The Hire: Ticker (2002)

Dobří herci, slušná akce, vše servírováno jako 10min jednohubka, která si nehraje na žádnou složitost a jde rovnou k věci, byť ne všechno odhalí hned. A tak to má být. I když chlapci v helikoptéře jsou teda pěkný lamky. Říkal jsem si hned od počátku, kde na to rejža (v té době rozhodně nikterak známý) splašil rozpočet a jak se podařilo přesvědčit Owena aj. Ale ono je to vlastně "jen promo BMW". A to pak už vysvětluje vše. Dobře, že ho mezi plejádou ostatních 'director stars' oslovili těž. Můj první Hire, další rozhodně budou následovat. link na shlédnutí: [80%]

Za borovicovým hájem (2012)

Gossling je tahoun, ale "pak" to začne skřípat. Pokus o troj-epizodní vyprávění je čím blíže konci, tím topornější. Scénář v několika místech kulhá na jednu nohu. Přitom má jinak docela dobře našlápnuto na kvalitní půlmaraton, teoreticky. Ostatně při pohledu na počet scénaristů - 3 - to už smysl dávat začíná aneb tři různé filmy nasázené za sebou. Skončit to jen 'epizodou 1', tak to sice, jak to je natočeno, nedává valný smysl, ale stačilo by mi to více, než takhle natáhnuté na skoro 2,5hodinovou stopáž. Ostatně ani na konci to žádnou extra velkou pointu neposkytne. Dobrá kamera. [60%]

Hon (2012)

Jo seveřani, těm kvalitní filmy jdou tak nějak sami a přirozeně. Dokonalá nenápadně strhující atmosféra po celou dobu + skvělí herci. Aneb jak málo stačí, aby se život neřízeně zhroutil jak domeček z karet. [80%]

Mezi vlky (2011)

Zima, vlci, Neeson a pár komparzistů na sežrání. Bez Liama brak, takhle průměr. Možná tak Karkulka by z toho měla výraznější radost. Ale jak dobře víme, ta holka není z nejbystřejších. [50%]

Zmizení (2013)

Docela dobře natočené, už jen to zachycení temného depresivního bezmocného tónu. Místy trochu utahanější a nataženější. Gyllenhaal často bohužel směšný především neschopností své postavy, ale i trochu hereckým projevem. Sorry, ale u toho mrkání jsem se několikráte neudržel, ale dost možná to bude první promrkání k nominaci na sošku. Protože skalní fandové jeho výkonu (a netvrdím že vysloveně špatného, spíše naopak) určitě zaoponují, že se do toho pořádně položil. Každopádně Jackman, to už bylo kvalitní žrádlo i pro mne, bez jakýchkoli připomínek. Škoda náhodnějšího přístupu k vyšetřování, čímž si to scénarista trochu usnaďnuje. I tak se děj zamotá a zvládne jakš taks rozvinout. Finále překotnější než je nutné, ale stále zůstává silné. A poslední záběr poslední scény, velice sympatický. Celkově vzato stojí si na to vyhradit nějaký sychravější večer. A že jich teď bude .. [70%]

Příběh kmotra (2013)

Celé to je tak nějak po česku, zamlžené, zjednodušující, nemastné-neslané. Jestli někomu stačí pár náznaků ala podobné mihnoucí se ksichtíky politiků při vystupování z auta, zkomolené přezdívky a lehké variace na fakta, tak mě ne. Lidi na to určitě budou chodit. A rádi. Zanaříkají si, jak to tady bylo, je a bude hrozné. Každopádně kdyby to nebylo toliko po povrchu a šlo se více na dřeň, tak by se z tohodle materiálu dal udělat k*revsky dobrý film. Není to ale bohužel tento případ. Za hranicemi s tím už je vůbec pramalá šance prorazit. Vetchý je fajn, bez něj by to ani ne poloviční, ač některé jeho pózy mu až tak nežeru, chtělo by to většího drsoně. Ondra je u mě z větší části stále zapsán jako jasoň. Vaculík žádná sláva, ovšem do psaní své postavy moc kecat zřejmě nemohl. Takže výslednicí je karikaturní 'hero cop v českém vydání'. Divím se, že mu nedali místo sklenky vína do ruky něco ostřejšího. Zbytek rolí spíše neutrální, snad jen úchylný nekompromisní lokální kápo Farkaš zaujme v podobě Andreje Hryce. Z techničtějších aspektů bych vyzdvihnul celkem dobrou kameru. Tempo film nabere z počátku uspokojivé až výtečné, aby se postupně ustálil na průměru a konec zbytečně a trochu teatrálně uspěchal. Scéna, kdy Vedral ke sklonku života moralizuje, mě opravdu od srdce rozesmála. Scénarista měl vtipnou invenční chvilku. Držet se čistě temné stránky Mrázkova příběhu, což se filmu vůbec nedaří, tak bych byl o dost spokojenější parchant. Plytké. To je to slovo, co jsem hledal na začátku. [50%]

