Kouzlo přítomného okamžiku (2013)

Spectacular Now ponúka obohraný príbeh o stretnutí dvoch ľudí, ich láske, problémoch či postojoch k životu. Ale čo je na ňom výnimočné, je neuveriteľné realistické herectvo oboch predstaviteľov a musím priznať, že mnohokrát som sa v duchu pýtal, či sa ešte pozerám na film. Pre mňa tohoročný najpútavejší filmový počin o mladých nielen pre mladých.

Vše je ztraceno (2013)

Priznám sa, že sa mi po Kapitánovi Phillipsovi nechcelo ísť už do filmu, ktorý sa odohráva výlučne na mori. No nakoniec musím uznať, že Chandorovi sa podarilo preniesť na plátno obdivuhodne dobre vyrozprávaný a napínavý v podstatne jednoduchý survival príbeh. Redford zvláda bez slov, len s pohľadom a mimikou tváre, udržať film zaujímavým a presvedčia, že patrí medzi horúcich kandidátov na zisk Oscara.

Velká nádhera (2013)

Veľká nádhera ma dojala, ohromila, rozosmiala, roztancovala.... len škoda, že som nemal možnosť vidieť ju na veľkom plátne. Filmová krása v krásnom filme.

Vrah mezi námi (1931)

Film o šialencovi, ktorý v jednom mestečku vyvolá hystériu a doslova odhalí neduhy v spoločnosti. Na dobu, v ktorej film vznikol je až k neuvereniu, o aký kvalitný film sa jedná. Lang s dokonalou presnosťou priniesol na obrazovku atmosféru šialenstva v meste, napínavé pátranie po vrahovi, jeho psychologické rozpoloženie, ale tiež morálno - etické témy, ktoré by nemali zostať zabudnuté.

Kapitán Phillips (2013)

Fuh, tak toto bola asi od nejakej 20 minúty riadna jazda. Stret medzi kapitánom Philipsom a veliteľom pirátov Musim vyústil do takého nervydrásajúceho napätia, že som sa cítil ako na centrifúge a cítil som akoby ma postihla tuším morská nemoc. Kapitán Phillips je bezosporu najstrhujúcejší film tohoto roku a ja sa Paulovi Greengrassovi úctivo klaniam.

Rivalové (2013)

F1 je pre mňa španielska dedina, ako aj filmy z tohto prostredia. Aj preto som od filmu veľa neočakávala môj záujem vidieť film skôr vyvolali výborné recenzie na zahraničných filmových serveroch. Po dvojhodinovom výlete do prostredia rýchlych monopostov, hluku a ozajstného rivalstva musím Howarda velebiť, pretože sa u podarilo vytvoriť dychberúci príbeh o súperení dvoch rozdielnych mužov, ktorý síce neovplýva originalitou, ale divákovi je servírovaný výbornými hercami, vzrušujúcou formou a zaujme aj nefanúšika F1.

Banchangggyo (2012)

Raz za čas fakt dobre padnú podobné filmy, kde sa striedajú milučké, klišovité, rozjarené či smutné situácie, so sympatickými postavy v príjemnom prostredí. Taká správna filmová atmosféra za plný počet hviezd.

Dýchat (2011)

Dýchať znamená žiť. Život dával zo začiatku hrdinovi samé rany, ale až jeho konfrontácia s pominuteľnosťou ho primäla nadýchnuť sa k niečomu novému. Neuveriteľne silný debut režiséra K. Markovicsa a ešte neuveriteľnejšie herectvo nováčika Thomasa Schuberta, ktorého výkon nenechá nikoho chladným.

Vše o Evě (1950)

Bez debaty, Všetko o Eve sa právom zaraďuje k najväčších filmov, čo kinematografia stvorila. Táto dokonalá ukážka špičkového herectva (Davis) a brilantných dialógov dokazuje, že celý svet je jedno veľké javisko, na ktorom si chce väčšina z nás užiť svoj kúsok slávy.

Hanyeo (1960)

Priznám, že skôr som videl akože remake tohto diela z roku 2010, takže som si myslel, že som s príbehom ako tak oboznámený. Na moje prekvapenie, obe diela spája len postava slúžky, manžela a tehotnej manželky, nakoľko príbeh a zápletka sú značne odlišné. Nič to nemení na tom, že táto verzia je o dve triedy lepšia. Filmu dominujú výborné herecké výkony ( predovšetkým postava desivej slúžky v podaní Eun-shim Lee ), práca s kamerou, tempo je strhujúce a divák si nie je istý, čo sa udeje, čo ho udržuje v napätí, Pri pozeraní Hanyo som si spomenul na film Čo sa vlastne stalo s Baby Jane?, v mnohým prístupoch sa filmy podobajú.