Sázka na nejistotu (2015)

Je škoda, že s takovou spoustou dějových linek, postav a nadupaným hereckým obsazením se nejde plně věnovat nikomu. Což je asi největší chybou filmu, že od všeho dostaneme kousek, ale reálně je to děsně rozkouskované a filmu to škodí víc, než kdyby se ubralo na počtu linek. Zhruba do první poloviny jde o opravdu zajímavé ponoření do miliardových hlubin s lehkou dávkou vtipu, jenže druhá polovina dle mého začala ztrácet tempo a finish prostě vyšuměl do prázdna. Interakce s divákem jsou fajn, ale taky se v polovině filmu úplně vytratily.

Sexuální výchova (2019) (seriál)

Vážně by mě zajímalo, jak se mi podařilo 3 roky úspěšně přehlížet takový seriálový klenot. První 2 série Sex Ed jsou hodně vtipné, s humorně šíleným pohledem na svět, který doplňují nějaké dramatické situace. V tom je asi největší rozdíl se sérií třetí, která překládá naprostý nášup kvalitního dramatu. Nejsem si vlastně úplně jistý, jestli jsem doteď v nějakém jiném seriálu viděl tak kvalitní práci s vývojem postav a s jejich psychickým vývojem, napadá mě snad jen Buffy. Seriál disponuje ohromným množstvím skutečně zajímavých charakterů a velmi dobře skáče z jedné linky do druhé, navzájem je proplétá a umně zamotává. Fakt, že "každý s každým", ať je to kluk nebo holka, popřípadě ohromné množství LGBT komunity na škole (v procentench vyšších, než vysokých), je sice malinko ke škodě, ale při stávající kvalitě jsem schopný lecco přehlédnout. Typicky americká střední, tedy krom britského zevnějšku, mi úplně k ostrovní architektuře okolí sice nesedí, ale uznávám, že kromě zjevného cílení na americký trh měla tato volba tvůrců svůj smysl - totiž, že takto celý koncept opravdu funguje. Skvělé herecké obsazení. Hudba je také vynikají. Sex Ed se Netflixu prostě povedlo! Edit: Čtvrtá série si vysloužila vlastní komentář, rozdíl v lehkosti, ostrovtipu a celkové kvalitě je znatelný.

Není čas zemřít (2021)

Po pro mě dost rozpačitém Spectre, které mě moc nepřesvědčilo přichází opět výborná Bondovka, která dává kvalitou vzpomenout na Casino a nebo Skyfall. Film disponuje dobrou akcí, skvělou hudbou, netypickými bondgirls (Ana de Armas ve své drobnější roli skvělá!), krásným Norskem a zajímavým záporákem. Vesměs mám jen jednu výtku, se kterou se hádám ztotožňuje velká část diváků - nástupce Craiga - vzhledem k tomu, co nám bylo nastíněno, tedy ženská verze (ke všemu ještě afroameričanka, aby to bylo fákt jo korektní) prostě nefunguje ani za zlatý prase. Lashana byla nesympatická a prostě celý koncept 007 jakožto ženy nemůže fungovat. Vynechám-li ale tuto linku z děje a naopak se zaměřím na opravdu skvěle zpracované finále, jde o skvělou zábavu, která ani při 2 a půl hodinách nenudí. Víc než důstojné rozloučení s Craigem, jakožto agentem s povolením zabíjet.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Co si budeme, Shang-Chi není úplně zaběhlá značka (patří do kategorie třetí třídy hrdinů) a je postavený na jediném, na zisku na asijském trhu. Jde o generický, do detailů vypiplaný film, se zajímavým příběhem a překvapivě jde o vážně povedený origin, se skvělým fantasy světem, sice prvoplánovým, ale vtipným humorem a taky spoustou v dnešní době neokoukané kung-fu akce (dává vzpomenout na staré filmy Jackieho Chana nebo Bruce Leeho). Menší problém jsem měl s věkem herců v rolích (hádám, že mělo jít cca hrdiny do 25 let, ale pod 30 bych ani jednomu z trojice nehádal).

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Konečně jsem se dostal k téhle anime zaklínačské jednohubce, která se točí kolem Vesemira. Od prvních minut dostáváme správně brutální příběh, který dělá čest Rkovému ratingu, krev a vnitřnosti létají všude kolem a my se ponořujeme hlouběji do tajů daného světa a vůbec se dozvídáme spoustu informací o Vesemirovi a zaklínačích obecně. Ač nejsem příznivce japonských animáků, tak jsem si tenhle super příběh hned s několika zvraty užil. Ale jediný problém mám s časovou osou, protože co vím, Vesemirovi by mělo být něco kolem 250 let a to s přítomností Geralta a informací o aktuálním věku Véčka nesedí, ale určitě se to nějak vysvětlí, Netflix si celkově bohužel dělá s předlohou, co chce.

