• Pohádka

O Pomněnce (1971) (TV film)

Milá přívětivá studiová televizní pohádka, kterou po mnoha letech v cyklu pro pamětníky uvedla televize. Díky ji za to. Příjemná hudba, sympatičtí herci. I když příběh není originální, protože čerpá z pohádky o Popelce, podařilo se natočit líbivou variantu. Pokud současní tvůrci nemohou najít inspiraci, tady se jedna nabízí. Barva a zámecké interiéry by ji slušely. Jen se současnými herci by byla potíž. Tak krásný pár už by sotva našli.

Arachnofobie (1990)

Nemám ráda pavouky, ostatně, kdo by měl, ale i tak jsem se s potěšením po letech znovu podívala na tento strašidelný nekrvavý horor. Má v sobě dobře budovanou atmosféru napětí. Oceňuji jednoduchý uvěřitelný příběh a to, že zde účinkují živí pavouci, nikoliv nějaké atrapy či digitální mutanti.

Kalifův prsten (1970) (TV film)

Velmi zdařilá orientální televizní pohádka o Abú Kirovi a Abú Sirovi, která mi z minulosti do dneška utkvěla v paměti. Má kvalitní herecké obsazení a zajímavý příběh, ale dojem trošku kazí levná studiová výprava. I když byla natočena v roce 1970 je černobílá, což je škoda, protože v barvě by lépe vynikly exotické kostýmy a snad by zaujala i dnešní děti. Je škoda, že v současnosti už televize žije v oblasti pohádkové tvorby jen ze zásob svého archivu a zahraničních nákupů. Studiové pohádky se už netočí. Asi všechny finanční prostředky TV utrácí za přihlouplé seriály a reality show, takže na pohádky už nezbývá. Své povinnosti co se týče tvorby pro děti a mládež odbývá trojicí pohádek určených pro vánoční svátky, ale ani tam neslaví velké úspěchy. Tato pamětnická pohádka mne velmi potěšila.

Vykoupení z věznice Shawshank (1994)

Tento film vlastním už dlouho a jeho shlédnutí jsem stále odkládala. Nemám totiž ráda filmy z vězeňského prostředí. Jsou většinou velmi drsné a příběhem jsou si velmi podobné. Nevinný hrdina je vždy ve vězení vystaven agresi spoluvězňů i dozorců. Zajímalo mne, co je na tomto filmu tak mimořádně divácky atraktivního. Nelze neocenit chytrý promyšlený scénář, odpovídající výpravu, skvělé herecké výkony, emocionálně vystiženou sílu přátelství a překvapivý závěr, které dodávají snímku jakousi nadčasovost. Je to zde ostatně zmiňováno ve stovkách komentářů. Nechce se mi ale věřit, že se jedná o nejlepší film všech dob, protože věřím, že takový bude teprve natočen a že na nás někde ve fantazii tvůrců ještě čeká. Na dané téma je to ale brilantní film.

Raněný lučištník (1975) (TV film)

Skvělá ukázka toho, že i v levných televizních podmínkách se šesti aktéry se dá natočit mimořádná věc. Stačí kvalitní scénář a stejně jako v tomto případě dvojice špičkových herců, a bylo vymalováno. A to už před čtyřiceti lety.

Smrt princezny Diany: Záhada vyřešena (2016) (TV film)

Zajímalo mne, co vypátrali dokumentaristé o tragické nehodě, k níž došlo před dvaceti lety a zda se podařilo něco objasnit. Na konci dvouhodinového dokumentu, jsem věděla to, co na začátku. Rekonstrukce dopravní nehody, při níž přišla Diana o život, byla dokumentována se značným časovým odstupem a byla prezentována jen úvahami. Řeči, řeči, řeči. Byly zmíněny a zcela popřeny spekulace, že se jednalo o spiknutí britských zbrojařských koncernů a vývozců zbraní, proti nimž Diana bojovala, stejně jako že se jednalo o akci anglické královské rodiny, která se nemohla smířit s tím, že matka následníka britského trůnu se chystá provdat za bohatého egyptského podnikatele Dodiho Al-Fayeda. Kromě podrobného rozboru autonehody jsme se nic nového nedověděli.

Sněženka a Růženka (2012) (TV film)

Bratři Grimmové jsou největší němečtí pohádkáři, ale současní němečtí filmoví tvůrci jim velkou čest nedělají. Jejich příběhy se filmařům nedaří v přijatelné kvalitě natočit a převyprávět dětem srozumitelným způsobem. Velmi slabá pohádka.

Šílení (2005)

Název tohoto bizarního snímku zcela koresponduje s jeho obsahem. Nezvládla jsem to celé, občas jsem přepnula na jiný program. Jak je vidno, má tento kontroverzní film své nadšené příznivce i odpůrce v poměru tak 4 : 1. Já se řadím k těm druhým. Musím ale přiznat, že je to dílo odvážné a originální co se výtvarného pojetí a výpravy týče. Herecké výkony nemohu posoudit, protože mi není jasné, co měl tvůrce na mysli a jestli projevy herců jeho myšlenkovým cílům odpovídají. Já jsem jeho umělecký záměr nepochopila a nemyslím si, že se přinutím ještě jednou si tento negativní zážitek zopakovat, abych se v příběhu zorientovala.

Specialisté - Dívky (2017) (epizoda) odpad!

Na tento detektivní seriál jsem narazila v televizi náhodou, čekajíc na jiný pořad. Něco stejně stupidního by pohledal. Pokud takto pracují policejní specialisté, není se co divit, že se u nás zločinu daří. Tento skvost je dokladem neschopnosti policistů a amatérismu filmařů. Ani jako trapná parodie to nebylo ke koukání. Že se televize nestydí něco takového vysílat.

Vězeňský rock (1957)

Pokud by ve filmu nehrál Elvis, byl by to průměrný hudební romantický film, jakých vznikla kdysi řada. Účast Elvise zvýšila divácká očekávání a v některých případech i zklamání. Podobné téma řeší kvalitní životopisný snímek Walk the Line o těžké cestě ke slávě talentovaného zpěváka Johnnyho Cashe. Dalším snímkem na stejné téma je můj oblíbený film Vězeňské blues. Pokud bych srovnávala, tak Peter Fonda si v něm o dvacet let později se stejným námětem poradil mnohem líp. I tak příjemná podívaná na mladého Elvise.