Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi

Recenze (1 062)

plakát

Obi-Wan Kenobi (2022) (seriál)

Kenobi měl obrovský hype, proto je tento scénáristický fail o to větší zklamání. Jsou tu výborné scény, jenže jich je hrozně málo a nedokáží vyvážit to špatné. Totální kvanta a kvanta nelogičností ve stylu nových epizod, naopak naprosto silná nostalgická nota prequelů je skoro nevyužitá. Nevím čí nápad byl udělat z Kenobiho trosku, holt bílý muž ve středních letech to nemá v dnešní době jednoduché. Nečekal bych, že u takhle očekávaného seriálu bude nejbohatší studio světa šudlit a výsledek bude působit lacině! Seriál nabízí 3 "boss fighty", první, ten na který jsme se všichni nedočkavě těšili, je zrůdnost, plivanec všem fanouškům, skutečně špatně natočený, další dva jsou o poznání povedenější (hlavně choreo, u kamery a chaotického střihu výhrady furt zůstávají), přičemž jde sakra o vykrádačku z Rebels. Práce s postavami není dobrá a když už se začne něco rýsovat, je pozdě. Ke konci musím zkritizovat kameru, která mi místy vážně neseděla a v rámci SW jsem ještě asi neviděl horším způsobem natočené (samy o sobě ne úplně špatné) souboje. Těšil jsem se moc - a dostal jsem moc... špatného, nelogického, hloupého, nefunkčního, divného a jen málo skvělého, dechberoucího, kvalitního. Občas jsem měl pocit, že nás tvůrci mají za naprostě retardy s IQ houpacího koně, nebo jím disponují oni a nebo předpokládají, že v předaleké galaxii je tří ciferná hodnota inteligenčního koeficientu nedosažitelná. Nečekal bych, že budu protáčet oči co minutu, při naprosto tupých scénách. Holt se asi nepočítalo s tím, že divák bude krom předpokládané konzumace i místy přemýšlet. Scénáristicky prostě průser, (herci můžou být sebevíc lepší, ale když mají hrát hovno, tak z něj svíčkovou neuvaří), nechápu, že takovýho taháka jako je Obi-f@king-Wan nezpracovává Filoni, popřípadě Favreau. Nezbývá než doufat, že Ahsoka se povede mnohem víc. Disney si po řadě posraných filmů (výjimkou je jen Rogue One) přidává do sbírky i první prosraný seriál.

Maturitní ročník (2022)

Rebelka si setsakra mákla, zhubla skoro půl metráku a snad poprvý, co si vybavuju, mi byla vážně sympatická (#fatshaming). Ne vážně, rozhodně nejsem její fanoušek, ale tady mě bavila. Overall nejde o nic převratného, (ne)klasická teenkomedie, která nabídne pár dobrých fórků a hezky si hraje s rozdíly mezi roky 2002 a 2022. Beru snahu o příjemnou komedii ve stylu Mean Girls, a proto nehodlám vyčítat držení se s humorem a korektností při zemi.

Životní trefa (2022)

Každý, kdo Adama Sandlera trochu sleduje, moc dobře ví, že má rád sport a hlavně, že miluje basketbal. BB také pravidelně zařazuje do svých filmů, ať už jde o Trestnou lavici, Drahokam či Machry. Není se tedy čemu divit, že se konečně pustil do celovečeráku totálně věnovanému právě tomuto sportu. A já jakožto fanoušek a hráč-amatér chrochtám blahem! Sportovních filmů jsou kvanta a jisté šablonovitosti se už jde málokdy vyhnout. Jenže tím mi došly výtky. Film od srdce, ze kterého je cítit láska k basketu. Zároveň jde o nejlepší Sandlerův film za posledních 10 let, nejen film samotný, ale hlavně jeho herecky bezchybný koncert. Množství basketbalistů a celkově lidí z jeho prostředí je naprosto šílený.

plakát

Ricky Gervais: SuperNature (2022) (pořad)

Já Rickyho vždycky můžu a pokaždý se u něj zasměju, ale nemůžu říct, že bych ho nějak pravidelně sledoval. SuperNature z Netflixu má krom jiného i kvalitní titulky a tak se nemusím prolouskávat originálem a naplno si užít nekorektní jízdu. Co čtu, tak se z velké části RG opakuje (ono se toho po 40 letech u fochu vymejšlet moc nového, originálního nedá, zvlášť, když z velké části čerpáte ze svého reálného života), ale to mi, jako někomu, kdo sem tam zahlídne jeden, dva z jeho skečů, vůbec nevadilo. Budu si holt muset připomenout Humanity, už to jsou 4 roky, co jsem ho viděl. SuperNature prostě a jednoduše provokuje a baví, i když vědomě se přeci jen drží při zemi.

