• Krátkometrážní

Klub rváčů (1999)

Zhlédnuto bezprostředně po dočtení stejnojmenné Palahniukovy prvotiny. Fincher se věrně drží ducha knižní předlohy, repliky herců i voiceover například nechávají zaznít doslovně převzaté pasáže z Palahniuka. Film jsem viděl již kdysi před lety, tehdy mě oslovil víc. Dnes už na mě tolik nepůsobí, přijde mi poznamenaný dobou vzniku, která byla tomuto typu filmů nakloněna, viz třeba o tři roky starší "Trainspotting" Dannyho Boyla, který má s Klubem rváčů leccos společného, například ostentativní výsměch konzumnímu mainstreamovému stylu života. Po letech mi tento typ filmů začíná připadat jako efektně natočené placebo, které funguje za předpokladu, že mu věříte. Stejně jako jsem měl problém s Palahniukovým textem, který mi místy přišel jako výplod choré mysli, mám problém i s tímto filmem. Herci hrají jako o život a film je důstojnou adaptací literární předlohy, fungující i bez znalosti knihy. Přesto to není typ literatury ani filmu, který mě osobně oslovuje, a jsem přesvědčen, že ani jedno ve zkoušce časem neobstojí. Fincher i Palahniuk jsou bytostně moderní autoři mající čich na atraktivní náměty ze současnosti, které ve vzácné shodě vždy nadšeně vítají kritici i diváci/čtenáři. Osobně se ale k oběma stavím rezervovaně, a od kvalitního filmu nebo literárního textu očekávám přece jen něco víc.

Komedie plná smrti (2010) (amatérský film)

Haluza balancuje někde na pomezí akční podívané a sebeshazující parodie a moc mu to nejde, především vinou nepříliš přesvědčivých herců. Popravdě už se mi ten stále opakovaný recept začíná zajídat - Škleb, Venia, Slzy noci i Woodstroke - pořád je to to samé. Jsou-li někteří režiséři spojováni s jediným filmem, Haluza má zřejmě copyright na jedno auto - tu jeho červenou oktávku asi začnu brzo vídat i ve snu :) Myslím, že se v Komedii plné smrti podařilo něco, co ani nebylo zamýšleno: převedením tradičních akčních schémat a klišé do českých reálií tvůrčí tým vlastně usvědčuje tento žánr z toho, co je mu bytostně vlastní - všechny ty filmy typu "Bourneovo ultimátum" (a samozřejmě i "Komedie plná smrti", nutno dodat jedním dechem) jsou vlastně strašně stupidní. Osobně bych ubral na té akci a posílil bych parodickou stránku, ke kvalitám Marhoulova "Mazaného Filipa" je zde sice daleko, ale třeba jednou... Pochválil bych práci s diegetickou hudbou a jako vždy skvělé záběry jízdy autem.

Woodstroke (2011) (amatérský film)

Ambiciózní dílko. Výborné lokace - docela by mě zajímalo, kde se to natáčelo. Perfektní hudba - pokud tedy není odněkud vykradená :) Subjektivně z toho mám dobrý pocit, celkový dojem ale trochu sráží herecké výkony a neoriginalita námětu - ve Woodstroku snad není scéna či motiv, který bych už neviděl stokrát jinde. Je mi sympatická přiznaná béčkoidnost, naopak stopáž bych ocenil výrazně kratší, sledovat na netu video dlouhé přes půl hodiny je utrpení. Muselo to dát strašnou práci a věřím, že tvůrci si natáčení užili. Teď už jen doufat, že stejně dobře se u toho budou bavit i diváci :) Konec nemá chybu!

Slzy noci (2009) (amatérský film)

Podařené stylistické cvičení. Velmi se mi líbilo provedení automobilových honiček - *THUMBS UP*! Až by jeden neřekl, jaké kousky lze provádět se starou oktávkou a meganem :) Naopak zamrzí absence vysvětlení motivu hlavního záporňáka, který z ničeho nic (?) začne jít po dvojici hlavních postav. Situace, kdy se z hlavní postavy stane během chvíle štvanec, kterému jde o život, je oblíbeným začátkem řady známých akčních filmů - divák je ale vždy dříve nebo později seznámen s tím, proč jde hrdinovi o život, a co se vlastně stalo! Ty digitální výbuchy si mohl autor odpustit, jinak za mě spokojenost. Mimochodem nepochopil jsem název - nikde nevidím vztah k ději - a konec, takže za závěrečný WTF? jednu hvězdu dolů.

Westernstory (2011) odpad!

Kdybych nedostal v práci dva lupeny na premiéru ve Slováči, nikdy bych na takovou sračku jinak do kina nešel :) Mimořádně nepovedený film, který je vyloženě zlý, nechutný, buranský, odfláklý, zbytečný, žinantní a skrz naskrz falešný. Z postavy, kterou hrál Zedníček, mi bylo zle, protože uráží všechny lidi, kteří pracují v smutném světě pohřebnictví. Samozřejmě nechybí žádné atributy moderních českých komedií, jako je product placement, všudypřítomný sex, druhořadé herecké výkony, hluchá místa, nefungující fórky a diletantský scénář. Film, u kterého jsem měl chuť se zvednout z kina a jít někam na panáka, protože naposledy jsem takto umíral trapností snad někdy u Kameňáku. Přitom to nemusel být špatný film, stačilo by jen do něj dát trochu srdce a tvůrčí invence, a ne jen točit pro prachy. Právě to, že se pro film propůjčili i kvalitní herci typu Landovský nebo Klepl, je jen dokladem toho, co dávno každý ví - herců je moc, a nějak si na život vydělat musí, takže tohle jim zase osobně nijak nezazlívám. Optimistické na Westernstory je, že větší sračku už letos v kinech skoro určitě neuvidím :) Peška zde definuje nové dno.

Škleb (2011) (amatérský film)

S hudebním podkresem bych zde tak netlačil na pilu, vyloženě to ruší. Tak přece buď chci natočit hudební klip, nebo krátký film s nějakým sdělením. Jinak celkem dobré (až na pitomou pointu), lze-li tedy za klad považovat to, že jsem u toho neumíral trapností jako u jiných podobných filmíků tohoto typu :)

Venia (2009) (amatérský film)

Jedno klišé vedle druhého. B&W obraz mi u podobných krátkých filmů přijde jako typická umělecká onanie, či spíše berlička maskující tvůrčí nevyzrálost. Devět minut, během kterých jsem se vrtěl nespokojeností a měl chuť zvolat: "Pusťte mě krucinál k tomu, to se musí přece udělat takhle"... Hezky udělané závěrečné titulky.

Vormittagsspuk (1928)

Dobré vidět ze studijních důvodů, ale jinak pro mě osobně dost nuda.