

Špunti na vodě (2017)

Tato nová rodinná komedie se mi docela líbila, což je u současné televizní tvorby spíše výjimka. Určitě v tom hraje roli letní atmosféra a vhodný termín televizního uvedení na začátku prázdnin a dovolených, kam film výborně zapadá. Po všech dramatech konečně něco veselého a k tomu slunce a voda. Odpustit je třeba nedostatek originality, jednoduchost příběhu a slabé dětské herecké výkony, protože druhý Tomáš Holý se ještě nenarodil. Jinak docela slušné obsazení, krásná příroda a úsporné kostýmy - tedy modrá trika. Léto budiž pochváleno!