Petrolejové lampy (1971)

Československá klasika a jedno z nejkvalitnějších dramat natočených na našem území. One man show Petra Čepka a názorná ukázka, jaký uměl předvést koncert jeden z nejlepších českých herců. Přestože vidím ohromné kvality filmu, ať už je to dobová atmosféra, psychologický rozbor postav, herecké výkony či podmanivá hudba, tak 50 let se pro mne na filmu prostě podepsalo. Karel Černoch ve své teprve druhé filmové roli je přesně tím ohromným sympaťákem, kterým byl už celý svůj život a já, ač třiadvacetiletý heterák, pro toho chlapa mám celoživotní slabost.

plakát

Pod černou vlajkou (2014) (seriál)

Obrovské překvapení, ke kterému jsem přistupoval s lehkým počátečním skepticismem. A první díly skutečně jsou lehce pozvolnější, ale kvalitně budují Nassau a představuje hlavní charaktery. Brzy mě ale pohltil, charismatické postavy s vynikajícím vývojem si mě získaly. Nemůžu než nesrovnávat se seriálovými Vikingy - Black Sails jsou totiž Vikingy počátku 18. století, a to co do přibližného tématu a kvality zpracování. Černé Perly mají spoustu neskutečně zajímavých postav, jejichž životní příběh a osudy jsou postupně rozbalovány, co se ale musí nechat, tak život se s nimi nesere a nejedna to dost zle odnese. Někdo by mohl namítnout, že seriál o pirátech je plnej politiky, zvratů a intrik, jenže já věřím, že ono to tak skutečně bylo a nebylo hlavní náplní pirátů loupit a vraždit. Pokud se z prostředí politikaření přesouváme na rozbouřené moře, tak dostáváme nášup dost dobré akce (ale je pravda, že si musíme počkat, než přitekly finance s druhou sérií). Jedinou výčitku mám k vyústění Teach vs Guvernér, kde jsem postrádal logiku, jenže tam to zachránila neskutečná následující scéna, a možná k úplnému finále, ale to jsou jen drobné nedostatky, které s radostí odpustím.

Švec (2014)

Švec není úplně typická Sandlerova komedie, vtipů by se tu dalo spočítat na prstech jedné ruky. Jde sice o milou podívanou se zajímavým nápadem a pár dobrými situacemi, ale pro mě byl Švec hrozně snadno předvídatelný. Neurazí, ale tak jeden z těch slabších filmů z jeho produkce.

plakát

Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (2022)

Na Multiverse of Madness jsem se strašně těšil, pak ale přišly dost chladné první ohlasy a já se začal bát a nadšení trochu opadlo. Jenže když jsem dokoukal film, moc sem nechápal, čím si film vysloužil tak (relativně) nízké hodnocení. Nedosahuje sice kvality letošního Spidermana, ale že by nějak zaostával za většinou Marvel produkce, to si nemyslím. Hororové prvky se náramně povedly a tónu filmu seděly, humor vynikající, některé nápady (souboj not, zombie, duše) doslova dechberoucí, Krasinski konečně jako Mr Fantastic peckovej, na filmový Marvel nevídaná brutalita osvěžující, vizuál překonává to nejlepší z universa. Snad jediné negativum z mého pohledu je vyústění se záporákem, ale třeba se ještě dočkáme v dalších filmech. Ve finále mi přijde, že největší problém mají ti, kteří neviděli What If? a WandaVision, na které film přímo navazuje. Já teda nemám IQ Reeda Richardse, ale přijde mi kravina jít na film, když musím tušit už z traileru, co za postavy a za téma bude ústředním motivem filmu. Ale chápu, že tito talenti pak moc nepoberou citovou hloubku a chování určitých postav a také finální rozuzlení a motivaci. No co, MCU už vzalo útokem i seriálovou formu a kdo chce držet krok, musí sledovat i seriály.

plakát

Moon Knight (2022) (seriál)

Moon Knight je zase něco nového s naprosto dechberoucím Isaacem v hlavních rolích a jedním z vůbec nejlepších hereckých výkonů v rámci MCU. Dá se říct, že seriál má dvě strany. Na jedné je již zmíněný Oscar, zajímavé lokality, dobré nápady (Marc se Stevenem a jejich spolužití, Alpy, zrození Stevena), prostě to, za co bych hned napálil 5. Jenže druhá strana je horší - nevyužitý potenciál, egyptští bohové téměř o ničem a k ničemu, záporák (byť Ethan udělal vše co šlo) je slabý a přitom overfed, akční scény jsou z velké části složeny z desítek střihů a celkově jich ani moc není, místy je nuda. Takže přestože jsem se většinu času dobře bavil, jen málokdy jsem byl naprosto spokojen a po kvalitnou výborných a tempo zvyšujících dvou předposledních dílech mě (odbyté?) finále vrátilo zpět do reality.

Seveřan (2022)

Přímočará a lehce předvídatelná, zato atmosféricky vynikající revenge rubačka, kde jsou konečně vidět i střeva, kterou nás provádí Hamlet.. pardon Amleth v podání vynikajícího Skarsgarda. Je škoda, že se film nepohybuje pouze v mezích reálií, protože mytologické prvky filmu (Valkýra s rovnátky a podobně) mě rušily, i když se hrdinovi odehrávaly v spíše hlavě, než že by se dané situace opravdu děly. To je ale jedna z mála výtek, kterou k filmu můžu mít. Čistá historická řežba by mi asi sedla víc, i tak výborná podívaná.