• Pohádka

Figurína (1987)

Pohodová pohádková romance se sympatickými herci a příjemným hudebním doprovodem. Pro mne nostalgická vzpomínka na první videopůjčovny s plnými regály VHS s pro nás filmové nadšence do té doby nevídanými kousky. Nápaditý příběh, bohatá výprava, vtipné dialogy, prostě skvělá reprezentace filmové tvorby osmdesátých let, které ani čas neublížil.

Bratříček Karel (2016)

Kvalitní dokument mapující naděje i zklamání této zásadové buřičské osobnosti. Narodil se tady v sousedství, ale překonal svoje smutné vzpomínky na dětství a vystoupil na jednom ze svých koncertů i v našem městě. Jsem ráda, že jsem tam tehdy byla. Myslím, že ho lidé u nás neznali, jen jeho písničky byly populární. Už na svém vystoupení dával najevo rozčarování z polistopadového vývoje. Bylo vidět, že jeho očekávání budoucnosti byla větší než dobová realita. Výborný snímek, jen škoda nebo spíš ostuda, že polský. Současným politickým elitám kritický tón jeho nových písní zřejmě nevyhovoval. Velmi nadčasové.

Bronzová koruna (1997) (TV film)

Spíše než o pohádku se jedná o dobrodružný historický příběh pro mládež. Herecké výkony sice nejsou na Oscara, ale to se od televizního snímku ani neočekává. Pamětník si občas rád připomene své oblíbené herce, z nichž někteří už nejsou mezi námi. Slušný průměr.

Rosamunde Pilcher - Padající hvězda (2003) (epizoda)

Jeden z mnoha romantických filmů natočených podle románů Rosamunde Pilcher. Každá doba má svoje autory románů určených pro ženy. U nás to kdysi byla Karolína Světlá. Škoda, že podle jejich vesnických románů nebylo natočeno víc filmů než se uchovalo v archivu pro pamětníky z prvorepublikové produkce. V současné době plné akčních krváků a hororů je to film pro ty, kdo hledají něco oddechového bez potoků krve. I takoví diváci platí koncesionářské poplatky a mají na své pobavení nárok. Nehovoře o tom, že se jedná vesměs o snímky nepříliš nákladné určené pro dopolední vysílání, kdy je přítomno jen málo diváků a je to pro tento žánr ten správný čas. Když nic jiného, tak lze ocenit krásné prostředí v němž se příběh odehrává. Tento snímek nebyl sice nikterak převratný, ale byl sledovatelný.

Dáma a Král - Návrat Krále (2017) (epizoda)

Prokop Král si vzal jako vzor své postavy podobnými metodami vyšetřujícího Patricka ze seriálu Mentalista či Castla na zabití a je tam i smysl pro detail přítele Monka. Kdo trochu sleduje detektivní seriály, dá si to dohromady a je jasné, že zde chybí jakákoliv originalita. Není podstatné zda se jedná o policejního vyšetřovatele nebo právníka. Copak už neumíme nic vymyslet a musíme jen kopírovat? Možná, že se už nic nového vymyslet nedá. Nevím přesně co znamená výraz, že je to plytké, ale tak nějak si plytkost představuji. Nemá to hloubku citovou ani myšlenkovou. A při tom to vůbec není hloupé. Je to prostě jen odfláknuté.

Mezičas (1981) (TV film)

Pokud se mezi tvůrci snímku vyskytne jméno Hubač, je to vždy známka vysoké kvality. Také tento televizní film to potvrzuje. Po stránce vztahů je to nadčasové drama o zklamání rodičů z neúspěchu svých dětí, které mnohdy vede k jejich zavržení. Tentokrát naštěstí nevraživost nepronikla do vzájemných sourozeneckých vztahů Vaška a Michala, které skvěle ztvárnila dvojice tehdy mladých herců - Luťanský a Dlouhý. Snímek možná nedosahuje v oblasti dialogů kvality Nezralých malin, Tažných ptáků či Ikarova pádu, ale pořád je to standard. Ukazuje se, že vzhledem ke svému věku si Hubač lépe rozuměl se seniory než s mládeži. Zaujaly mne dlouhé husté vlasy chlapců té doby. Dneska je většina mladých mužů vyholená nebo plešatá. Po letech jsem se ráda vrátila do časů, kdy měli kluci ještě bujnou kštici.

