• Krátkometrážní

Americký sniper (2014)

Svoboda amerických občanů se musí srdnatě hájit a to samozřejmě mimo území USA v zemích, kde ze země tryská ropa. Tak je správné, tak to má být a kdo s tím nesouhlasí, ten je terorista. Takže jsem terorista, no a co. A z Amerického snipera navíc stříká patriotismus tak obludný, že bych ho s chutí hodil do odpadu, jenže nemohu. Mne totiž bavily vynikající telefonáty s manželkou uprostřed bojové akce, také ostřelovací scény s Mustafou byly celkem slušné a za paradoxní konec bych si dovolil zatleskat samotnému životu.

Sportloto (1982)

Věřím v rovnováhu světa, takže nesázím, neboť mám obavu z důsledků mé případné výhry. Určitě by se mi hned na prstu udělalo kuří oko, syn by dostal dvojku z matematiky, porno by se mi rozkostičkovalo těsně před ejakulací nebo by došlo k nějaké podobné tragédii, což nehodlám riskovat. Sovětský člověk je však dostatečně statečný na to, aby honil výherní tiket po divočině a já jsem se přitom několikrát v kině dobře pobavil. Dnes již pochopitelně nevím, zda to bylo důsledkem mé tehdejší nevyzrálosti nebo nulovou konkurencí, ale ten pocit z dobře investovaných tří korun ve mně zůstal dodnes.

Collapse (2009)

Pan Ruppert je blázen a pokud jím není, tak jsem již mrtvý. Nejsem totiž členem žádného klanu vlastnícího semena a po kolapsu finančního systému se výpisu z účtu určitě nenasytím. Takže musím poděkovat za návod k přežití, za polopatické vysvětlení derivátů, za popis ekonomiky jako letadlové hry, za odhalení podílu CIA na pašování drog i za vysvětlení vlivu ropy na růst populace. Byla to zkrátka podrobná analýza toho, co se stalo, i toho, co se stane, a ačkoli mám pro některé dění jiné vysvětlení, tak považuji Ruppertův pohled na svět za velmi inspirativní. Dále jsem chtěl napsat, že skutečnost, že Ruppert dosud nespáchal sebevraždu, považuji za velké selhání amerických tajných služeb, ale kontrolou Wikipedie jsem zjistil, že se tak 13. 4. 2014 stalo, takže je vlastně vše v pořádku. Čest jeho památce.

Vládneme, nerušit (2007) (TV film)

Zeman s Klausem opoziční smlouvou podvedli národ a statečný rytíř Tabery na to investigativně upozornil. Tak jsem to tehdy vnímal z pozice naštvaného voliče. Jenže léta běží, politici si ukrajují ze státního stále větší díly, a já musím uznat, že opoziční smlouva přinesla stabilitu, o které se následujícím vládám mohlo jenom zdát. Pan Tabery si zkrátka natřásal ego pouze v zájmu vyššího prodeje a vlastní slávy, čemuž rozumím, ale rozhodně se již nenechám oblafnout tak jednostranně zaměřenými argumenty.

Pokání (1984)

V dobách mladistvého intelektuálství jsem v každém díle hledal hlubokou myšlenku, poselství či směr a tímto musím Pokání poděkovat za to, že mne donutilo toho nechat. Dvě a půl hoďky uměleckého trápení v gruzínštině mne totiž přivedly k poznání, že filozof ze mne nikdy nebude a od té doby se při sledování filmů pouze bavím, což mi přináší radost do života. V tomto snímku jsem se pobavil pouze při opakovaném vyskakování dědečka z hrobu a to mne zcela neuspokojilo. Přesto nechci býti kazišukem, který by filmovému fajnšmekrovi rušil umělecký orgasmus, ale obyčejnému filmovému fandovi si dovolím doporučit, aby se podíval na něco jiného.

Horečka sobotní noci (1977)

Po zásahu elektrickým proudem mi travoltovské taneční kreace nečiní větších obtíží, ale zatím jsem nenašel partnerku, která by stačila mému tempu. Tony Manero takovou našel a v podmanivém rytmu největších hitů sboru kastrátů z Bee Gees se spolu zavlnili tak, že mne to celkem zaujalo, ale touhu provozovat taneční studio či klub to ve mně rozhodně nevzbudilo.

Náš muž Flint 2: Flint opět v akci (1967)

Pouze ten, který může tančit sóla v Moskevském baletu, užívá si pobyt v mrazáku, občas zemře a mezitím napíše Slovník delfíních zvuků, může zachránit svět. A jaká to náhoda - Derek Flint všechny tyto požadavky splňuje. Takže za mne spokojenost přibližně stejná jako s prvním dílem a jediný rozporuplný pocit ve mně vyvolává zjištění, že nevím, zda bych se první vrhnul na dámy z Panenských ostrovů, Flintovy družky nebo ruské kosmonautky. Ale my už si to pořadí nějak domluvíme.

Náš muž Flint (1966)

Není Bond jako Bond. Zvlášť když je to Flint. Derek Flint. Ale jen ten, který si umí zastavit na několik hodin srdce, má zapalovač s 83-ti funkcemi a vyzná se v marseilleské bujabéze, může zachránit svět. A Flint navíc má jen čtyři až pět slabých míst, takže to jistě dokáže. Přiznám se na rovinu, že jsem se přitom bavil o dost méně, než jsem doufal, ale přesto si tento snímek troufnu označit hrdým pojmem "zábavná kravina".

Sejít z cesty (2012) (TV film)

Kdybych si měl vybrat mezi nadějnou kariérou právníka a svobodnou myslí vysloužilého rockera, tak bych si určitě vybral cokoli jiného. Nemám totiž rád lidi, kteří obhajují zmetky a ani ty, kteří si k přežití musí udržovat vysokou hladinu alkoholu v krvi. Pro mne je tento snímek zkrátka poněkud mimo mé chuťové pohárky, ale na několik úsměvných situací jsem narazil, trochu toho vikingského pocitu volnosti na tříkolce jsem si taky užil a na to špatné raději zapomenu.

Cesta do lesa (2012)

Toužím být energeticky nezávislým na systému, pěstovat si přírodní dobroty a v lůnu přírody si užívat čerstvého vzduchu. Jenže svoboda v dnešní době něco stojí a také mí potomci by mne patrně ukamenovali, kdyby se večer místo pohádek museli kochat pohledem do plápolajícího ohně, takže zatím si o tom nechám jenom zdát. V takovou chvíli je třeba zhlédnout manuál k přírodnímu životu a já jsem při něm zjistil, že ke mně tak nějak patří kompromisní život v malém městečku. Internet tu je, příroda je na dohled a zahrádka nějaký ten vitamín také dodá. Takže "Jedna dvě, klíště jde, klíště si jde pro tebe" a já to budu nadále sledovat v HD rozlišení.