Světla ramp (1952)

Podle mého názoru jeden z nejlepších filmů všech dob. Chaplin prokázal, že je nejen mistr němého filmu, ale i zvukového. Hudba, kterou k filmu složil je až neskutečná. Zajímavé je, že se skoro nikde nedozvíte, že za hudbu k tomuto filmu obdržel Chaplin Oskara. Film je jasným důkazem Chaplinovi tvůrčí geniality nejen jako herce a režiséra, nýbrž i jako hudebního skladatele. Zde si nutně musíme položit otázku, kde by asi skončil, kdyby se víc věnoval hudbě? To myslím nepotřebuje další komentář.

Moderní doba (1936)

Další z vynikajících Chaplinových filmů. Diváci převážně kvitují komiku tohoto filmu, který označují, podle mě nesprávně, za grotesku. Film je především vynikající satirou, kritizující nástup pásové výroby, která z člověka dělá robota a další negativní stránky kapitalizmu. Neuvěřitelné gagy z tohoto filmu jenom potvrzují Chaplinovu nejen hereckou, ale i tvůrčí genialitu. Málokdo si uvědomí tragikomičnost těchto gagů. Právě pro tuto satiru byl Chaplin označován za komunistu, což je ostatně nesmysl. Kritika kapitalizmu není vyhrazena pouze komunistům. V pozadí, stejně jako u filmů Světla ramp, zůstává fakt, že k tomuto filmu opět složil vynikající hudbu sám Chaplin. Ústřední melodii z filmů jistě každý z nás již slyšel nespočetně krát, ale jenom málokdo ví, že se jedná o hudbu z tohoto filmu.

Svatojánský věneček (2015) (TV film)

V posledních létech jedna z povedenějších pohádek, i když taky nic moc. Snímek pochopí vedle dospělých snad jenom odrostlejší děti. Prvky hororu v podání Pavla Lišky a jeho vězněné matky jaksi nekorespondují s potrhlým učitelem jinak vynikajíc podaným Ivanem Trojanem. Ještě potrhlejší král v podání Bolka Polívky se do příběhu moc nehodil a byl spíš rušivým elementem, než přínosným prvkem, který by vnesl do příběhu víc humoru. Princezna, matematický génius tak nic moc. Celkem, hlavně kvůli Ivanovi Trojanovi, pak nakonec hodnotím třemi hvězdičkami. Jo a opomněl jsem se ještě zmínit o Jirkovi Mádlovi, ale to snad proto, že poslední dobou je jaksi "přemádlováno" a v této roli nakonec nepředvedl nic světoborného, spíš takový horší průměr. To otravné, neustále omílané jsem plavec, ne kuchař, bylo až primitivní, působilo velice rušivě a příběhu to nic moc nepřidalo.

Tři bratři (2014)

Když šel film do kin, byl kolem toho velký humbug. Dnes po shlédnutí filmu již mohu bezostyšně prohlásit, že šlo jen o velké divadlo, které mělo přilákat diváky na film, který si to nezaslouží. Uvědomuji si, že je těžké hodnotit pohádku očima dospělého, když některým dětem se film mohl i líbit, ale kvalitu snímku zpochybňují zcela nepokrytě velice rozporná hodnocení v celé škále od odpad až po 5 hvězdiček. Často až primitivní texty rádoby zhudebněné, neslouží ke cti autorům, který již vytvořili daleko kvalitnější hudbu i texty. No a samotný film, to je téměř katastrofa, kterou nezachránili ani oblíbení herci. Již první příběh naznačil, že to bude hodně ubohé, když bratři chodili na zarostlý hrad prosekávat cestu jako na brigádu. Jaksi v duchu dnes toho necháme a budeme pokračovat příště. Další dva příběhy radši ani nekomentuju. Takže suma sumárum vidím to na jednu hvězdičku, když přimhouřím obě oči.

Krvavý sníh (2008) odpad!

Režiséři tohoto snímku snad musí být úchylové. Zřejmě natočili své skryté touhy. Něco tak primitivního jsem snad ještě neviděl. Nevkus a hnus se snoubí s perverzitou. Ponechávám stranou logiku příběhu, když v oblasti museli zmizet desítky lidí (viz závěrečnou scénu, kdy ve sklepě úpí hromada nešťastníků) a nikdo po nich nepátrá. To není film, to není umění, to je odporný výtvor navíc poznamenaný neschopnými anebo všeho schopnými režiséry. To se snad ani nedá hodnotit, takže to nejnižší možné ODPAD všech odpadů.

Hannah Montana (2009) odpad!

