Ran (1985)

"Jen další Kurosawa"? Ano, další POVEDENÝ Kurosawa. Tentokráte ale bez Mifuneho. [80%]

Projekt centrifugace mozku (2011)

Kdepak labutě .. Vtipný a hravě originální kraťas. Jeden z nejlepších co jsem letos viděl ve Varech. A dost možná jeden z nej za poslední dobu vůbec. Rozhodně se u toho dost řežu, a to i teď, po opakované "projekci" po pár měsících. Link ke shlédnutí: [MFFKV13] [90%]

Reservation Road (2007)

Naprosto průměrné drama s pořádně americkým nepravděpodobným vztahovým propletencem. Nebýt Phoenixe a Ruffala, tak to nemá nic moc co nabídnout. Bez nich by se dalo dokonce hovořit o nudě a šedi. [50%]

Jeden z nich je vrah (1970)

Vůbec ne špatná detektivka ze staré české školy. Atmosféra je dobrá jak z počátku ala podsvětí, tak i následně psychologický dusivý nátlak vyšetřování. Herci mě taky docela bavili. Ovšem, souhlas s všeobecnou kritikou ohledně konce. To jim došli peníze, nápady nebo si to jen chtěli ulehčit a jít už na pivo? Dále by mne zajímalo, co se stalo s původním širokoúhlou verzí. Dávat ořezanou kopii je usměvné a k pláči zároveň. [60%]

Jako nikdy (2013)

Vytknout se tomu dá beze sporu mnohé. Což je docela škoda, ale pro tentokráte to přenechám jiným. Půjdu na to u takto smutně dějově laděného filmu raději od pozitivního lesa. Tedy, co se do kvalit týče hereckých výkonů (Schmitzer (uff!) i obě hlavní ženy), kamery, režie či pár scénaristických vtípků ale i jinak dobrého byť vlastně jednoduchého scénáře s dobře vykreslenými vztahy mezi postavami dostane divákovi dostatečně. Nebude to šálek kávy pro každého, depresivní to určitě je, už z podstaty co je hlavním námětem. Ale chuť si pak řezat žíly se rozhodně nedostavila. Kupodivu, a to ovšem z velké části díky následné přítomnosti tvůrců, jsem odcházel veskrze dobře naladěn. Viděno v rámci ČSFD projekce s následnou debatou s triem tvůrců - režisér-producent-scénaristka. Obzvláště pasáže o Jiřím Schmitzerovi byly.. no, řekněmě.. vydatné. Žeby lev či dva byl letos vypuštěn z klece tímto směrem? [70%]

Kick-Ass 2 (2013)

Změna na režisérské židli je hodně poznat. Bohužel. Obavy se naplnily. Postav je přespříliš, uvedeny naráz a ne moc vytěženy. Budiž, to se dalo čekat již z trailerů. Ale.. Násilí a killy nejsou již zdaleka tak zábavné, spíše jen tupě exhibitivní a kruté, nikoliv vtipné a překvapivé - jednotka v tomto naprosto excelovala. Hlavní hudební motiv se opakuje tak často, až mi začal lést mírně na nervy, jinak ale hudba je paradoxně docela fajn. Nadužívání sprostých slov neúměrně bije do uší. Fekální humor si mohli rozhodně ušetřít, takhle lacině nadbíhat mladému publiku a shazovat se na úroveň slabých teen komedií. Střídání různých typů scén (akce, vážná, vtipná, ..) není plynulé, ale nepříjemně kouskuje. Jedničku jsem shltal jako jednu velkou plynulou jízdu, zde se to neděje ani náhodou. Má to svá světlá místa, třeba mladou představitelku HitGirl - Chloe Grace Moretz. Jako celek to ale nefunguje pospolitě a v mnoha detailech silně selhává. Spratkovská až punková energie a punc neotřelosti, všudypřítomný v prvním díle, se vytratil. Škoda. [60%]

Vertical Limit (2000)

Nechtěně srandovně vyznívajíjcí akčně-dobrodružný film o horolezcích. Naprosto neuvěřitelné scény jsou natočeny extrémně vyhroceně a napínavě. Pořád je to ale dohromady pěkná blbost, ovšem když už nic, tak alespoň pobaví. Pravověrní horolezci se u toho buď musejí válet smíchy nebo si rvát vlasy, panicky hledajíc, jak to vypnout. [40%]

Kulový blesk (1978)

Perla. Další komentář netřeba. [100%]

Elysium (2013)

Sociální pohádkové akční sci-fi drama o bezplatné nadstandardní lékařské péči (ne)dostupné pro všechny. ČSSD rozjíždí předvolební kampaň opravdu velkolepě, s neuvěřitelným, dlouho pečlivě utajeným načasováním na produkci z Hollywoodu. Bohužel film jako takový kulhá na obě nohy po scénaristické stránce a předkládaný universe jim ze spousty důvodů zkrátka nevěřím. Mohli si s tím dát větší práci. A tedy ani postavy se často nechovají zrovna dvakrát uvěřitelně, často nelogicky a minimálně jedna z nich zvládne udělat i pořádný morální nevysvětlený kotrmelec o 180°. Triky jsou ovšem docela fajn, různé zpomalovačky, rozmazávačky a ztišovačky dobře udělány. Kamera se sice třásla trochu více než by musela, ale jinak uspokojivá úroveň. Damon si hraje svoji obvyklou obstojnou A-hru, na kterou jsme od něj zvyklí, a postavu má pro změnu spíše non-hero charakteru. Takže to, že si film nekrade pro sebe, je nakonec určitě záměr a střední polo-významné plus směrem ke tvůrcům. Ale co mě dostávalo celý film je vedlější, ač poměrně velká (pro mně určitě), role žoldáckého záporáka - Sharlto Copley. Extrémní (jihoafrický?) přízvuk dal jeho postavě Krugera skvělý náboj, mimo to, že byl už i tak celkem drsný typan. Překvapilo mě to o to více, neb v trailerech jen nesrozumitelně vyštěkne, a až teď zpětně jsem objevil jednu jedinou jeho větu v jednom z mnoha lákacích sestříhů. Konec filmu, bohužel častěji a intezivněji než je nutné, zavítává do zahrad kýčů a několikrát nahlédneme i do sekce patetických obrazů. Ony celkově průběžně vkládané emotivní flashbacky jsou na (až za) hraně únosnosti a celkové smysluplnosti. Viděno na půlnoční premiéře v Bio-Oku, odkud jsem si odnášel pěknou hromadu dárků ze soutěže. [60%]