• Krátkometrážní

96 hodin: Odplata (2012)

Ja som si to teda v kine užil. Bál som sa, veľmi, vzhľadom na režiséra. Nakoniec som dostal svižný, tempom nabitý akčný film, ktorý síce nemá na bezprostrednosť a drsnosť jednotky, ale ako nadpriemerný akčný film so skvelým charizmatickým Neesonom je viac než uchádzajúci. Chýbalo mi jedine viac kontaktných súbojov , tie dve nachádzajúce sa vo filme mohli byť omnoho prehľadnejšie, čo sa týka strihu. A záver mohol byť tiež dlhší. Ale dojmy sú pozitívne, takže moje hodnotenie 8/10.

Amazing Spider-Man (2012)

S Raimiho sériou (áno, dokonca aj s trojkou) sa to nedá porovnávať, zvlášť v rovine akčných scén nový Spider-Man v mnohom stráca, pretože akčné scény sú veľmi slabo natočené a je ich pomerne málo v celom filme (vzhľadom na rozpočet 230 melónov je to zarážujúce). A to, že to je vraj ku komiksovému Spideymu bližšie vo veľa veciach než Raimiho filmy, ma takpovediac nezaujíma, Raimi to dokázal lepšie uchopiť, či príbeh alebo postavy, taktiež akcia strhla omnoho viac. Veľmi mi nesadol tiež Garfieldov Parker, je síce pre niektorých cool, ale mne jeho hláškovanie a frajerské správanie pri niektorých scénach liezlo na nervy. Za každú cenu vtipný a hľáškujúci Spidey mi nejako nesadol. Čo mi naopak veľmi sadlo, najmä pre moje oči, bola Emma Stone, na ktorú by som sa mohol pozerať aj dlhšie. Bohužiaľ scény s ňou a Peterom, ktoré tvoria približne tak polovicu filmu, patria k tomu najlepšiemu z celého filmu. Keď to mám zhodnotiť, tak mi tento reštart príliš nesadol. Zbytočne rozťahaný, spočiatku na mnohé strany rozbočujúci sa dej,sľubujúci mnohé veci, ktorý nakoniec nič nové neprezradí a končí nakoniec tou najviac predvídanejšou cestou. Z hľadiska romantickej línie by som nemal výhrady, ale ako zrod nového Spideyho mi to nejako nesadlo. 50%

Kurýr 3 (2008)

Tak čo k tomuto otrasnému pokračovaniu Kuriérovskej série dodať? Jedine to, že Megaton je najväčší patlal široko ďaleko. Nedokáže vybudovať zaujímavý konzistentný príbeh, ktorý by zaujal. Takmer všetky akčné scény sú tak tragicky zostrihané a natočené, že som z nich mal veľké gulové (čo malo znamenať to zrýchľovanie pri scénach automobilových honičiek? Tvorcovia chceli z nudných akčných scén vybudovať nejakú dynamiku? to sa im vážne nepodarilo). Dejovo najslabšie z celej trilógie, hlavná ženská postava nesympatická a vsunutie romantickej linky úplne zbytočné, jedine záporák Knepper aspoň trochu zaujímavejší, i keď mohol mať viac priestoru. Nestalo sa mi už dlhšiu dobu, aby som sa pri akčnom filme nudil, bohužiaľ som to nečakal akurát pri Kuriérovi. Keďže dvojka aj napriek svojej absurdite bola omnoho zábavnejšia, trojke dávam s odretými ušami 40%. PS: Až ma mrazí na pomyslenie, že pokračovanie skvelého Taken s Liamom Neesonom má v rukách toto drevo.

Doba ledová 4: Země v pohybu (2012)

Jo, účel splnilo, oddýchol som si pri tom, niektoré hlášky sú vážne skvelé, pár krát som sa s chuti zasmial. Najlepšia postava - Sidova babička, ktorá sa postarala o takmer všetkú zábavu a príjemne to osviežila. Lenže podľa môjho názoru to nie je tak zábavné a smiešne, ako som očakával. Dokonca i deti v sále sa počas celého filmu zasmiali tak dvakrát a koniec. Podľa môjho názoru by už tvorcovia nemali zájsť do ďalšieho pokračovania, pretože už je cítiť, že príbehovo sa varí z vody a neustále sa opakuje už 100 krát videné. 60%

Temný rytíř povstal (2012)

