• Western

(2016)

Íránský film, ve kterém žena fackuje muže, je kinematografická hádanka, kterou řeší obsazení Lejly Chátamí do hlavní role. Nevím, jestli se dívám správně, ale vidím v tom podobenství o touze po svobodě ve formě thrilleru, tedy íránského thrilleru.

Spravedlnost pro mou dceru (2016)

Film stojí a padá s Danielem Auteuilem a asi to není dílo, na které si po pěti letech někdo vzpomene, ale pokud jsou tohle slabiny, tak to není vůbec zlé. Že se mohli filmaři zaměřit na jiné aspekty případu, to je také pravda, ale proto není tato napínavá kronika jedné buldočí vytrvalosti špatným přístupem. Naopak se mi líbí, že film nemoralizuje a že je při vší té hrůze optimistický. Kdybych měl být zlý, odeberu půl hvězdičky za groteskní scénu, ve které se hlavní hrdina ocitá na pokraji šílenství, a to proto, že se s tímto motivem ve vývoji postavy dále neoperuje.

Železničáři (1963)

Jeden z nejlepších důkazů, že jsou Schormovy dokumenty dramatičtější než leckterý současný hraný film.

Chladné dny (1966)

Netradiční forma vyprávění je artistní i divácky účinná zároveň.

Nebeská brána (1980)

Kinoverze je zkrácená tak, že negativa filmu vynikají a pozitivní momenty nemají dostatek prostoru. Ani režisérský sestřih totiž vůbec nepůsobí dlouze, ale hloupě, zejména ve své druhé, dynamičtější polovině. Za hlavní problém považuji, že příběh je vyprávěn tak, že jeho jednotlivé vrstvy navzájem příliš neprostupují, a zdůrazňuje se tak jejich banalita. Dvě hvězdičky za skvělou kameru (Zsigmond), muziku (Mansfield) a herce (Kristofferson, Huppert).

Já, Olga Hepnarová (2016)

Hudba mi nechybí, erotické scény nevadí:), faktografii neočekávám. Příběh naopak ano - a tím, ani jeho vyprávěním, si nejsem jist. Poslední třetina filmu je však strhující. Vynikající herecké výkony: Klára Melíšková, Juraj Nvota, Ondřej Malý. Zajímavé komentáře: Ixbalanke, Marigold, spacylemon.

Zločin v Polné (2016) (TV film)

Hilsneriáda je téma tak bohaté a jeho reflexe s naším časovým odstupem od událostí tak široká, že omezit příběh na otázku viny a neviny Leopolda H. je zcela nepochopitelné promarnění velké umělecké příležitosti. O co lépe (a přitom s menší pompou a náklady) využili filmaři podobnou šanci o 18 let dříve v inscenaci Ex offo!

Žert (1968)

Formální stránka i herecké výkony vynikající, jen se divím, proč leželo za normalizace v trezoru. Stačilo vystřihnout scény z buzerplacu. Srovnejme tyto scény z PTP s Černými barony, myslím, že jsou chtěnou parodií (možná že už Švandrlíkovou). Výstižný komentář NinonL.

Berani (2015)

Klasický thriller z ovčí farmy? Ano, kdo umí, ten umí! Jediná výtka: film trvá subjektivně déle, než je jeho stopáž. Vynahradí to ale závěrečných... 30? 20? 15? minut (to je to!). Trefné komentáře: Narciska, rakosabasta, Marigold (i já bych střihnul vichřicí a šmytec).

Úžeh (2014)

Kolikrát již u Nikity Michalkova viděné? Nový je pouze zoufale nekritický pohled na Rusko, který vystřídal ironii jeho starších filmů. Postavit se do řady a dodávat společenský tmel, to je úkol umělce? Ale abych jenom nekritizoval: film nepůsobí tak dlouze, jak by se zdálo ze stopáže, má krásnou a místy nečekaně vtipnou hudbu (slavný skladatel si zároveň střihnul roličku asistenta ve fotosalónu) a skvělé herecké výkony ve vedlejších rolích.