Bankéř (2020)

Najlepšia vec čo som od Applu zatiaľ videl. Spočiatku to vyzerá na klasický životopis outsidera, ktorého limituje rasistická Amerika. Lenže ako plynie čas, sa kormidlo otočí hneď niekoľkokrát. Z jedného ambiciózneho jedinca tu máme rázom podnikateľský tandem a z tandemu príbeh nečakane odovzdá štafetu ďalšiemu outsiderovi v štýle “Chyť ma ak to dokážeš“. V tejto fáze filmu sa zdá, že všetko smeruje k monster procesu Štát vs. bankári bez diplomu. A keď už prichádza na očakávané “Zachráň sa kto môžeš“, sa kormidlo otočí ešte raz a ja zdvíham všetky palce nahor. Bravúrne napísané, zahrané, natočené.

Obchod na korze (1965)

Rovný tucet rokov čakalo toto DVD v šuflíku a ja sa znovu presviedčam o tom, že roky mapujem zahraničnú tvorbu a pritom nemám zmapovanú tú domácu. Pocitovo ma film svojim spracovaním, hereckým podaním a myšlienkou odzbrojil tak mocne, ako sa to naposledy podarilo jeho mladšiemu bračekovi od Juraja Herza. No a potom je tu ešte desivejšia stránka veci, ak v jednotlivých postavách spoznávate ľudí z vášho okolia.

Hatchet III (2013)

Keď sa zakrvavená Marybeth so skalpom v ruke ocitla na policajnej stanici a tí zmobilizovali arzenál, že by si s ním vystačil aj Cameron, som sa pocitovo ocitol na LV-426. Tretí Hatchet pod novým režijným dohľadom ponúka presne tie ingrediencie aké mi chutia najviac - hlučnú akciu a mäsiarčinu toho najhrubšieho zrna. Nonstop fuckujúca jednotka sa neserie, páli do všetkého, aj ľudí z vlastných radov, Viktor sa neserie, trhá na kusy ženy, mužov bez rozdielu a Green, ten sa už vôbec neserie a do nekorektnej zábavy prináša aj spoločenskú kontroverziu, ktorá by pohla žlčou celej africkej komunite na americkom kontinente. A tam niekde sa objavuje jedno z prekvapení aké spomína George S. Jediné čo som nepobral, bola operácia “vezmi popol do ruky“, ale zas chápem, zabiť niečo, čo má viac životov ako mačka a rovnako životov ako Voorhees si žiada aj neotrelé a možno trochu bizarné spôsoby zabitia. Teraz už friško rekonvalescencia a šup do 4ky.

Vražedná sekera II (2010)

Úvod s črievkom ma chvíľu nechal na pochybách či sa neodkloníme iba k jednému žánru, lenže ďalší priebeh moje pochyby dostatočne rýchlo vyvrátil a finiš ma rozsekal úplne, že tam musím šľahnúť aj piatu hviezdu. Toto bol skrátka ešte väčší masaker než minule. Lenže to nie je iba o ňom, ono aj príprava a výsadok novej expedície ma bavili. K videniu tu bolo množstvo rôznych motivácii, prečo sa do bažín nová skupinka a stará známa vydávajú, narátal som dohromady päť dôvodov. Navyše nám pán Washington prezradí o Viktorovej minulosti dosť na to, aby som pochopil prečo "sloní muž" vyzerá ako vyzerá. Ba čo viac, pri scénke s plešatou pani Crowleyovou som vyslal do pozoru všetky chlpy na tele. A čo ten finiš? To bola kapitola sama o sebe, napínavá, brutálna s jedným originálnym mordom za druhým. Zvlášť oceňujem vyrovnaný pästný duel s motorkárom, ktorý síce vopred poznal víťaza no priniesol do čvachtavých jatiek trochu iného korenia. Jednoducho pecka aká ma ku koncu nechala bez dychu.

Spalovač mrtvol (1968)

Nie všetko mi vo filme sadlo, nie všetko som v ňom pochopil, ale ten ťaživý pocit úzkosti, ktorý mi privodil som pocítil naposledy pri Pianistovi. I tam som si väčšinu minutáže držal sánku, nie preto, že by ma bolel zub, ale pre vývoj deja, ktorý bol v minulosti realitou. Rudolf Hrušínský, ten dobrý doktor z Věsničky, si tu totiž pustil transfúziou toľko árijskej krvi až som už nebol schopný vnímať iné filmárske prostriedky aké ma ohurovali prvú polovicu filmu. Hovorím o originálnom strihu, ktorý nás presúva ako keby plynulou jazdou zo scény do scény či objektíve kamery, aká sa díva na ten znetvorený svet iným pohľadom.

