1492: Dobytí ráje (1992)

Poměrně nevydařený pokus o historickou fresku jedné z nejvýznamnějších historických událostí v dějinách lidstva, kdy datem, objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem (v daném případě nebereme v potaz důkazy o cestách Vikingů a snad i dalších cestovatelů do Ameriky v předkolumbovské éře) byla ukončena éra Středověku a zahájena éra Novověku. Objevení Nového světa a následující peripetie Kolumba by si zřejmě zasloužily zejména historicky věrnější zpracování, i když kdo ví, jak to skutečně bylo, a Ridley Scott si to prostě vyložil po svém. Spousta režiséru si však přitom neuvědomuje, že formuje názor obrovského množství diváků (počet je odvislý od úspěšnosti snímků), kteří jsou pak při různých příležitostech schopni přísahat, jak to v minulosti bylo, když to přece viděli ve filmu. Namnoze tak nahrazují zásadní neznalosti historie, protože ve škole byla pro ně výuka dějin naprostou zbytečností. Zásadním způsobem tak může dojít ke zkreslení historie pro příští generace. I proto film hodnotím pouze 3 *, a to ta jedna je za skvělou hudbu Vangelise. Kdybych hodnotil jenom hudbu, tak by to bylo za 5.

Captain America: První Avenger (2011) odpad!

Hodně mě překvapilo poměrně vysoké hodnocení tohoto bezduchého filmu. Ještě víc mě překvapil T.L.Jones, že se nechal "ukecat" na takovýto snímek. Asi šlo "jenom" o peníze. Umělecká hodnota nula, co nula, to je ještě lichotivé. Spíš by měla být -10. Celý film je prakticky pouze o vraždění, a to vraždění co nejrafinovanější. Jako by se režisér ukájel na těchto vražedných scénách. Nebo chtěl poukázat na zvěrstva nacistů? Nevím proč se v oficiálním textu uvádí, že "na boj s nacisty nedojde", když hlavní padouch je nacista jak poleno a všichni jeho muži zdraví Hail Hitler. Asi tvůrce oficiálního textu film ani neviděl. To se stává. Ale zpátky k tomu bezduchému, nic neříkajícímu a naprosto zbytečnému filmu. Jediné, co na tomto snímku za něco stálo, byly technické efekty. Ale to je celkem málo, resp. téměř nic, když si uvědomíme obsah děje. Takže ať přemýšlím, jak přemýšlím, celkové hodnocení mi vychází pouze na odpad. Možná tím dopálím spoustu přívrženců tohoto filmu, kteří dali 4 nebo 5 *, ale nemohu jinak. Chápu, že každé hodnocení, a i to moje, je především subjektivní, ale snažil jsem se být při hodnocení maximálně objektivní, přesto jsem se výš než na odpad nedostal.

Nedotknutelní (2011)

Čekal jsem ledacos, ale ten začátek mě dostal, a ještě víc mě pak dostalo to navazující vysvětlení. U nás ne tak známý herec Francois Cluzet je ve své roli postiženého pracháče fenomenální stejně jako jeho exotický „ošetřovatel“, u nás prakticky neznámý Omar Sy, který přes svoji hřmotnou postavu a zdánlivou hrubost a tvrdost je ve své roli neuvěřitelně citlivý. Že o těchto hercech a jejich filmech toho víme celkem málo je zapříčiněno i tím, že dnes nás, hlavně televize, krmí nesmyslnými horory a krváky, hlavně americkými a asijskými, na úkor kvalitní (a byť někdy i méně kvalitní) filmové produkce evropské provenience. Snímek Nedotknutelní je pak neuvěřitelným pohlazením duše, která přes název filmu zůstane nesmazatelně dotknuta. Míň než 5* prostě nemohu dát.

Co ta holka chce (2003)

Pohodová komedie, která stojí a padá s dvěma protagonistami, Amandou Bynes a Colinem Firthem. I když se někomu zdá naivní, předvídatelná, povrchní apod., nemusí tomu tak být a ani tomu úplně tak není. Snímek poskytne divákovi především zábavu, a to to přece jde. Navíc je film celkem zdařilou kritikou snobství a honby maloměšťáků za bohatstvím a postavením. Proto dávám 4*. Každopádně si to Amanda Bynes a Colin Firth za svůj výkon zaslouží.

...a Bůh stvořil ženu (1956)

Dílo, které stvořilo novou hvězdu a nový fenomén zvaný BB. Samotné natáčení pak změnilo poklidnou rybářskou vesnici nebo chcete-li městečko, kterým Saint Tropez do té doby bylo. Předtím učarovalo akorát několika slavným malířům, který v Provence nacházeli spoustu námětů pro svoji tvorbu. Saint Tropez se stalo oblíbeným letoviskem a určitým fenoménem na francouzské riviéře právě díky tomuto filmu (městečko pak dále proslavila série komedií o četnících) a ne jak se někteří domnívají a uvádějí, že film je zajímavý kvůli Saint Tropez. BB je ve filmu skutečně úchvatná a stejně tak je vynikající J.L.Trintignant, se kterým pak měla BB taky románek. S BB film stojí i padá a proto je jakékoli další hodnocení námětu, režie, kamery apod. pouze mlácením prázdné slámy. A právě kvůli BB dávám 5*. I když mě později zklamala svým životním postojem, když nedokázala před kamerou stárnout a předčasně (ve věku 40 let) opustila svět filmu.

