• Pohádka

Barbara Wood: Princezna se smaragdem (2013) (TV film)

Film jsem vnímala jako indickou dobrodružnou pohádku s krásnými přírodními záběry, která je zaměřena na výklad tradic a náboženských zvyklostí v této exotické zemi. Kouzelná je především výprava spojená s prohlídkou města - jeho paláců i slumů a poukazem na dosud trvající postavení kast v indické společnosti. Příběh a herecké výkony ustupují v tomto případě do pozadí před kouzelnými ukázkami historických městských lokalit i současného pouličního ruchu. Nikdy jsem takový film neviděla, takže mu přisuzuji i určitou originalitu. Pohádkovost dokazuje fakt, že německá dívka by se sotva mohla bez omezení volně pohybovat a zasahovat při svém pátrání po otci do soukromí vysoce postavených rodin. Podle mne by ve skutečnosti jako osoba nežádoucí zmizela na dně řeky. Bylo to zajímavé, líbilo se mi to.

Gattaca (1997)

Pro mne po dlouhé době příjemné překvapení z žánru sci-fi. Komorní snímek bez bombastických vizuálních efektů na zajímavé téma z oblasti genového inženýrství o umělém vytváření elit. Není to až tak nereálná vize. Jak stárnou rodiče, tak už dnes se čím dál tím víc využívá umělého oplodnění a někdy i výběr vhodných embryí z hlediska pohlaví, pro vyloučení přenosu dědičných chorob. Existuje etický kodex, který by měl bránit manipulaci se zárodky, ale ten převálcují časem peníze, které jsou pro výzkum potřeba. V budoucnu dozajista ten, kdo na to bude mít, pořídí si dítě zdravé, krásné a inteligentní ve víře, že se mu tato investice vyplatí. Také rozkódování DNA pro znalost kvality vlastního imunitního systému a potřebu případné prevence před dědičnými anomáliemi lze v budoucnu očekávat. Nejsem si ale jistá, jestli bych já osobně chtěla vědět, kolika let se za optimálních podmínek dožiji.

Malá mořská víla (1966) (TV film)

Málo vysílaná černobílá televizní studiová pohádka, se smutným koncem. Jedná se o známý příběh, který v tomto případě ozvláštňuje umělecké taneční vystoupení baletu v choreografii Pavla Šmoka, příjemná hudba a průvodní slovo Štěpánky Haničincové. Slušná výprava a kostýmy, škoda že ne v barvě, ale i tak si myslím, že dnešní děti by svou zvláštní poetikou asi neoslovila. Já jsem se s potěšením podívala.

Rosamunde Pilcher - Rackové ve větru (1999) (epizoda)

Divácký zájem a kvalita filmu nemusejí nutně spolu korespondovat. Tento film tak nízko hodnocený více než stovkou zdejších uživatelů musí mít velké množství diváků, jinak by německá televize, která takové snímky točí na běžícím pásu, finančně vykrvácela. Dívá se na ně hodně lidí, kteří se stydí svůj kladný postoj k tomuto žánru projevit, aby nebyli považováni za primitivy. Je to oddechovka, která si na nic nehraje, jen si tak plyne. Herecké výkony tomu odpovídají. Jak to dopadne, poznáte už na začátku, takže při louskání ořechů na vánoce se zabavíte. Kdo čeká akci, či erotiku, bude zklamán. Když už jsem to dokoukala, musím konstatovat, že tato limonáda není nejhorší chuti, je trošku přeslazená, ale dá se konzumovat. Nechápu, proč ti, kdo dávají odpad se na to dívají a přidávají tím televizi na sledovanosti. Je to všude stejné, o co není zájem, zanikne časem samo.

Sto divů světa (2014) (seriál)

Je spousta míst na světě, které by chtěl člověk v životě navštívit, ale většinou je to z finančních, zdravotních či časových důvodů neuskutečnitelné. Proto vítám dokumenty, jako je tento. Umožňují divákům si očima tvůrců prohlédnout nevšední místa, která v průběhu věků na celém světě vytvořily ruce řady lidských géniů. Co lze vytknout je krátká délka jednotlivých reportáží. Mohly by být o něco podrobnější a obsáhlejší. Státní televize ale mají svoje vlastní pořady, kde se lze seznámit s výjimečnými památkami. U nás je to Objektiv. Toto je takové letem světem, ale díky za to.

Mít někoho do deště (1985) (TV film)

Šikana byla, je a bude realitou už mezi dětmi ve škole. Šikanovaní se bojí ozvat a ti přihlížející mají snahu v kolektivu někam patřit, zařadit se a k tomu je třeba nebonzovat. Tak to bezmocný pedagogu řeš, když není žalobce, není ani soudce. Kolegyni chtěl z důvodů šikany její slušný syn odejít ze školy a ona jako pedagog se ujala iniciativy sama a šla to na místo řešit. Na synově škole o tomto problému věděli a byli ji za její iniciativu velmi vděčni, protože bez obvinění ze strany postižených nemohli proti šikaně účinně zakročit. Problém se vyřešil a kluk školu úspěšně dokončil. Když je dítě bezmocné, musí rodič v případě, že se mu svěří pomoci, aby neztratil jeho důvěru. Čepek, Galatíková, Besser i malý Lukáš Bech to herecky zvládli i když neměli v krátké stopáži příběhu příliš prostoru.

O princezně ve věži (1970) (TV film)

V sobotu ráno jsem si na méně známou pamětnickou pohádku přivstala a nelitovala jsem. Televizní adaptace filmové pohádky O medvědu Ondřejovi se navzdory jednoduché studiové výpravě podařila a to hlavně díky hereckým výkonům. Jenom mi není jasné, proč původní pohádka z roku 1959 byla v barvě a tato o 11 let mladší byla jen černobílá.

Bambi (1942)

Roztomilá Disneyova dobrodružná pohádka, kterou si už z dětství nepamatuji i když je starší než já. Dnes, kdy sleduji pohádky jaksi povinně se svými vnoučaty, mi připadá stále špičková. Skvostná animace, působivý hudební doprovod a jednoduchý dojemný příběh, který obrací pozornost dětí k přírodě, je klasika, která ani časem neztrácí nic ze svého kouzla. Pohádkově barvitý les, roztomilá zvířátka v průběhu všech ročních období a zlo, které je ve styku s lidmi potkává - lovci a požár, povzbuzuje děti v lásce k nim a k jejich ochraně. A pokud mají pohádky děti vychovávat, tak zde byl úkol splněn.

Císařovy nové šaty (1993)

Notoricky známá pohádka natočená Jurajem Herzem zřejmě na televizní objednávku v tradičním německém stylu. Přidat trošku naší poetiky a humoru by nezaškodilo. Ponurý depresivní a pro děti těžko srozumitelný příběh, z něhož se pohádkovost někam vytratila. Z nákladné výpravy vyplývá, že finance nechyběly, jen se dostaly do rukou tvůrců bez fantazie, kterým je dětská dušička docela cizí. Nelíbilo se mi to.

Pohádka o zemi hojnosti (2016) (TV film)

Tuto pohádku jsem viděla prvně. Němci nejsou nápadití v natáčení pohádek, ale tato se jim docela povedla. Kdo by nesnil o zemi, kde pečení holubi létají do pusy a kde je vaší jedinou povinností bavit se a odpočívat. Příběh nebyl nic moc, ani herecké výkony neupoutaly, ale ten nápad se zemí hojnosti byl pohádkově fenomenální. Jediné co nechápu je, že nuda a láska princeznu přiměla tuto kouzelnou zemi opustit. Já bych tam zůstala.