Tento snímek se snad ani seriózně hodnotit nedá. Je prý určený tínejdžrům, ale pokud má být pro ně vzor nezvedený spratek a hlavně úchyl Miley Cyrus nebo její vzor Lady Ga-Ga, tak pomoz pánbůh. Určitě ze mě nemluví závist staršího člověka, ale obava o budoucnost, když na vzory pro naše děti pasují někteří režiséři takovéto "hvězdy". Mladí určitě mají právo na protest, ale řešit generační problémy tímto způsobem? Je to hlavně věc názoru a vkusu.

Sarajevo 1914 (2014) (TV film)

Zajímavý snímek, kdy režisér vnesl do historie hodně subjektivní pohled, i když v mnohém může mít pravdu. Příliš se však soustředil na konspirační teorii a vše postavil na osobě vyšetřujícího soudce, kterému prakticky všichni hází klacky pod nohy. Velice povrchně se vypořádal s historickými souvislostmi, prakticky neřešil otázku postoje jednoho z nejdůležitějších aktérů, který mohl válku když ne zastavit, tak alespoň oddálit a to roli stařičkého mocnáře, který určitě nechtěl válku František Jozef II, se tak zcela vytratil z historické fresky jako nevýznamná osobnost. Na druhé straně navozoval atmosféru, jakoby řadový úředník, byť vyšetřující soudce, mohl výsledky svého šetření zvrátit běh dějin. Takže jenom takový obyčejný průměr za 3.

Co jsme komu udělali? (2014)

Snímek se hlásí ke starým, dobrým, francouzským komediím. Nádherný humor, žádné nesmyslné násilí a neuvěřitelný nadhled režiséra nad věcí. Christian Clavier v pro něho trochu nezvyklé roli decentního, váženého občana, to vše okořeněné nádhernou satirou velmi trefně mířenou na rasizmus a xenofobii. Jeden z mála nových snímků, který poukazuje na rasizmus nejenom bílých, ale i černých. Střet "bílého" a "černého" rasizmu, šmrncnutý problémy s Židy, Araby a žlutou rasou se stal zdrojem krásného humoru. Tak by to mělo být. Proč se pro náboženství a barvu pleti vraždit? S homurem to jde lépe. Ale dokud to nepochopí představitelé států a cirvkí, tak se nic nezmění. Všechny prezidenty, hlavy států, hlavy cirkví a hlavy teroristických organizací bych zavřel do jednoho obrovského kinosálu (nejlépe na nějakém opuštěném ostrově) a tento filmi jim promítal od rána do věčera tak dlouho, dokud by neodcházeli s příslibem, že již nikdy nebudou nikoho pro víru, barvu pleti, národnost, smášlení a pod. pronásledovat, štvát a zabíjet. Jinak ale nemohu filmu dát méně než 5*.

Kat (2004) odpad!

Odpad, a i to je pro tento film ještě lichotivé hodnocení. Něco tak stupidního, bezduchého a primitivně násilnického jsem snad ještě neviděl. Dokoukal (a dotrpěl) jsem ten film jenom kvůli hodnocení. A hodnotit nebylo prakticky co. Scéna, kdy "Rus" s hlavním hrdinou vymete celý barák, prorážní s ním zdi!!! a demoluje zařízení, je snad určena jenom vymydleným mozkům. Nevím kdo může uvěřit, že s člověkem může být proražena bytelná zeď a on stále žije a dokonce dál bojuje. No co, dál to nemá význam rozebírat. Odpad všech odpadů.

Případ pro exorcistu (2015) (seriál)

Pokud si režisér Hřebejk chtěl přisadit na neschopnost policie, tak se mu to hodně povedlo. Tak zmršenou kriminálku jsem již dlouho neviděl. Krobot, jako plk. Vitouš je případ pro psychiatra a již po prvním výslechu dvou knězů v úvodu seriálu měl být okamžitě a s plnou parádou suspendován. Přehlídka kriminalistů i obecných policajtů je přehlídkou otrapů, kteří jsou ostudou zákona. Npor. Mráz připomíná spíš bezdomovce, a i tak žije. Přizabitého obecního policistu nikdo pořádně nehledá. Každého, i nejblbějšího policajta by napadlo nasadit psa, jenom pan režisér si s tím problém nedělal. Snad by mu natáčení scény se psem příliš prodražilo film. Nebo že by to byl úmysl naprosto „zhovadit“ policii? Plk. Vitouš odváží v nákupním košíku porouchaný cívkový!!! magnetofon a tak celý závěr seriálu je totálním výsměchem policie, přitom myslím naprosto neodůvodněným, protože snad jedině mordparty obecně si ve skutečnosti zaslouží absolutorium a skutečné ocenění své práce. A tak nakonec jedna hvězdička za výkony některých herců, jako např. Marka Taclíka, který jako vždy nesklamal.