Buchty a klobásy (2016)

Nejzábavnější blbost, co jsem v tohle roce viděl. Ultrasprostý s parádním nápadem převést Toy Story do potravin a okořenit to pro dospělé. Mnoho známých hlasů a originální nápady. Dlouho jsem se takhle nepobavil. Jedna z posledních scén však byla moc i na mě. Co Sausage Party může kromě drzého, nekorektního a sprostého humoru nabídnout? Vlastně vůbec nic. Právě ta nekorektnost a vulgarita, potažmo i brutalita, pokud se o tomhle dá v animovaném filmu bavit, je vlastně to na čem stojí a padá film. Myslím, že mnoho dospělých a hlavně mých vrstevníků se v kině bavilo. Ovšem za půl roku si na film nikdo nevzpomene. Za mě je scéna Terminátora a Vojína Ryana naprosto perfektní. Smál jsem se u ní až nehezky dlouho. Ovšem film těží právě z tohodle. (72 %)

Spider-Man: Paralelní světy (2018)

Další Černá labuť (2010). Ale jelikož jsem byl naučený nelhat a být upřímný, tak raději napíšu upřímný komentář, než lhát, že se mi film líbil. Protože nelíbil. A to opravdu ne. A to do té míry, že stejně jako u Černé labutě jsem vlastně jediný z mé řady uživatelů, kdo má takhle nízké hodnocení. Ale asi se to holt občas stane, že můj subjektivní pohled je prostě o parník jinde. Ale tenhle film o mém oblíbeném Avengerovi je vlastně neuvěřitelně chaotický, přepálený a v druhé půlce až ab absurdum. Nehledě na stylizaci, která je nejen chaotická ale místy až epileptická. Je hezké pomrkávání na Raimiho trilogii, nebo Spidey s pupkem s teplákách. Ale pořád to jsou téměř dvě hodiny, které jsou tak neuvěřitelně over the top až skoro na úrovni parodie. Ta jedna hvězda je za komiksovou stylizaci, kterou si Sony patentovalo a dabing. Hlasy jsou totiž skvělé a když stylizace vypráví normální příběh, tak je super. Ovšem jakmile se dají do pohybu dimenze, tak mám z té podívané až skoro kopřivku. Rád bych řekl, že chápu to nadšení kolem filmu. Ale já ho vlastně nechápu. (27 %)

Spolubydlící (1992)

Další z filmotéky "moje maminka doporučuje". O Spolubydlící jsem slyšel zhruba tolik a  tak často jako o Čekej do tmy (1967). Po shlédnutí musím říct, že to je naprosto výborný thriller. A neuvěřitelně mrazivý a uvěřitelný. Mladá dívka Allison (Bridget Fonda) si podá inzerát, že hledá spolubydlící. No a najde ji. Pečlivě budovaná atmosféra, kdy v půli filmy zjistíte naprosto děsivou skutečnost a až do konce s vámi cloumá. Naprosto děsuplná skutečnost a hlavně bezmoc. Taky film patří do škatulky, nečíst popisek, nekoukat na fotky, nepouštět trailer. Film si pak užije o to víc. Naprosto skvělý thriller. A jelikož nejsem z té řady, kdo prozrazují, tak i moje komentáře nic nenaťukují. Pokud ale ani tohle doporučení nestačí tak SPOILER pro čtenáře, kterým je to jedno. Ale po hodině, kdy se příběh rozbíhá, tak nejhorší moment přichází, když si hlavní postava uvědomí fakt, že vlastně onu osobu nikdo neviděl ani nepotkal. Protože celý film se toho vyvaruje. TO je prostě naprosto dokonalé. Fuj, to jsem se lekl až mi naskočila husí kůže. (80 %)

Eternals (2021)

Jako člověk, co má nakoukané všechny Marvel movies, některé i několikrát, si zvykl už na koktejl, co nám Marvel vždy přichystá. Za mě osobně jistě některé filmy velmi vyčnívají (Iron man, Strážci Galaxie), některé však jsem se v kině kousal nudou (Black Panther, Captain Marvel). A tak po pomylsném vrcholu celé ságy Infinity War, potažmo Endgame, jsem si skutečně nebyl jistý jakým dalším směrem bude Marvel svoje univerzum cílit. Po shlédnutí Eternals ten pocit mám stále. Nečekal jsem druhé Avengers a po první bojové scéně, bych měl i pocit, že se jde správným dospělým směrem. Ale tenhle příběh neuvěřitelně tápe na místě. Co měl sdělit? Že skupinka polobohů chrání (a nechrání, opět jak se to vezme) Zemi před katastrofou v podobě vesmírné války. Že dlouhověkost je nuda? Případně, že nic netrvá věčně? Tohle je za mě neuvěřitelně natahovaný a utahaný snímek, který univerz vlastně nikam neposune a jen si vytváří další origins. Chápu, nové hrdiny je nějak představit. Ale někdo se na plátně ani neohřeje, Jolie je prkenná až běda a mohl bych pokračovat dál. Kromě nezajímavých samostatných hrdinů v celé sérii, mám poprvé pocit, že tenhle koktejl je už vyčpělý. Nespraví to ani vizuál a ani někdy trefné hlášky. Ani originální štít Kapitána Ameriky v letadle. Dlouho jsem se takhle v kině nenudil. (47 %)

Pacific Rim - Útok na Zemi (2013)