O princezně Amélii (2015) (TV film) odpad!

To, že německé pohádky nejsou příliš nápadité, lze vypozorovat při jejich srovnávání s naší tvorbou. Těch klasických není tolik - u nás Erbenovy v Německu podobné od bratří Grimmů. Dívám se povinně s malou vnučkou a za chvíli budu pohádkový expert. Pohádky mají plnit pro děti hlavně výchovnou roli, dobro zvítězí, zlo je potrestáno. K tomu půvabná princezna, bohaté kostýmy, krásný zámek a trocha humoru. Nerada dávám odpad, jen pokud příběh svou roli neplní. Myslím, že tato pohádka s černošským princem, který doputoval se svým bílým sluhou až do Německa je ukázkou toho, jak jsou tvůrci podbíziví k politikům. Tato pohádka je svědectvím této doby. Určitě byla natočena na objednávku, ale svou roli nesplnila. Moje vnučka se spíše polekala. Ptala se, jestli ten černý pán není zlý čaroděj. Takovou propagandou rasové předsudky u dětí neodstraníme. Je to ubohé. Pohádky jsou součástí národní kultury, která přece různé země vzájemně odlišuje. K čemu se to tvůrci propůjčili a co by tomu řekli Grimmové ?

Miláček Herbie (1968)

Taky se vám stane, že se nemůžete rozloučit s něčím neživým, co vám léta dobře sloužilo, ale už je zastaralé a překonané. Občas domlouváte autu, jako živé bytosti, aby vydrželo a dojelo domů, když dochází benzín a ono to zvládne. Tato roztomilá komedie mi po řadě depresivních dramat zvedla náladu jako kdysi, když jsem ji viděla prvně. Jednoduchý humorný příběh, připomínající místy grotesku, se sympatickými herci, slušnou výpravou a troškou té pamětnické nostalgie. Říkala jsem si, že se na chvilku kouknu a vydržela jsem až do konce.

Já, Olga Hepnarová (2016)

Tento film na mne působil jako takové chaotické komorní psychodrama. Dopředu bylo jasné, že tvůrci se pokusí osvětlit důvody, které Olgu k činu vedly a částečně ji ospravedlnit. Chyběla jakási vyváženost. Druhou stranou mince byly tragédie v rodinách, které svým činem vražedkyně způsobila. Mělo to ponurou atmosféru danou černobílým obrazem a skvělým přesvědčivým výkonem hlavní představitelky. Tato událost byla pamětníkům dostatečně známa, sotva se dalo ukázat něco nového. Olga byla rozdvojená osobnost a dneska by ji zavřeli do blázince. Pokud by každý, koho rodiče doma občas proplesknou nebo mu spolužáci ve škole podrazí nohu, vyvraždil své okolí, neměli bychom problémy s přelidněním planety. Trestný čin nelze omluvit neradostným dětstvím, to bychom nepotřebovali justici. Líbilo se mi to po technické stránce, ale nebavilo mě to jako příběh. A ještě něco mne napadlo. Kdysi se točily filmy o lidech, kteří něco dokázali, dneska o zločincích.

Čtyřicítka na krku (2003) (seriál)

Ironický trochu netypický sitcom, jehož hlavním kladem je proslavený suchý britský humor, skvělé herecké obsazení a rozsah pouhých šesti dílů. Mezi pozitiva lze započítat i to, že zde nezní rušivý smích či potlesk, jak je to obvyklé u amerických produkcí. Zajímavostí je, že se jedná o sexistický seriál bez sexu. Veškeré narážky jsou pouze v oblasti verbální komunikace bez erotických milostných scén. Kdo očekává, že se bude při sledování válet smíchy, bude asi zklamán. Ale vtipné to je!