Mám z toho celkom zmiešané pocity a som trochu sklamaný. Možno, že očakávania boli až príliš vysoké a po predchádzajúcich dvoch filmoch, ktoré nastavili laťku až príliš vysoko, som očakával od Nolana až príliš. Len mám z tohto epického zavŕšenia najlepšej komiksovej trilógie pocit, že Nolan zašiel do takých vôd, do akých pri jeho dielach nie som zvyknutý. Nolan z celkového pohľadu odviedol veľmi dobrú prácu, to sa musí uznať. Len som bohužiaľ pri pozeraní nepociťoval napätie, očakávanie čo bude ďalej, jednoducho ma príbeh a trochu rozvlečený dej nevtiahol tak, ako by som chcel. Najväčšiu výhradu mám k obrovskej množstve postáv, ktoré sa Nolan snažil zakomponovať do deja a nie vždy mu to vyšlo. Komisár Foley a hlavne postava Mirandy v podaní Marion Cottilard mi pripadala úplne navyše a zbytočne zamotáva a komplikuje dianie a uberá potrebný priestor pre iné, vynikajúce postavy, ktoré by si zaslúžili viacej priestoru (Catwoman). Keď už som pri Catwoman, musím pochváliť Anne Hathaway, pretože som jej spočiatku neveril, ako stvárni rolu nevyspytateľnej prefíkanej mačacej ženy, drsňačky, ale nakoniec veľmi milo prekvapila a dodala jej množstvo zo sex-apealu. Len škoda, že nemá toľko priestoru, pretože si zaslúži pozornosť! Pozornosť si zaslúži taktiež vynikajúci Bane, nielen svojou horou svalou a obrovskou fyz. silou ale taktiež celkovým stvárnením, akým ho Tom Hardy podal. Porovnávať ho s Jokerom by som zakázal, pretože Bane je úplne iná kategória. Bol som trochu zaskočený tým, že sa Bruce Wayne/Batman, v dôsledku iných postáv, odsunul až trochu príliš do úzadia celkového deja. Počas filmu som nie raz mal pocit, akoby som nesledoval Návrat Temného Rytiera, ale nejaký iný film z prostredia Gothamu, s postavami z minulých dielov ale bez Batmana. Jednoducho mi Batman na plátne chýbal a chcel som ho vo väčšom množstve. Joseph Gordon-Lewitt ako detektív Blake prekvapil, i na pomerne nedostatočnom malom priestore podal veľmi dobrý výkon a jeho postava je určite prísľubom do budúcna. Akcie nie je až toľko, koľko som očakával, ale keď na ňu dojde, je naozaj skvelá. Aby som to nejako zosumarizoval, TDKR je trochu pre mňa sklamaním. Málo Batmana, pár zbytočných postáv a závan sentimentality v niektorých scénok mi prekážajú dať vyššie hodnotenie. Zatiaľ dávam 4, 80%

Prometheus (2012)

Edit: tak nakoniec zvyšujem na plný počet, následné ďalšie pozretia ešte vylepšili celkový dojem. Skvelá audiovizuálna stránka, úderná hudba, výborné herecké výkony, tajuplná atmosféra. Jediná výtka teda patrí k scenáru, ktorý spôsobom "veľa otázok a málo odpovedí" mnoho ľudí poštval, ale mňa nie a myslím si, že časť nevysvetlených vecí (konanie Davida a iných postáv, smrť Inžinierov) sa dá ľahko odvodiť. Našťastie sa pokračovania už nechytí Lindelof, tak sa teším na pokračovanie, ktoré dúfam viac odhalí skutočnosti ohľadom rasy Space Jockey 90% ///////////////////////////////////////////////////////// Očakávania od Promethea boli veľmi veľké, navyše veľká mediálna propagácia sľubovala hory doly. A keďže očakávania boli od rady fanúšikov veľké, je celkom evidentné, že film nakoniec pre mnohých priniesol skôr sklamanie než pochvalné ohlasy. Rozumiem rozhorčenie fanúšikov, očakávali velkolepú podmanivú "vstupenku ", ktorá prinesie veľmi dôležité odpovede ohľadom zrodu Aliena a ľudstva ako takového. Možno, že neočakávali, že Ridley nám do príbehu zamieša so zrodom Aliena a vzniku ľudstva náboženský kontext, filozofické otázky, množstvo nejasných odpovedí na očakávané otázky a ešte nám ich naviac prikladá. To mnoho fanúšikom určite zarazilo. Mne tá nedovysvetlenosť až tak neprekážala. Musím priznať, že mi tá tvorčia snaha o vlastné alternatívne dovysvetlenie príbehu celkom vyhovovala. Naopak čo mi naozaj prekážalo na scenári bolo nelogické správanie niektorých členov posádky Promethea, navyše niektorý z nich je svojím správaním naozaj k okamžitému odstrelu (dvojica Fifield a Milburn vedie:)). Tiež si tvorcovia mohli dať viac práce s ešte lepším vykreslením androida Davida, hlavne čo sa týka motívov jeho správania. On, Elisabeth a Meredith sú jediné postavy posádky, ktoré nevyznievajú ako nevydarený zlý vtip. Pochvala určite patrí skvelému vizuálnemu prevedeniu, ktoré bolo na veľkom plátne naozaj dych berúce. Tiež atmosféra tajomna sa veľmi podarila, aj keď je odlišná od Votrelec série. Nájde sa tiež pár scén napätia, zvlášť tá operácia pôrodu, pri ktorej som bol prekvapený a príjemne znechutený zároveň. Aj keď som neočakával čo sa týka deja takú nejednoznačnosť, v podstate moje pozitívne dojmy viac prevažujú na tými negatívnymi, takže zatiaľ dávam 4. 80% Kino Aupark, 18. Jún 2012, 3D verzia

