Jumanji: Další level (2019)

Zatímco u jedničky stačilo vypnout mozek a užívat si dobrodružnou jízdu. Tak u dvojky by neobstálo, ani kdybyste mozek nechali jít na dlouhý vandr. Takže zatímco u jedničky jsem se vlastně bavil a věděl jsem, že koukám na průměrnou zábavu. A že jednička byla alespoň zábavná. Tak dvojka je prostě jen natahovaní a mlácení slámy. Ten film nemá jedinou zajímavou nebo originální scénu. A když už jsem to jedničce jednou prominul a přimhouřil oko. Tak tady jsem mhouřil tak, že jsem málem usnul. Zbytečné dojení série, které nepřineslo vůbec nic. Škoda, mohla to být alespoň stejně dobrá zábava jako poprvé. PS: Rozumějte "poprvé" v 2017. (45 %)

Vymítač ďábla (1973)

Duchovní předchůdce The Conjuring série. A vlastně i Insidious. A taky mnoho nepovedených i povedených hororů. Hádám, že Vymítač ďábla bude oblíbený film Jamese Wana. Naprosto rozumím tomu, že v roce 73 lidi omdlévali a utíkali z kina. Ten film je ultra děsivý. A to jak je natočený muselo být v roce 73 něco naprosto nevídaného. Jistě, doba a filmové triky pokročily. Ale to co dělá tenhle film jiný je to, že byl vlastně průkopníkem děsivých hororů. On nemá žádné lekačky nebo kyblíky krve. On jen vytváří naprosto nepříjemnou a neviděnou atmosféru. A tleskám za opravdu skvělé triky na minulé tisíciletí. Za mě si tohle status kultovní a klasický horor opravdu zaslouží. [Director's cut] (78 %)

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

"What do you think, man? You think she'd ever go for a younger guy? - She's 5,000 years old, Barry. Every guy's a younger guy." Kolikrát se stane, že film má vlastní reparát? Že příběh má druhou šanci se nechat vyprávět znovu? Zack Snyder to dokázal a přinesl všem fanouškům jeho vizi Justice League. Před čtyřmi lety jsem napsal k původní verzi "Snyder sice odchází od temného komiksu k prachsprosté popcornovce s tunou digitálních triků a vtipů." Tehdy jsem evidentně neměl tušení, že otěže na poslední chvíli převzal Joss Whedon. Ale i když se mi JL líbila, tak přesto to pro mě byla jen barevná digitální komiksárna, kterou má Marvel dvakrát do roka v kinech. (Alespoň před tím, než Covid ovládl planetu...) Chyběl mi tam ten temný štětec, který má Snyder a který tak perfektně vytvořil Supermana a Batmana. No dočkal jsem se. Po čtyřech letech mohu znovu koukat na sjednocení největších hrdinů DC. Páteř příběhu zůstala stejná. Takže vám film bude připadat stejný. Ano, ale liší se opravdu v mnohém. Filtr již není tak barevný a vracíme se do temného světa. Rádoby vtipné hlášky? Jsou. Ale ne na každém kroku a Flash nepadá Wonder Woman do výstřihu. Tahle verze je mnohem více temnější, dospělejší, vážnější a hlavně má dvakrát tolik času na něco, co nemůže dvouhodinový film vybudovat. Už jen samotný začátek, kdy se vracíme ke smrti Muže z oceli, mi vlastně dává mnohem větší smysl než výslech emzáka na střeše Gothamu. Nechci degradovat Whedonovu verzi. Kdyby se nestal u Warnerů zázrak a Snyder by tohle nikdy nevypustil, tak by to byla jediná verze Ligy Spravedlnosti. Líbili se mi obě verze. Ale faktem je, že zatímco jedna je obyčejná barevná a hláškující komiksovka. Tak Snyder Cut je perfektní zakončení jeho trilogie, kterou nastartovat v roce 2013 Mužem z oceli. Celé čtyři hodiny jsem se bavil a obdivoval s jakou precizností celý univerz vybudoval a ukončil. Bude mě navždy mrzet, že se tento filmový vesmír nerozpíná dál. I tak jsem ale za Snyder Cut neskonale vděčný. PS: Nejlepší scéna z původní verze, kde Flash a Superman soupeří, kdo bude rychleji u oceánu tu trestuhodně chybí. A ta mi přišla geniální! (95 %)

Soumrak mrtvých (2004)

Asi mám stejný problém jako s Hot Fuzz (2007). Já se nebavil. Respektivě jsem se nebavil natolik, jak pravděpodobně tvůrci zamýšleli. Mám rád britský a absurdní humor a Simon Pegg to umí podat. Ale nenašel jsem natolik dobrých nebo humorných scén abych se bavil. Za mě rozhodně vede Zombieland (2009) nebo The Dead Don't Die (2019). Na Soumrak mrtvých budu vzpomínat jako na Hot Fuzz. Po čase to vybledne. Jsem zvědavý na závěr této neoficiální trilogie. (55 %)

Zhoubné zlo (2021)