Shaft (2019)

Propojení 3 generací Shaftů je fajn nápad, ale reálně stačí ten prostřední maník, popřípadě oba ostřílení starší, protože nejmladší jedinec občas nudí. SLJ je záruka kvality a i v 70 může z fleku hrát čerstvý badass padesátníky. Velkou výtku mám k dabingu, kde mi prostě nesedí slovník - "motherfucker" mě prostě narozdíl od "zm.da" hned neotráví a slyšet českou verzi od mámy, od táty, od syna a všech okolo, to mi tam prostě nesedělo, celkově kvalita hlášek jde nahoru dolu. Ale je to moje chyba, měl jsem dát titulky.

Addamsova rodina (2019)

Animák jako takový je fajn, ale ničím výrazným asi oproti podobným (Hotel Transylvanie atd) nevyniká. Určitě mu ani nepomůže srovnání s devadesátkovými klasikami, které jsou naprosto zaručenou zábavou a nasadily laťku prostě moc vysoko. Tahle verze má pár fajn povedených momentů a nápadů a některé se i ztratí bez povšimnutí (Snoop Dogovo Whats Up například), celkově tu toho ale není moc. Také mi nesedl Fester, ze kterýho je udělán fakt ultra dement (a český dabing tomu dal korunu). Druhá polovina pak místy ztrácí dech, naštěstí nemá film ani hodinu a půl a nuda nezačne skutečně nudit.  Když Addamsovi, tak ty 3 dekády staré.

Mission: Impossible - Národ grázlů (2015)

Ani pátý díl díl ze série nemožně nesplnitelných misí nevybočuje z řady, jde o velké množství akčních sekvencí, spoustu plánů, slušné bitky, krásně scenérie a nápadité kaskadérské kousky (za zmínku stojí, že si velkou část z nich dělal Cruise sám). Nemohu ale říct, že by Rogue Nation přišel s něčím novým a nápaditým, co jsme v předchozích dílech ještě skutečně neviděli, což je poněkud škoda. Nicméně film jako akční jednohubka funguje prakticky bez chybičky a není mu tak co vytknout.

Black Widow (2021)

Nataša je rozhodně zajímavou postavou s opravdu solidním vývojem a velmi zajímavým pozadím, než jsme ji poprvé viděli u Tonyho Starka jakožto hlídáčka od Furyho. Její sólovka pak nedopadla vůbec zle, sice patří k tomu obecně slabšímu z MCU, každopádně hravě strčí do kapsy Cpt. Marvel, se kterou se srovnání přímo nabízí. Začátek jakožto idelické rodinky z Ohia je perfektní úvod a hned si mě získal. Akce je tu docela dost a přestože je místy nepříjemně nepřehledná, tak se na ní docela dobře kouká. Celkově jde o docela dost velký bordel, nejen vizuální, ale i scénáristický, až mě překvapilo, že mi to vlastně ani moc nevadilo. Největší zbraní filmu je ale suverénně David Harbour jako Red Guardian. Jeho komunistická verze Kapitána Ameriky si totiž ukradla každou scénu pro sebe. Jsem zvědavý, jestli ještě na Florence Pugh jakožto nezpochybnitelnou nástupkyni Black Widow ještě někdy uvidíme. Film jako takový je víc než důstojným rozloučením se Scarlett a její postavou, byť se to v zákulisí kvůli okamžitému nasazení na Disney+ úplně nepovedlo.

Mnoho povyku pro nic (1993)

Příběh z dob, kdy panenství nastávající bylo důležitější, než její charakter a inteligence. Nemá asi smysl nějak zastírat, že k Šejkspírovi mě to zrovna dvakrát netáhne, ale moc rád bych (kvůli Kennethovi) projel alespoň jeho filmová zpracování. Much Ado About Nothing je tedy po čase druhým filmem "ze série". Nejprve musím vyzdvihnout skutečně nabité obsazení, ve kterém se objevují Shakespearovští veteráni Branagh, Thompson, Blessed a Briers doplnění mladými uchy jako RSL, Beckinsale, Reeves, nebo Washington s Keatonem. Nedá se upřít precizní, řemeslně přesné zpracování, na Ostrovech asi nemohli najít nikoho schopnějšího a na pozici vhodnějšího člověka, než je právě KB. Za zmínku v samotném filmu stojí hlavně dokonalé pošťuchování v té době manželů Kennetha s Emmou, nebo opravdu vtipné námluvy zprostředkované jejich přáteli, což je vůbec to nejlepší a nejzábavnější z celého příběhu. Stará literární angličtina je doslova procházkou peklem, kde se místy bez titulků absolutně nechytám, přesto je film neuvěřitelně živý a svěží a vzbuzuje přesně tu magickou atmosféru, jakou máme při čtení her nejznámnějšího světového dramatika.