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Až také neschopne natočené pokračovanie Múmie som nečakal. Zatiaľ čo mali predchádzajúce diely pomerne veľmi slušnú zábavnosť,množstvo humoru, veľmi zdarilé akčné scény aj slušnú atmosféru, pokračovaniu sa nič z tohoto neušlo...(okrem objavujúcich sa pár vtipnejších scén). Veľmi úbohé, čo nám tvorcovia tu predviedli. Postavy tu boli nahradené nejakými nezaujímavými šablónkovými figúrkami, ktoré nikoho nemôžu zaujať alebo si ho obľúbiť . Dokonca i Brandan Fraser tu bol toporný až beda. A tá Maria Bello? Ani sa nevyjadrujem. Prečo tu nie si, Rachel? Takéto uzívané a nudné pokračovanie som si naozaj nepredstavoval. Žiadna gradácia, tempo, drajv ani zaujímavejší dej, jednoducho nič. Mal som čo robiť, aby som dopozeral dokonca. 40%

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Oproti jedničke určite slabšie hlavne čo sa týka celkového tempa filmu. Aj keď film obsahuje viacej vtipu než v jednotke, herci sú opäť skvelý, Downey tu podáva dalšie herecké eskády a vizuálne je to premakanejšie než minule, toto pokračovanie jednotku neprekonalo. Škoda tej počiatočnej vlečnosti, ktorú som počas sledovania vnímal. Kde je tá sviežosť, skvelé tempo prvého dielu? Škoda, pretože po približne polovici celkom unudenej a vlečúcej sa stopáže to začína naberať na obrátkach a finále je naozaj skvelé. Musím tiež pochváliť niektoré akčné scény alebo scény dedukcie pána Holmesa - tie vďaka viacej spomalovačkám a kamerovým experimentom boli naozaj brilantne podané (scéna v lese). Veľká škoda, toto pokračovanie považujem za celkom podarené, ale príjemnemu prekvapeniu, akou bola pre mňa jednotka- sa bohužiaľ nevyrovná. 70%

Sherlock Holmes (2009)

Pre mňa určite veľmi príjemné prekvapenie. Aj napriek faktu, že na prvé pozretie som až tak nadšený nebol. Ale až po viacerých pozretiach sa pocit spokojnosti čoraz viac zintenzívňoval. Veľkú zásluhu na mojej spokojnosti mala určite herecká liga na čele s Downeym, ktorý tu stvárnil Sherlocka spôsobom, ktorý určite nebude vyhovať každému, žvlášť nie verným fanúšikom predlohy. Ale mne tento spôsob predstavenie Sherlock divákom neprekážal, naopak vďaka tomu tu Downey ukázal svoj dokonalý herecký um a prirodzený herecký prejav doplnený vtipom a sarkastickými narážkami- práve vďaka nemu mi film pripadal veľmi zábavný a vtipný, najmä v scénach handrkovania s Watsonom. Veľmi ma prekvapili tiež vyobrazenie vtedajšieho Londýna a temnej a špinavej atmosféry vtedajšej doby. A keď k tomu pripočítam veľmi dobré akčné scény, skvelého Marka Stronga a príbeh, ktorý ma svojou svižnosťou a skvelým tempom nenechal vydýchnuť, mám tu pred sebou skvelú akčno-krimi detektívku, ktorá aj po viacerých pozretiach nestráca ba naopak.

Vetřelec (1979)

Takže po pozretí Promethea som sa rozhodol si pozrieť a zrekapitulovať všetky diely Votrelec série. Videl som zatiaľ len prvé dva filmy a viac si pamätám a vybavujem si Cameronov veľmi efektný a akčnejší diel, ktorý obsahoval skvelé akčné scény a veľmi dobrú temnp atmosféru. A práve po čerstvom pozretí som dospel k názoru, že i navzdory tomu, že sa Ridley Scott rozhodol natočiť prvého Aliena v komornejšom duchu, s dôrazom na jednotlivé postavy, musím uznať že atmosféra tohoto filmu je jednoznačne veľmi pôsobivá. Jednoznačne kladom je pre mňa faktor, že vo filme je nám toho ukázané menej,ako to býva zvykom a tak dáva režisér divákovi viac priestoru na fantáziu a domýšľanie si. Práve preto na mňa film pôsobil často klaustrofobicko a stiesňujúco, čo sa o novom Scottovom Prometheovi nedá povedať.... I po vyše tridsiatich rokoch sa tento významný snímok na poli sci-fi javí ako režisérsky skvelo zvládnutý prelomový snímok s neopakovateľnou atmosférou a skvelou hlavnou ženskou postavou.... Jedinú menšiu výhradu by som mal možno k pomalšiemu úvodu, preto zatiaľ len silné 4........88% Edit: 29. sept. 2012: Zvyšujem nakoniec hodnotenie na plnú pálku, nemôžem inak. Po viacerých pozretiach zreje tento film ako víno, pomalší úvod, ktorý som spočiatku filmu vyčítal, sa neskôr po viacerých pozretiach javí ako veľké pozitívum, čo sa týka budovania skvelej hutnej až hororovo-dusnej atmosféry. Nemám čo vytknúť, takže dávam bez rozmýšľania spokojných 5.