• Krátkometrážní

Medúza (1992) (pořad)

Už dávno nejsem cílovka tohoto pořadu, těžko mohu jít proto s hodnocením výš. Navíc nemám rád Richarda Krajča.

Game Page (1998) (pořad)

Ne, nikdy jsem nepochopil, proč mám koncesionářskými poplatky dotovat vznik takovýchto hloupých "magazínů". Skutečně veřejnoprávní služba veřejnosti par excellence :-/

Stop (2001) (pořad)

Každý díl, na který sem tam v telce náhodou narazím, je naprosto perfektní. Velmi záslužný pořad, který trochu donkichotsky bojuje s notoricky známým faktem, že se na silnicích denně masakrují, doživotně mrzačí a zabíjejí noví a noví lidé, aniž by s tím kdokoli mohl něco udělat. Ano, jedno řešení by zde sice bylo, ale je samozřejmě zcela neprůchodné - aby bylo cestování autem 100% bezpečné, muselo by každé auto být obrněno přinejmenším jako tank, a jezdit maximálně 20 km/h.

Ta naše povaha česká (1993) (pořad)

Dobrý dokument, byť některé díly mě nudily. A mezi námi: už se mi to české flagelantství - jehož jednou odnoží je i tento cyklus - docela zajídá. Nemyslím si, že by na Češích bylo něco výrazně horšího než na jiných národech - v podstatě mě irituje tohle uvažování ve stereotypech a dlouhodobě tradovaných klišé. Už jen ten titul - karikující název jedné přiblbé Hašlerovy lidovky - je nesmysl, nic jako "česká povaha" neexistuje. O povaze lze mluvit jen u jednotlivců, tečka.

Californication (2007) (seriál)

Oceňuji originalitu, ale není to seriál pro mě.

Willy Fog na cestě kolem světa (1981) (seriál)

Seriál mého dětství. Jako malý kluk jsem si v neděli ráno, kdy to tehdy myslím vysílali, pravidelně přivstával, abych nevynechal jediný díl.

Bludiště (1997) (pořad)

Strašná kravina, která "obohatila" češtinu o bizarní neologismus "bludišťák", za což ji osobně proklínám.

Dařbuján a Pandrhola (1959)

Nesmírně pozoruhodný film, který bych se zdráhal nazvat pohádkou. Nedejte se zmást optimistickou hudbou v úvodních titulcích a místy ladovským vizuálem. Je to spíše trpká existenciální úvaha, rozvíjející jeden motiv z Erbenovy pohádky "Dobře tak, že je smrt na světě", která posloužila autorovi scénáře J. Drdovi jako volná inspirace. Václav Lohniský (zde ve své životní roli) hraje Smrťáka tak sugestivně, že se prý tehdejší "Pandrholové" po zhlédnutí tohoto filmu na zač. 60. let dočasně zalekli, aby nedopadli stejně jako filmový záporňák v podání R.Hrušínského. Moc dlouho jim to ale asi nevydrželo... Film, který na mě vždy svou atmosférou a sdělením zapůsobí jako zjevení, a z některých scén mě až mrazí. Většinový divák tento snímek ale spíše redukuje na notoricky známou "pohádku", kterou televize každý rok opráší kolem Vánoc, a která je i tak trochu poplatná době svého vzniku. Současně je "Dařbuján a Pandrhola" jediný mně známý hraný film - spolu s o dva roky starší Bergmanovou "Sedmou pečetí" z r. 1957 (zapomenout nelze ani na Allenův snímek "Láska a smrt" z r. 1975, která si utahuje mj. právě ze Sedmé pečeti) - ve kterém se objevuje postavy Smrtky jako viditelná osoba. A ačkoli bylo ztvárnění Smrti v podání Bengta Ekerota strhující, na Lohniského přece jen nemá. UPDATE 26.12.2019 - Když si zpětně čtu ten svůj tehdejší pseudointelektuální komentář, musím se docela smát (btw. to s tou smrtkou jsem tehdy slyšel od Civala a dneska mi to přijde jako blbost, filmů se smrtkou coby viditelnou postavou je podle mě hromada nebo aspoň mám pocit, že jsem jich v posledních letech viděl hned několik). Samozřejmě, že Dařbuján a Pandrhola je pohádka, akorát brutálně poplatná době, což mi tam dneska dost vadí, podobně jako to, že už to znám nazpaměť, protože to v telce reprízují pořád dokola do omrzení a už to vůbec nemůžu vidět. Když se od toho ale odmyslím, tak za mě je tenhle film prostě strašná sranda, u které mám mimochodem tendenci fandit Pandrholovi než té hladové holotě, která se vrhá střemhlav do tekoucího piva, jako správný čecháčci slyšící na vše, co je zdarma (btw. ta představa, že by se skutečně vzalo pivo a nalilo do bahnitého břehu, mi přijde strašně nechutná, navíc by to byla ekologická katastrofa pro ryby a další vodní živočichy).

Poslušně hlásím (1957)

Dobré, velmi dobré, byť jednička - "Dobrý voják Švejk" - se mi líbí víc. Přece jenom ale preferuji Haškův text, před filmovou adaptací. Švejka si mimochodem představuji jinak, než jak ho zpodobnil Lada na ilustracích knihy nebo Hrušínský v tomto filmu. To mi na tom vadí asi nejvíc - ta sugestivní vizuální podoba Švejka, kterou tady Steklý (zcela v duchu Ladovy podoby Švejka) v podstatě natrvalo vypálil do českých diváků. A kdyby šlo jen o ten Švejkův vizuál... Osobně mám mnohem raději loutkového Švejka od Trnky z r. 1954, který je podle mě nejlepším filmovým Švejkem vůbec.