"Proč volám na policii?!" Král hororu se vrátil! A čekal jsem na to dlouhých pět let. Takové byly moje pocity, když film začíná. Máme tu nejmladšího z bráchů Winchesterů, strašidelný barák (ale tak nějak povědomý že? mrk! mrk!), jednu těhuly a jednu děsivou noc. Všechno vrže, všude je tma, výborná kamera, ostré smyčce a atmosféra je tu hned! Ó pardon! Já vynechal prolog! Ohromný hororový dům na útesu a píše se rok 1993, pacient, který umí ovládat telekinezi a... Cože televize a kino? Žertuju, absolutně brutální nástup na scénu v prologu mě mrazí do kostí a začínají titulky jak vystřižené z Akt X! Pak se teprve přesouváme do současnosti a já vnímám podpis svého oblíbeného autora. Opět mám pocit, že se trochu krotí a zkouší jiné žánry. Ó jak já se nemýlím! Příběh se odvíjí jako thriller s detektivní zápletkou. Detektivové pátrají po vrahovi, který (nakonec ano) brutálně vraždí několik chirurgů. Až doteď dobrý ne? Ovšem ani ve snu by mě nenapadlo, co Wan sále zamýšlí! Ten zvrat jsem trošku tušil, ale jakmile přišel, tak to nebylo zdaleka něco na co bych se mohl předem připravit. Šokující, šílené a brutální. James Wan si tak přidává další žánr do portfolia. I když bych mohl filmu ledasco vyčítat. Kupříkladu, že postavy se chovají... No jako hororové postavy. Tím myslím, že neuvažují moc racionálně. Tak konec, který bych možná raději viděl jiný. Ale ten výsledek pane Wane stojí za to. Oceňuji, že jste natočil něco zcela jiného a experimentuje do jiných žánrů. Protože natočil takovýto mix detektivního thrilleru s hororovou atmosférou chtělo odvahu. A já jsem moc rád, že jste to udělal. Kdyby to byla další duchařina, tak bych si jí jistě užil, to bez debat. Ale měl bych pocit, že to už tu bylo několikrát. A po tolika Insidious a Conjuring jsem rád viděl něco, co mi vyrazilo dech. Chápu, že mnozí to budou brát už přes čáru a bude to na ně příliš. Ale za mě perfektní návrat krále! Nové, jedinečné, děsivé, nechutné a samozřejmě několik skvělých hlášek. Bravo! (88 %)

Mortal Kombat (2021)

"Fatality!" Moc jsem se na nový Mortal Kombat těšil. I po traileru jsem měl vysoké naděje. Ale ty byly do země zadupány silou Shao Kahnova kladiva. Čím déle jsem koukal, tím jsem měl pocit, že mi mozek mrzne pod útokem Sub-Zera. A nakonec jsem z gauče slezl jako vyčerpaný po boji se Scorpionem. Takhle bych mohl pokračovat do nekonečna... Víte co mám na mysli. Mortal Kombat je zajímavá látka a věřím, že s ní jde zacházet i na filmovém plátně. A nemyslím pouze jako guilty pleasure. Tadyhle to má parádní rozjezd. Herci jsou vybraní vlastně taky dobře. Hudba duní a díkybohu zůstal rating, takže se dočkáme i fatalit a brutalit, jak to máme my hráči rádi. V tom není problém. Problém je v utahaném scénáři, který má díry až běda. Zkouší si hrát na něco, čím být nemůže. A pokud jste přišli kvůli klasické mlátičce, tak vám vlastně musím taky zklamat, ty famózní bitvy jsou dvě a to na začátku a na konci. Těm samosebou všechna čest, zbytek je však až trestuhodně sestříhán. Co naplat, za chvíli nám oznámí Mortal Kombat 12. (50 %)

Zátopek (2021)

"Já chci vždy vyhrát... Zúčastňovat se mohou ty za mnou." Velmi autentický a procítěný český film. Pokud by se tímto směrem ubírala česká scéna, tak já to budu jen vítat. Herci parádně vybraní a velmi uvěřitelní. Zátopek v Neužilově podaní je sympatická osobnost, která hýbala dějinami. Vytvořil prosťáčka, kterého nelze nemít rád. Český Forrest Gump, kterého bavilo jen běhat. Nechybí samozřejmě nechutná doba komunismu. Za mě možná jen zbytečně dlouhé, ale nechybí mnoho vtipných i dramatických chvil. Za mě velmi pozitivní hodnocení se skoro až dokumentární tématikou. Teď toho Bicana! (72 %)

Ta druhá (2020)

Sandlerovka bez Sandlera. Nejsem si úplně jistý jestli ten by tu něco zmohl. Záleží co si představíte pod pojmem šílená americká komedie. Já přesně tohle. Humor až na hraně skoro nevkusu a přepálených situačních scének. Lauren Lapkus to hraje vlastně skvěle. Na jejím přehrávaní stojí a padá celý film. Tedy spíš padá, na mě už tohle bylo až moc. Ve filmu jsem nenašel moc vtipných momentů, spíš obočí zvedajících scén. Ale pokud bych vyhledával šílenou americkou komedii, tak tohle bude číslo jedna. (40 %)

Když si Chuck bral Larryho (2007)

Rozhodně ta lepší ze Sandlerovek. Dvojice Kevin James a Adam Sandler to umějí rozjet za každé situace a z jejich celkové party herců mi sedí nejlépe. Nevím jestli Chuck a Larry vykrádají Dva a půl chlapa anebo naopak. Ale jako komedii jsem si jí užil naprosto skvěle a jsem si jistý, že si to někdy zopakuju. Téma gayů se zhostili vtipně, neurážlivě a krásně poukázali na mezery ve společnosti. Za mě super. Navíc Dan Aykroyd jako šéf hasičů v New Yorku nezklamal a potěšil! (75 %)

Ulice strachu – 3. část: 1666 (2021)

Povedené i do třetice. Třetí část není ničím jiným než kladivem na čarodějnice, přesně tak jak ho známe z dějin historie. Není tedy potřeba k ději cokoliv dodávat, snad jen to, že film neustále šlape na plyn, nezpomaluje a stále jede kupředu. Něco se neustále děje a já jakožto divák jsem byl v perfektní tenzi. Gore nechybí, nepříjemná atmoška taky ne. Vyvrcholení celého příběhu za mě skvěle zvládnuté. Sice tak druhý díl zůstane za mě vrcholem série. Ale i tak jsem si třetí část užil dosyta. (75 %)