Insidious 2 (2013)

Tak je to o chlup v kvalitě dále než 1, která se mi teda až tak moc nelíbila (50%). Zde kupříkladu zápletka není zas až tak jednoduchá a docela sympaticky, a na první pohled promyšleně, koketuje, úzce navazuje a variuje na úvodní část rýsující se n-tologie. Předtucha, náznak z konce snímku a "zkušenost" mi říká, že trojka už ale půjde silně do kolen a dostaví se přeždímávání již notně suchého prádla. Jamesi, přesvědčíš mě o opaku nebo se už na režisérskou židli nehrneš? Co je na tomto filmu dobré a paradoxně zároveň jeho velkou slabinou - časté přerušení pracně budované atmosféry nějakým gagem, vtípkem, nejčastějí dua Tucker&Specs. V důsledku čehož se delší atmosferický kus, až na pár vyjímek, nedostavuje a vzniká tak patvar hororu s prvky komedie, na mnoha místech k tomu snad až nechtěné, ale stále na hony vzdáleno od trapné parodie. Z částí to zabaví, nenáročně, ale úplně jiným (až cynickým) způsobem, než by čistokrevný horor měl. Čímž se dostávám k mnou dlouhodobě tvrzené a také ověřené teorii, že horor v kině nikdy nevynikne ve své plné síle. Navíc v kině plném, a to navzdory tomu, že plném ČSFD osazenstvem, tak často vyprsknuvší smíchy. Mě to zas až tak moc nevadilo, i když takto byli naprosto zničeny jinak docela přijatelná filmová temnější místa s potenciálem. A tak se, i když na spoustě míst Wan chtěl, na spoustě zřejmě ne, žádný strachem podpořený stres (to je to, proč horor přece sledujeme!) neměl šanci dostat ke slovu. Ani kdybych si to doma dal o půl druhé v tichu noci sám, to snad se mnou výrazněji nezamává. Ne tak jako jiné osvědčené kusy. Viděno na ČSFD projekci, kde jsem si před filmem díky dezinformaci z mailu pěkně hoďku poseděl v téměř prázdném sále. [60%]

Hunger Games (2012)

Nečekal jsem zázrak a bylo to ještě o trochu horší. Popsanému světu jsem, tak jak mi ho ve zkratce představili, vůbec nevěřil. Tak jsem jen tupě čekal, než vypukne ta správná mňamózní vyvražďovačka teenagerů. Což ostatně trvá pekelně dlouho, až někdy v půlce více než dvou-hodinové stopáže se začnou mydlit. Před tím jen baští v apartmánu a hrají si v tělocvičně. Ale ani úderem startovního klaksonu to nezačne být ono. Battle Royale je Battle Royale. Tohle je čajíček pro děcka. K tomu dost blbě natočený (včetně CGI) a casting se taky moc nepovedl. Woody sice potěší, ještě i Jennifer bych bral, ta jediná to dá se řict táhne. Konec, už mě dneska nebaví kritizovat. Btw, když se podívám na délku za chvíli do kin vstoupivšího pokračování, 146min., tak se do toho moc po hlavě rozhodně nevrhám. [40%]

Perverzní průvodce ideologií (2012)

Slavoji, Slavoj, už podruhé jsi mi udělal tu věc s mluvením, dírou a hlavou. Vs. "jednotka" jsem si to užil o něco více, pochopil trochu více a stále mi toho spousta unikla. Pro komplexní pochopení úžasně nepřetržitého toku svěžích a zamotaných myšlenek platí to samé co u předchozí části: další shlédnutí muže jedině pomoci . Hodnocení je tedy taky zase jen takový "nástřel". Ovšem nevím, jestli na to budu mít někdy dostatečně extrémní sebemrskačskou náladu. [70%]

Rychle a zběsile 6 (2013)

Tak jsem to minule (FF5) přechválil. Zase to úrovní kleslo, sice ne o moc, ale je to viditelně slabší. Natahované pasáže; vzletné strohé dialogy, vedené ovšem s kamenými macho tvářemi - v takové koncentraci a provedení často až směšné; logiku děje, návazání na sebe se nebojím označit za pitomou; fyzka některých kousků vs. duševní zdraví tvůrců začíná být na pováženou. Nechci po tom žádné reálné drama s přesně ukotveným fyzikálním světem. To by ostatně byla v tomto případě dost nuda. Ale zase co je moč, to je moč. Někdy je méně více. Zase série směřuje dolů. Aspoň že ty auta a ženský tam stojí za to. Jako no brain film to stále je ještě jakš takš v rámci žánru dobrá, akceptovatelná, byť průměrná, volba. Nedpustím si ale jednu lehkou rejpavou spoilerovku: co to je za ranvej, že po ní letadlo startovalo bez keců spolehlivě 15minut? [50%]