M is for Maggie (2013)

Můj příspěvek není hodnocení, protože snímek jsme neviděl. Můj komentář má být příspěvkem do diskuze, zda krátkometrážní šoty tohoto typu (připomínám, že nejsem žádný puritán a porno snímky jako takové neodsuzuji) mají být součástí ČSFD. Podobných snímků koluje po I-netu nepřehledná řada, ale nechápu, kdo v tom vidí umění (i když samozřejmě i zde se mohou najít zajímavé a inspirativní snímky), a už vůbec nechápu, proč by tyto snímky měly "obohacovat" jinak velmi pestrou a kvalitní databázi ČSFD. Na závěr se proto ptám, kdo rozhoduje o zařazování obdobných snímků do databáze ČSFD?

Prázdniny (2006)

Pohodový, odpočinkový film, s výbornými hereckými výkony řady filmových hvězd. Naprosto mě dostal „dědoušek“ Eli Wallach, na kterého nelze zapomenout v jeho slavné roli padoucha v Sedmi statečných, nebo fanatického sběratele umění ve filmu Jak ukrást Venuši. Každopádně film pohladí na duši a dopřeje divákovi uvolnění a odpoutání se na chvíli od každodenních problémů. Není to sice nějaké filmové veledílo, ale každopádně dávám 4* za celkový dojem. Nedávno jsem film opět viděl v TV, dobře jsem se pobavil, odpočinul si a přidávám jěště jednu *, celkem tedy 5*.

Bitva v Ardenách (2009)

Film byl sice v televizi uveden, jako válečný film o důležitém střetnutí Němců se spojeneckými jednotkami v Ardenách, ale samotným akcím v Ardenách se film věnoval tak deset, patnáct minut. Zřejmě nízkorozpočtový snímek s režií na úrovni začínajícího adepta studia režie. Podle jména jakoby to natočil v domácích podmínkách některý z potomků hlavního hrdiny. Celá slavná 94 pěší divize je představována dohromady tak dvacítkou vojáků, a to ještě přeháním, spíš jich bylo tak deset až dvanáct. Scény přesunu tisíců vojáků na palubě luxusního pasažérského parníku, předělaného pro potřeby armády v průběhu druhé světové války na transport vojáků, se odehrávají v jedné rádoby kajutě. Poté následuje nudné a nic neříkající obléhání německých vojáků v přístavu St. Nazaire. Bojové střety zúžené na špatně viditelné scény, aby nebylo vidět tu ubohost, a herecké výkony na úrovni představitelů amatérských divadelních scén, a to nevím, jestli ty amatérské scény tímto srovnáním neurážím. Takhle amatérsky (opět se omlouvám amatérům) natočený snímek je ostudou slavné americké filmografie. Jednoduše řešeno, přehlídka ztraceného času, které dávám z milosti jednu *.

Krokodýl vs. aligátor (2010) (TV film) odpad!

Film céčkového režiséra pro déčkové a následující diváky. Stupidní, primitivní, rozum a cit urážející. Jinak se ten snímek ohodnotit nedá. O logice nemluvím. Několikatunové monstrum vydrží dlouhé minuty běžet rychlostí hodně přes 100 km v hodině a nemůže mu ujet ani „nadupanej tereňák“. Tak to je něco. Režisér asi nemá moc dobré mínění o inteligenci diváků, ale nakonec hodně to vypovídá o jeho inteligenci. Dlouho jsem se vyhýbal hodnocení odpad, ale pokud se dívám na takový film, nemohu hodnotit jinak. A asi toho bude pořád víc, protože naše televize nás krmí těmito kanálními snímky. V minulosti jsem se takovým filmům vyhýbal, ale v současné době, čistě ze studijních důvodů a kvůli možnosti hodnotit, se na to se sebezapřením podívám. A nestačím se divit. To, že se najde člověk, který takovou stupiditu natočí, to se ještě s ohledem na inteligenci některých tvůrců dá pochopit, ale kdo to financuje? Hodnocení odpad je pro takový snímek ještě lichotivé.

Sněhurka (2012)

Je zajímavě, že spousty filmů jsou uváděny jako nevhodné pro děti (v drtivé většině naprosto sprváně), ale tuhle verzi Sněhurky by dětem měli přímo zakázat. Vyprávět dětem klasické pohádky jako Sněhurka, Popelka a pod., časem jim pustit klasickou kreslenou disneyovku a pak je nechat dívat se na tento paskvil, to je už hraničí s rizikem vyvolat u dítěte schizofrenii. Novátorství je nejen ve filmu určitě žádoucí, ale tohle není novátorství, to je prznění klasiky se vším všudy. Opět žasnu, kde režisér vzal tolik odvahy, nebo se jedná spíš o americkou nadřazenost, dát tomuto snímku název Sněhurka. Hledal jsem dlouho přiléhavější název, ale skončil jsem vždy jenom u názvů Zmršenka nebo Zmrvenka. A tak tu jednu hvězdičku dávám jenom za Julii Roberts, která u mne ale nejmíň 3 hvězdičky účinkováním v této Zmrvence ztratila.