Transformeři se potkávají s Godzillou. A dalšími samozřejmě. Hvězdně obsazená a epická... hloupost? Já nevím. Chápu že Del Toro chtěl Strážce vesmíru natočit po svém a udělat to v epickém stylu. Všechno je digitální, hudba duní, herci hláškují a na to všechno se kouká pěkně. Ale kde je jaksi zbytek? Přes dvě hodiny je to vlastně neuvěřitelně roztahané a utahané. Mě tyhle ty epické megasouboje asi bavili jednou a to právě v roce 2007, kdy Bay natočil první Transformery. Ale moderní verze King Konga, Godzilly a pak tohle. To jde opravdu mimo mě. Chápu, že to má být akční popcornový výplach. Ale tady se spíše kecá než mlátí. A i za to dunění hudby to není zcela eňo ňůňo. Za mě teda spíše ňůďo. (49 %)

Red Notice (2021)

Za mě rozhodně film měsíce a krásné překvapení. Strašně oceňuji, že Netflix podporuje právě takovéto projekty. Akční komedie, aby bavily. Nebyly zcela hloupé a měli kvalitní porci zábavy. Je to těžké skloubit, ale od Red Notice jsem nečekal nic malého. Navíc všechny tři hlavní herce mám rád a dva z nich dokonce miluju. Všichni si role užívají a díky podařenému soundtracku je to jízda na skoro dvě hodiny. The Rock je boží, Gal Gadot neuvěřitelně sexy a Reynolds hraje přesně, tak jak od něho čekáte. Sice je někde hodně poznat, že se jedná o studio a kulisy. V případě džungle opravdu podařené kulisy. Ale to je jen drobná piha na kráse. Úžasně jsem se bavil a určitě si film někdy pustím znovu. (85 %)

Viník (2021)

Další spolupráce Fuqua a Gyllenhaala. Originál z Dánska jsem neviděl, ale hodně mě zaujala právě tato dvojice. Navíc do scénáře krafal Nic Pozzolatto, a to víme, že on když chce, tak psát a krafat umí. The Guilty je one man show od policistovi u tísňové linky. Jedna místnost (tedy technicky dvě), jeden herec a několik hlasů. Za mě naprosto výborný výkon Jakea, který je prostě chameleón rolí. Rolí mu prostě zbaštíte i s navijákem. Navíc finále budí i emoce, a to naprosto přirozeně. Tohle je třeba pochválit. Devadesát minut uteče jako voda a za mě je to spokojenost. Jasně, jsou tu mnohem lepší thrillery na trhu. I s podobným zvratem nebo tématikou. Za mě má film, ale jedno obrovské plus a to je výkon hlavního herce. (80 %)

Univerzita pro příšerky (2013)

Koukám, že disneyovské pravidlo dvojek se může vztáhnout i na Pixar. Ovšem ne vždy, mnoho dvojek od Pixaru se mi líbilo. Toy Story, Hledá se Dory. Ale je fakt, že takový Raubíř Ralf dvojka byla pro mě nuda. Univerzita pro příšerky je zábava, je to vtipné. Ve výsledku, ale ne natolik, aby mě to vlastně bavilo celou dobu. Najde se mnoho zábavných scén a gegů, ale je mi jasné, že si je nebudu pamatovat tolik jako u jedničky. Navíc tohle prostě s porovnání s jedničkou výrazně ztrácí. Škoda, na mě tenhle film moc nefungoval. (50 %)

Příšerky s.r.o. (2001)

"23-19! 23-19!" Další animák, dalších osmdesát. Mě tyhle filmy baví. A bavit mě vždy budou. Obzvlášť takové, co jsou alespoň trošku originální. Tohle je vtipný od začátku do konce. Věřím, že se baví děti, mládež i dospělí. Já zažil Příšerky jako dítě, ale nějak jsem k nim nikdy nepřilnul. Od toho jsem vždy měl Toy Story. Teď mohu vesele konstatovat, že Příšerky si zaslouží pozornost. Zas a znovu. Tyhle roztomilé, děsivé příšerky jsou vtipné a k popukání. (80 %)

Wonder Woman 1984 (2020)

Obvykle se vždy snažím hodnotit co nejvíce mírně. Ale někdy i můj pohár filmové trpělivosti přeteče. Možná objektivně je tohle na dvě hvězdy, ale subjektivně musím jedna. Já miluji DC univerzum. A tím, že mám u většiny hvězd pět, tak vážně trpím u filmů jako je tento anebo Suicide Squad (2016). Tohle byly dvě a půl nekonečné nudy. A hlavně tolik wtf momentů jsem zase dlouho neviděl. Fingers cross, že zase dlouho neuvidím. Ten film má tak hloupou zápletku, že to bije do očí od první chvíle. Soška, co plní přání. Ok, samozřejmě se najde chytrák, co si bude přát víc přání. Tenhle chytrák si navíc přeje plnit přání. Dejme tomu. Ale finální nucený monolog, který má probudit v lidech to nejlepší, je tam strašně vydřený až na kost a může fungovat pouze ve filmech. Což tady se ukáže, že je ve výsledku zbytečné, ale budiž to. Je to komiks, který se snaží hrát na city a hlavně na moralizaci. Proč? Copak si chodíme k akčním filmům polemizovat nebo relaxovat. Nevím kam tohle mělo Snyder verse anebo DC verse posunout. Za mě se to neposunulo vůbec nikam. Miluju Gal Gadot a miluju její Wonder Woman. Proč jí proboha udělali tohle? PS: Za vykrádačku hudby ze Sunshine, by tvůrci zasloužili facku. (29 %)