Třída roku 1984 (1982)

Perryho Kinga poznám z filmu Páni Flatbushe, kde mal dokonca o čosi väčšiu rolu ako Stallone a prišlo mi zaujímavé sledovať ako sa vnútorne aj mentorsky vyrovnáva s mladými výtržníkmi akých sám v spomínanom filme predstavoval. Toto je ale extrémnejšia záležitosť, ktorá si neberie servítky a veľmi priamo poukazuje na americké školstvo, kde sa podobných šikán zúčastňujú jak žiaci tak ich učitelia. Milo ma prekvapilo žánrové uchopenie béčkara Lestera, ktorý poväčšine času kladie dôraz na dramatizáciu, tiež sa snaží vzbudiť záujem o životy ako chuligána tak jeho hlavného soka učiteľa. Za pasáže aké dosahujú toho najvyššieho levelu považujem krátky záblesk geniality mladého hajzlíka, kedy v sebe poodhalí nevyužitý hudobný talent, tak psychické zlyhanie profesora prírodných vied, ktoré dalo spomenúť na silnú scénku zo slávnej právnickej drámy Spravodlivosť pre všetkých. Záverečné zúčtovanie, ktoré otočí žánrovým kormidlom mi neprekážalo, dokonca som fandil čo najsilnejšiemu pritvrdeniu a režisér ma neraz vypočul, takže s filmom som moc moc spokojný.

Tenkrát v Hollywoodu (2019)

V kine som prepočítaval či mi tých 10 eur za to stálo a hľa, stačili ďalšie dve pozretia a nasolím tomu plný počet. Ten film dozrel do plnej krásy a čo som prvý raz považoval za chumáče vaty, teda 60% minutáže, to do seba začalo krásne zapadať a nemá v tom prsty iba história, akú QT ohýba rovnako noblesne ako Neo svoju lyžičku. Navyše toľko vyšperkovaných scén, dialógov a hereckých póz som naposledy videl v Pulp Fiction. Samozrejme, Quentin je starý úchyl, ktorý doma určite onanuje pri pohľade na ufúľané ženské nohy, ale čo už s ním, genialita sa s normálom nikdy nepriatelila, tak prečo ho kvôli tomu odsudzovať.

Goldfinger (1964)

Tak táto bašta už nasýti. Doposiaľ najlepšia záporná postava, najpremyslenejší plán, žiadne hluché miesta a samozrejme najšarmantnejší Bond. Teda ak si odmyslím, že jednu čajku použije ako boxovací vak a druhú dokonca znásilní, ale inak hotový gentleman. Moc sa mi ľúbi, že veci okolo neho nie vždy vychádzajú podľa predstáv a ak má jednu chvíľu navrch, druhú zas sedí vo svojom zamrežovanom apartmáne. Všetko perfektne lemuje nadsádzka aká pridala na obrátkach a odzbrojujúcu hlášku je možné čakať od kdekoho. Takže, všetky palce nahor a päť zlatých tehličiek k tomu.

Rec 2 (2009)

Tak toto bol ultra náter, kde som rovnako moc rád, že ma nachytal neinformovaného. Ten, kto spraví opak sa pripraví o hromadu prekvapení. Napríklad to, že sa zombie tematika skríži s exorcizmom, že ho čakajú tri kamery, tri príbehy, ktoré spočiatku na seba iba pomrkávajú, neskôr sa prepoja a vo finále tučne vypointujú. Čo do intenzity sa mi zdal predchodca silnejší, ale tu je nám servírované neutíchajúce tempo hneď od začiatku, žiadna predohra, ďalej pulzujúce napätie a najmä vynikajúco vyskladaná mini mozaika so zaujímavým pozadím celej tej nákazy. A teraz hor sa rýchlo do ulíc!

Escobar (2017)

Toto snáď natočil Scorsese, absolútna špička a ďalšia životopisná epopej, ktorá sa dostatočne venuje súkromným pletkám, drogovým exportom aj naturalistky uchopeným čistkám. Kamera, hudba, herci, všetko dokonalosť, teda jedno prehrávanie tam bolo, ale inak bez námietok. Po dramatickej aj rozprávačskej stránke je film neskutočne silný a po technickej maximálne presvedčivý, TOP scéna pád helikoptéry, kedy som cítil prach až z plátna, ale zapamätania hodných scén je tu na kilá a vo finále nechýba kusisko napätia. Takto nejako som si predstavoval sfilmovaného Che Guevaru.